Stefan2
20.06.05,13:30
Ach jo, to je pravda. Tak poďme to trošku zosumarizovat :
Vzorový príklad : firma, ktorá sa až teraz spamätala, urobila všetkú papierovačku, ide zaregistrovať IS, ide poslať poverenie zodp.osoby, doklad o poučení oprávnených osôb, súhlas dotknutých osôb, ....
Aké dátumy treba podávať ?
tu je každá rada drahá ...
Mám dojem, že som kdesi čítal alebo počul, že treba dávať dátumy po 1.5., ale nenašiel som to ...
Je to asi otázka pre právnikov, či keď splníte §52 a 55, môžete mať problémy kvôli neplneniu prednovelovej 428-ky ?
Vladimír Ozimý
20.06.05,11:43
tento zakon sa tyka dufam len firiem co maju zamestnancov....no a ak ich aj maju tak sa mi tu podarilo stiahnut smernicu(to mam chapat ze to je ten projetk) alebo treba vypracovat aj nejaky projekt a este aj smernicu prace s osobnymi udajmi. DAkujem moc
rosemary
20.06.05,11:46
Smernicu treba, bezpečnostný projekt treba v prípade, že máš Pecku v ktorej sú osobné údaje pripojenú na verejnú počítačovú sieť, napr. net
Vladimír Ozimý
20.06.05,12:44
najdem niekde ten vzor toho projektu? Ten treba aj niekam posielat alebo zostava len spolu so smernicou vo firme. A este treba vypisat nejake tlacivo do 30.6. to najdem na akej www stranke dakujem
nikulik
21.06.05,04:20
najdem niekde ten vzor toho projektu? Ten treba aj niekam posielat alebo zostava len spolu so smernicou vo firme. A este treba vypisat nejake tlacivo do 30.6. to najdem na akej www stranke dakujem
Bezp.projekt tu uz niekto vkladal, treba pohladat ale ak sa nechce, co urcite nie v tej kope prispevkov tak tu je.
Ten zostava vo firme, treba vypisat poverenie prevadzkovatela,ktorí poveruje nejaku zodp.osobu, to ostava vo firme, a vypise sa tlacivo oznamenie prevadzkovatela o povereni zodp.osoby, to sa posiela na urad: www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk)
H.B.
21.06.05,04:40
Idem vypísať formulár na evidenciu IS.Čo píšete do písmena c) zoznam osob.údajov?Chcem dať aj podpísať zamestnancom súhlas na poskytovanie OU.Mám tam dať aj, že súhlasia s poskytovaním OU svojich detí?Lebo ja mám údaje aj o deťoch a manžel. A ešte do písmena p) dátum začatia sprac.OU - tam má byť dátum odkedy sme začali zamestnávať?
nikulik
21.06.05,04:52
Idem vypísať formulár na evidenciu IS.Čo píšete do písmena c) zoznam osob.údajov?Chcem dať aj podpísať zamestnancom súhlas na poskytovanie OU.Mám tam dať aj, že súhlasia s poskytovaním OU svojich detí?Lebo ja mám údaje aj o deťoch a manžel. A ešte do písmena p) dátum začatia sprac.OU - tam má byť dátum odkedy sme začali zamestnávať?
Mysleli ste pismeno h) zoznam osobnych udajov ze? tam sa daju osobne udaje ktore sa spracuvavaju, rodne cislo, meno,priezvisko, bydlisko, datum narodenia atd. Ked som bola ja na skoleni, skolitel nam povedal ze ak spracuvavame osob.udaje deti zamestnancov, a deti dosiahli 18 rok, tak potrebujeme aj ich suhlas na spracovanie,-cize suhlas tych deti, a datum zacatia sprac.OU-presne tak, mal by tam byt datum zacatia zamestnavania-cize zalozenia firmy.
H.B.
21.06.05,05:10
áno myslela som písmeno h).Takže,keď mám deti do 18 rokov,tak od nich nepotrebujem nič? A keď mám aj údaje o manželoch?(dátum narodenia,meno,rod.č.)Potrebujem aj ich súhlas?A ešte k tomu dátumu.Dátum z výpisu OR mám 13.5.2004 a zamestnávať sme začali až v júni.
Roman.S
21.06.05,05:19
Ešte k bezpečn.smernici - stiahol som si vzor z dokumentov. Nejako sa mi nepozdávajú výšky pokút za poručenie zákona, ktoré sú tam nadefinované. Nie sú tam náhodou nižšie ako v zákone ? Čo vy na to ?
milanr
21.06.05,05:22
otázka: na aké účely vedieš túto evidenciu o údajoch RP?Sorry, až dnes som sa dostala k internetu, tak odpovedám. Evidenciu o RP vediem z dôvodu uplatnenia zníženej sadzby na SP (viď Vyhlásenia zamestnanca - vzor zo SP), daňového bonusu, poprípade zníženého základu dane na vyž. manželku.
nikulik
21.06.05,05:27
áno myslela som písmeno h).Takže,keď mám deti do 18 rokov,tak od nich nepotrebujem nič? A keď mám aj údaje o manželoch?(dátum narodenia,meno,rod.č.)Potrebujem aj ich súhlas?A ešte k tomu dátumu.Dátum z výpisu OR mám 13.5.2004 a zamestnávať sme začali až v júni.
S tymi detmi presne neviem ako to je takze ak niekto viete, sem s tym, ja len pisem co nam rozpravali na skoleni, nad 18 rokov, musi byt aj ich suhlas, ale nic sa nedeje ked do zmluvy alebo na osobitny papier do suhlasu dotknutej osoby sa prida veta ze suhlasi aj so spracovanim osob.udajov svojich deti a manzela, cim viac papierov tym lepsi dojem na kontrolu z uradu nie?? ale v zakone to myslim o deťoch nie je pisane,takze by to ani nemuselo byt.Kolkí ste boli od 13.05.2004??? Lebo podla mna by malo byt od 13. 05. 2004, lebo uz tam boli aj vase osobne udaje. Ale o datumoch tiez nie je nic v zakone, takze to nie je az take velmi podstatne.
H.B.
21.06.05,05:49
Od 13.5 tam nebol nikto.Prvý zamestnanec bol až 1.6. S tým manželom sa mi to akosi nezdá.Veď asi zamestnanec nemôže súhlasiť za manžela.Či áno?
H.B.
21.06.05,05:54
Evidenciu o RP vediem z dôvodu uplatnenia zníženej sadzby na SP (viď Vyhlásenia zamestnanca - vzor zo SP), daňového bonusu, poprípade zníženého základu dane na vyž. manželku.Dávala si podpisovať RP nejaký súhlas?
nikulik
21.06.05,06:21
Od 13.5 tam nebol nikto.Prvý zamestnanec bol až 1.6. S tým manželom sa mi to akosi nezdá.Veď asi zamestnanec nemôže súhlasiť za manžela.Či áno?
Ja pre istotu to dam podpisat aj detom nad 18r. aj manzelom ten suhlas, a ja by som dala pre istotu od 01. 06. 2005 to spracovanie, ved sa nic nestane ak tam bude taky datum.
Zužu
21.06.05,06:50
Blíži sa termín 30.6. na registráciu a konečne som sa prinútila čítať zákon o ochrane osobných údajovú /dosť skoro?/, z ktorého som nebola veľmi múdra. Po prečítaní Vašich príspevkov som načerpala veľa nových informácií, ktoré mi pomohli. Ďakujem všetkým poraďákom, ste skvelí!
H.B.
21.06.05,07:24
Ja pre istotu to dam podpisat aj detom nad 18r. aj manzelom ten suhlasNemáš niekde už urobený súhlas pre tie deti a manželov?Ja mám,ale len pre zamestnancov.
nikulik
21.06.05,07:35
Nie nemam, este som sa k tomu totizto nedostala, snad do konca mesiaca to stihnem, ale keby niekto mal, bola by som vdacna ;)
vladan
21.06.05,08:16
Sorry, až dnes som sa dostala k internetu, tak odpovedám. Evidenciu o RP vediem z dôvodu uplatnenia zníženej sadzby na SP (viď Vyhlásenia zamestnanca - vzor zo SP), daňového bonusu, poprípade zníženého základu dane na vyž. manželku.
... už si nepamätám o čom sme ma bavili, ale ak sa nemýlim, tak to bolo o súhlase dotknutých osôb, však? ... ak sa mýlim, oprav ma ;) ... takže Evidenciu o RP si vedieš z týchto dôvodov:

1. uplatnenie zníženej sadzby na SP (viď Vyhlásenia zamestnanca - vzor zo SP) - podľa mňa ti spracúvanie osobných údajov na tomto vyhlásení ustanovuje osobitný zákon a to konkrétne zákon o sociálnom poistení
2. daňový bonus - toto ustanovuje zákon o dani z príjmov
3. zníženie ZD na vyživovanú manželku - tiež ustanovuje zákon o dani z príjmov

... keďže sa naplnila podstata § 7 ods. 3 vo všetkých troch bodoch, súhlas dotknutých osôb sa NEVYŽADUJE ;) ... čo ty nato? :D
TIRO
21.06.05,10:35
Práve mi volal pán z Úradu na ochranu osobných údajov... povedala som mu, že na tejto stránke vedieme už dlhú diskusiu o tomto zákone a že by sme boli veľmi radi, kedy sa tu vyjadrili.... Takže mi povedal... že to navrhne nadriadenému .. a uvidíme.

Nepovedal Ti pán z Úradu na ochranu ... že ako je to pri spracovaný miezd externe? Kto má povinnosť nahlásiť oprávnenú osobu naša firma (vybrať oprávnenú osobu medzi zamestnancami), alebo firma ktorá nám spracováva mzdy. Musí mať oprávnená osoba pracovno-právny pomer, alebo môže to byť živnostník na základe zmluvy o dielo. K tejto téme sa zatiaľ ešte nikto nevyjadril. Vy to už azda všetci viete?
Ďakujem za skorú odpoveď.
milanr
21.06.05,10:45
... už si nepamätám o čom sme ma bavili, ale ak sa nemýlim, tak to bolo o súhlase dotknutých osôb, však? ... ak sa mýlim, oprav ma ;) ... takže Evidenciu o RP si vedieš z týchto dôvodov:

1. uplatnenie zníženej sadzby na SP (viď Vyhlásenia zamestnanca - vzor zo SP) - podľa mňa ti spracúvanie osobných údajov na tomto vyhlásení ustanovuje osobitný zákon a to konkrétne zákon o sociálnom poistení
2. daňový bonus - toto ustanovuje zákon o dani z príjmov
3. zníženie ZD na vyživovanú manželku - tiež ustanovuje zákon o dani z príjmov

... keďže sa naplnila podstata § 7 ods. 3 vo všetkých troch bodoch, súhlas dotknutých osôb sa NEVYŽADUJE ;) ... čo ty nato? :DSúhlasím s Tebou, nebudem od manželiek a detí nad 18 r. vyžadovať žiadne Súhlasy DO. Zamestnanec si sám vypisuje Vyhlásenie k zníženej sadzbe aj Vyhlásenie k dani, ktoré si aj podpíše a zodpovedá si za to. Ja mu nič nevnucujem, on si to môže ale nemusí uplatniť, je to na ňom. Aj tak díky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
milanr
21.06.05,10:49
Dávala si podpisovať RP nejaký súhlas?Odpoveď nájdeš v príspevku číslo 770. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
JURAJB
21.06.05,11:26
Aspon niečim možem prispiet, co som daval podpisovat nasim zamestnancom - ak by mal k tomu niekto vyhrady, prosim o ich oznamenie.
Každy si to može prisposobiť pre vlastnu potrebu a dufam, že poslúži.
Ahojte a pevne nervy.
Alllena
21.06.05,13:15
Nie je tam ani to že by sa nemohlo byť zodpovednou osobou pre viac prevádzkovateľov!?





Ja tiež spracovávam mzdy a celú agendu pre viac firiem a asi by to všetkým pomohlo,
keby som sa ja vyškolila, zaregistrovala ako zodpovedná osoba a vypracovala smernicu
a bezp.projekt ... Aj tak im to za tých pár korún urobím všetko a tak by mi to uľahčilo
posledné dni v tomto mesiaci. Čo vy na to? Nepomôžete mi nejakou dobrou mandátnou alebo inou zmluvou ktorá by už bola "in" na teraz.
Našla som školenie - 28.6.05 v Bratislave -ISTROPOLIS cena 850.- SK s DPH.
www.managementservice.sk (http://www.managementservice.sk/) , je možno prihlásiť sa aj na nete. Je to síce na poslednú
chvíľu, ale možno sa to už dovtedy ujednotí a budem mať aj papier a možno správne
informácie.
Idem aj ja na to isté školenie a mám v tom kudl-mudl spracúvam mzdy viac ako 5 zamestnancomna PC,na tom istom počitači mám aj internet zatial ma zamestnávateľ nahlásil ako zodpovednú osobu /podal oznámenie / ,mám výpis z registra trestov a budem mať doklad o školení pýtam sa čo ešte potrebujem aby sme mali v spoločnosti všetko v poriadku a ešte niečo je to môj prvý dotaz som nováčík. Zdravím
nikulik
22.06.05,04:42
Idem aj ja na to isté školenie a mám v tom kudl-mudl spracúvam mzdy viac ako 5 zamestnancomna PC,na tom istom počitači mám aj internet zatial ma zamestnávateľ nahlásil ako zodpovednú osobu /podal oznámenie / ,mám výpis z registra trestov a budem mať doklad o školení pýtam sa čo ešte potrebujem aby sme mali v spoločnosti všetko v poriadku a ešte niečo je to môj prvý dotaz som nováčík. Zdravím
Este by som dodala, ze je potrebne aj poverenie prevadzkovatela, cize zamestnavatela, kde vas poveri ako zodpovednu osobu, ktoré ostáva vo firme, pozor na datum, musi byt taky isty ako sa vypisal na tlacive:Oznamenie prevadzkovatela o povereni zodp.osoby. no a potom este bezpecnostny projekt, ak je PC pripojeny na internet.
H.B.
22.06.05,06:35
Ešte ma napadlo, že keď máme povinnosť urobiť bezpečnostný projekt, tak musíme mať aj smernicu?
vladan
22.06.05,06:37
Ešte ma napadlo, že keď máme povinnosť urobiť bezpečnostný projekt, tak musíme mať aj smernicu?
áno, bezpečnostné smernice sú súčasťou bezpečnostného projektu
Roman.S
22.06.05,06:42
Ahojte, vidím, že tu beží debata stále o tom istom, poďme trošku porkočiť, magický dátum sa blíži a kopu ľudí zaujíma určite aj niečo viac ako všelijaké "súhlasy" ;) A síce :

Ako vypracovať BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT OOÚ

Všetkých jeho fanúšikov pozývam na virtuálne kafíčko na stránku
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9417&page=16&pp=10,
kde sa nebude debatiť o otm, kde sú aké školenia, ale o obsahu a tak.

Bez srandy : poďme to rozobrať na franforce a urobiť, nech s tým máme už pokoj
vladan
22.06.05,06:44
Ahojte, vidím, že tu beží debata stále o tom istom, poďme trošku porkočiť, magický dátum sa blíži ... Roman, môžem otázku? ;) ... aký magický dátum máš na mysli? ... a čo má spoločné magický dátum s bezpečnostným projektom?

