maja319
20.03.13,12:01
Moja dcéra ukončila evidenciu na úrade práce v januári, nakolko mala prislúbene zamestanie, doteraz jej nástup stále odkladali, je nezamestaná sama s dieťom a ochorela - má nárok na platenú PN?
Ďakujem
Xanti
20.03.13,11:09
Hm.. to si doteraz sama platí odvody do ZP? Vo výške 55,02 eur ako dobrovolne nezamestnaná? ... Kedy posledne pracovala? Na pracovnú zmluvu .. od kedy do kedy.
Katy a R
20.03.13,11:12
Moja dcéra ukončila evidenciu na úrade práce v januári, nakolko mala prislúbene zamestanie, doteraz jej nástup stále odkladali, je nezamestaná sama s dieťom a ochorela - má nárok na platenú PN?
Ďakujem
nemocenská dávka je vyplácaná z nemocenského poistenia (SP) - a to buď z trvajúceho, alebo ešte ak je v ochrannej lehote.
Ak nemocenské poistenie nemá a ani nie je v ochrannej lehote - tak ani žiadna dávka nemôže byť.
maja319
20.03.13,11:29
Zdravím - ano teraz si platí sama do zdravotnej, naposledy pracovala do juna 2012 kedy bolo zrušené jej pracovné miesto a bola evidovaná na UP
Xanti
20.03.13,11:31
Ak mala do júna 9 mesiacov minimálne pracovný pomer, môže sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v SP a dostane z toho zaplatenú PN.
maja319
20.03.13,11:31
Platí si do zdravotnej , čo je ochranná lehota?
Ďakujem
Xanti
20.03.13,11:32
Platí si do zdravotnej , čo je ochranná lehota?
Ďakujem
Ochranná lehota je 7 dní od skončenia poistenia v prípade tvojej dcéry od skončenia pracovného pomeru. Ak by vtedy nastúpila na PN tak by ju mala platenú z posledného poistenia teda zamestnania
Katy a R
20.03.13,11:40
Platí si do zdravotnej , čo je ochranná lehota?
Ďakujem
To, že si platí do zdravotnej - to nemá s nemocenským poistením (SP) nič spoločné.
OL - bežne je 7 dní po skončení poistenia.
Mohla sa dobrovoľne prihlásiť na poistenie - a až potom sa dať vypísať. Ak mala predtým dosť dlho trvajúce zamestnanie (treba splniť podmienku 270 dní poistenia) - tak by mala nárok na dávku.
maja319
20.03.13,11:54
To znamená, že nemá nárok na nič - tak potom na čo si platí do zdravotnej? Predpokladala som, že ked si dobrovolne platí tak má nárok v prípade choroby na platenú PN, to v tom to štáte majú nárok na všetko iba naši rómsky spolubčania?
Xanti
20.03.13,11:56
To znamená, že nemá nárok na nič - tak potom na čo si platí do zdravotnej? Predpokladala som, že ked si dobrovolne platí tak má nárok v prípade choroby na platenú PN, to v tom to štáte majú nárok na všetko iba naši rómsky spolubčania?
Do zdravotnej si platí preto, lebo je dobrovolne nezamestnaná ... a preto aby ju ošetrili a dali jej lieky ked onemocnie .
Do SP sa platí aby človek dostal nejaké dávky ako nemocenské ... a tam si tvoja dcéra neplatí .
Mila123
20.03.13,11:58
To znamená, že nemá nárok na nič - tak potom na čo si platí do zdravotnej? Predpokladala som, že ked si dobrovolne platí tak má nárok v prípade choroby na platenú PN, to v tom to štáte majú nárok na všetko iba naši rómsky spolubčania?

