pavúčik
15.03.06,07:16
Nikde som nenašla rubriku, ktorú by som potrebovala, preto píšem tu. Potrebovala by som zistiť, či klient poisťovne (jedná sa o životné poistenie Allianz) má pri výpovedi z poistenia do dvoch mesiacov nárok aj na vrátenie zaplateného poistného?
Za všetky odpovede vopred Vďaka.
Chobot
15.03.06,08:42
Nikde som nenašla rubriku, ktorú by som potrebovala, preto píšem tu. Potrebovala by som zistiť, či klient poisťovne (jedná sa o životné poistenie Allianz) má pri výpovedi z poistenia do dvoch mesiacov nárok aj na vrátenie zaplateného poistného?
Za všetky odpovede vopred Vďaka.

Občiansky zákonník v § 800 pojednáva o výpovedi poistenia. Ak je v poistných podmienkach poisťovne dohodnuté, že poistenie možno vypovedať podľa § 800 odst. 2 do 2 mesiacov bez uvedenia dôvodu ktoroukoľvek stranou (v prípade životného poistenia to určite tam je), tak takáto výpoveď má iný režim, než tá výpoveď v priebehu poistenia (nebudem ju tu rozoberať).

Podstatné je, že treba výpoveď doručiť do poisťovne minimálne 9 dní (kvôli 8 dennej výpovednej lehote) pred dňom, ktorý pripadne na 2 mesiaco od podpísania poistnej zmluvy.

V takomto prípade (výpoveď do 2 mesiacov) sa nevypláca odkupná hodnota (pri jednorazovom poistení), ale celá suma znížená o poplatok za uzatvorenie poistenia a alikvótna časť poistného. V prípade bežne plateného sa vráti zaplatené poistné znížené o poplatok za uzatvorenie zmluvy (cca 500-1000 sk) a spotrebované poistné za príslušný počet dní, kedy trvalo poistenie. Treba však upozorniť, že pri kapotálovom životnom poistení zaplatené poistné nepozostáva len z poistného, ale aj zo sporiacej zložky, teda alikvótne poistné sa nepočíta z celého zaplateného poistného, ale iba z poistnej prémie.

Takže odpoveď je, že vracia sa sporiaca zložka poistného a nespotrebované poistné znížené o poplatok za uzavretie zmluvy.

Ak uvedieš, kedy si poistenie uzavrela, či je to jednorazové alebo bežne platené a či je to kapitálové alebo rizikové, tak môžem aj bližšie rozpísať, na čo si dať pozor.
pavúčik
15.03.06,10:32
Jedná sa o 48 ročnú pani, poistka bola uzatvorená 25.02.06 na 17 rokov, je to kapitálové životné poistenie, platí sa 1 x mesačne po :
kapit. poistenie 518,-
úrazové poistenie spolu 81,-
celkom mesačne 599,-

Prvé poistné bolo zaplatené z odkupnej hodnoty predchádzajúcej zmluvy (po 30,- SK), ktorej výška je 6214,-, ostatné peniaze by jej mali prísť šekom. Avšak skutočná hodnota je okolo 3000,-, ale za uzatvorenie novej zmluvy jej "priplatia" ďalších 3000,-. No skutočná odkupná hodnota nie je nikde uvedená.
Splatnosť poistky je 15.02.2006 (trvalý príkaz, ale skutočná splatnosť je asi toho 25.02.2006)
Veľmi mi to pomôže, srdečná vďaka vopred.
Chobot
15.03.06,10:58
Jedná sa o 48 ročnú pani, poistka bola uzatvorená 25.02.06 na 17 rokov, je to kapitálové životné poistenie, platí sa 1 x mesačne po :
kapit. poistenie 518,-
úrazové poistenie spolu 81,-
celkom mesačne 599,-

Prvé poistné bolo zaplatené z odkupnej hodnoty predchádzajúcej zmluvy (po 30,- SK), ktorej výška je 6214,-, ostatné peniaze by jej mali prísť šekom. Avšak skutočná hodnota je okolo 3000,-, ale za uzatvorenie novej zmluvy jej "priplatia" ďalších 3000,-. No skutočná odkupná hodnota nie je nikde uvedená.
Splatnosť poistky je 15.02.2006 (trvalý príkaz, ale skutočná splatnosť je asi toho 25.02.2006)
Veľmi mi to pomôže, srdečná vďaka vopred.