... ale tú debatu o obsahu bezpečnostného projektu si rada pozriem a poprípade sa zapojím, ale zatiaľ som nemala čas na jeho vypracovanie :D
Roman.S
22.06.05,06:52
Vlaďa, jasné, rozumieme sa. :o Určite je veľa takých - aj ja - čo sa zobudili až teraz a zistili, čo všetko majú mať spravené do konca mesiaca. (alebo ešte lepšie v tomto prípade - čo všetko už dávno mali mať spravené) Preto by možno bolo fajn, zosumarizovať Bezpečnostný projekt pre všetkých nás, ktorých to zaujíma.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9417&page=16&pp=10
hraska
22.06.05,08:00
Ahojte, mohol by mi niekto prosim poradit?
mam takyto problem:

Obchodna firma, ktora predava sportove potreby v predajniach i cez internet ma vytvoreny adresar odberatelov - FO, PO, a nepodnikatelov, ktori si objednali tovar cez internet. udaje o nepodnikateloch vedie v rozsahu meno, priezvisko, adresa, prip.tel. cislo.
Ma sa tato firma registrovat ked neurci zodpovednu osobu (do 5 zamestnancov)?
alebo co ma s tymi udajmi robit
DIK
Vladimír Ozimý
22.06.05,08:04
vie ma niekto nasmerovat na paragraf kto je povinny sa registrovat podla tohoto zakona, napr. aj obycajny zivnostnik ktory nema zamestnancov ak ano co mu treba staci len registraciu? Dakujemmmmmmmm
Bionda
22.06.05,08:11
treba určite pozrieť §19 písm2 §6 a §7 zákona 428/2002 a č.90/2005
Monika
22.06.05,08:28
Prajem pekný deň.

Na včerajšom školení nám bolo povedané ohľadom REDISTRÁCIE IS toto:

- § 25 - podmienky registrácie - vykonáva ju úrad bezplatne
- IS JE POVINNÉ zaregistrovať ak evidujeme r.č., ktoré prenášame do 3. krajín /sú to krajiny mimo EÚ/
- ak máme poverenú osobu - nie je povinná registrácia
- ak IS používame na pracovno-právne vzťahy - nie je povinná registrácia

- § 27 - podmienky osobitnej registrácie - vykonáva úrad bezplatne
- ak evidujeme r.č., ktoré prenášame do 3.krajín - teda do krajín mimo EÚ
- ak evidujeme biometrické údaje - vtedy je potrebná osobitná registrácia

- § 28 - oznámenie zmien -akékoľvek zmeny /ohľadom registrácie - jej vznik, zánik, zmena poverenej osoby, atď./ sme povinný oznámiť do 15.dní.

AK si nevieme poradiť, či sme povinný sa zaregistrovať, alebo nie, treba podať dopyt na Úrad na ochranu osobných údajov, vysvetliť situáciu, ako konkrétne pracujeme s osobnými údajmi, atď. Úrad je povinný nám svoje stanovisko zaslať do 60.dní a stanovislo je záväzné.

Prednášku sme mali zo zákona č. 90/2005 - novela zákona o ochrane osobných údajov, ktorá je v platnosti od 01.05.2005.

Dúfam, že som aspoň trošku pomohla.
Pekný deň. :-)

PS - čo sa týka živnostníka, ktorý nemá žiadnach zamestnancov - presne táto otázka bola na včerajšom školení položená - odpoveď - musí sa zaregistrovať, pretože on sám sa nemôže stať poverenou osobou.
- a pokiaľ je jeho počítač pripojený na internet - musí mať spracovaný bezpečnostný projekt, ak pripojený na internet nie je stačí mať vypracovanú len bezpečnostnú smernicu, tak nám povedal lektor.
Zužu
22.06.05,08:36
Prosím vie mi niekto poradiť? Vypĺňam formulár registrácie a neviem aký dátum napísať pod písm. p) dátum začatia spracúvania osobných údajov? Má to byť 1.9.2002 keď bol v platnosti zákon alebo 1.3.2003 podľa paragr. 52 ?. Zamestnávateľom sme od 12.7.2002. Od tohoto dátumu spracúvame mzdy.Ďakujem
Roman.S
22.06.05,08:53
Mám takýto prípad /seba/:
živnostník, bez zamestnancov ale s 50 dohodármi, účtovníctvo robí externá účtovníčka. Čo s tým ?
Podľa mňa :
- registrácia : nie
- zodp.osoba : nie
- sprostredkovateľ : účtovníčka
- bezp. smernica : áno
Mirkaska
22.06.05,11:25
Táto téma je veľmi nápomocná, aspoň trochu zjednodušuje ťažké paragrafy zákona o OOÚ. Ale aj napriek jej študovaniu mám pocit, že mi stále unikajú určité veci:

1. ak je firma s počtom zamestnancov do 5, mzdy sú robené externe, firma si robí personálnu evidenciu len v papierovej podobe a iné osobné údaje, ktoré má a spracúva, sa týkajú len obchodných vzťahov.
Ide v tomto prípade o informačný systém, ktorý je povinná zaregistrovať?

2. povinnosť poveriť zodpovednú osobu sa posudzuje podľa počtu zamestnancov, ale povinnosť subjektu mať bezpečnostný projekt sa už podľa toho neposudzuje, ale
- podmienkou je, 1. aby boli v IS spracúvané osobné údaje podľa § 8 a 2. aby IS bol napojený na verejnú počítačovú sieť (aj internet) - ak spĺňa obe podmienky, musí mať projekt

- čo v prípade uvedeného bodu 1. t.j. firma, ktorá má z osobitných údajov podľa § 8 len rodné čísla svojich zamestnancov, a to len v papierovej podobe (elektronicky u sprostredkovateľa) + rodné čísla jedine v prípade ak nejakú službu zabezpečuje fyzická osoba nepodnikateľ a na zmluve sa kvôli jednoznačnej identifikácii osoby uvedie RČ. Zmluva sa napíše vo Worde, vytlačí a vymaže. Firma je samozrejme napojená na internet. Je v tomto prípade povinná vypracovať bezpečnostný projekt alebo nie?
Podľa môjho názoru nie, lebo nespĺňa prvú podmienku § 15 2a,.

Ďakujem za všetky názory a usmernenia.
Vladimír Ozimý
22.06.05,12:27
no ja si myslim ze pokial firma nevedie evidenciu klientov, nema zamestnancov tak potom nemusi registrovat sa, podla mna sa to tyka len takych firiem ktore vedú zaznamy o klientoch(ale napr. je moznost ze pracujem s klientami ale nevidiem si ich podla nejakej databazy tak sa mi netreba registrovat?), mne z toho vychadza ze sa to tyka vacsinou firiem co pracuju v oblasti informacii...
napr. maloobchodna predajna....ja si myslim ze ak si nevdie zoznam dodavatelov, napr. ma ich 5 a pamata si ich tak ani v takom pripade sa nemusi registrovat, ja uz fakt mam v tom gulas
hraska
22.06.05,12:35
jasneze, ked nema zamestnancov a nerobi ziadnym sposobom s osobnymi udajmi, tak sa nemusi registrovat, tento zakon sa na nu vobec nevztahuje.
Mirkaska
22.06.05,12:35
Databáza klientov môže byť o právnických osobách - to nie sú osobné údaje a o fyzických osobách - podnikateľoch - sú osobné údaje ale nie rodné číslo (nič z § 8), fyzických osobách - nepodnikateľoch - predpokladám, že predajne v tomto prípade predávajú cez registr. pokladne, a pochybujem, že by si niekto viedol nejakú evidenciu.
Rozhodli sme sa nahlásiť zodpovednú osobu, keďže nie sú jasní dohodári a čo s osobnými údajmi bývalých zamestnancov, a nebudeme stále musieť byť v pozore či sme už prekročili 5 zamestnancov alebo nie, ale otázny je stále ten bezpečnostný projekt. Vychádza mi to tak, že napriek tomu, že sme napojený na internet nesĺňame prvú podmienku a to spracovávanie údajov podľa § 8.

Čo poviete ostatní???
hraska
22.06.05,12:39
no dobre, ale co ked firma predava tovar aj cez internet, na dobierku, potom ma urcite najaku evidenciu fyzickych osob nepodnikatelov, ktorym tento tovar posiela. a potom by sa asi mala registrovat, nie?
hraska
22.06.05,12:46
Ustanovenie § 19 ods. 2 zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 428/2002 Z.z.“) stanovuje povinnosť prevádzkovateľa v prípade, ak zamestnáva viac ako päť osôb, výkonom dohľadu písomne poveriť zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvaní osobných údajov. Pod pojmom zamestnáva sa rozumie pracovný pomer osoby, to znamená že osoby vykonávajúce práce na základe dohody o vykonaní práce nemožno začleniť pod pojem zamestnávať.

to som vytiahla z jedneho vyjadrenia z uradu, ktore je pricapene niekde na porade k tym dohodarom.
Roman.S
23.06.05,05:05
Súhlas s predchádzajúcim príspevkom. Ja som si tento dokument od JUDr. Jaroslava Humaja zazálohoval z porady a mám ho pripravené ako eso v prípade ... bohviečoho ...
bendži
23.06.05,05:36
Ahojte poraďáci :)

Ja už som sa tu raz na to pýtala, no potrebujem sa v jednej veci utvrdiť, či urobiť si definitívne jasno. Je možné, aby som mohla robiť zodpovednú osobu aj vo firme, s ktorou nie som v žiadnom pracovnoprávnom pomere, t.j. nie som tam zamestnaná, ale spracovávam pre nich mzdy, čiže všetky tie údaje mi rukami prechádzajú (vlastne som pre nich oprávnená osoba, tak to zákon nazýva).

Ak áno, čo potom napíšem do oznámenia prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby do kolonky "Pracovné zaradenie"?... :confused:

Ďakujem za vaše rady.
vladan
23.06.05,05:42
Ak áno, čo potom napíšem do oznámenia prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby do kolonky "Pracovné zaradenie"?
bendži, mzdy spracovávaš zadarmo? ... teda neexistuje žiadna forma "zmluvného vzťahu" na spracovanie miezd? ... ak nie, tak ja by som tam buchla FYZICKÁ OSOBA :D
bendži
23.06.05,05:48
bendži, mzdy spracovávaš zadarmo? ... teda neexistuje žiadna forma "zmluvného vzťahu" na spracovanie miezd? ... ak nie, tak ja by som tam buchla FYZICKÁ OSOBA :D
No ja robim v jednej s.r.o.-cke a v rámci nej spracovávam mzdy pre nás a ďalšie dve spoločnosti. Je to podchytené mandátnou zmluvou myslím, ale medzi spoločnosťami, nie konkrétne medzi mnou a niekým ďalším...
vladan
23.06.05,05:56
No ja robim v jednej s.r.o.-cke a v rámci nej spracovávam mzdy pre nás a ďalšie dve spoločnosti. Je to podchytené mandátnou zmluvou myslím, ale medzi spoločnosťami, nie konkrétne medzi mnou a niekým ďalším...
... takže by som dala pracovné zaradenie SPROSTREDKOVATEĽ
bendži
23.06.05,06:03
... takže by som dala pracovné zaradenie SPROSTREDKOVATEĽ
Takže by s tým nemal byť žiadny problém :) Vďaka za radu, spravím to tak... Prajem pekný deň :)
tomare
23.06.05,06:23
Zbierate vo svojich SW rodné čísla detí a manželiek?
Obidva údaje sú v žiadosti o zníženie 0,5 % pre SP. Ale daňový úrad už tieto údaje pre rok 2004 nevyžadoval. A ak ich už mám, deti staršie ako 18 rokov by mali podpísať súhlas s použitím svojich údajov a podobne i manželky.
marama
23.06.05,06:58
Prosim Vas, nemate niekto pisomnu zmluvu alebo poverenie (podľa §5 ods.2) sprostredkovateľa? Možno to tu niekde aj je, ale nenašla som. Ake povinnosti ešte mám ako sprostredkovateľ. Mam už z toho mišuge v hlave.
Roman.S
23.06.05,07:01
Dnes je vraj čosi na *našu tému* popísané v Pravde. Čítal to niekto ?
Inak nezávidím tým, čo sa spamätajú až dnes .... :) Víkend pomaly pred nami ... :)
silvuška
23.06.05,07:28
Prajem príjemný deň! Od rána čítam o tomto zákone a stále nemám jasno, či sa mám alebo nemám registrovať. Sme s. r. o. a mzdy a personalistiku nám robí naša materská spoločnosť - akciovka, takže by sme sa asi nemuseli registrovať. Problém je v tom, že niektoré pracovné zmluvy robíme tu u nás a potom ich posielame na spracovanie do uvedenej akciovky a tam sa aj zakladajú a evidujú. Neviem, či to podlieha registrácií alebo nie.
bendži
23.06.05,07:32
Prajem príjemný deň! Od rána čítam o tomto zákone a stále nemám jasno, či sa mám alebo nemám registrovať. Sme s. r. o. a mzdy a personalistiku nám robí naša materská spoločnosť - akciovka, takže by sme sa asi nemuseli registrovať. Problém je v tom, že niektoré pracovné zmluvy robíme tu u nás a potom ich posielame na spracovanie do uvedenej akciovky a tam sa aj zakladajú a evidujú. Neviem, či to podlieha registrácií alebo nie.
No myslím že zákon v tomto hovorí dosť jasno, ak máte 6 a viac zamestnancov, musíte sa registrovať, nie je tam podmienka či spracúvavate mzdy sami, alebo niekto vám ich robí externe. A sama priznávaš, že s osobnými údajmi pracujete. Čiže ak máte 6 a viac zamestnancov, registrovať sa musíte...
milanr
23.06.05,07:33
Zbierate vo svojich SW rodné čísla detí a manželiek?
Obidva údaje sú v žiadosti o zníženie 0,5 % pre SP. Ale daňový úrad už tieto údaje pre rok 2004 nevyžadoval. A ak ich už mám, deti staršie ako 18 rokov by mali podpísať súhlas s použitím svojich údajov a podobne i manželky.Pozri si, prosím, v tejto sekcii príspevok č. 770 na str. 77 možno tam nájdeš odpoveď na Tvoju otázku.:)
miriza
23.06.05,08:32
Od kedy ste si dali popodpisovať súhlasy dotknutých osobô. Má to byť od 1.9.2002??
vladan
23.06.05,08:33
Dnes je vraj čosi na *našu tému* popísané v Pravde. Čítal to niekto?
... áno, čítala ... nie je tam pre nás nič nové :D ... no okrem jednej vety, kde nejaký riaditeľ spoločnosti, ktorá "vyrába" bezpečnostné projekty hovorí o cene vyhotovenia tohto projektu ... u nich to sú vraj niekoľko stotisícové sumy, ba až miliónové :D:D:D
marama
23.06.05,08:40
Takže k tým sprostredkovateľom nemáme nič?
miriza
23.06.05,08:49
Ja som nebola na žiadnom školení a ani za nechystám, zákon mám trošku prečítaný tak to nechám tak. Mám stiahnuté vyhlásenie, z porady, že firma XXXXXX potvrdzuje, že som bola vyškolená v tomto zákone. Mohol ma vyškoliť napr. konateľ spoločnosti???
Richard
23.06.05,08:58
AK CHCETE Ŕýchlu a strúčnú informáciu k tejto téme OOU, pozrite si príspevok č.1 (na začiatku témy) je tam darček od Vladan
tinit
23.06.05,09:21
Chcem sa tu vsetkym podakovat za prispevky, moc mi to pomohlo pri tvorbe haldy papierov k OOU.
Chcela by som sa este spytat nejakej sikovnej osobky, ci mam davat podpisovat suhlas o spracovani OU vsetkym nasim zamestnancom. Ak ano, aky datum tam mam uvadzat, ked to bude vlastne podpisovat teraz, ale osobne udaje nam poskytla uz daaaavno pred tym - ked nastupila do zamestnania.
Dakujem.
lenkak
23.06.05,09:24
miriza
23.06.05,10:13
Neprilepil tu alebo neprilepí tu niekto vyplnený formulár informačného systému ???
tinit
23.06.05,10:18
Lenkak, dakujem za help...