1/ nevedomosť neospravedlňuje.....teda, si myslíš, že ošetrenie u lekára, vrátane liekov či hospitalizácie nič nestojí::. do ZP si platíš poistenie, kt. slúži aj na úhradu nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou

2/ nemocenské sa vypláca iba zo SP...
ale neodpovedala si, ako dlho bola dcéra zamestnaná - v poslednom zamestnaní....možno sa niečo s tým dá urobiť, a nielen na cigáňov nadávať......
Xanti
20.03.13,12:00
1/ nevedomosť neospravedlňuje.....teda, si myslíš, že ošetrenie u lekára, vrátane liekov či hospitalizácie nič nestojí::. do ZP si platíš poistenie, kt. slúži aj na úhradu nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou

2/ nemocenské sa vypláca iba zo SP...
ale neodpovedala si, ako dlho bola dcéra zamestnaná - v poslednom zamestnaní....možno sa niečo s tým dá urobiť, a nielen na cigáňov nadávať......Mila, radu dostala aj odo mna aj od Katy ... čo má urobiť jej dcéra aby dostala platenú PN ... a nadáva sa lahšie ..
Katy a R
20.03.13,12:04
To znamená, že nemá nárok na nič - tak potom na čo si platí do zdravotnej? Predpokladala som, že ked si dobrovolne platí tak má nárok v prípade choroby na platenú PN, to v tom to štáte majú nárok na všetko iba naši rómsky spolubčania?

Šla by si si pýtať plnenie v prípade zlomenej ruky do Allianzu (príklad) - ak by si tam nemala žiadne úrazové poistenie uzatvorené :confused: ..

Treba si pozrieť, že načo si platíme zdravotné poistenie ... a načo si platíme sociálne poistenie !!!
maja319
21.03.13,08:19
ano- tam si neplatí to som nevedela, je hrdá nemá to z čoho platiť je sama s dieťaťom a od nás už nechce peniaze - tak to musím dať do poriadku - dakujem za rady
Mila123
21.03.13,08:48
ako myslíš.....
maja319
21.03.13,10:35
Zdravím - nenadávam na cigáňov, len ma štve, že poberajú rôzne dávky a nič pre tento štát nerobia,/ samozrejme nie všetci - ja mám aj priateľov medzi cigánmi/ ale to je vedlajšia debata. Dcera bola pred tým zamestnaná 3 roky. Viem , že všetko niečo stojí - len v poslednej dobe každeho odborného lekára musíš platiť a lieky tiež - ak máš niekoho kdo Ti na to dá - ak nie tak -smola, nie každý ma rodičov alebo dobrú súdržnú rodinu, že si pomôžu .
Xanti
21.03.13,10:36
ano- tam si neplatí to som nevedela, je hrdá nemá to z čoho platiť je sama s dieťaťom a od nás už nechce peniaze - tak to musím dať do poriadku - dakujem za rady
PO LOPATE
1. ukončiť PN
2. ísť na SP založiť DNP
3. začať novú PN
4. po skoknčení PN zrušiť DNP

len tak bude nárok na PN platenú . A len tak počas PN nebude platiť odvody do ZP, samozrejme aj ZP treba informovať o platenej PN.
Katy a R
21.03.13,12:21
len to nie je také jednoduché - ukončiť DPN - a hneď (po prihlásení) začať novú ????
Katy a R
21.03.13,12:24
Zdravím - nenadávam na cigáňov, len ma štve, že poberajú rôzne dávky a nič pre tento štát nerobia,/ samozrejme nie všetci - ja mám aj priateľov medzi cigánmi/ ale to je vedlajšia debata. Dcera bola pred tým zamestnaná 3 roky. Viem , že všetko niečo stojí - len v poslednej dobe každeho odborného lekára musíš platiť a lieky tiež - ak máš niekoho kdo Ti na to dá - ak nie tak -smola, nie každý ma rodičov alebo dobrú súdržnú rodinu, že si pomôžu .
Tak už do budúcna budeš vedieť - že keby niečo:confused:;) - tak sa najskôr treba ísť prihlásiť na dobrovoľné poistene v SP. (ale tá pauza aby nebola vačšia ako rok - max rok a tri mesiace)