Stále mi tu niečo nesedí. Ak tá predchádzajúca zmluva bola tiež kapitálové životné poistenie, tak poisťovňa bola povinná ročne zasielať finančný stav poistenia s uvedením aktuálnej odkupnej hodnoty - tam by mala odkupnú hodnotu nájsť.

Čo myslíš tým "skutočná hodnota okolo 3000,-"? je to odkupná hodnota poistky?

Tá pôvodná poistka bola odkedy uzatvorená a na koľko rokov? Aké bolo mesačné poistné na nej?

AK teda budem posudzovať len tú novú poistku, tak výpoveď by musela doručiť do poisťovne do 13. 4., aby ju akceptovali ako výpoveď poistenia do 2 mesiacov. Inak to bude mať ako odkup poistky, čo je finančne nevýhodnejšie.

Ak to stihne, tak aj tak ju to bude niečo stáť. To poistné, čo zaplatila, nebude stačiť na pokrytie poplatku a poistného. Nech nepočíta s tým, že jej niečo vrátia, dokonca možno bude musieť niečo doplatiť.

S tou prémiou 3000,- SK neviem čo to je. Možno je to nejaká získavacia provízia za novú poistku.

A prečo vlastne rušila tú starú poisktu a uzatvárala si novú, keď o poistenie nemá záujem?

"Splatnosť poistky je 15.02.2006 (trvalý príkaz, ale skutočná splatnosť je asi toho 25.02.2006)" - tomuto nerozumiem, aká splatnosť, ktorej poistky (snáď poistného?), alebo je to splatnosť pôvodnej poistky?
pavúčik
15.03.06,11:07
Stará poistka bola tá klasická, kde platila 30,- mesačne. Bola uzatvorená 03/1978. Poisťovák jej povedal, že už končí jej platnosť, preto treba novú zmluvu. Ja som sa to dozvedela až neskôr a ona tomu nerozumie. Teraz neviem, čo mám robiť.
Poisťovák k ňou spísal dohodu podľa par. 51 Obč. zákonníka o tom, že zvyšok odkupnej hodnotu 6214 - 599 ´= 5615 bude zaslaný šekom.
Ak zaplatí 15.03.2006 ďalšiu splátku (zaplatené do 24.04. 2006), t. j. zaplatí 2 * 599 = 1198,- , potom nerozumiem, prečo by mala ešte doplácať, keď ku 24.01.2006 ukončí poistnú zmluvu. Prosím o pomoc. Je to nízko príjmová rodina, kde sa počíta každá koruna. Urobila chybu, no nevieme ako to napraviť bez škody.
Miriam.x
15.03.06,11:39
Teraz sa prepracúvajú staré poistky Slovenskej poisťovne, ale nie je to povinné, je to dobrovoľné a malo by to byť najmä pre tých, ktorí si potrebujú zvýšiť krytie či už na úraz alebo iné riziká. Za toto prepracovanie sa ponúka tzv. "zvýhodnený odkup", to znamená že je vyplatené vyššia suma ako by bola pri klasickom ukončení poistky. V každom prípade treba čo najskôr vypovedať poistku.
pavúčik
15.03.06,12:07
Teraz sa prepracúvajú staré poistky Slovenskej poisťovne, ale nie je to povinné, je to dobrovoľné a malo by to byť najmä pre tých, ktorí si potrebujú zvýšiť krytie či už na úraz alebo iné riziká. Za toto prepracovanie sa ponúka tzv. "zvýhodnený odkup", to znamená že je vyplatené vyššia suma ako by bola pri klasickom ukončení poistky. V každom prípade treba čo najskôr vypovedať poistku.

