toranor
08.03.06,06:31
Podnikám zatial len týždeň na živnosť v maloobchode - predaj bižutérie. Mám všetky potrebné formality na začatie (inšpekčná kniha, kniha pokladnice, povolenie od MU). Ako je to s vedením účtovníctva, zatial si len odkladám bločky a faktúry od nákupu materiálu a tovaru, a evidujem tržby v ERP. Dočítal som sa niečo o knihách záväzkov a pohladávok a o skladovej evidencii. Musím mať aj tieto veci? Tovar jednoducho nakúpim, vyložím na regále a predávam, tejbižutérie nie je až tak vela. Zamestnancov nemám, kontrola ma zatiaľ neodchytila.
Nevediem si zatial ani účtovníctvo....
Malo by to byť v poriadku? Vďaka za radu.
STRELEC
08.03.06,05:39
Nuž na Tvojom mieste by som si prešiel oblasť JU a povedzme aj daní z príjmov na Porade. Zvážil by som hneď od začiatku si dať robiť účto niekomu, kto aj sleduje vývin predpisov a vie poradiť. Na odpoveď je otázka asi moc široká, lepšie povedané na konkrétny problém sa odpovedať dá, či povedať svoju skúsenosť.
STRELEC
08.03.06,05:40
Prísne podľaq zákona o účtovníctve by si mal viesť účtovníctvo dňom zahájenia podnikania a výsledky uzatvárať mesačne :).
Jozef I
08.03.06,05:42
Odporúčam ti zohnať nejakého účtovníka/čku, ktorý by ti rozbehol účtovníctvo aspoň na začiatku, pokial sa trochu zorientuješ aj ty. A ked sa trochu rozbehneš, a budeš sa na to cítiť, môžeš si časom účtovať sám. Vysvetlovať to tu, by asi bolo moc obsiahle, ak o tom nič nevieš.
toranor
08.03.06,22:11
Hlavne ma zaujima ci treba v podobnom maloochode mat evidenciu zasob, teda, aky tovar v akom mnozstve som nakupil, a kolko, za co som predal. Mam v evidencii len fakturu na tovar, kde sice su rozpisane polozky a mnozstvo, ale na predany tovar mam len denne uzavierky z pokladnice s trzbou. Treba ist az do takychto detailov? Jedna sa o bizuteriu a drobne sperky.
bepo
09.03.06,04:45
Keď nebudeš mať evidenciu tak ako chceš robiť inventúry?
toranor
10.03.06,06:05
Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.
Zita5
16.03.06,16:52
Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.


Tu nejde len o Tvoj prehľad , ale o prehľad podľa zákona a okrem iného prehľad v prípade daňovej .Odporúčam Ti v prvom rade si preštudovať Zákon o účtovníctve , ako máš postupovať a čo všetko musíš viesť .Taktiež treba naštudovať zákon o dani z príjmu .
Inventúru musíš vykonať povinne a na základe zhotovenia vypisuješ aj príslušné výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch , ktoré odovzávaš ako prílohu k daňovému priznaniu .
Jana Acsová
16.03.06,17:09
Hlavne ma zaujima ci treba v podobnom maloochode mat evidenciu zasob, teda, aky tovar v akom mnozstve som nakupil, a kolko, za co som predal. Mam v evidencii len fakturu na tovar, kde sice su rozpisane polozky a mnozstvo, ale na predany tovar mam len denne uzavierky z pokladnice s trzbou. Treba ist az do takychto detailov? Jedna sa o bizuteriu a drobne sperky.Evidencia zásob je nevyhnutná. V poslednej dobe je prvá otázka pri daňových kontrolách: Priniesli ste evidenciu zásob a inventúry?
Jana Acsová
16.03.06,17:12
Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.Nejedná sa o váš prehľad, ale o to, či viete preukázať stav zásob (manká, prebytky), t.j. či vám fyzický stav zásob súhlasí s účtovnou evidenciou. A je to zákonná povinnosť, takže tak ako uvádzate ... mali by ste evidovať.