len si neodpoustím ;) - že keď už sa o to mladé mamičky nezaujímajú (jasné, že iné veci ich zaujímajú) - tak aspoň ich matere by mali na toto pamätať ! ! !
Xanti
21.03.13,12:29
Katy ja viem, to by musela byť PN s inou diagnozou napr.
maja319
22.03.13,08:18
Ďakujem pekne za rady aj ked niektoré štiplavé poznámky ma prekvapujú no život je už taký - i tak som rada, že táto stránka je v prevádzke, Ďakujem a prajem všetko dobré.
maja319
22.03.13,08:23
Ďakujem velmi pekne som rada, že táto stránka existuje a sú ludia ako vy- bez zbytočných náražok poradia - prajem všetko a ešte raz ĎAKUJEM.
veronikasad
22.03.13,08:25
Ďakujem velmi pekne som rada, že táto stránka existuje a sú ludia ako vy- bez zbytočných náražok poradia - prajem všetko a ešte raz ĎAKUJEM.
Majka, bez štiplavých poznámok by sa táto téma určite bola obišla, ak by si ty riešila len problém svojej dcéry a nie "romskych spoluobčanov".
BXLmiami
22.03.13,10:41
Doteraz som čušala,ale aj mňa dvihla poznámka že-načo si platí zdravotné poistenie,ked nedostane PN?-Píšeš že je po pôrode s malým dieťaťom.Kto platil pôrod?A prehliadky v tehotenstve? samosato?
Vo vlastnom zaujme sa v tom začni orientovať aj ty aj dcéra,máme tu už tému ked pre dlžobu dievča prichádza o zdravotnú starostlivosť a je tehotné.
Jana Motyčková
22.03.13,10:56
ano- tam si neplatí to som nevedela, je hrdá nemá to z čoho platiť je sama s dieťaťom a od nás už nechce peniaze - tak to musím dať do poriadku - dakujem za rady
Ak má dieťa do 6 rokov, môže sa prihlásiť v ZP ako poistenec štátu z dlvodu starostlivosti o dieťa, potom tam platiť 55,02 nebude musieť.
Tiež neviem, prečo sa odhlásila z ÚP.
Prípadne zistiť si, či nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Katy a R
22.03.13,11:06
Ďakujem pekne za rady aj ked niektoré štiplavé poznámky ma prekvapujú no život je už taký - i tak som rada, že táto stránka je v prevádzke, Ďakujem a prajem všetko dobré.

mimotemy nuž majka - za seba len toľko - že najskôr som ti riadne napísala - že čo a ako ... myslím, že správne som ti poradila :confused:
poznámky som mala až potom, keď sa ti to nepáčilo. lebo ma fakt zarazilo - že matka , aj stará matka nevie, načo je zdravotné poistenie.:confused:
Katy a R
22.03.13,11:07
počítala asi s tým, že ju zamestnajú - a nič z toho nebolo?
maja319
25.03.13,07:30
Ja už sa v tom začínam orientovať , ale ty zrejme nie, ja som nepísla , že je po pôrode ale že je momentálne nezamestnaná a sama s dieťaťom - pekný deň.
maja319
25.03.13,07:32
Zdravím - poradili ste mi fajn a pekne dakujem - ja sa v týchto veciach moc nevyznám - vždy som bola iba zamestnaná a nemusela som nič riešiť - máš pravdu nevedomosť neospravedlnuje, ewšte raz dakujem a prajem pekné sviatky