Este nemam celkom jasno v registracii informacneho systemu.... Informaciny system mam registrovat na Urade na OOU cez formular uvedeny na ich webovej stranke?
A co s bezpecnostnym projektom? Ked ho vypracujem osobne pre nasu firmu, musim ho poslat niekde na schvalenie? Alebo nam ho potom staci len evidovat u nas v praci?
lenkak
23.06.05,10:33
Ak robíš len mzdy nepotrebuješ sa registrovať. Len si registráciu vypíšeš a uložíš do šuplíka. Nemusíš posielať, len ho vedieť ako evidenciu.
Bezpečnostný projekt neposielaš len si ho odložíš ak by prišla kontrola budú ho od Teba chcieť.
renocka99
23.06.05,10:58
VLADAN a RICHARD STE PROSTE UZASNY!!!!!
DAKUJEM POMOHLO MI TO!
IVEB
23.06.05,12:35
Milí Poraďáci, ja som si prečítala poradu o ochrane osobných údajov z každej strany ,ale stále mi nie je jasné , či sa mám registrovať alebo nie.

Som živnostník a zamestnávam 1 zamestnanca. Všetku agendu / účtovníctvo. mzdy a pod. / si robím sama. Na účtovníctvo mám program ALFU ,mzdy nerobím softvérovo , ale ručne./v exceli/ S osobnými údajmi zamestnanca prichádam do styku len ja a samozrejme jeho údaje zasielam poisťovniam tak ako to vyžadujú jednotlivé zákony.

Tak mám sa registrovať alebo nie ?
lenkak
23.06.05,13:17
Keďže robíš iba mzdy, tak sa nemusíš registrovať.
Oci
23.06.05,16:01
AK CHCETE Ŕýchlu a strúčnú informáciu k tejto téme OOU, pozrite si príspevok č.1 (na začiatku témy) je tam darček od VladanRád dostávam darčeky. Ďakujem Vladan a Richard. Naozaj rýchla, stručná a dobrá informácia.
Chcel by som ju doplniť. Povinnosť evidencie (nepovinnosť registrácie) podľa § 25 ods.2 písmeno e) sa týka širokej oblasti IS, ktoré spracúvajú osobné údaje podľa osobitných zákonov. Napr. podľa zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti sú to informačné systémy v lekárňach, informačné systémy lekárov, nemocníc, ...
Chápem to správne?
Mikolajova
24.06.05,06:50
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradit. Zamestnavatel ma chce urcit ako zodpovednu osobu ale je tu problem. Nemam vypis z registra trestov. Takze neviem co robit. Moze ma urcit a vypis mu mozem dolozit cca o 2 tyzdne. Dakujem
Vladimír Ozimý
24.06.05,06:55
no nikto mi nevie povedat co z tou ck-treba ju registrovat alebo nie ak robi z udajmi ale len na zmluvach a zoznamoch pre poistovnu.

a co financny poradca? ak robi na zivnost a ma zmluvu podpisanu z poradenskou firmou
images/statusicon/user_online.gif images/buttons/edit.gif (editpost.php?do=editpost&p=93675)
hraska
24.06.05,07:03
no ja by som povedala, ze ak neurciste zodpovednu osobu, tak by ste tu ck mali registrovat, pretoze spracovavate osobne udaje.
tinit
24.06.05,07:15
Citala som si velmi vela prispevkov ohladne OOU....
Velmi vela veci sa mi zdaju byt velmi rozporuplne a nemam v tom uplne jasno...
Nasa firma zamestnava 16 ludi.... Bola som poverena ako zodpovedna osoba. Absolvovala som skolenie, poslala som Oznamenie o povereni...
Neviem vask ci mam registrovat IS, ktory sa u nas vyuziva a ci mam vypracovat bezpecnostny projekt alebo len bezpecnostnu smernicu.
V nasej firme sa nevedie mzdova agenda (robi nam to externa firma) ale vedieme personalnu agendu (cize mame v Exceli spracovane udaje o zamestnancoch) a taktiez mame zalozene zmluvy so zamestnancami... dalej pouzivame program Magic a Omegu, v ktorych su udaje o firmach, pripadne kontakne osoby... atd.
Vsetky pocitace mame pripojene na Internet a mame aj vnutorne prepojenie PC. Predpokladam, ze na zaklade tohoto mam IS registrovat, ale neviem ci mam vypracovavat Bezpocnostny projekt alebo len smernicu.

Vopred dakujem za pomoc.
bendži
24.06.05,07:17
Citala som si velmi vela prispevkov ohladne OOU....
Velmi vela veci sa mi zdaju byt velmi rozporuplne a nemam v tom uplne jasno...
Nasa firma zamestnava 16 ludi.... Bola som poverena ako zodpovedna osoba. Absolvovala som skolenie, poslala som Oznamenie o povereni...
Neviem vask ci mam registrovat IS, ktory sa u nas vyuziva a ci mam vypracovat bezpecnostny projekt alebo len bezpecnostnu smernicu.
V nasej firme sa nevedie mzdova agenda (robi nam to externa firma) ale vedieme personalnu agendu (cize mame v Exceli spracovane udaje o zamestnancoch) a taktiez mame zalozene zmluvy so zamestnancami... dalej pouzivame program Magic a Omegu, v ktorych su udaje o firmach, pripadne kontakne osoby... atd.
Vsetky pocitace mame pripojene na Internet a mame aj vnutorne prepojenie PC. Predpokladam, ze na zaklade tohoto mam IS registrovat, ale neviem ci mam vypracovavat Bezpocnostny projekt alebo len smernicu.

Vopred dakujem za pomoc.
Nakoľko máte určenú zodpovednú osobu a tú pri 16 zamestnancoch skutočne aj musíte mať, nemusíš registrovať IS. Musíš mať vypracovaný bezpečnostný projekt.
Roman.S
24.06.05,07:59
Tinit: súhlas s Bendžim
- registrovať IS : nie
- bezp.projekt : áno (už sa tešíš ? :o )
Zita5
24.06.05,08:07
PC napojený na internet/ využívanie internet bankingu..../ vedenie účta /evidencia obchod.partnerov atď/ a keď si zaregistrujem IS ,tak čo sa stane ??? Myslím , že nič . Nie ???:) :confused:
lenkak
24.06.05,18:59
Zita5:
Nič sa nestane, len Ti príde odpoveď, že nepotrebuješ registráciu.
tinit
25.06.05,16:49
bendži, Roman S.
Dakujem za pomoc.
MIG25
26.06.05,07:00
Dobrý deň Poraďáci!
Po preštudovaní zákona a väčšiny Vašich príspevkov mám jednu otázku:

Prevádzkovateľ s viac ako 5 zamestnancami poveril vedením účtovníctva a mzdovej agendy sprostredkovateľa - FO SZČO. Môže zároveň túto FO SZČO označiť ako zodpovednú osobu a nahlásiť ju na ÚOOÚ?

Zo znenia zákona navyplýva nemožnosť takéhoto stavu, len ma mýli znenie § 19 ods. 7 písm. g - zodpovedná osoba zabezpečuje dohľad pri výbere sprostredkovateľa(čiže v mojom prípade "lustruje" sama seba?!!)

Ďakujem za skorú odpoveď.
alušik
26.06.05,14:09
Dobrý deň Poraďáci!
Po preštudovaní zákona a väčšiny Vašich príspevkov mám jednu otázku:

Prevádzkovateľ s viac ako 5 zamestnancami poveril vedením účtovníctva a mzdovej agendy sprostredkovateľa - FO SZČO. Môže zároveň túto FO SZČO označiť ako zodpovednú osobu a nahlásiť ju na ÚOOÚ?

Zo znenia zákona navyplýva nemožnosť takéhoto stavu, len ma mýli znenie § 19 ods. 7 písm. g - zodpovedná osoba zabezpečuje dohľad pri výbere sprostredkovateľa(čiže v mojom prípade "lustruje" sama seba?!!)

Ďakujem za skorú odpoveď.
Vo stvrtok som bola na skoleni, pytala som sa presne tuto otazku. Ing. Sliz, ktory sa venuje tomuto zakonu uz cele 2 roky, mi na to odpovedal, ze ano, sprostredkovatel moze byt zaroven zodpovednou osobou.
alušik
26.06.05,14:17
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradit. Zamestnavatel ma chce urcit ako zodpovednu osobu ale je tu problem. Nemam vypis z registra trestov. Takze neviem co robit. Moze ma urcit a vypis mu mozem dolozit cca o 2 tyzdne. Dakujem
Ako zodpovednu osobu Ta urcit moze, vypis z registra nikam neposielas, musis ho mat len pre pripad kontroly, takze je uplne jedno, ze ho budes mat az o 2 tyzdne.:) No samozrejme, pocitam s tym, ze pocas tych 2 tyzdnov Ti urcite nepride kontrola. Vraj maju teraz tak vela kontrol na zaklade podani /staznosti/, ze namatkove kontroly nestihaju...
milanr
26.06.05,17:38
Je to zamestnávateľ s viac ako 5 zamestnancami? V prípade, že áno, tak to s tým výpisom z RT nebude v poriadku. ZO sa musí na úrad nahlásiť do 30.06. a v prípade, že na výpise nebudeš mať dátum do 30.06. ako môže vedieť dopredu zamestnávateľ, že si bezúhonná? Z toho vyplýva, že Ťa na úrad nahlási a naspĺňaš podmienky uvedené v § 19 zákona. Poverenie ZO , výpis z RT aj Oznámenie na úrad musí byť podľa mňa časovo zosúladené.
MIG25
26.06.05,21:35
Alušik
Ďakujem za odpoveď!
alušik
27.06.05,05:08
Je to zamestnávateľ s viac ako 5 zamestnancami? V prípade, že áno, tak to s tým výpisom z RT nebude v poriadku. ZO sa musí na úrad nahlásiť do 30.06. a v prípade, že na výpise nebudeš mať dátum do 30.06. ako môže vedieť dopredu zamestnávateľ, že si bezúhonná? Z toho vyplýva, že Ťa na úrad nahlási a naspĺňaš podmienky uvedené v § 19 zákona. Poverenie ZO , výpis z RT aj Oznámenie na úrad musí byť podľa mňa časovo zosúladené.
Logiku to ma, aj by som s tym suhlasila. Ale... Ked dostanem kontrolu napriklad 1.10.2005 a k tomu dnu mam vypis z registra trestov, ze som bezuhonna, musela som nou byt aj k 30.6., nie?
karpis
27.06.05,05:19
Prosím, kde nájdem formulár na poverenie zodpovednej osoby akosi sa mi nedárí ho nájsť.
vladan
27.06.05,05:21
Prosím, kde nájdem formulár na poverenie zodpovednej osoby akosi sa mi nedárí ho nájsť.
www.pdp.gov.sk (http://www.pdp.gov.sk) v časti registrácia
bendži
27.06.05,05:22
Ahojte Poraďáci,

prosím o váš názor.... je povinné občianske združenie sa taktiež registrovať, ak nemá zamestnancov, ale spracováva osobné údaje svojich členov? Sama v tom dosť váham, mám pripravené všetky papiere, len neviem, či ich aj zaslať.. Na druhej strane, čo môžem stratiť registráciou? hmmm
Zuziana
27.06.05,05:22
Prosím šikovnejších poraďákov, ktorí už majú vyplnený formulár o poverení zodp. osoby o radu:
Identifikačné číslo prevádzkovateľa alebo zástupcu prevádzkovateľa je IČO alebo mi oni vymystia zase nejaké?
alušik
27.06.05,05:32
Monika, ja si s kolegynou myslim, ze ak evidujes osobitnu kategoriu osobnych udajov - teda pri menach s adresami aj rodne cisla, tak je povinnost registracie.
Ala
27.06.05,05:39
Prosím šikovnejších poraďákov, ktorí už majú vyplnený formulár o poverení zodp. osoby o radu:
Identifikačné číslo prevádzkovateľa alebo zástupcu prevádzkovateľa je IČO alebo mi oni vymystia zase nejaké?
Napíše sa tam IČO prevádzkovateľa.
bendži
27.06.05,05:39
Ďakujem Ali :)
karpis
27.06.05,05:40
Vladan dakujem!
Zuziana
27.06.05,05:45
Vďaka Ala, myslela si.
Vladimír Ozimý
27.06.05,06:11
no ja som stravil hodne minuly tyzden nad zakonom, ale aj tak mam v hlave asi vietor takze co treba registrovat:

- poverenú osobu ak ma firma viac ako 5 zamestnancov
- ak nema treba zaregistrovat IS

ak obycajny zivnostnicek robi len s udajmi na ucely vystavenia faktury nie je povinny sa registrovat?(keby si robil databazu firiem s ktorymi spolupracuje je povinny sa registrovat?)

- stale mi tu nikto neodpovedal na moju otazku pri spracovani udajov na ucely typu pracovna zmluva dohody v CK a dalej uvadzanie udajov na zmluvach je potrebne sa registrovat? Ak ano pracuje tam menej ako 5 zamestnancov maju zaregistrovat IS napriek tomu ze nevytvaraju ziaden zoznam klientov?
Maxinka
27.06.05,08:24
Ahojte, ja by som Vás prosila o pomoc, lebo nemám vtom ešte dostatočne jasno!

Sme FO-SZČO, ktorá má 5 zamestnancov. Máme zakúpený program - účtovnícky, kde robíme aj mzdy, čiže sú tam aj RČ. Poverenie zodpovednej osoby som už zaslala na úrad, ale neviem či mám mať vypracovaný a zaslatý aj ten Formulár IS? Poverenie zodpovednej osoby som už zaslala na úrad.
Mám mať vypracovaný Bazpečnostný projekt alebo mi stačí Smernica?
Ďakujem
alušik
27.06.05,10:47
Ahojte, ja by som Vás prosila o pomoc, lebo nemám vtom ešte dostatočne jasno!

Sme FO-SZČO, ktorá má 5 zamestnancov. Máme zakúpený program - účtovnícky, kde robíme aj mzdy, čiže sú tam aj RČ. Poverenie zodpovednej osoby som už zaslala na úrad, ale neviem či mám mať vypracovaný a zaslatý aj ten Formulár IS? Poverenie zodpovednej osoby som už zaslala na úrad.
Mám mať vypracovaný Bazpečnostný projekt alebo mi stačí Smernica?
Ďakujem
Ten formular IS si vypln a zaloz do suflika, lebo si povinna viest evidenciu o IS. To ci mas mat projekt alebo smernicu zavisi od toho, ci PC, na ktorom robite mzdy je pripojeny do verejnej siete - cize napr. Internet alebo nie. Ak je pripojeny na net, tak musis mat projekt, ak je len to len lokalny pocitac bez pripojenia, tak Ti staci smernica. Smernica je vlastne cast bezpecnostneho projektu.
alušik
27.06.05,10:51
Ja mam zase otazocku okolo datumov. Na oznameni o povereni zodpovednej osoby je datum zaciatku platnosti pisomneho poverenia... Mozem tam dat datum aj teraz z juna. My sme predtym nerobili nic okolo tohto zakona o ochrane osobnych udajov. Na skoleni som bola len teraz a tak neviem, ci na to poverenie a aj oznamenie mozem dat datum napr. dnesny. Nebude vadit, ze od 1.5., ako bol zakon novelizovany alebo este skor, som nemala tu zodpovednu osobu? Viete mi niekto poradit? Je to malickost, ale predsa...:rolleyes:
Monika
27.06.05,11:04
Ja som dala dátum poverenia zodpovednej osoby, dátum zaškolenia tejto osoby /zo školenia máme certifikát a tam ten dátum je určený/, dúfam, že to tak môže byť.