Je možné, že budú žiadať ešte nejaký doplatok ? Predpokladám, že vyplatia odkupnú hodnotu starej poistky v normálnej hodnote (nie zvýšenej). Keď chce zmluvu vypovedať , údajne ju má poslať v obálke. Je to správne?
Chobot
15.03.06,12:14
Stará poistka bola tá klasická, kde platila 30,- mesačne. Bola uzatvorená 03/1978. Poisťovák jej povedal, že už končí jej platnosť, preto treba novú zmluvu. Ja som sa to dozvedela až neskôr a ona tomu nerozumie. Teraz neviem, čo mám robiť.
Poisťovák k ňou spísal dohodu podľa par. 51 Obč. zákonníka o tom, že zvyšok odkupnej hodnotu 6214 - 599 ´= 5615 bude zaslaný šekom.
Ak zaplatí 15.03.2006 ďalšiu splátku (zaplatené do 24.04. 2006), t. j. zaplatí 2 * 599 = 1198,- , potom nerozumiem, prečo by mala ešte doplácať, keď ku 24.01.(tu máš asi preklep, nie?)2006 ukončí poistnú zmluvu. Prosím o pomoc. Je to nízko príjmová rodina, kde sa počíta každá koruna. Urobila chybu, no nevieme ako to napraviť bez škody.

Ak teda chce ukončiť poistku, nech neplatí ďalšiu splátku, ale nech čo najskôr odnesie do poisťovne výpoveď, nech to má s čo najkorším dátumom. Ak ju doručí zajtra (nech si nechá potvrdiť prijatie), tak poistenie zanikne k 24. 3. Poisťovňa pošle oznámenie o zániku poistenia a zároveň vypočíta dlžnú sumu. Až tú nech uhradí, bude to mať lepšie, než keby jej mali niečo potom posielať späť, čo môže pár dní trvať.

Ako som hore uviedol, pri výpovedi do 2 mesiacov sa platí len poistné za obdobie trvania postnej zmluvy (čo je pár desiatok korún) plus poplatok za uzatvorenie zmluvy, čo môže byť v každej poisťovni rôzne, ale nemalo by to byť viac ako tých 500-1000 skk.

To, že máš zaplatené poistné za určité obdobie, neznamená, že máš všetky záväzky voči poisťovni vyrovnané v prípade zrušenia poistnej zmluvy. Niketoré náklady sú rozpočítané v poistnom za celé plánované obdobie trvania poistenia.

Ešte mi napadlo: pozrite sa do tej dohody o zvýšenom odkupnom, či tam nie je nejaká klauzulka, že v prípde predčansej výpovede poistnej zmluvy nebudú požadovať vrátenie zvýšeného odkupného (3000,- SKK). Ten § 51 občianskeho zákonníka je všeobecný a jednou vetou dáva možnosť uzatvoriť aj akúkoľvek inú zmluvu, ktorá nie je v obč. zákonníku definovaná.
pavúčik
15.03.06,12:21
Je tam uvedené, že odstúpením sa táto dohoda ruší, a pôvodná poistná zmluva zostáva platná za nezmenených podmienok.
Mám tomu rozumieť, že pôvodná zmluva na 30,- Sk/mesačne po zrušení tejto novej zmluvy zostane platná ?
Chobot
15.03.06,12:29
Je možné, že budú žiadať ešte nejaký doplatok ?

Záleží od toho, aké poistné bude do zrušenia poistenia zaplatené. Ak bude v takej výške, že pokryje poplatky za zrušenie, tak vám časť vrátia. AK bude zaplatené len jedno poistné, ktoré nepostačí na pokrytie poplatkov, tak bude treba doplatiť.

Predpokladám, že vyplatia odkupnú hodnotu starej poistky v normálnej hodnote (nie zvýšenej).

Viď moju poznámku k tej dohode v rpedošlom príspevku.

Keď chce zmluvu vypovedať , údajne ju má poslať v obálke. Je to správne?

