chelsea87
04.06.13,06:34
Dúfam, že som sa správne zaradila :D . Dostala sa ku mne taká informácia ohľadom životných poistiek, ktorá sa mi vôbec nepozdáva, tak sa teda obraciam na vás... Vraj si môže druh alebo družka, ktorá žije s partnerom v spoločnej domácnosti viac ako 15 rokov, požiadať po smrti partnera dať vyplatiť životnú poistku, aj keď má v poistke uvedených iných príjemcov... Vôbec sa mi to nezdá, to by bolo predsa porušenie zmluvy. Stretli ste sa vy s niečím takým?
dmc
04.06.13,05:11
Pokial by nebol v zmluve uvedeny ziaden prijemca poistneho po smrti poistnika a v pripade ze po smrti poistnika by partner (druh-druzka) bola opravnena dedit a ziaden iny dedic by neexistoval alebo by sa dedicia takto dohodli (dedenie zo zavetu - zo zakona - v pripad- potom by pripadalo v uvahu aj dedenie pozostalostnej poistky - resp. poistneho plnenia za poistku aj takymto partnerom.
Pri dedeni podla zakona su 4 skupiny dedicov. V tomto pripade by musela nasta situacia dedenia v 2 skupine.

Ak nededia potomkovia poručiteľa, dedí v druhej dedič*skej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a osoby, ktoré žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti.

Ale pokial je v poistnej zmluve uvedena osoba ktora je opravnena na vyplatenie poistnej sumy - tak toto nieje predmetom dedictva
chelsea87
04.06.13,06:53
Ide práve o to, že môj otec mal družku, s ktorou žil v spoločnej domácnosti.. Neviem, kto bol určený na poistné plnenie. Keď niekoho určil, tak to plne rešpektujem. Ide o to, aby poistka nebola vyplatená jeho družke ale jeho priamym potomkom (mne a bratovi). Ak si určil ju (o čom silne pochybujem), tak beriem, nech si nechá čo jej patrí. Len my prišlo odveci, že ona bude dediť, i keď má priamych potomkov.