Zavrieť

Porady

Darovanie pozemkov

Dobrý deň, potreboval by som poradiť v nasledujúcej veci.
Som podielovým spoluvlastníkom lesov, ornej pôdy a ostatných plôch, ktoré som zdedil v rámci dedičského konania a mám to zapísané na listoch vlastníctva. Jedná sa o pozemky mimo zastavaného územia obce, ktoré sa nesmú drobiť pod prípustnú výmeru. Chcem to všetko darovať darovacou zmluvou vnukovi. Práve výmera ornej pôdy, ku ktorej som zdedil podiely, je v dvoch prípadoch menšia ako 2000 m2.
Poprosím Vás o radu, či správa katastra povolí návrh na vklad, ak darujem spoluvlastnícky podiel ku komplet všetkým pozemkom aj s ornou pôdou pod 2000 m2, tak ako to mám zapísané na jednotlivých listoch vlastníctva, Alebo má právo správa katastra zamietnuť návrh na vklad z dôvodu prevodu spoluvlastníckeho podielu k ornej pôde, ktorá má rozlohu menšiu ako 2000 m2?

​Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Ak chceš darovať vnukovi celý svoj podiel, nejedná sa o drobenie pozemku, lebo podiel je už taký, aký bol aj doteraz. To značí, že ak tvoj podiel je menší ako 2000 m2, tento podiel vznikol už pred účinnosťou zákona o drobení poľnohospodárskej a lesnej pôdy. S tým už nič neurobíš. Keďže podiely chceš darovať blízkej osobe, spoluvlastníci nemajú nárok na predkupné právo. Môžeš teda vnukovi svoje podiely darovať a kataster vklad povolí.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    kľudne môžeš darovať... správa katastra na toto neprihliada... právo vlastniť je vyššie postavené, ako zákaz drobenia pôdy... nakoľko v dnešnej dobe sa pôda dedí a máloktorí dedič má chuť vyplácať svojich súrodencov... t.j. aj dnes vzniká veľa podielových vlastníkov...

    gene je offline (nepripojený) gene

    gene
    Ďakujem za odpovede. Pochopil som správne, že ak darujem svoj podiel z ornej pôdy s výmerou pod 2000 m2, správa katastra návrh na vklad povolí? Drobenie by bolo asi vtedy, keď by som chcel svoj podiel rozdeliť darovaním viacerým rodinným príslušníkom?
    doktor23 presne tak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.