cynik
25.06.13,14:51
Zdravím,

je možné, aby u jedného zamestnávateľa dvaja riaditelia rôzne vyhodnotili ten istý skutok? Zatiaľ čo pred piatimi rokmi riaditeľ vyhodnotil postup zamestnanca ako správny, nový riaditeľ teraz poslal za ten istý postup zamestnancovi upozornenie na hrubé porušenie prac. disciplíny, pričom obaja mali tie isté podklady a nič sa nezmenilo?

Ako sa má zamestnanec brániť?

DOPLNENIE:
Nezmenil sa žiadny právny predpis v danom obore ani pracovný poriadok, konkrétnejšie nechcem uviesť kvôli šikanovaniu v práci, vďaka za pochopenie.
Záležitosť je stará, riaditeľ nový.

P.S. Ide o pomstu nového funkcionára, hrubé porušenie mu poslal až potom, čo mu podpísal dohodu o ukončení prac. pomeru. Chce mu dať niečo "na pamiatku".


PRE ISTOTU EŠTE RAZ a JEDNOU VETOU:

Môže byť v zmysle Zákonníka práce postup zamestnanca vyhodnotený zamestnávateľom s odstupom času protichodne?


DOPLNENIE pre Tweety: Problém je skôr v tom, že Zákonník práce o lehotách 2 mes-1 rok hovorí iba v súvislosti s okamžitou výpoveďou. Nehovorí exaktne o tom, po akej dobe možno dať zamestnancovi upozornenie na hrubé porušenie prac. disciplíny.
Tweety
25.06.13,12:59
To, že klasifikoval skutok ako porušenie PD môže byť dôsledkom toho, že sa zmenila smernica a v nej upresnenie pojmu porušenie PD.

Doplním po poslednom komentári cynika:
2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

Takže nový riaditeľ to už riešiť nemôže
tictac7
25.06.13,13:05
...za päť rokov sa veľa mohlo zmeniť... napíš konkrétne o čo ide, takto je ťažko posúdiť.
terezamaria
25.06.13,13:09
Po piatich rokoch sa mohol zmeniť Pracovný poriadok, kde je Hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny uvedené pri iných pracovných postupoch, previneniach, porušeniach a pod.....Bolo by treba doplniť, o aké porušenie sa jedná, takto všeobecne sa to posúdiť nedá.....
veronikasad
25.06.13,13:12
čo považuje za hrubé porušenie ? Bude uvedené aj v pracovnom posudku ?
Tweety
25.06.13,13:25
Až teraz rieši starú záležitosť?
terezamaria
25.06.13,17:30
Nemôže, pokiaľ neboli zmenené podmienky alebo znenie pracovného poriadku, tak ako uvádzaš. Pýtam sa, aký to malo význam, keď prac.pomer bol skončený dohodou?
betak
26.06.13,09:47
to je retroaktivita - a ta je je, myslím si , zakázaná
kopretinka
26.06.13,10:00
tá vec sa stala pred piatimi rokmi a nový riaditeľ to teraz rieši? Nemá nárok
terezamaria
26.06.13,10:16
Samozrejme, len je zle posúdiť, keď nemôžu byť konkrétne údaje, ale na tom istom prac.mieste sa to nemôže stať a ako som čítala, je to to isté miesto.....
cynik
26.06.13,12:29
Ja si to myslím tiež, ale nikde v zákone som o tom nič nenašiel.
Chápeš, nový riaditeľ vytiahol papier spred niekoľkých rokov a podľa Zákonníka práce môže sankcionovať, do 2 mes - 1 roka odo dňa, keď sa o niečom dozvedel. On sa teda o tom skutočne dozvedel až teraz, pretože predtým tam ešte nebol.
...
JankaO
26.06.13,12:39
Zamestnávateľ sa o tom dozvedel pred 5 rokmi a takisto sa pred 5 rokmi vyjadril. A to, že sa zmenil len riaditeľ, na tom nezáleží - riaditeľ nie je zamestnávateľ a nezáleží, kedy sa on o tom dozvedel. A zamestnávateľ už raz svoje stanovisko dal.
willma
26.06.13,14:40
zamestnanec ho môže poslať do kelu - riaditeľ nemá nárok riešiť to. Logicky - nastúpim ako veľký šéf do firmy a začnem sa hrabať v dokumentácii a ja neviem v čom - zrazu niečo zbadám, čo sa udialo pred XY rokmi, nepáči sa mi to a idem to riešiť tzv. kárnym opatrením - no blbosť na kvadrát. Je to retroaktivita, ktorá nemá oporu v žiadnom zákone a pracovno právnom predpise.
cynik
26.06.13,16:58
Vieš, problém je, že v zákone to nie je. Zákonník práce jasne deklaruje, že 2 mesiace - 1 rok odo dňa, kedy sa zamestnávateľ o "tom" dozvedel.
Ja na súde (asi k nemu dôjde) budem argumentovať tým, že zamestnávateľ sa o "tom" dozvedel už vtedy nevyvodil z toho nič, skôr naopak. Moje zistenia mu poslúžili a že nový riaditeľ NEROVNÁ sa nový zamestnávateľ.
Má to jeden háčik, ten nový chce dať za to aj trestné oznámenie na mňa aj na toho starého riaditeľa, pretože si vraj nesplnil oznamovaciu povinnosť spáchania trestného činu.
Tweety
26.06.13,17:34
Takže neišlo len o hrubé porušenie PD ale rovno o trestný čiin?
terezamaria
26.06.13,17:54
Veď toto je to, že nevieme o čo tu kráča, potom ani odpoveď nemôže byť kvalifikovaná a súdna.....
Ice dive
26.06.13,19:19
hmmm... no otázne je, ešte o aký trestný čin išlo... lebo ak je to už päť rokov či náhodou nie je už jeho trestnosť premlčaná.... resp. jeho vyšetrenie nemožné... svedkovia si už nespomenú dôkazy už nie sú... a pod...