Zmluvu nemusí poslať naspäť. Stačí doručiť výpoveď poistenia.
Chobot
15.03.06,12:48
Je tam uvedené, že odstúpením sa táto dohoda ruší, a pôvodná poistná zmluva zostáva platná za nezmenených podmienok.
Mám tomu rozumieť, že pôvodná zmluva na 30,- Sk/mesačne po zrušení tejto novej zmluvy zostane platná ?

Takto Ti neporadím, keď nevidím celú zmluvu. Neviem, na čo sa to spomínané odstúpenie vzťahuje (že by na novúpoistnú zmluvu?). V tom prípade je to tak, ako som upozorňoval, že nemá nárok na zvýšenú odkupnú hodnotu.

Ale ak raz zrušia pôvodnú poistku a vyplatia odkupnú hodnotu, tak poistenie je zrušené a nemôžu to len tak obnoviť - veď vyplatili odkupnú hodnotu. Pozri, kedy presne končí podľa zmluvy tá pôvodná poistka a aká je na nej uvedená poistná suma (nie poistné). Možno zmyslom tej dohody je, že ak odstúpi od novej poistky, tak sa pôvodná poistná zmluva ukončí podľa pôvodne dohodnutých podmienok.

Pozri ešte, dokedy sa zviazali vyplatiť dohodnutú odkupnú hodnotu.
pavúčik
15.03.06,12:51
Je tam uvedené, že odstúpením sa táto dohoda ruší, a pôvodná poistná zmluva zostáva platná za nezmenených podmienok.
Mám tomu rozumieť, že pôvodná zmluva na 30,- Sk/mesačne po zrušení tejto novej zmluvy zostane platná ?

Veľmi pekne ďakujem :) . Všetko by bolo jasnejšie, keby dotyčný poisťovák informoval klientku, že je to dobrovoľné. Už veľakrát som sa s týmto stretla aj u zamestnancov, no to ma netrápilo. Teraz ide o blízku osobu a chcem pomôcť.
Srdečná vďaka za užitočné rady. Prajem pekný deň.
Miriam.x
15.03.06,12:53
Najlepšie by bolo ísť priamo do niektorej pobočky Allianzu, napísať žiadosť na storno poistnej zmluvy v 2-mesačnej výpovednej lehote. Je možné reaktivovať starú zmluvu, treba to tiež uviesť v tej žiadosti. Poisťovňa si stiahne alikvótnu čiastku z poistného, prípadne bude musieť túto zaplatiť Tvoja známa. Je to hlavne v tom prípade ak bude obnovená stará zmluva, vtedy by si poisťovňa vlastne nemala z čoho odpočítať toto poistné.
pavúčik
15.03.06,12:56
Takto Ti neporadím, keď nevidím celú zmluvu. Neviem, na čo sa to spomínané odstúpenie vzťahuje (že by na novúpoistnú zmluvu?). V tom prípade je to tak, ako som upozorňoval, že nemá nárok na zvýšenú odkupnú hodnotu.

Ale ak raz zrušia pôvodnú poistku a vyplatia odkupnú hodnotu, tak poistenie je zrušené a nemôžu to len tak obnoviť - veď vyplatili odkupnú hodnotu. Pozri, kedy presne končí podľa zmluvy tá pôvodná poistka a aká je na nej uvedená poistná suma (nie poistné). Možno zmyslom tej dohody je, že ak odstúpi od novej poistky, tak sa pôvodná poistná zmluva ukončí podľa pôvodne dohodnutých podmienok.

Pozri ešte, dokedy sa zviazali vyplatiť dohodnutú odkupnú hodnotu.
V tej dohode nie je uvedený dátum vyplatenia. Skúsim sa informovať priamo v poisťovni. No ešte raz veľká vďaka za pomoc, si poklad.
Bavi
15.03.06,13:09
Veľmi pekne ďakujem :) . Všetko by bolo jasnejšie, keby dotyčný poisťovák informoval klientku, že je to dobrovoľné. Už veľakrát som sa s týmto stretla aj u zamestnancov, no to ma netrápilo. Teraz ide o blízku osobu a chcem pomôcť.
Srdečná vďaka za užitočné rady. Prajem pekný deň.

