Zavrieť

Porady

Podnikanie a vedenie uctovnictva

Podnikám zatial len týždeň na živnosť v maloobchode - predaj bižutérie. Mám všetky potrebné formality na začatie (inšpekčná kniha, kniha pokladnice, povolenie od MU). Ako je to s vedením účtovníctva, zatial si len odkladám bločky a faktúry od nákupu materiálu a tovaru, a evidujem tržby v ERP. Dočítal som sa niečo o knihách záväzkov a pohladávok a o skladovej evidencii. Musím mať aj tieto veci? Tovar jednoducho nakúpim, vyložím na regále a predávam, tejbižutérie nie je až tak vela. Zamestnancov nemám, kontrola ma zatiaľ neodchytila.
Nevediem si zatial ani účtovníctvo....
Malo by to byť v poriadku? Vďaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Nuž na Tvojom mieste by som si prešiel oblasť JU a povedzme aj daní z príjmov na Porade. Zvážil by som hneď od začiatku si dať robiť účto niekomu, kto aj sleduje vývin predpisov a vie poradiť. Na odpoveď je otázka asi moc široká, lepšie povedané na konkrétny problém sa odpovedať dá, či povedať svoju skúsenosť.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Prísne podľaq zákona o účtovníctve by si mal viesť účtovníctvo dňom zahájenia podnikania a výsledky uzatvárať mesačne .

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Odporúčam ti zohnať nejakého účtovníka/čku, ktorý by ti rozbehol účtovníctvo aspoň na začiatku, pokial sa trochu zorientuješ aj ty. A ked sa trochu rozbehneš, a budeš sa na to cítiť, môžeš si časom účtovať sám. Vysvetlovať to tu, by asi bolo moc obsiahle, ak o tom nič nevieš.

    toranor je offline (nepripojený) toranor

    toranor
    Hlavne ma zaujima ci treba v podobnom maloochode mat evidenciu zasob, teda, aky tovar v akom mnozstve som nakupil, a kolko, za co som predal. Mam v evidencii len fakturu na tovar, kde sice su rozpisane polozky a mnozstvo, ale na predany tovar mam len denne uzavierky z pokladnice s trzbou. Treba ist az do takychto detailov? Jedna sa o bizuteriu a drobne sperky.

    toranor je offline (nepripojený) toranor

    toranor
    Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    toranor
    Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.

    Tu nejde len o Tvoj prehľad , ale o prehľad podľa zákona a okrem iného prehľad v prípade daňovej .Odporúčam Ti v prvom rade si preštudovať Zákon o účtovníctve , ako máš postupovať a čo všetko musíš viesť .Taktiež treba naštudovať zákon o dani z príjmu .
    Inventúru musíš vykonať povinne a na základe zhotovenia vypisuješ aj príslušné výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch , ktoré odovzávaš ako prílohu k daňovému priznaniu .
    Naposledy upravil Zita5 : 16.03.06 at 17:12

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    toranor
    Hlavne ma zaujima ci treba v podobnom maloochode mat evidenciu zasob, teda, aky tovar v akom mnozstve som nakupil, a kolko, za co som predal. Mam v evidencii len fakturu na tovar, kde sice su rozpisane polozky a mnozstvo, ale na predany tovar mam len denne uzavierky z pokladnice s trzbou. Treba ist az do takychto detailov? Jedna sa o bizuteriu a drobne sperky.
    Evidencia zásob je nevyhnutná. V poslednej dobe je prvá otázka pri daňových kontrolách: Priniesli ste evidenciu zásob a inventúry?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    toranor
    Inventúra... Predávam sám, takže mám aký taký prehľad, čo sa predáva. Inventúra sa musí vykonávať, alebo je to len pre informáciu podnikateľa. zatiaľ predávam necelé 2 týždne. Ale ak je potrebná zo zákona, tak čo, budem evidovať.
    Nejedná sa o váš prehľad, ale o to, či viete preukázať stav zásob (manká, prebytky), t.j. či vám fyzický stav zásob súhlasí s účtovnou evidenciou. A je to zákonná povinnosť, takže tak ako uvádzate ... mali by ste evidovať.

    Podnikanie a vedenie uctovnictva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.