Aj na tom oznámení, ktoré máme poslať na úrad, je posledná veta, ... že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená..., a pred dátum školenia, nebola ešte odborne vyškolená, tak neviem.

Môžete sa prosím ešte niekto vyjadriť ?

Srdečná vďaka a krásny deň.
bendži
27.06.05,11:16
K dátumom, sama som nad nimi dosť špekulovala, dokonca som opäť prečítala celý zákon, no nakoniec som sa rozhodla, že tam dám dátumy dnešné, vyškolená som bola pred dvoma týždňami, ale nemám ešte výpis z registra trestov, takže to spravím k dnešnému dňu a tak to pošlem
alušik
27.06.05,11:23
Aj ja som to tak chcela... Len istota je istota. Ked viem, ze to tak urobi viac ludi, tak som spokojnejsia. Monika, prosim Ta, na aku adresu to ides poslat? Ja som vyhrabala uz 3 rozne adresy a neviem teda kam to poslat.
Monika
27.06.05,11:29
V Spišskej Novej Vsi nám prednášajúci dal túto adresu:

Úrad na ochranu osobných údajov SR
Odborárske námestie č.3
817 60 Bratislava 15

... alebo ste poverenie posielali na inú adresu ?

Pekný deň. :-)
alušik
27.06.05,11:58
Veeeeelikanska vdaka. :p
remenova
27.06.05,12:07
Uz som presla snad celu poradu ohladne OOU, ale je toho strasne vela, ale vsade sa to toci okolo zamestnancov a bezpecnostneho projektu.
To ze musim vypracovat BP je mi jasne, lebo mame vsetky pocitace na internete.
Ide mi hlavne o registraciu, pripadne osobitnu registraciu IS.
Mame hotel, kde sa prihlasuju a odhlasuju hostia, ten system je na internete. Takze by som chcela vediet, ake udaje je mozne zapisovat do systemu, aby sa nemusel registrovat. Podla zakona, spon som to tak pochopila, sa nemusi system registrovat, ak je poverena ZO, ktora dohliada nad OU.
Na skoleni mi bolo povedane, ze ak mame nejaky system,v ktorom spracovavame titul, meno, adresu, č. OP, tak ten system nepodlieha registracii, ale neviem, co v pripade, ak sa tam zapisuje este nieco ine, napr. č. pasu, ak ide o zahranicneho hosta, pripadne este nejake ine udaje.
Nemate niekto s tymto skusenosti?
Dufam, ze sa k tejto teme este niekto vyjadri,aj ked uz nam prihara termin.
Dik.
karpis
27.06.05,12:17
Ja som to tiež poslala na tú istú adresu ako Monika
Zuziana
27.06.05,12:33
pre:Remenova
Ak máš hotel - spracovávaš osobné údaje ubytovaných, ktoré postupuješ polícii.
Podľa mňa IS registrovať.
Čo sa týka zamestnacov asi máš viac ako 5 - poveriť zodpovednú osobu.
Čo sa týka pripojenia PC na internet - vypracovať bezpečnostnú smernicu i bezpečnostný projekt.
To je môj názor.
elPi
27.06.05,18:40
Logiku to ma, aj by som s tym suhlasila. Ale... Ked dostanem kontrolu napriklad 1.10.2005 a k tomu dnu mam vypis z registra trestov, ze som bezuhonna, musela som nou byt aj k 30.6., nie?
Myslím, že problém s chýbajúcim výpisom z RT sa dá obísť tým, že v znení zákona o OOU platnom do 30.4.2005 sa nenachádza "definícia zodpovednej osoby" a nebola tam povinnosť predložiť VzRT, to tam bolo doplnené až novelou. Ak teda zodpovedná osoba bude poverená pred 1.5.2005, stačí výpis predložiť dodatočne a oznámenie do 30.6. kľudne zaslať.
remenova
28.06.05,06:24
pre:Remenova
Ak máš hotel - spracovávaš osobné údaje ubytovaných, ktoré postupuješ polícii.
Podľa mňa IS registrovať.
Čo sa týka zamestnacov asi máš viac ako 5 - poveriť zodpovednú osobu.
Čo sa týka pripojenia PC na internet - vypracovať bezpečnostnú smernicu i bezpečnostný projekt.
To je môj názor.Dakujem za tu policiu, to by ma ani nenapadlo. Budem to musiet teda asi registrovat. To ohladne poverenia osoby a BP som vedela, ale aj tak dik.
Pepa
28.06.05,06:49
E-NOVINY - dnes mi priešiel "mejlík" z ktorého vyberám:
-Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, je povinný písomne poveriť zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov - tomu rozumiem.
- Ak prevádzkovateľ zamestnáva menej ako 6 osôb, môže /ale nemusí!/ písomne poveriť zodpovednú osobu. Ak takýto prevádzkovaeľ nepoveril zodpovednú osobu, je povinný prihlásiť na registráciu tie informačné systémy, ktoré podliehajú registrácii ....
t o t o mi nie je jasné.
Aký je váš názor, mám teda poveriť zodpovednú osobu,aj keď zamestnávam menej ako 6 osôb?
bendži
28.06.05,06:54
E-NOVINY - dnes mi priešiel "mejlík" z ktorého vyberám:
-Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, je povinný písomne poveriť zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov - tomu rozumiem.
- Ak prevádzkovateľ zamestnáva menej ako 6 osôb, môže /ale nemusí!/ písomne poveriť zodpovednú osobu. Ak takýto prevádzkovaeľ nepoveril zodpovednú osobu, je povinný prihlásiť na registráciu tie informačné systémy, ktoré podliehajú registrácii ....
t o t o mi nie je jasné.
Aký je váš názor, mám teda poveriť zodpovednú osobu,aj keď zamestnávam menej ako 6 osôb?
Ak zamestnávaš menej ako šesť osôb sa môžeš sama rozhodnúť či poveríš zodpovednú osobu, t.j. môžeš, ale nemusíš ju poveriť (6 a viac osôb - musíš poveriť zodpovednú osobu).

Ale, v prípade, že nemáš poverenú zodpovednú osobu, musíš registrovať informačné systémy, ktoré podliehajú registrácii, toto ti vymedzuje presne zákon ktoré sú to, resp. zákon definuje tie informačné systémy, ktoré registrácii nepodliehajú.

Takže je to na tvojom rozhodnutí. My sme napríklad v s.r.o.-čke teraz len dvaja a som poverenou zodpovednou osobou, je to jednoduchšie ako sledovať, kedy mi buď stúpne počet zamestnancov, alebo kedy mám povinnosť registrácie IS. No je to na každom, ako sa rozhodne.
Lydium
28.06.05,07:01
Je podľa Vás neprijatelné (resp. nevhodné) aby poverenou osobou bol konateľ ?
Pepa
28.06.05,07:04
Monika, kto v s.r.o. môže byť poverenou osobou? Konateľ a spoločník je tá istá osoba a robí si všetko sám.
bendži
28.06.05,07:05
Je podľa Vás neprijatelné (resp. nevhodné) aby poverenou osobou bol konateľ ?
Myslím že bez ohľadu na naše osobné pocity, či to považujeme alebo nepovažujeme za prijateľné, zákon to výslovne zakazuje... (§19 odsek 12)
bendži
28.06.05,07:08
Monika, kto v s.r.o. môže byť poverenou osobou? Konateľ a spoločník je tá istá osoba a robí si všetko sám.
Tam nemá v podstate možnosť koho poveriť za zodpovednú osobu a pri jednej osobe, kde si sám všetko robí, zrejme ani veľké opodstatnenie, prečo by niekoho poveroval. Na jeho mieste snáď vediem nejakú bezpečnostnú smernicu minimálne a info o informačných systémoch a dám si pozor, či tieto nespadajú pod podmienku ich registrácie.
Pepa
28.06.05,07:20
Ak som tomu všetkému dobre rozumela, ak zamestnávam 2 ľudí, nemám poverenú osobu a spracovávam mzdy, nie som povinná sa registrovať lebo osobné údaje sú používané len pri spracovávaní miezd.
Monička
28.06.05,07:46
Ahojte poraďaci,
oznámenie som už poslala, ale keďže PC v ktorom sa spracuváva mzdová agenda je pripojený na Internet potrebujem spracovať BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT. Nemáte niekto indíciu o nejakom vzore - čo by mal obsahovať atď., a taktiež na EVIDENCIU OSOB. ÚDAJOV (nestačí ak je to spracované v mzdovej agende?)
Dík.
dolly79
28.06.05,08:05
Podarilo sa niekomu stiahnuť vzor Formuláru na registráciu informačného systému? Mne sa zdá, že tú stránku majú prázdnu a neviem odkiaľ mám ten formulár zobrať.
Stina
28.06.05,08:21
www.dataprotection.gov.sk
registrácia
formuláre
Vladimír Ozimý
28.06.05,09:15
pokial som to spravne pochopil podal paragrafu 25 ods 2 pis. c) ak firma spracovava udaje len na ucely pracovnopravnych vztahov, to jest udaje v pracovnych zmluvach dohoda atd tak nemusi sa registrovat...mylim sa? To znamena registrujete sa len v pripade ak disponujete alebo si vediete zoznam sukromnych osob ako vasich klientov, lebo ja uz fakt neviem, aby som zasa neregistroval zbytocne kazdu bezvyznamnu firmicku
Lydium
28.06.05,09:40
Myslím že bez ohľadu na naše osobné pocity, či to považujeme alebo nepovažujeme za prijateľné, zákon to výslovne zakazuje... (§19 odsek 12)
Ďakujem bendži.
Vladimír Ozimý
28.06.05,09:59
posledna otazka ked zaregistrujem IS je to vsetko dufam...

ked zaregistrujem zodpovednu osobu nemusim IS a vypis z registra trestov si priklada dufam len firma netreba to posielat

Prosim uz nevladzem citat tolko prispevkov len na toto odpoved a uz dam pokoj :rolleyes:
iva
28.06.05,10:13
Podľa mňa ak niekto zamestnáva do 5 stálych zamestnancov, nemusí poverovať zodpovednú osobu (a posielať formulár o poverení zodp.osoby do BA na úrad ochr.os.úd.), ale ani nemusí registrovať IS - lebo to je buď mzdový alebo personálny IS a ten nepodlieha registrácii.
Mal by mať len niekde u seba smernicu, evid.list IS, podpísaný list pracovníkom, že súhlasí so sprac.svojich os.údajov. A v prípade, ak mzdy nespracováva sám, tak "Poverenie sprostredkovateľa".
Tu už je toľko príspevkov a protichodných, že už začínam aj pochybovať o tom, čo je vlastne správne.
Roman.S
28.06.05,10:35
Trošku to zamotajme a pridajme niektorým ďalšie IS :o
- Otázka pri kontrole : Koľko máte evidovaných/registrovaných IS ?
- Odpoveď : Máme 3 evidované IS
* IS mzdy-personalistika
* IS ekonomika-účtovníctvo
* IS kariéra
- Otázka pri kontrole : A ten posledný, to je čo ?
- Odpoveď : no predsa IS s evidenciou uchádzačov o zamestnanie. :cool:
milanr
28.06.05,10:42
Pre ROMANA S.
A môže byť aj IS archív? Miesto, kde uchovávam doklady s osobnými údajmi z predchádzajúcich rokov? Ešte otázočka: Na každy z týchto IS ste vypisovali zvlášt formulár Evidencia IS, v prípade, že máte určenú zodpovednú osobu?
Ešte sa Ťa opýtam, aké osobné údaje spracúvavaš v IS ekonomika-účtovníctvo?
Roman.S
28.06.05,10:53
Milanovi - môj zoznam osobných údajov :
* IS mzdy-personalistika - titul, meno, priezvisko, dátum narodenia, miesto narodenia, rodné číslo, adresa bydliska, štátna príslušnosť, národnosť, dosiahnuté vzdelanie, číslo obč.preukazu, číslo pasu, kópie dokladov o vzdelaní, kópia vodičského preukazu, rodinný stav, rodné čísla neplnoletých detí, vojenská služba, telefonické číslo, e-mailová adresa, číslo bankového účtu.
* IS ekonomika-účtovníctvo – titul, meno, priezvisko, rodné číslo, adresa bydliska, IČO/IČ DPH, číslo zápisu v registri živn./obch., telefonické číslo, e-mailová adresa, číslo bankového účtu.
* IS kariéra – titul, meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa bydliska, telefonické číslo, e-mailová adresa.

Archív mám súčasťou ekonomiky, ale môže byť aj samostatne. Na každý IS musím mať zvlášť evidenciu.
Roman.S
28.06.05,11:11
A aby sme tých IS nemali náhodou málo, tak ešte nejaký pridáme :o
Máte pred budovou kameru ? Napríklad na parkovisku, alebo len tak na stene budovy ? :confused:
Nuž, čo už. Smola. :mad:
milanr
28.06.05,11:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tie os. údaje pre IS ekonomika-účtovníctvo zhromažďuješ v súvislosti s uzatváraním zmlúv? Kamery našťastie nemáme !!! Tlačivo na Evidenciu IS si použil z www. stránky Ú na OOÚ alebo si si vytvoril vlastný formulár?
Vladimír Ozimý
28.06.05,11:32
pod IS účtovnictvo a ekonomika - tam je brane udaje spracovane v účtovnom software alebo ako to mam chapat....

napr. v cestovke mam zaregistrovat

IS personalistika
IS kariera(napr.)
IS klienti (ti co idu na dovolenky a su uvedeny v zmluvach)

moze byt:

no a este mozno to uctovnictvo a ekonomika ale tam neviem co tam ide, tam by mohli byt vlastne klienti nie?
biza
28.06.05,11:37
Ahojte prosim o pomoc do kedy treba nahlasit Uradu na ochranu osobnych udajov zodpovednu osobu
Roman.S
28.06.05,11:39
Milan : IS ekonomika-účtovníctvo je finančný chod firmy - faktúry, ... máme na to soft ABRA, tlačivo na evidenciu IS mám svoje /viď príloha/

Vlado : cestovka by podľa mňa mala mať minimálne tieto IS :
- klienti
- personalistika+mzdy
- kariéra
ak prenajímaš priestory od FO, ak si zadávaš reklamu od FO, .... tak ďalší IS napr. ekonomika
Vladimír Ozimý
28.06.05,11:43
Dakujem Roman, takze vypisem styri lajstra IS poslem ich do bratislavy zavediem si na kazdy evidencny list a som stastny jestli se nepletu :)
Monika
28.06.05,11:44
Ahojte prosim o pomoc do kedy treba nahlasit Uradu na ochranu osobnych udajov zodpovednu osobu
... do 30.06.2005
Roman.S
28.06.05,11:50
Vlado, ak si poveríš zodpovednú osobu, tak registrovať všetky 4 IS v Blave nemusíš, len si u seba uložíš 4 evidenčné listy IS. Do blavy pošleš len tlačivo stiahnuté z úradu o poverení zodpovednej osoby.
Stefan2
28.06.05,11:53
Milanovi - môj zoznam osobných údajov :
* IS mzdy-personalistika - titul, meno, priezvisko, dátum narodenia, miesto narodenia, rodné číslo, adresa bydliska, štátna príslušnosť, národnosť, dosiahnuté vzdelanie, číslo obč.preukazu, číslo pasu, kópie dokladov o vzdelaní, kópia vodičského preukazu, rodinný stav, rodné čísla neplnoletých detí, vojenská služba, telefonické číslo, e-mailová adresa, číslo bankového účtu.
* IS ekonomika-účtovníctvo – titul, meno, priezvisko, rodné číslo, adresa bydliska, IČO/IČ DPH, číslo zápisu v registri živn./obch., telefonické číslo, e-mailová adresa, číslo bankového účtu.
* IS kariéra – titul, meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa bydliska, telefonické číslo, e-mailová adresa.