veronikasad
25.03.13,07:34
Zdravím - poradili ste mi fajn a pekne dakujem - ja sa v týchto veciach moc nevyznám - vždy som bola iba zamestnaná a nemusela som nič riešiť - máš pravdu nevedomosť neospravedlnuje, ewšte raz dakujem a prajem pekné sviatky
Majka, aj keď si už zaďakovala - uveď vek dieťaťa. Možno to zdr. poistenie samoplatitela dcéra platí zbytočne (viď prísp. od p. Motyčkovej)
maja319
26.03.13,11:12
Zdravím - syn má 8 rokov
dobrava
01.04.13,23:07
Čítam a chcem sa opýtať na podobný problém: Brat si dlhodobo platil dobrovoľne nem. poistenie a ukončil ho niekedy v októbri minulého roku /keď sa udiali zmeny v zákone o SP/. Odvtedy si neplatí. Teraz si však zlomil nohu a vyzerá to na liečenie dosť dlhý čas. Je možnosť ísť na SP a znovu sa prihlásiť na "balík poistení" a ten istý deň sa dať vypísať na PN? Počas PN nemusí platiť a po ukončení PN sa zasa odhlásiť z "balíka"? Je možný takýto postup? Ďakujem.
Xanti
02.04.13,04:21
Čítam a chcem sa opýtať na podobný problém: Brat si dlhodobo platil dobrovoľne nem. poistenie a ukončil ho niekedy v októbri minulého roku /keď sa udiali zmeny v zákone o SP/. Odvtedy si neplatí. Teraz si však zlomil nohu a vyzerá to na liečenie dosť dlhý čas. Je možnosť ísť na SP a znovu sa prihlásiť na "balík poistení" a ten istý deň sa dať vypísať na PN? Počas PN nemusí platiť a po ukončení PN sa zasa odhlásiť z "balíka"? Je možný takýto postup? Ďakujem.
Ano je možný taký postup, pred PN sa prihlásiť na DNP a po skončení PN toto DNP zrušiť.
dobrava
02.04.13,05:47
A môže sa prihlásiť v ten istý deň, ako začne PN? Ďakujem.
Xanti
02.04.13,05:49
A môže sa prihlásiť v ten istý deň, ako začne PN? Ďakujem. No môže sa ... ak sa prihlási dnes a dnes mu začne PN tak mal by dostať zaplatenú PN .. kolega tak dostal zaplatenú OCR.
veronikasad
02.04.13,07:02
No môže sa ... ak sa prihlási dnes a dnes mu začne PN tak mal by dostať zaplatenú PN .. kolega tak dostal zaplatenú OCR.
V tomto prípade sa úraz stal skôr ako bol začiatok DNP - nie som si istá, či SP prizná dávku z DNP (bez ohladu na začiatok PN-ky)
Xanti
02.04.13,07:04
V tomto prípade sa úraz stal skôr ako bol začiatok DNP - nie som si istá, či SP prizná dávku z DNP (bez ohladu na začiatok PN-ky) No tiež si to myslím, lebo do SP sa vypisuje hlásenie o úraze.
Mila123
02.04.13,07:33
m.r. som riešila jednu záležitosť....
v lete dotyčný bol szčo bez sociálneho poistenia a stal sa mu ťažký pracovný úraz v ČR s následnou hospitalizáciou v ČR a potom keď bol schopný prevozu pokračovala mu hospitalizácia na SK.....