Pavúčik, Tvoja príbuzná musí mať kópiu dohody (Univerzálnej), kde sa uvádza v III. čl. Záverečné ustanovenia, že v lehote 2 mesiacov od jej uzatvorenia má právo od tejto dohody odstúpiť. Odstúpením sa táto dohoda od začiatku zrušuje a pôv. poistná zmluva zostáva platná za nezmenených podmienok. Treba zaslať PÍSOMNÉ Odstúpenie do Allianzu s odôvodnením, že finančný poradca ju informoval nepravdivo a Allianz to dá do poriadku. Je to veľmi seriózna poisťovňa, len bohužiaľ niektorí ľudia, ktorí pre ňu pracujú sú nekorektní:rolleyes: . Ale takých nájdeš všade. Ak máš záujem pošli mi súkromnú správu, kde sa to stalo a kto bol ten poradca. Dám Ti viac info.
Bavi
20.03.06,08:01
Posielam vzor, ako by to asi malo vyzerať.
pavúčik
21.03.06,07:08
Na akú adresu (pobočku) treba poslať výpoveď poistenia? Adresa bydliska, adresa poisťovacieho poradcu (pobočka) alebo centrálne sídlo poisťovne ?
Bavi
22.03.06,20:04
Na akú adresu (pobočku) treba poslať výpoveď poistenia? Adresa bydliska, adresa poisťovacieho poradcu (pobočka) alebo centrálne sídlo poisťovne ?
Adresa je uvedená v priloženom tlačive v predchádzajúcom príspevku.
andrea37
10.08.07,16:27
Podala som výpoved z poistenia koncom apríla 2007.

Do 27.7.som nedostala písomné vyrozumenie.
Posledné poistné som zaplatila 3.5.2007na obdobie08.05-08.06 2007.
Uraz som utrpela 5.6.2007.
Poistovna odmieta plnenie a dodatocne mi oznámila-27.7., ze zmluvu dna 8.5.Stornovali.
Mám právo na plnenie z tohto úrazu?
Dakujem
endrju
10.08.07,16:37
Podala som výpoved z poistenia koncom apríla 2007...
Uviedla si vo výpovedi dátum, ku ktorému končíš poistenie?
Kedy (uveď presný dátum) začalo poistenie?
Čo bolo napísané v poistnej zmluve ohľadom výpovede?
Čo bolo napísané vo všeobecných poistných podmienkach ohľadom výpovede?
andrea37
10.08.07,16:46
Napísala som-k najblizsiemu moznému termínu si prajem zrusit

neviem, kedy zacala, nemám pri sebe zmluvu
andrea37
10.08.07,17:20
Po telefonáte pani slúbila, ze poslú peniaze, ale zdá sa mi to trápne, ze najprv pockali pár mesiacov, kým sa stal úraz, a potom to vypovedali velmi promptne.
V kazdom prípade dakujem, myslela som, ze existuje nejaká ochranná lehota po podaní výpovede.
fintrh
25.06.11,18:13
Myslíte že sporit v životnom poistení je tá správna volba ?

Obrátte sa na profesionálov ! neplatte za nieco co je maximálne nevýhodné pre klienta a vyhovuje iba poistovni !!!

Sporte vo financom nástroji, nie v poistovni !!

Pomozeme Vám !!!!!!
Ice dive
25.06.11,18:40
Myslíte že sporit v životnom poistení je tá správna volba ?

Obrátte sa na profesionálov ! neplatte za nieco co je maximálne nevýhodné pre klienta a vyhovuje iba poistovni !!!

Sporte vo financom nástroji, nie v poistovni !!

Pomozeme Vám !!!!!!
fakt profesionálne otvárať tému, kde posledný príspevok je 4 roky starý samoreklamou..., ktorá je mimochodom proti etikete porady...
avalik
25.06.11,18:40
inzercia patri inde
fintrh
25.06.11,18:49
pre DARA a ICE DIVE:

...vážený, k poznámke ohladom "starej témy" sa radsej nevyjadrujem, pretože niečo takéto sa ani nedá komentovať...téma životných poistiek a ich výpovedí je maximálne aktuálna stále !!!
Pozrite si štatistiky prírastok a storna na asociácii poistovní !!!