Archív mám súčasťou ekonomiky, ale môže byť aj samostatne. Na každý IS musím mať zvlášť evidenciu.
Pozor na "národnosť" - tento os.údaj spadá pod par.8, ods.1, jeho spracúvanie je možné podľa par.9, ods.1, ale treba pís.súhlas a ten musí mať náležitosti podľa par.7, ods.2.
iva
28.06.05,11:59
Aj ja som presvedčená o tom, že tie IS netreba registrovať, len evidovať - viď :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165

§ 24 a 25 - Povinnosť a podmienky registrácie
Teraz mám na mysli len IS mzdy a personalistika.

Ja som cca pred mesiacom hovorila priamo s p. Michlíkom, ten mi potvrdil, že len zamestnávatelia, ktorí majú 6 a viac zamestnancov - tí musia poslať oznámenie o poverení zodpovednej osoby (len ten jeden papier, nič viac)

Zamestnávateľ do 6 zamestnancov vraj nemusí posielať nikam nič, ani nie je povinný určovať zodpovednú osobu. Len si vypracuje Evid.list IS, jednoduchú smernicu, súhlas zamestn. so sprac.os.údajov a to všetko si nechá u seba vo firme, nikam to neposiela.

Prosím, vyjadrite sa viacerí, či je to naozaj tak.
Roman.S
28.06.05,12:00
Štefan, práve nad národnosťou som dlho dumal, trafil si kliniec ... :rolleyes:
podľa mňa národnosť (napr. slovenská) nie je ... rasový alebo etnický ... údaj. Čo ostatní na to ?
Roman.S
28.06.05,12:03
Iva, pozri si paragraf 25 ods.2. Niektoré IS spadajú pod povinnú registráciu na ÚpreOOÚ
iva
28.06.05,12:09
Roman, teraz hovorím len o IS mzdy a personalistika, tie pod registráciu nespadajú, alebo áno ? Dík za odpoveď.
Roman.S
28.06.05,12:18
Roman, teraz hovorím len o IS mzdy a personalistika, tie pod registráciu nespadajú
Iva, súhlas. Je to pragr.25, ods.2, písm.e
horstik
28.06.05,12:39
Prosím o vyjadrenie. Už som celá domotaná. Ak spracúvam účtovníctvo /nie mzdy/ u jednej SZČO bez zamestnancov a počítač je pripojený na internet, musí sa zaregistrovať IS? Ostatné firmy robím doma, všteci sú bez zamestnancov, počítač nie je pripojený na internet, musím tiež zaregistrovať IS?
Dana
milanr
28.06.05,12:59
Milan : IS ekonomika-účtovníctvo je finančný chod firmy - faktúry, ... máme na to soft ABRA, tlačivo na evidenciu IS mám svoje /viď príloha/

Vlado : cestovka by podľa mňa mala mať minimálne tieto IS :
- klienti
- personalistika+mzdy
- kariéra
ak prenajímaš priestory od FO, ak si zadávaš reklamu od FO, .... tak ďalší IS napr. ekonomika
Roman S. vďaka za vzor tlačiva Evidencia IS.
milanr
draco
28.06.05,13:11
Prosím o radu:
sme povereným obchodným zástupcom dvoch firiem, pre ktoré uzatvárame zmluvy aj s fyz. osobami - prichádzame teda do kontaktu s osobnými údajmi a posielame zmluvy cez internet. Súčasne sme viazaní zmluvou a mlčanlivosťou o údajoch. Sme teda povinní registrovať IS - zmluvy???

Druhá otázka - v účtovníctve nepracujeme s osobn. údajmi podľa par. 8, ale máme archív faktúr, kde sú staré DIČ obsahujúce rodné číslo - treba registrovať IS - účtovníctvo?
Vďaka všetkým! Lucia
Vladimír Ozimý
28.06.05,13:25
no mne z toho vychadza ze ked sa clovek zaregistruje nic nepokazi a ked bude rozmyslat ci ano alebo nie tak pride kontrola a da mu pokutu :) no ale dobre personalistika tam staci evidencny list to je pravda na zaklade 25 ods 2 pism c), ale treba asi zaevidovat evidenciu faktur...napr. mam zivnostnika ktory vystavuje faktury na urbare, pricom na prijmovy doklad sa mu podpisuju menom a dopisuju rodne cislo...teraz je treba ho zaregistrovat alebo nie...
horstik
28.06.05,13:30
Máš pravdu, ja som to už vypísala. Nie je fakturácia súčasťou účtovníctva? Ešte sa chcem opýtať, čo je to : podklady, ktoré sú nevyhnutné na posúdenie predmetného spracúvania /je to v prílohe registrácie IS/?
huhuhu
28.06.05,13:54
ahojte, mozno ze sa pytam blbost, ale opytam sa pokuty su fakt masne
tyka sa to aj mna /Zákon o ochrane osobných údajov/ ked som SZCO a nikoho nezamestnavam?

diki
marian
ik-a
28.06.05,13:57
Ak spracovávas osobné udaje, tyka sa tento zakon aj teba.
alušik
28.06.05,14:18
Prosím o radu:
sme povereným obchodným zástupcom dvoch firiem, pre ktoré uzatvárame zmluvy aj s fyz. osobami - prichádzame teda do kontaktu s osobnými údajmi a posielame zmluvy cez internet. Súčasne sme viazaní zmluvou a mlčanlivosťou o údajoch. Sme teda povinní registrovať IS - zmluvy???

Druhá otázka - v účtovníctve nepracujeme s osobn. údajmi podľa par. 8, ale máme archív faktúr, kde sú staré DIČ obsahujúce rodné číslo - treba registrovať IS - účtovníctvo?
Vďaka všetkým! Lucia
Podla mojho nazoru ako obchodny zastupca nijaky system registrovat nemusis. Ty vlastne vystupujes ako sprostredkovatel, nie prevadzkovatel IS. Registracia sa tyka prevadzkovatelov IS a nie sprostredkovatelov - Teba vlastne poverila ta konkretna organizacia.
Co sa tyka druhej otazky. Na skoleni mi bolo povedane, ze registraciu IS robim len vtedy, ak evidujem osobne udaje fyzickych osob, nie FO-zivnostnikov. IS registrujes len v pripade, ze ta evidencia funguje - cize ju k niecomu aj vyuzivas... Ked je to stary archiv, kde sucastou DIC obchodneho partnera bolo RC - to bolo, teraz uz s tou databazou nepracujes. Mas inu evidenciu obchodnych partnerov. Ine by bolo, keby si ako obchodnych partnerov momentalne v uctovnictve evidovala obcanov - fyzicke osoby.
Tolko moj nazor a poznatok zo skolenia. Snad som to nepochopila zle...
vladan
28.06.05,15:01
no mne z toho vychadza ze ked sa clovek zaregistruje nic nepokazi a ked bude rozmyslat ci ano alebo nie tak pride kontrola a da mu pokutu
Vladko, ak sa "človek" podľa zákona o ochrane OÚ nemá povinnosť registrovať (teda svoj IS), tak tohto človeka úrad nezaregistruje.



no ale dobre personalistika tam staci evidencny list to je pravda na zaklade 25 ods 2 pism c), ale treba asi zaevidovat evidenciu faktur
evidencia faktúr? ... to myslíš akú evidenciu? ... buď máš obchodného partnera nejakú obchodnú spoločnosť alebo živnostníka alebo občana, však? ... čo sa týka obchodných spoločností a živnostníkov - ich osobné údaje sú predsa už zverejnené a s občanom by si mal mať nejakú zmluvu alebo objednávku, ktorú ti upravuje osobitný predpis, teda buď Obchodný zákonník alebo Občiansky zákonník ...


napr. mam zivnostnika ktory vystavuje faktury na urbare, pricom na prijmovy doklad sa mu podpisuju menom a dopisuju rodne cislo...teraz je treba ho zaregistrovat alebo nie?
na príjmové doklady by som rodné číslo nedávala, malo by stačiť číslo občianskeho preukazu.
bordzis
28.06.05,20:56
FO zamestnáva viac ako 5 zamestnancov. Mzdová agenda je vedená v jeho firme a mzdy mu vedie externista priamo u neho na pracovisku. Môže poveriť zodpovednou osobou sám seba? (podľa mňa nie?!). Má teda poverit externistu a ako pracovné zaradenie uviesť sprostredkovateľ? Alebo môže registrovať sám seba nejakým spôsobom ako osobu, ktorá je zodpovedná za dohľad nad ochranou osobných údajov?

A čo ak má podnikateľ viac ako 5 zamestnancov a robí si sám aj mzdy aj účtovníctvo. Tiež má niekoho poverovať?

...ak niekto vie poradiť budem vďačný..
Kočtúchová
29.06.05,05:03
RomanS - čítala som tvoj príspevok, teda vlastne prílohu Evidenčný list IS, máš tam dátum začatia spracúvania OU 1. 5. 2005, týmto som si nie istá, teda skor - som presvedčená o tom, že to má byť dátum zapísania spoločnosti do OR - jednoducho dátum začatia vykonávania podnikateľskej činnosti, ak už vtedy si mal osobné udaje nejakých ľudí - zamestnancov. To nám hovorili aj na školení. Ja sa tu pokúsim prilepiť Formulár evidencie IS, ktorý poskytuje U na OOU.

Okrem toho, ja som zasielala na U na OOu aj tento formulár spolu s poverením zodpovednej osoby, okrem toho si budem viesť vo firme u seba evidenciu informačných systémov (teda okrem softveru MRP, aj kartotéky v ktorých sú osobné spisy zamestnancov a pod).
vladan
29.06.05,05:14
...som presvedčená o tom, že to má byť dátum zapísania spoločnosti do OR - jednoducho dátum začatia vykonávania podnikateľskej činnosti, ak už vtedy si mal osobné udaje nejakých ľudí - zamestnancov.
nie je zákonitosťou, že spoločnosť musí mať hneď pri vzniku nejakých zamestnancov ...
Roman.S
29.06.05,05:17
Veja, je to § 29, ods.1 - ... od začatia spracúvania údajov ... Sú 2 možnosti, buď tam dáme do dátumu začiatok fungovania firmy, alebo dátum zmeny evidencie IS :rolleyes:
Kočtúchová
29.06.05,05:29
OK, súhlasím, že nemusím zamestnávať ludí, hned ako si založím firmu - ale my sme hej - tak som dala dátum začatia podnikateľskej činnosti.
Roman.S
29.06.05,06:04
Mám jednu(?) nevedomosť. Ak sa spracuvávajú OÚ rodinných príslušníkov napr. na účely rodinných prídavkov, treba mať pís. súhlas týchto dotknutých osôb ?

1. vysokoškolák - 21 ročný
2. záklaďák - 7 ročný

Veja díki, netreba.
mlado
29.06.05,06:06
Kto ma zaujem o skolenie k zakonu o ochrane osobnych udajov z Levic a okolia, moze sa prihlasit na tel.:036/6308092 u Ing. Dálnokyho alebo mailom dalnoky@inpropos.sk. Ak je zaujem zorganizuje este skolenie v juli! :)
Kočtúchová
29.06.05,06:23
RomanS: pozri si príspevok č. 1 na začiatku tejto témy, je to od vladan (ak si dobre pamatám), je tam napísané, že ak sa osobné udaje spracúvajú podľa osobitného zákona, nie je potrebný suhlas dotknutej osoby. Tzn napr. na danový bonus, a pod.
M0NIKA
29.06.05,06:38
FO zamestnáva viac ako 5 zamestnancov. Mzdová agenda je vedená v jeho firme a mzdy mu vedie externista priamo u neho na pracovisku. Môže poveriť zodpovednou osobou sám seba? (podľa mňa nie?!). Má teda poverit externistu a ako pracovné zaradenie uviesť sprostredkovateľ? Alebo môže registrovať sám seba nejakým spôsobom ako osobu, ktorá je zodpovedná za dohľad nad ochranou osobných údajov?

A čo ak má podnikateľ viac ako 5 zamestnancov a robí si sám aj mzdy aj účtovníctvo. Tiež má niekoho poverovať?

...ak niekto vie poradiť budem vďačný..
Zodpovednou osobou nemôže byť štatutár (§19 ods.12). Musí to byť IBA FO, nie živnostník, ale NEMUSÍ to byť zamestnanec. Môžem poveriť napr. sprostredkovateľa ale nie firmu ale jeho ako občana. V podstate to teda môža byť "ktokoľvek" kto sa vyzná.
M0NIKA
29.06.05,06:45
A ešte tak všeobecne k dátumom: včera teta na školení povedala, že je zbytočné udávať dátumy spätne, lebo aj tak posielame doklady až teraz. Ak sme začali v danom IS robiť už skôr, mali sme aj povinnosť registrovať IS skôr. To, že teraz dáme starší dátum nám vraj nepomôže, tak sa dátumami nemáme vraj veľmi zaťažovať.... je to nepodstatné.
rage1
29.06.05,07:02
Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne tohto zakonu.
Sme firma - ktora ma 7 zamestnancov, spracuvam im mzdy, pricom z osobnych udajov zaznamenavam v programe OLYMP ( na mzdove ucely) tieto:

meno, priezvisko, rodne cisla zamestnancov, adresa,c. O.P. rodne cislo deti

1. Vyplyva mi z toho povinnost registracie mzdoveho programu na formulari registracie Informacneho systemu?
2. Zamestnavatel ma urcil zodpovednou osobou, pricom zakon som si nastudovala sama a zamestnavatel mi potvrdil, ze zakon ovladam.
3. Dala som zamestnancom podpisat suhlas so spracovavanim os. udajov
4. Ako a musim vypracovat bezepcnostny projekt?Program je zaisteny heslom, ktore viem len ja, cize nikto iny sa don nedostane. Pocitac je napojeny na internet.
5. Co musim este urobit, aby to bolo kompletne?