ale on bol povinný platiť do SP od 01 10 2012, tým, že sa mu stal prac. úraz, k 01 10 2012 ho prihlásili a zároveň aj od 01 10 2012 je vypísaný na PN, neplatil pre SP nič a má nárok na dávky....
SP prevetrala nárok na PN, ale momentálne stále platí......(bez problémov)
veronikasad
02.04.13,10:55
m.r. som riešila jednu záležitosť....
v lete dotyčný bol szčo bez sociálneho poistenia a stal sa mu ťažký pracovný úraz v ČR s následnou hospitalizáciou v ČR a potom keď bol schopný prevozu pokračovala mu hospitalizácia na SK.....

ale on bol povinný platiť do SP od 01 10 2012, tým, že sa mu stal prac. úraz, k 01 10 2012 ho prihlásili a zároveň aj od 01 10 2012 je vypísaný na PN, neplatil pre SP nič a má nárok na dávky....
SP prevetrala nárok na PN, ale momentálne stále platí......(bez problémov)
Kedy sa stal pracovný úraz (pred 1.10.) ?
Mila123
02.04.13,13:47
Kedy sa stal pracovný úraz (pred 1.10.) ?
niekedy v lete, t.j. pred 01 10 2012, inak by som to tu ako príklad neuvádzala.....
ale inak si myslím, že bude mať nárok na platenú PN (nikde nie je v zákone napísané, že musí byť PN od prvého dňa úrazu....), byť na jeho mieste vyskúšam to......
dobrava
09.05.13,11:13
A môže sa prihlásiť v ten istý deň, ako začne PN? Ďakujem. No môže sa ... ak sa prihlási dnes a dnes mu začne PN tak mal by dostať zaplatenú PN .. kolega tak dostal zaplatenú OCR.
Dobrý deň, prajem, môže sa brat odvolať, alebo ako má postupovať? Ako som uviedol, DNP mu skončilo niekedy minulý rok. Stal sa mu úraz a je to na dlhodobejšiu PN. V deň, kedy nastúpil na PN sa aj prihlásil na "balík" poistení. Úraz sa mu stal 28.marca 2013, ale keďže boli sviatky, išiel si po PN až 2. apríla 2013 a zároveň bol aj vypísaný PN týmto dňom a DNP si dal takisto na tento deň. Včera mu však jeho ošetrujúci lekár povedal, že mu "opravil" dátum začiatku PN, pretože posudkový lekár mal veľký problém s týmto dátumom a teda dátum začiatku PN je 28. marca 2013, kedy sa stal úraz /údajne PN musí byť ten istý deň, kedy sa stal úraz - je to uvedené niekde v zákone???/. Ako máme teraz teda postupovať?
začiatok PN: 28.3.2013, začiatok DNP: 2.4.2013. Zo SP mu zatiaľ neprišlo žiadne vyjadrenie, ale ja tuším, že asi bude musieť zaplatiť tie 4 dni, kedy nebol poistený, aj keď vlastne nie jeho vinou, on má skutočnú PN od 2.4.2013 a zároveň je DNP v tento deň. Môže doktor svojvoľne zmeniť na základe pokynu posudk. lekára dátum začiatku PN? Ďakujem za rady.
Pepa
09.05.13,11:50
Posudkový lekár vykonal kontrolu posudzovania spôsobilosti na prácu. Pri tejto kontrole bolo zistené, že poistenec stratil spôsobilosť vykonávať prácu 28.3. teda v ten deň keď sa mu stal úraz. Keďže dobrovoľné poistenie vzniklo až 2.4. nevznikne mu nárok na dávku nemocenského poistenia.
dobrava
13.05.13,08:15
Tak teda bude musieť doplácať za celé to obdobie, čo sa dal dobrovoľne poistiť? Nedá sa napísať nejaké odvolanie, keďže ten úraz sa stal večer pred št. sviatkom a v št.sviatok lekár neordinoval, tak sa dal vypísať na PN ihneď, ako skončili sviatky, tzn. 2.4.2013. Pokiaľ viem, tak aj lekár môže vypísať PN len tri dni dozadu, a to už by bolo 5 dní dozadu, keďže bol u lekára až 2.4.2013. Nedá sa z toho nejako "vybŕdnuť"? Ja som mu to poradil, keďže bol viac ako 4 roky dobrovoľne poistený, aj keď potom poistenie zrušil, hádam má právny nárok na vyplatenie PN, aj keď to z jeho strany vyzerá špekulatívne /teda, že sa dal dobrovoľne poistiť práve v deň PN a odhlásil sa po ukončení PN/. Prosím, vie niekto ešte poradiť v jeho prospech? Ďakujem.
Pepa
13.05.13,09:40
No toto sa ti asi nebude páčiť ale predsa - to nie že vyzerá špekulatívne, to JE špekulatívne. Prečo vzniklo dobrovoľné poistenie až 2.4.? Prečo sa dal vypísať až 2.4. keď lekár mohol DPN uznať od 28.3?(netuším odkiaľ máš 3 dni, žiadna právna norma to neupravuje) No preto, lebo od 2.4. by mu teoreticky mohol vzniknúť nárok na nemocenské. A elegantne sa to posudkárovi podarí dokázať. Poistenec nebol spôsobilý práce odo dňa keď sa mu stal úraz a teda DPN mala vzniknúť od 28.3. a teda nemá nárok na nemocenské. Poistné bude povinný doplatiť za celé obdobie, počas ktorého bol prihlásený ako DPO.
Mila123
13.05.13,10:10
.
Pepa
13.05.13,10:20
Prosím o uvedenie tej časti právnej normy, ktorá upravuje skutočnosť, že lekár môže vypísať dočasne práceneschopného poistenca len 3 dni spätne. Ďakujem
Pepa
13.05.13,10:27
.
Teraz ma štve, že som tvoj pôvodný príspevok neodcitovala.

