gene
28.04.13,17:07
Dobrý deň, potreboval by som poradiť v nasledujúcej veci.
Som podielovým spoluvlastníkom lesov, ornej pôdy a ostatných plôch, ktoré som zdedil v rámci dedičského konania a mám to zapísané na listoch vlastníctva. Jedná sa o pozemky mimo zastavaného územia obce, ktoré sa nesmú drobiť pod prípustnú výmeru. Chcem to všetko darovať darovacou zmluvou vnukovi. Práve výmera ornej pôdy, ku ktorej som zdedil podiely, je v dvoch prípadoch menšia ako 2000 m2.
Poprosím Vás o radu, či správa katastra povolí návrh na vklad, ak darujem spoluvlastnícky podiel ku komplet všetkým pozemkom aj s ornou pôdou pod 2000 m2, tak ako to mám zapísané na jednotlivých listoch vlastníctva, Alebo má právo správa katastra zamietnuť návrh na vklad z dôvodu prevodu spoluvlastníckeho podielu k ornej pôde, ktorá má rozlohu menšiu ako 2000 m2?

​Ďakujem pekne.
Ice dive
28.04.13,15:58
kľudne môžeš darovať... správa katastra na toto neprihliada... právo vlastniť je vyššie postavené, ako zákaz drobenia pôdy... nakoľko v dnešnej dobe sa pôda dedí a máloktorí dedič má chuť vyplácať svojich súrodencov... t.j. aj dnes vzniká veľa podielových vlastníkov...
Erzebeth
28.04.13,21:07
Ak chceš darovať vnukovi celý svoj podiel, nejedná sa o drobenie pozemku, lebo podiel je už taký, aký bol aj doteraz. To značí, že ak tvoj podiel je menší ako 2000 m2, tento podiel vznikol už pred účinnosťou zákona o drobení poľnohospodárskej a lesnej pôdy. S tým už nič neurobíš. Keďže podiely chceš darovať blízkej osobe, spoluvlastníci nemajú nárok na predkupné právo. Môžeš teda vnukovi svoje podiely darovať a kataster vklad povolí.
gene
29.04.13,17:43
Ďakujem za odpovede. Pochopil som správne, že ak darujem svoj podiel z ornej pôdy s výmerou pod 2000 m2, správa katastra návrh na vklad povolí? Drobenie by bolo asi vtedy, keď by som chcel svoj podiel rozdeliť darovaním viacerým rodinným príslušníkom?
doktor23
30.04.13,06:38
presne tak