Dakujem Vam, dufam ze mi niekto poradite
jholubok
29.06.05,07:12
Nevie niekto o školení v Prešove
Roman.S
29.06.05,07:13
Rage1 :
1. neregistruješ, lebo si zodp.osoba
2. poslala si o tom prehlásenie na úrad
3. nemusela si
4. BP musíš mať
5. už len maličkosť :D vypracovať kompletný BP so všetkými smernicami
M0NIKA
29.06.05,07:17
Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne tohto zakonu.
Sme firma - ktora ma 7 zamestnancov, spracuvam im mzdy, pricom z osobnych udajov zaznamenavam v programe OLYMP ( na mzdove ucely) tieto:

meno, priezvisko, rodne cisla zamestnancov, adresa,c. O.P. rodne cislo deti

1. Vyplyva mi z toho povinnost registracie mzdoveho programu na formulari registracie Informacneho systemu?
Nie, lebo podľa § 25 ods. 2c IS na pers. a mzdy iba evidujem.
2. Zamestnavatel ma urcil zodpovednou osobou, pricom zakon som si nastudovala sama a zamestnavatel mi potvrdil, ze zakon ovladam.
Stačí. Ale zamestnavateľ by mal mať odložený Tvoj výpis z RT nie starší ako od februára a Teba nahlásiť na úrad.
3. Dala som zamestnancom podpisat suhlas so spracovavanim os. udajov
Vlastne nie je potrebný, pretože postupuješ podľa osobitného zákona, ale nič tým nepokazíš. ;)
4. Ako a musim vypracovat bezepcnostny projekt?Program je zaisteny heslom, ktore viem len ja, cize nikto iny sa don nedostane. Pocitac je napojeny na internet.
Musíš, lebo tvoj PC má prístup na internet. Platí to aj vtedy, keď tvoj PC je v sieti s takým, ktorý má prístup na internet. To, že má heslo píšeš o.i. do tohoto projektu.
5. Co musim este urobit, aby to bolo kompletne?
Musíš svoj IS evidovať. § 29 Vraj stačí z webu stiahnuť formulár a vymeniť titl. stranu.

Dakujem Vam, dufam ze mi niekto poradite
Prosím, skontrolujte ma niekto....
soske
29.06.05,07:18
Ahoj rage1

Podľa môjho názoru:
1. povinnosť registrácie nemáš, nakoľko osobné údaje spracuvávaš za účelom mzdovej a personálnej agendy./novela od 1.5.2005/, ale musíš spracovať evidenciu informačného systém miezd.(interná evidencia)
2.ok
3.ok
4. BP k systému spracovania miezd musíš vypracovať, nakoľko pc je v internete.
5. Potrebuješ ešte okrem evidencie IS aj bezpečnostnú smernicu.
Pekný deň:)
rage1
29.06.05,07:21
5. Co musim este urobit, aby to bolo kompletne?
Musíš svoj IS evidovať. § 29 Vraj stačí z webu stiahnuť formulár a vymeniť titl. stranu.

teda ten formular co ma urad na ochranu os. udajov vyplnat nemusim a ani zasielat nemusim?Staci teda vyplnit to Oznamenie o povereni zodp. osoby?A akym stylom teda mame evidovat IS?

Nemate nahodou vzor bezpecnostneho projektu

Dakujuem
jofo
29.06.05,07:22
Mam otazku ohladne zodpovednej osoby:

Zodpovedna osoba moze byt akakolvek fyzicka osoba, ktora splna podmienky v §19. Ak sme firma, ktorej personalnu a mzdovu agendu spracovava externa firma (sprostredkovatel), je vhodnejsie, aby bola zodpovedna osoba z tejto externej firmy alebo nas vlastny zamestnanec ? Ak to bude nas zamestnanec, aku ma tento schopnosti a moznosti zabezpecit dohlad nad ochranou osobnych udajov u sprostredkovatela ?
Roman.S
29.06.05,07:23
Na skoleni mi bolo povedane, ze registraciu IS robim len vtedy, ak evidujem osobne udaje fyzickych osob, nie FO-zivnostnikov.
Poďme ešte o tomto. Živnostenský zákon č. 106/2002, § 5, ods.1 hovorí : Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené týmto zákonom (ďalej len podnikateľ).

Podľa mňa : registrovať sa musí aj sprac.OÚ živnostníkov-FO, prečo by sa nemalo ?
Jana Acsová
29.06.05,07:26
Patrí k príspevku 909:

K 2) - je potrebné splniť podmienky § 19 ods. 3 t.j. zodpovedná osoba musí byť odborne vyškolená. Rozsah školenia musí zodpovedať najmä obsahu Zákona o OOÚ ... Úrad môže od prevádzkovateľa žiadať podanie dôkazu o vykonanom odbornom školení.
Takže prevádzkovateľ by sa mal pripraviť na to, akú formu dôkazu v prípade potreby použije.
M0NIKA
29.06.05,07:28
5. Co musim este urobit, aby to bolo kompletne?
Musíš svoj IS evidovať. § 29 Vraj stačí z webu stiahnuť formulár a vymeniť titl. stranu.

teda ten formular co ma urad na ochranu os. udajov vyplnat nemusim a ani zasielat nemusim?Staci teda vyplnit to Oznamenie o povereni zodp. osoby?A akym stylom teda mame evidovat IS?

Nemate nahodou vzor bezpecnostneho projektu

DakujuemPosielaš IBA doklad o poverení zodp. osoby.
Evidenciu IS si robí prevádzkovateľ sám - tam by mal stačiť ten formulár čo som spomínala. Zostáva vo firme, nikam ho neposielaš.
A vzor projektu tu, myslím, niekde bol. V §15 je popísané, čo všetko má obsahovať, je toho dosť veľa... :eek:
Alebo treba odpojiť dané PC od internetu - a máš po probléme! :cool:

O zodp. osobe som dnes písala aj do inej témy, prípadne pozri aj tam. Tuším sa dokonca volala "bezpečnostný projekt".
Jana Acsová
29.06.05,07:30
5. teda ten formular co ma urad na ochranu os. udajov vyplnat nemusim a ani zasielat nemusim?Staci teda vyplnit to Oznamenie o povereni zodp. osoby?A akym stylom teda mame evidovat IS?Z netu sa dá stiahnuť tlačivo na "registráciu" informačného systému. Na tomto sa prečiarkne iba slovo registrácia a nahradí sa slovom "evidencia" a vyplní sa podľa predtlače. Každý systém, zapojený do spracovania osobných údajov musí byť vo firme evidovaný a tento "evidenčný list" sa preukazuje pri kontrolách, prípadne na vyžiadanie dotknutých osôb.
M0NIKA
29.06.05,07:34
Mam otazku ohladne zodpovednej osoby:

Zodpovedna osoba moze byt akakolvek fyzicka osoba, ktora splna podmienky v §19. Ak sme firma, ktorej personalnu a mzdovu agendu spracovava externa firma (sprostredkovatel), je vhodnejsie, aby bola zodpovedna osoba z tejto externej firmy alebo nas vlastny zamestnanec ? Ak to bude nas zamestnanec, aku ma tento schopnosti a moznosti zabezpecit dohlad nad ochranou osobnych udajov u sprostredkovatela ?Je jedno, kto to bude, ale musí vedieť o čom hovorí. Ak príde niekto na kontrolu nemusí ukázať doklad zo školenia, stačí samoštúdium, ale musí vedieť reagovať na dotazy. Zo školenia mi vyplynulo, že je lepšie ak je to niekto z firmy, pretože sa vyzná....
Možnosti má tie, že je poverený, teda vyvolený :) . Na všetko upozorňuje prevádzkovateľa PÍSOMNE, lebo inak platí § 49 ods.5d - nastupujú sankcie.
M0NIKA
29.06.05,07:35
Poďme ešte o tomto. Živnostenský zákon č. 106/2002, § 5, ods.1 hovorí : Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené týmto zákonom (ďalej len podnikateľ).

Podľa mňa : registrovať sa musí aj sprac.OÚ živnostníkov-FO, prečo by sa nemalo ?Lebo 428 sa vzťahuje na občanov, nie podnikateľov.
milanr
29.06.05,07:35
5. Co musim este urobit, aby to bolo kompletne?
Musíš svoj IS evidovať. § 29 Vraj stačí z webu stiahnuť formulár a vymeniť titl. stranu.

teda ten formular co ma urad na ochranu os. udajov vyplnat nemusim a ani zasielat nemusim?Staci teda vyplnit to Oznamenie o povereni zodp. osoby?A akym stylom teda mame evidovat IS?

Nemate nahodou vzor bezpecnostneho projektu

DakujuemVzor BP nájdeš v časti DOKUMENTY a Evidenčný list IS Ti prilepujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jofo
29.06.05,07:36
Poďme ešte o tomto. Živnostenský zákon č. 106/2002, § 5, ods.1 hovorí : Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené týmto zákonom (ďalej len podnikateľ).

Podľa mňa : registrovať sa musí aj sprac.OÚ živnostníkov-FO, prečo by sa nemalo ?
Nam bolo na skoleni povedane, ze Zakon na ochranu osobnych udajov sa vztahuje len na fyzicke osoby ako take, nie na zivnostnikov (aj ked aj to su fyzicke osoby). Na zivnostnikov sa vztahuju Obchodny zakonnik, Zivnostensky zakon a pod.
Roman.S
29.06.05,07:40
Lebo 428 sa vzťahuje na občanov, nie podnikateľov.
§1 ods.2
§4 ods.2,3,4,5
;)
rage1
29.06.05,07:43
dakujem velmi pekne :-)))
Jana Acsová
29.06.05,07:45
Nam bolo na skoleni povedane, ze Zakon na ochranu osobnych udajov sa vztahuje len na fyzicke osoby ako take, nie na zivnostnikov (aj ked aj to su fyzicke osoby). Na zivnostnikov sa vztahuju Obchodny zakonnik, Zivnostensky zakon a pod.Ochrana osobných údajov sa nevzťahuje na údaje, ktoré sú verejne dostupné a vyplývajú zo živnostenských a iných podnikateľských oprávnení. Tj. ak budete napr. posielať ponuku na obchody fyzickým osobám - tento systém (zoznam takýchto osôb si môžete napr. urobiť tabuľkovou formou v Exceli) nespadá pod ZOOÚ. Takto je myslený fakt, že na živnostníkov a iných podnikateľov sa to nevzťahuje.
Ak by sme však spracovávali údaje podnikateľov s inými ako verejne dostupnými údajmi - aj týchto osôb sa dotkne ZOOÚ.
M0NIKA
29.06.05,07:46
§1 ods.2
§4 ods.2,3,4,5
;)teraz neviem či súhlasíš alebo protirečíš....
Je to o tom, že Ty si podnikateľ - toť tieto paragrafy, ale pracuješ s údajmi občanov - a na to sa vzťahuje tento zákon.
jofo
29.06.05,07:49
Presne tak, tam je podstatny iba §4 ods.5 - teda definicia dotknutej osoby, co je fyzicka osoba, o ktorej sa spracuvaju osobne udaje. Ziadna dalsia definicia fyzickej osoby.
Roman.S
29.06.05,07:51
teraz neviem či súhlasíš alebo protirečíš....
Je to o tom, že Ty si podnikateľ - toť tieto paragrafy, ale pracuješ s údajmi občanov - a na to sa vzťahuje tento zákon.
Neviem či sa zhodneme, ja osobne moc neverím rôznym *správam zo školení* ale snažím sa pochopiť zákon.
...pracuješ s údajmi občanov ... - §4 ods.5 hovorí o FO, to môže byť aj živnostník

Súhlasím s AVO hore - ... dostupné údaje ...
rage1
29.06.05,07:52
este prosim Vas jedna mala otazocka. Dnes idem poziadat o vypis z registra trestov. Ale kym mi pride to trva tak tyzden. Nevadi to?Alebo do akeho datumu musi byt ten vypis z registra trestov
M0NIKA
29.06.05,07:57
este prosim Vas jedna mala otazocka. Dnes idem poziadat o vypis z registra trestov. Ale kym mi pride to trva tak tyzden. Nevadi to?Alebo do akeho datumu musi byt ten vypis z registra trestovA odkiaľ si? V Ba ho dostaneš na počkanie...
To je jedno, §19 ods. 12 hovorí, že nemôže byť starší ako 3 mesiace. A keďže ho nikam neposielaš, s týmto by som sa netrápila. A keď požiadaš dnes - si v termíne....
jofo
29.06.05,07:58
Neviem či sa zhodneme, ja osobne moc neverím rôznym *správam zo školení* ale snažím sa pochopiť zákon.
...pracuješ s údajmi občanov ... - §4 ods.5 hovorí o FO, to môže byť aj živnostník

Súhlasím s AVO hore - ... dostupné údaje ...
Skolila pracovnicka z tohto uradu a v diskusii odznela prave tato otazka, odpoved bola, ze nejde o osobne udaje zivnostnikov. Aj tak neviem, co su to neverejne osobne udaje zivnostnikov, vsetko podstatne je v zivnostenskom registri, rodne cisla sa uz ako DIC nepouzivaju.
M0NIKA
29.06.05,07:59
Neviem či sa zhodneme, ja osobne moc neverím rôznym *správam zo školení* ale snažím sa pochopiť zákon.
...pracuješ s údajmi občanov ... - §4 ods.5 hovorí o FO, to môže byť aj živnostník

Súhlasím s AVO hore - ... dostupné údaje ...Máš pravdu, že nie vždy je školenie smerodatné, ale tu by som to brala tak ako som písala.
rage1
29.06.05,08:04
A odkiaľ si? V Ba ho dostaneš na počkanie...
To je jedno, §19 ods. 12 hovorí, že nemôže byť starší ako 3 mesiace. A keďže ho nikam neposielaš, s týmto by som sa netrápila. A keď požiadaš dnes - si v termíne....


som z Trencina a mam skusenost ze to tak tyzden trva. Datum zaciatku platnosti poverenia zodp. osoby sa udava aky?
M0NIKA
29.06.05,08:14
som z Trencina a mam skusenost ze to tak tyzden trva. Datum zaciatku platnosti poverenia zodp. osoby sa udava aky?[/QUOTE]
kedy Ťa poverili - by som dala
Daj dnes a s dnešným dátumom máš tú žiadosť o výpis, takže to bude obhájiteľné podľa mňa.
Roman.S
29.06.05,08:36
Je to o tom, že čo sú vlastne osobné údaje. V úplne 1 príspevku od Vladi je napísané že ...

... ani rodné číslo samo o sebe nie je osobný údaj – z rodného čísla vieme určiť dátum narodenia a pohlavie, nevieme konkrétne určiť, že je to presne osoba XY. Napr. rodné číslo+adresa už možno považovať za osobný údaj, lebo podľa týchto dvoch charakteristík sa dá jednoznačne určiť, identifikovať osobu. ...

aj toto sa mi zdá také akési divné. Ak si pozrieme zákon, § 3, tak OÚ sú pomaly všetko :o
rage1
29.06.05,08:37
Takze este raz:

1. Uradu na ochranu o.u. zaslem len oznamenie o povereni zodpovednej osoby
2. Vypracujem bezp. projekt, a vyplnim evidenciu I.S.
3. podpisem poucenie o povinnostiach zodpovednej osoby
4. vypis z registra trestov

body 2,3,4 zostavaju vo fime, bod 1 zasielam doporucene.

Je to teda takto spravne? Ci este nieco?
vladan
29.06.05,08:41
Je to o tom, že čo sú vlastne osobné údaje. V úplne 1 príspevku od Vladi je napísané že ...