Vo vymazanom príspevku bolo "zhruba" uvedené: Nesúhlasím. Upravuje právna norma 577/2004 .....
Nemám totiž rada, ak sa vymaže príspevok a tie nasledujúce strácajú súvislosť.
dobrava
14.05.13,06:33
No toto sa ti asi nebude páčiť ale predsa - to nie že vyzerá špekulatívne, to JE špekulatívne. Prečo vzniklo dobrovoľné poistenie až 2.4.? Prečo sa dal vypísať až 2.4. keď lekár mohol DPN uznať od 28.3?(netuším odkiaľ máš 3 dni, žiadna právna norma to neupravuje) No preto, lebo od 2.4. by mu teoreticky mohol vzniknúť nárok na nemocenské. A elegantne sa to posudkárovi podarí dokázať. Poistenec nebol spôsobilý práce odo dňa keď sa mu stal úraz a teda DPN mala vzniknúť od 28.3. a teda nemá nárok na nemocenské. Poistné bude povinný doplatiť za celé obdobie, počas ktorého bol prihlásený ako DPO.
Nemá sa mi to prečo "nepáčiť". Je to Tvoj názor ... Áno, súhlasim s Tebou, že je to špekulatívne, ale napíšme si na rovinu /nechcem hádzať všetkých do jedného vreca/, koľkí z tých, čo si platia DNP, alebo platili, neuvažujú špekulatívne, keď si plánujú napr. tehotenstvo, aby dosiahli čo najvyššie materské a pod. Nie je to ich chyba, je to jednoducho chyba v zákone, ktorú legálne využívajú a majú na to nárok, takisto ako som poradil príbuznému, ktorý si roky platil DNP a teraz chce "špekulatívne" "zneužiť" náš vynikajúci sociálny systém !!! A naozaj si nebude schválne lámať nohy alebo spôsobovať iné úrazy, aby mohol dostať zaplatenú mizernú PN.
Ja som teda chcel, aby mi niekto poradil, či sa môže odvolať alebo aký postup má zvoliť, keďže lekárkou bol vypísaný od toho 2.4. a posudkový lekár mu to zmenil od toho 28.3.2013. A ešte jedna skutočnosť: Lekárka mu oznámila túto skutočnosť, až keď už bola PN ukončená. totiž spôsobilo mu to menšie nepríjemnosti, keďže si uplatnil aj úrazové poistenie a k tomuto musel predložiť aj PN s pôvodným dátumom, tzn. od 2.4.2013. Takže ako, Ďakujem.
dobrava
20.05.13,07:10
No toto sa ti asi nebude páčiť ale predsa - to nie že vyzerá špekulatívne, to JE špekulatívne. Prečo vzniklo dobrovoľné poistenie až 2.4.? Prečo sa dal vypísať až 2.4. keď lekár mohol DPN uznať od 28.3?(netuším odkiaľ máš 3 dni, žiadna právna norma to neupravuje) No preto, lebo od 2.4. by mu teoreticky mohol vzniknúť nárok na nemocenské. A elegantne sa to posudkárovi podarí dokázať. Poistenec nebol spôsobilý práce odo dňa keď sa mu stal úraz a teda DPN mala vzniknúť od 28.3. a teda nemá nárok na nemocenské. Poistné bude povinný doplatiť za celé obdobie, počas ktorého bol prihlásený ako DPO.
Nemá sa mi to prečo "nepáčiť". Je to Tvoj názor ... Áno, súhlasim s Tebou, že je to špekulatívne, ale napíšme si na rovinu /nechcem hádzať všetkých do jedného vreca/, koľkí z tých, čo si platia DNP, alebo platili, neuvažujú špekulatívne, keď si plánujú napr. tehotenstvo, aby dosiahli čo najvyššie materské a pod. Nie je to ich chyba, je to jednoducho chyba v zákone, ktorú legálne využívajú a majú na to nárok, takisto ako som poradil príbuznému, ktorý si roky platil DNP a teraz chce "špekulatívne" "zneužiť" náš vynikajúci sociálny systém !!! A naozaj si nebude schválne lámať nohy alebo spôsobovať iné úrazy, aby mohol dostať zaplatenú mizernú PN.
Ja som teda chcel, aby mi niekto poradil, či sa môže odvolať alebo aký postup má zvoliť, keďže lekárkou bol vypísaný od toho 2.4. a posudkový lekár mu to zmenil od toho 28.3.2013. A ešte jedna skutočnosť: Lekárka mu oznámila túto skutočnosť, až keď už bola PN ukončená. totiž spôsobilo mu to menšie nepríjemnosti, keďže si uplatnil aj úrazové poistenie a k tomuto musel predložiť aj PN s pôvodným dátumom, tzn. od 2.4.2013. Takže ako, Ďakujem.
Môže sa mi prosím niekto vyjadriť /samozrejme k tej druhej časti/, Ďakujem.