... ani rodné číslo samo o sebe nie je osobný údaj – z rodného čísla vieme určiť dátum narodenia a pohlavie, nevieme konkrétne určiť, že je to presne osoba XY. Napr. rodné číslo+adresa už možno považovať za osobný údaj, lebo podľa týchto dvoch charakteristík sa dá jednoznačne určiť, identifikovať osobu. ...

aj toto sa mi zdá také akési divné. Ak si pozrieme zákon, § 3, tak OÚ sú pomaly všetko :o
Roman, áno, osobné údaje sú "takmer všetko" ... ale podľa zákon 428/2002 hovoríme o ochrane osobných údajov OBČANOV.
cvaldo
29.06.05,08:50
JanaGT, pekný deň.

Podľa mňa tento zákon platí pre všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom spracúvajú osobné údaje.

Ak firma zamestnáva menej ako 5 zamestnancov, platí podľa mňa, pre ňu všetko z tohto zákona, okrem toho, že nemusí mať za týmto účelom vyškoleného /certifikovaného/ zamestnanca, ale ostatné veci platia.
To znamená - zaregistrovať sa na úrade na ochranu osobných údajov /ak spĺňa podmienky podľa zákona/
- mať spracovaný Bezpečnostný projekt
- mať vypracovanú Evidenciu osobných údajov
- mať podpísané prehlásenie o mlčanlivosti zamestnanca /alebo zamestnancov/, ktorý prichádza do kontaktu s osobnými údajmi
- a mať podpísané prehlásenie od zamestnancov o spracúvaní ich osobných údajov. Ako som už vyššie napísala, ak zamestnanec podpíše pracovnú zmluvu, týmto spojím podpisom dáva súhlas na spracovanie osobných údajov, ktoré sa nachádzajú na pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ vyžaduje ďaľšie osobné údaje /napr. svojím zamestnancom pri nástupe do práce dávate vypisovať osobný dotazník, ktorý obsahuje osobné údaje nad rámec pracovnej zmluvy je potrebné aby zamestnanci podpísali ešte aj toto prehlásenie navyše/.

Dúfam, že som pomohla.
Krásny deň.
Monika
Dobry den, ja som momentálne dovolala s úradom na och.os.úd. a tam mi jasne povedali, ze nemusím nič oznamovat, ked mame menej ako 5 zamestnancov.
A pretože neviem čo považujú za zamestnanca oni, aj na to som sa informovala. Takže pre nich je zamestnanec len na TPP.
Roman.S
29.06.05,08:53
Vlaďa, jasné, občanov ;) Ako je to ale so živnostníkmi-FO ? Mám IS účtovníctvo, kde sú faktúry s osobnými údajmi týhto *občanov* - titul, meno, priezvisko, adresa, TELEFÓN, MAIL, číslo registra, ... Evidovať/registrovať ?
vladan
29.06.05,09:07
Vlaďa, jasné, občanov ;) Ako je to ale so živnostníkmi-FO ? Mám IS účtovníctvo, kde sú faktúry s osobnými údajmi týhto *občanov* - titul, meno, priezvisko, adresa, TELEFÓN, MAIL, číslo registra, ... Evidovať/registrovať ?
podľa mňa stačí evidovať ... vychádzam z § 25 ods. 2 e) - tieto osobné údaje sú potrebné na uplatňovanie práv alebo plnenie povinností vyplývajúcich z osobitného zákona - konkrétne tu pôjde o Obchodný zákonník alebo Občiansky zákonník.

ešte jedna poznámka, niekde si písal, že národnosť nie je osobný údaj, ktorý odhaľuje etnický pôvod ... takže "etnikum = národnostné, národné spoločenstvo", takže etnický pôvod je vlastne národnosť ;)
Mirka D
29.06.05,09:28
Prepáčte, že možno opakujem, ale od rána čítam túto rozsiahlu diskusiu a stále mi to nie je jasné...
Sme firma, máme viac ako 5zamestn, os. údaje (r.č.) používame výhradne na PP účely. Mzdy spracovávame sami na počítači, ktorý je súčasťou siete a každý pc je napojený na internet. Čo z toho vyplýva?
1. registrácia (alebo os.registrácia) asi nie, lebo údaje použ. na PP účely
2. poveriť a nahlásiť do 30.6. zodp. osobu
3. vypracovať a založiť bezp.projekt, smernice, výpis z RT zodp.osoby, založiť formulár o reg.IS (ale neregistrovať?!)
Ďakujem.
rage1
29.06.05,09:33
nikto mi neodpise?
bendži
29.06.05,09:33
Prepáčte, že možno opakujem, ale od rána čítam túto rozsiahlu diskusiu a stále mi to nie je jasné...
Sme firma, máme 5zamestn, os. údaje (r.č.) používame výhradne na PP účely. Mzdy spracovávame sami na počítači, ktorý je súčasťou siete a každý pc je napojený na internet. Čo z toho vyplýva?
1. registrácia (alebo os.registrácia) asi nie, lebo údaje použ. na PP účely
2. poveriť a nahlásiť do 30.6. zodp. osobu
3. vypracovať a založiť bezp.projekt, smernice, výpis z RT zodp.osoby, založiť formulár o reg.IS (ale neregistrovať?!)
Ďakujem.
1. registrácia IS nie je potrebná ako sama píšeš
2. poverenie zodpovednej osoby a jej nahlásenie je povinné až pri 6 a viac zamestnancoch, keď máte 5 zamestnancov, môžete mať zodpovednú osobu ale nemusíte, je to na vašom rozhodnutí
3. bezpečnostný projekt vypracovať, v rámci neho sú aj bezpečnostné smernice, výpis z RT zodpovednej osoby iba ak sa ju rozhodnete poveriť, založiť si evidenciu IS (formulár o registrácii môžeš použiť ako vzor na evidenciu, ale samotný IS neregistruješ)

snáď ti to pomohlo :)
Roman.S
29.06.05,09:37
niekde si písal, že národnosť nie je osobný údaj, ktorý odhaľuje etnický pôvod ... takže "etnikum = národnostné, národné spoločenstvo", takže etnický pôvod je vlastne národnosť ;)
Hmm, dlho som špekuloval, či dám všetkým zamestnancom podpísať súhlas dotknutej osoby, ale na základe tohoto som nútený dať. :(
nikulik
29.06.05,09:44
Par papierov mat navyse je lepsie ako par pokut :D
vladan
29.06.05,09:48
Hmm, dlho som špekuloval, či dám všetkým zamestnancom podpísať súhlas dotknutej osoby, ale na základe tohoto som nútený dať. :(
Roman, a na aký účel potrebuješ spracovávať osobný údaj - etnický pôvod? Ak ho nepotrebuješ, tak ho nespracúvaj a nebudeš musieť mať súhlas ;)
bordzis
29.06.05,09:55
Zodpovednou osobou nemôže byť štatutár (§19 ods.12). Musí to byť IBA FO, nie živnostník, ale NEMUSÍ to byť zamestnanec. Môžem poveriť napr. sprostredkovateľa ale nie firmu ale jeho ako občana. V podstate to teda môža byť "ktokoľvek" kto sa vyzná.
...ďakujem za odpoved, už len jedna maličkosť. To tam máme nahlásiť jedného zo zamestnancov, ktorý so mzdami nerobí, len preto aby bola nahlásená nejaká zodpovedná osoba?
Roman.S
29.06.05,09:58
Roman, a na aký účel potrebuješ spracovávať osobný údaj - etnický pôvod? Ak ho nepotrebuješ, tak ho nespracúvaj a nebudeš musieť mať súhlas ;)
Vlaďa, :D ty si šikulka, ja nie som šéf ... :)
doplňujem : šéf povedal > sprav. Nie všade sa dá diskutovať ako tu :)
vladan
29.06.05,10:00
Vlaďa, :D ty si šikulka, ja nie som šéf ... :)
... ani ja nie som šéf :D ... celkovo túto hlášku nechápem :eek: ... to akože šéf povedal, že treba?! :D
Kočtúchová
29.06.05,10:07
Hurá, hurá, do dokumentov sa mi podarilo vlepiť Formulár evidencie IS - to je pre tých, ktorých sa netýka registrácia ale len evidencia. Dokonca sa to dá aj stiahnuť:cool: - dakujem Beatke za podrobný popis ako na to.

Majte sa.
jofo
29.06.05,10:12
...ďakujem za odpoved, už len jedna maličkosť. To tam máme nahlásiť jedného zo zamestnancov, ktorý so mzdami nerobí, len preto aby bola nahlásená nejaká zodpovedná osoba?
Ak máte viac ako 5 zamestnancov a spracovávate osobné údaje, musíte nahlásiť zodpovednú osobu (nie konateľa) bez ohľadu na to, či má alebo nemá niečo spoločné so mzdami. Ideálne by bolo, keby to bol človek, ktorý s tým robí, ale môže byť extrémny prípad živnostník, ktorý zamestnáva napr. 10 robotníkov a musí určiť zodpovednú osobu spomedzi nich.
Vladimír Ozimý
29.06.05,10:21
[QUOTE=vladan]podľa mňa stačí evidovať ... vychádzam z § 25 ods. 2 e) - tieto osobné údaje sú potrebné na uplatňovanie práv alebo plnenie povinností vyplývajúcich z osobitného zákona - konkrétne tu pôjde o Obchodný zákonník alebo Občiansky zákonník.

no potom mne vychadza z toho ze ani cestovka nemusi nic nahlasovat a staci len evidovat, pretoze zmluva o obstarani zajazdu vychadza zo zakona o cestovnom ruchu, to znamena len zaviest evidenciu

mzdy to isté

faktúry to isté, tak potom čo je vlastne treba registrovat nechapem to
Roman.S
29.06.05,10:25
Aby sme sa všetci nezamotali sami do seba :) Evidovať treba to, čo nie je registrované. Registrované nie je to, čo je podľa osobitného zákona, alebo to, kde dozerá zodp.osoba.
eva_v
29.06.05,10:26
Ahojte, uz je najvyssi cas poslat registraciu na UOOU. Mam na Vas prosbu: zamestnavame viac ako 5 ludi, na IS mame len zoznam udajov nasich zamestnancov. Kopie, resp. originaly dokumentacie zasielame ekonomke - externistka, ktorá ich spracovava pre mzdove ucely. Mam povinnost registrovat, resp. oznamit nasu externistku a jej IS? Ona si svoju povinnost splnila a registrovala sa.
Alebo len posleme oznamenie o poverení zodpovednej osoby? a u nas vedieme len dany zoznam v el. podobe a musime mat spracovane smernice so zaobchadzanim OU.
Vdaka za odpoved.
bordzis
29.06.05,10:34
Ak máte viac ako 5 zamestnancov a spracovávate osobné údaje, musíte nahlásiť zodpovednú osobu (nie konateľa) bez ohľadu na to, či má alebo nemá niečo spoločné so mzdami. Ideálne by bolo, keby to bol človek, ktorý s tým robí, ale môže byť extrémny prípad živnostník, ktorý zamestnáva napr. 10 robotníkov a musí určiť zodpovednú osobu spomedzi nich.
..Jofo veľmi ďakujem za odpoveď. Všetko chápem, len sa chcem vyhnúť tomu, že ja ako externý účtovník, teda podľa tohto super zákona sprostredkovateľ, by som mal byť zodpovednou osobou povedzme v 10 firmách. Najradšej by som bol, keby si každý prevádzkovateľ určil zodpovednú osobu z radou svojich zamestnancov. Len mi to nejde do hlavy aký zmysel má určovať akúkoľvek osobu, ktorá je zákona znalá ako zodpovednú osobu. Veď nemá absolútne žiadny vplyv na to, či údaje budú utajované v zmysle zákona, alebo nie. To znamená, že keď prevádzkovateľ resp. jeho mzdár poruší tento zákon, tak kto bude vinný? Prevádzkovateľ, alebo zodpovedná osoba ?
bendži
29.06.05,10:41
..Jofo veľmi ďakujem za odpoveď. Všetko chápem, len sa chcem vyhnúť tomu, že ja ako externý účtovník, teda podľa tohto super zákona sprostredkovateľ, by som mal byť zodpovednou osobou povedzme v 10 firmách. Najradšej by som bol, keby si každý prevádzkovateľ určil zodpovednú osobu z radou svojich zamestnancov. Len mi to nejde do hlavy aký zmysel má určovať akúkoľvek osobu, ktorá je zákona znalá ako zodpovednú osobu. Veď nemá absolútne žiadny vplyv na to, či údaje budú utajované v zmysle zákona, alebo nie. To znamená, že keď prevádzkovateľ resp. jeho mzdár poruší tento zákon, tak kto bude vinný? Prevádzkovateľ, alebo zodpovedná osoba ?
Podľa mňa zodpovedná osoba je zodpovedná za dohliadanie nad ochranou, čiže mala by sledovať dodržiavanie zákona, a ak zistí chyby, mala by ich nahlásiť. Za samotné zneužitie osobných údajov, t.j. porušenie ich ochrany, zodpovedá prevádzkovateľ.
jofo
29.06.05,10:56
..Jofo veľmi ďakujem za odpoveď. Všetko chápem, len sa chcem vyhnúť tomu, že ja ako externý účtovník, teda podľa tohto super zákona sprostredkovateľ, by som mal byť zodpovednou osobou povedzme v 10 firmách. Najradšej by som bol, keby si každý prevádzkovateľ určil zodpovednú osobu z radou svojich zamestnancov. Len mi to nejde do hlavy aký zmysel má určovať akúkoľvek osobu, ktorá je zákona znalá ako zodpovednú osobu. Veď nemá absolútne žiadny vplyv na to, či údaje budú utajované v zmysle zákona, alebo nie. To znamená, že keď prevádzkovateľ resp. jeho mzdár poruší tento zákon, tak kto bude vinný? Prevádzkovateľ, alebo zodpovedná osoba ?
Pokial si sprostredkovatel a robis externe uctovnictvo, tak by si bol zodpovednou osobou za informacne systemy prevadzkovatelov len vtedy, ak by ste sa na tom dohodli s jednotlivymi prevadzkovatelmi (na zaklade pisomnej zmluvy alebo poverenia). V opacnom pripade si prevadzkovatelia musia urcit zodpovednu osobu zo svojich vlastnych zamestnancov a ta okrem ineho preveruje pocas trvania zmluvneho vztahu alebo poverenia dodrziavanie zmluvnych podmienok (§19 ods.7 písm g) V tvojej firme musite mat zodpovednu osobu za vas vlastny informacny system (ak mate viac ako 5 zamestnancov).
Vladimír Ozimý
29.06.05,12:17
no ja uz to zhrniem len do poslednej otazky: Uvedte mi priklad co by ste registrovali v CK ako informacny system(podotykam registrovali nie evidovali) ak:

pracujete s osobnymi udajmi za ucelom zmluvy o obstarani zajazdu(zakon o CR)
pracujete s udajmi zamestnancov
pracujete s udajmi na faktúrach
bendži
29.06.05,12:22
no ja uz to zhrniem len do poslednej otazky: Uvedte mi priklad co by ste registrovali v CK ako informacny system(podotykam registrovali nie evidovali) ak:

pracujete s osobnymi udajmi za ucelom zmluvy o obstarani zajazdu(zakon o CR)
pracujete s udajmi zamestnancov
pracujete s udajmi na faktúrach
Ja na tvojom mieste dám zodpovednú osobu a neregistrujem žiadny IS, vediem len evidenciu. Ale neviem koľkí tam vlastne ste, no keď uvádzaš údaje o zamestnancoch, tak sám zrejme nebudeš. Toľko môj názor...
Alexa
29.06.05,12:28
Ahojte, mám takú jednu otázočku na vás. Keď dávate podpisovať vyhlásenie o mlčanlivosti osobám, ktoré majú prístup k osobným údajom, dávate to podpisovať aj konateľom? Však oni tiež prichádzajú do styku s osobnými údajmi zamestnancov. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Vladimír Ozimý
29.06.05,13:12
no v tej ck su asi 3 zamestnanci to mi pride chore registrovat cloveka, ja len skratka potrebujem vediet a mat jasno co treba registrovat nic viac....a myslim ze ten zakon je absolutne neprehladny asi tak
Jana Acsová
29.06.05,13:13
Ahojte, mám takú jednu otázočku na vás. Keď dávate podpisovať vyhlásenie o mlčanlivosti osobám, ktoré majú prístup k osobným údajom, dávate to podpisovať aj konateľom? Však oni tiež prichádzajú do styku s osobnými údajmi zamestnancov. Vie mi niekto poradiť? ĎakujemÁno .
Vladimír Ozimý
29.06.05,13:21
to vyhlasenie je povinné alebo zalezi od firmy?
Fipeko
29.06.05,13:48
Firma PO a FO s viac ako 5 zamestnancami , ktorá v oblasti osobných údajov vpisuje do tlačiva pracovná zmluva údaje ručne a toto odovzdáva externej firme na spracovanie. Inak osobné údaje nespracúva. Čo je jej povinnosťou? Musí mať nahlásenú zodpovednú osobu?
ikula
29.06.05,13:59
Prosím, ja nemám toľko času, aby som si prezrela všetky príspevky, len jednu radu: malá s.r.o. s 2 zamestnancami, čo vlastne je povinná urobiť?
ikula
29.06.05,14:00
A ešte o jednu radu ohľadom registratúrneho poriadku, viem, že je to na poslednú chvíľu, ale samostatne podnik. FO zasiela len registratúrny plán, alebo aj ten obsiahly poriadok?
Vladimír Ozimý
29.06.05,14:14
pozeral som ten evidencny list a tam je kolenka zodpovedna osoba a ked firma nema 6 zamestancov tak sa to nevyplna?
lenkak
29.06.05,14:26
pozeral som ten evidencny list a tam je kolenka zodpovedna osoba a ked firma nema 6 zamestancov tak sa to nevyplna?
Môže ale nemusí.
DUMA
29.06.05,14:30
Školenie sa konalo práve dnes v Odborovom dome kultúry...
DUMA
29.06.05,14:35
Nevie niekto o školení v Prešove
Sory, dnes bolo školenie na tuto tému v Prešove...
nikulik
29.06.05,14:51
Prosím, ja nemám toľko času, aby som si prezrela všetky príspevky, len jednu radu: malá s.r.o. s 2 zamestnancami, čo vlastne je povinná urobiť?
menej ako 6 osob (§ 19, ods.8) bud zamestnavatel poveri zodpovednu osobu alebo (§19 ods.9) prihlasi na registraciu informacne systemy, ktore podla zakona podliehaju registracii podla §25-pozriet.
draco
29.06.05,15:47
Koľko kópií registr. formulára mám poslať? Stačí jedna, alebo dve a jednu mi vrátia späť s číslom??? Lucia
lenkak
29.06.05,16:02
Prosím, ja nemám toľko času, aby som si prezrela všetky príspevky, len jednu radu: malá s.r.o. s 2 zamestnancami, čo vlastne je povinná urobiť?
Keď sa pozrieš na prvú stránku tejto témy tam si nájdeš základné informácie a nemusíš čítať všetky príspevky. Aj odpovede.
marianna
30.06.05,04:41
Prosím Vás, čo ak som nestihla dodnes školenie, čo teraz? Môžem napísať len nejaké prehlásenie?
nikulik
30.06.05,04:55
Marianna- prehlasenie o samovyskoleni.


Mám na vas otazocku, dnes chcem dat zamestnancom podpisat suhlas na spracovanie osobných údajov, a tak ma napadlo, co ak mi daju otazku: "a ked to nepodpisem?" co mam na to odpovedat? :confused:
Mirka D
30.06.05,05:03
Včera som tu mala príspevok č. 939(94str). Pribudol mi problém. Dozvedela som sa, že kolegyňa posiela údaje (priezvisko, meno, rodné priezvisko, rok narodenia) cez internet do zahraničia (naša firmička patrí veľkému koncernu). V najbližšej dobe (budúci týždeň) sa má začať ale pripájať nie cez verejne prístupnú sieť ale cez našu koncernovú.
Prosím vás podľa vášho názoru vyplýva nám z toho povinnosť registrácie (a posledný termín je dnes?).
Ďakujem pekne.
marianna
30.06.05,05:14
Marianna- prehlasenie o samovyskoleni.


Mám na vas otazocku, dnes chcem dat zamestnancom podpisat suhlas na spracovanie osobných údajov, a tak ma napadlo, co ak mi daju otazku: "a ked to nepodpisem?" co mam na to odpovedat? :confused:Tak im povedz: Bohužiaľ, v tom prípade musíme s Vami rozviazať prac. pomer, pretože Váš os. údaj - rodné číslo potrebuješ v súlade s poisťovňami alebo daňovým úradom. A oni sa ťa spýtajú, tak potom načo to mám podpísať, keď ho vlastne - ten súhlas - musím dať, či chcem alebo nie, keď chcem pracovať.
nikulik
30.06.05,05:20
No my mame vo firme zamestnanych 22 zien, a to ked sa zeny vzburia, tak to musim byt pripravena na vsetko, ja len ci na to nie je nejaky §.


A este nieco: ked mam dohodara, tomu musim dat tiez podpisat suhlas? Lebo normalnemu zamestnancovi to teraz dam do prac.zmluvy, ked ho idem len teraz pijimat, ale u dohodara to v tlacive dohoda o vykonani prace nemam kam vsunut, lebo su to uz dane tlaciva.tak ako?
nikulik
30.06.05,05:22
Tak im povedz: Bohužiaľ, v tom prípade musíme s Vami rozviazať prac. pomer, pretože Váš os. údaj - rodné číslo potrebuješ v súlade s poisťovňami alebo daňovým úradom. A oni sa ťa spýtajú, tak potom načo to mám podpísať, keď ho vlastne - ten súhlas - musím dať, či chcem alebo nie, keď chcem pracovať.
a co ked sa zdvihnu a odidu?? :D
draco
30.06.05,05:54
Ak ide o spracúvanie osobných údajov, ktoré je nevyhnutné pri zamestnaní (soc. a zdrav. poistení, dane...) súhlas dotknutej osoby nie je nutný, pretože rozsah údajov a spôsob ich spracovania upravuje osobitný zákon/y a teda ti údaje musia poskytnúť, aby si mohla vyplniť príslušné tlačivá. Skôr sa jedná o údaje, ktoré do týchto inštitúcií nepotrebuješ (napr. politická strana), u týchto súhlas potrebuješ. Lucia
rage1
30.06.05,06:47
to prehlasenie o samovyskoleni je potrebne tiez odoslat?ci to mam evidovat vo firme
marianna
30.06.05,06:50
Podľa mňa nie, podľa §19 ods. 5 je potrebné poslať len oznámenie o poverení zodp. osoby. Ale v písm. e) sa hovorí o vyhlásení..... To treba poslať aj také niečo?
rage1
30.06.05,06:51
to by aj mna zaujimalo :-)
Hlinkovx
30.06.05,06:57
takže ešte raz také malé zhrnutie..:::

Uplatnenie tohto zákona z pohľadu externého spracovávania OU
Medzi PREVÁDZKOVATEĽOM /firma, ktorá zamestnáva zamestnancov/ a SPROSTREDKOVATEĽOM / firma, ktorá spracováva napr. mzdy/ musí byť vyhotovená písomná zmluva alebo písomné poverenie – kde bude presne definované, že sprostredkovateľ je oprávnený spracovávať OU len v rozsahu a za podmienok dojednaných s prevádzkovateľom.. - / viď § 5 ods. 2 /

Vypracované bezpečnostné smernice /BS/ by mal mať aj jeden a aj druhý

V prípade PC, ktorý je pripojený na sieť alebo internet je nutné vypracovať BP/bezpečnostný projekt/


Uplatnenie tohto zákona vo firmách , ktoré majú do 5 zamestnancov:

Prevádzkovateľ vypracuje BS, nemusí ale môže poveriť ZO/zodpovedná osoba/



Uplatnenie toho zákona vo firmách, ktoré majú nad 5 zamestnancov:

Prevádzkovateľ je povinný poveriť ZO – na toto poverenie existuje extra formulár:

http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=576 (http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=576)

Oznámenie o poverení ZO na U na OO poslať do 30. júna 2005 /viď §55ods. 2/

Ak si túto povinnosť splníte vzorom zo stránky www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk/) ...sprievodný list netreba


K oznámeniu o poverení ZO treba pripojiť Vyhlásenie o vyškolení, resp. Vyhlásenie o preštudovaní si zákona – môže byť aj formou samoštúdia resp. formou, že Vás napr. firemný právnik alebo konateľ oboznámili so znením zákona.



na firme si vypracujete :

BS, BP – ak je PC napojený na internet alebo sieť,

Ďalej budete mať:

výpis z registra trestov ZO, Vyhlásenie o mlčanlivosti, Vyhlásenie – doklad o preštudovaní si zákona


Firma, ktorá už svoj IS registrovala podľa zákona 428/2002 – je povinná ak má viac ako 5 osôb , nahlásiť ZO..
marianna
30.06.05,06:59
Ale asi nie, pretože na tom "oznámení o poverení....." na konci je veta "Prevádzkovateľ podpisom potvrdzuje, že zodp. os. bola odborne vyškolená a spĺňa podmienky ustanové v §19 ods. 12......"

Rage, nemáš náhodou návod ako napísať to vyhlásenie o samovyškolení?
rage1
30.06.05,07:15
veru nemam, prave aj ja take nieco hladam, aj ked sa mi zda, ze som tu take nieco na internete teda na tejto stranke kdesi v dokumentoch nasla.
Hlinkovx
30.06.05,07:22
tu je vzor o vyškolení...
treba si ho len upraviť
har
30.06.05,07:28
Nevie niekto o školení v PrešoveŠkolenie v Prešove bolo, bohužial, už včera. Tiež som na to prišla až teraz. Robila ho Akadémia vzdelávania. Predtým mali na nete dátum niekedy v júli a keď som si to išla dnes pozrieť, zistili som,že to presunuli. Inak majú stránku www.akademiavzdelavania.sk (http://www.akademiavzdelavania.sk), v pravom rohu si nájdeš pobočku.
marianna
30.06.05,07:50
Má vôbec ešte význam ísť na školenie už po 30.6. ?
nikulik
30.06.05,08:00
ma, budes mudrejsia :D
nikulik
30.06.05,08:02
Podľa mňa nie, podľa §19 ods. 5 je potrebné poslať len oznámenie o poverení zodp. osoby. Ale v písm. e) sa hovorí o vyhlásení..... To treba poslať aj také niečo?
Nie to ostava vo firme, ked by prisla kontrola, a vyziadala by si to, ze je zodp.osoba vyskolena, tak zamestnavatel musi predlozit doklad o tom.Posiela sa len oznamenie o povereni zodp.osoby na urad.
marianna
30.06.05,08:09
Mohol by mi niekto ešte nalepiť vzor "poučenia oprávnenej osoby?" Ďakujem
Kočtúchová
30.06.05,08:10
To poverenie zodpovednej osoby som poslala na tlačive zo stránky U na OOU, DOPORUčENE - podľa zákona. Len na pripomenutie.

Nám na školení vraveli, že máme poslať aj formulár evidencie - včera som ho prilepila do dokumentov - a že aj každú zmenu ktorá nastane v našich IS im treba ohlásiť do 15 dní na tom istom formulári, len sa začiarkne formulár zmien evidencie. Ale podľa toho, čo tu čítam ... hmm .... posielal niekto ten evidenčný formulár? Skoro každý tvrdí, že len založiť do šuplíka:eek:

Ja som ho poslala spolu s poverením zodpovednej osoby.
Ešte raz opakujem DOPORUčENE.
nikulik
30.06.05,08:25
Mohol by mi niekto ešte nalepiť vzor "poučenia oprávnenej osoby?" Ďakujem
myslis toto??
janicka
30.06.05,09:11
Prosím vás, poraďte mi. Som sprotredkovateľ pre SZČO, ktorá má nad 5 zamestnancov. Stačí poslať oznámenie alebo musí byť registrácia?
A mám ešte jednu otázku, ten istý prípad ale iba jeden zamestnanec. Je tam nejaká povinnosť voči úradu? (myslím dnešný termín).
alušik
30.06.05,09:20
Prosím vás, poraďte mi. Som sprotredkovateľ pre SZČO, ktorá má nad 5 zamestnancov. Stačí poslať oznámenie alebo musí byť registrácia?
A mám ešte jednu otázku, ten istý prípad ale iba jeden zamestnanec. Je tam nejaká povinnosť voči úradu? (myslím dnešný termín).
Janicka, v prvom pripade staci oznamenie o povereni zodpovednej osoby. Registraciu IS netreba, ak ma firmna urcenu zodpovednu osobu. Treba Ti tie formulare pre registraciu vypisat a ako bolo povedane - "odlozit do suflika." Nemusis sa sice registrovat, ale musis IS evidovat.
V druhom pripade vsetko zavisi len od Teba. Ak poveris zodpovednu osobu - co nemusis, ale mozes, posles Oznamenie Uradu na OOU...
janicka
30.06.05,09:42
Ďakujem. Už som si myslela, že sa mi nikto neozve. Hneď mi je lepšie. Ešte raz ďakujem!
janicka
30.06.05,10:05
Prosím Vás, ja už som z toho zákona úplne mimo. Som SZČO a na základe mandátnej zmluvy budem vykonávať dohľad nad ochranou osobných údajov pre inú SZČO, ktorá má viac ako 5 zamestnancov. Je tu toho popísané veľa, teraz neviem, či to môžem vykonávať ako FO-SZČO alebo iba ako FO-občan.
skola
30.06.05,10:08
Ja som k oznámeniu nepripojila potvrdenie o preškolení. Čítala som na stránke ÚOOÚ, že potvrdenie treba iba založiť "do šuflíku" Na tlačive Oznámenie..... dole je potvrdenie prevádzkovateľa, že poverená osoba bola odborne vyškolená?
miriza
30.06.05,10:45
Keď si dávate podpísať súhlas dotknutej osoby, tak aký tam uvádzate dátum??? Dávate dátum nástupu do zamestnancia, alebo dátum od kedy je tým niekto poverený v mojom prípade 1.6.2005.
karpis
30.06.05,11:31
V Prievidzi je školenie ,,Zákon o ochrane osobných údajov " 28.7.2005
Zuzka11
30.06.05,13:09
Prosím Vás, ja už som z toho zákona úplne mimo. Som SZČO a na základe mandátnej zmluvy budem vykonávať dohľad nad ochranou osobných údajov pre inú SZČO, ktorá má viac ako 5 zamestnancov. Je tu toho popísané veľa, teraz neviem, či to môžem vykonávať ako FO-SZČO alebo iba ako FO-občan.

Môžeš aj ako FO-SZČO, len v mandátnej zmluve musí byť uvedený aj zákon 428/2002 .