Milá DARA - v com vidís akoze reklamu ? ja nevidím ani mail, ani kontakt, ani názov spolocnosti...

Ak je u teba reklamou text "obrátte sa na profesionálov" potom más asi problém...:)
fintrh
25.06.11,18:50
Ice dive...ved citaj si iba aktuálne, je to dobrovolná vec :)
avalik
25.06.11,19:14
fintrh, citaj laskavo po sebe prispevky:


Myslíte že sporit v životnom poistení je tá správna volba ?

Obrátte sa na profesionálov ! neplatte za nieco co je maximálne nevýhodné pre klienta a vyhovuje iba poistovni !!!

Sporte vo financom nástroji, nie v poistovni !!

Pomozeme Vám !!!!!!

posledna veta hovori za vsetko, + tvoj nick + tvoje reakcie v inych temach
fintrh
25.06.11,19:18
oooh Dara, ty más ale posteh, naozaj NICK to je naozaj velka reklama:) ...ako som predpokladal, más problém iného charakteru
fintrh
25.06.11,19:25
OOOOh Dara, Ty by si sa mala naozaj zamysliet...a čítat si svoje príspevky : citujem "budem si to musiet overit, lebo mam jeden eshop s doplnkami vyzivy, robim z domu, a asi bude problem so skladom"
...hmmm, takže ty si reklamu robit mozes a tí co si ju ani nerobia, nemozu....pekná logika. asi budes pravá blondínka, že? :)
avalik
25.06.11,19:33
oooh Dara, ty más ale posteh, naozaj NICK to je naozaj velka reklama:) ...ako som predpokladal, más problém iného charakteru

nechapes, nevadi ;)

ak tento tvoj prispevok bol s cielom urazit ma, mas smolu :D

mam charakter, nesnazim sa robit si reklamu tu na porade ... ja som ta len upozornila, ze na inzerciu je vyhradene ine miesto
Xanti
25.06.11,19:35
Myslíte že sporit v životnom poistení je tá správna volba ?

Obrátte sa na profesionálov ! neplatte za nieco co je maximálne nevýhodné pre klienta a vyhovuje iba poistovni !!!

Sporte vo financom nástroji, nie v poistovni !!

Pomozeme Vám !!!!!!Ty o sebe hovoríš v tretej osobe?

Porada je tu na pomoc, pomáhaj všetkým svojimi príspevkami a neurážaj ľudí, ktorí ťa upozornili, že si robíš samoreklamu.

Ak napíšem niečo o sebe, ako Dara, že má eshop a potrebuje poradiť tak ochotný ludia jej poradia. Ak napíše niekto, že nevie kam z konopí zo svojou poistkou tiež sa mu tu dostane rady. Je tu veľa "poisťovákov" ale nerobia si konkretne reklamy a nevyzývajú ludí aby ich oslovovali.

Ak niekto tu píše dlho , a jeho príspevky dávajú zmysel a logiku tak nemám problém požiadať dotyčného o pomoc. Ale taký rýchlokvasený ako si ty, že prídeš na poradu, len čo sa zaeviduješ tak si múdry ako šalamúnovo vajce a všetkých len poúčaš a robíš si reklamu , myslíš že kto Ti na to naletí?
Osobne si myslím, že nikto.

Dobrá rada, skús si prečítať http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html a trošku sa kroť vo svojich výpadoch voči ostatným poraďákom.
O pár rokov sa uvidí, či sa stále budeš angažuješ na porade, a bezodplatne pomáhať ľudom a ver mi, že potom sami ľľudia ťa budú oslovovať aby si im poradil.
avalik
25.06.11,19:36
OOOOh Dara, Ty by si sa mala naozaj zamysliet...a čítat si svoje príspevky : citujem "budem si to musiet overit, lebo mam jeden eshop s doplnkami vyzivy, robim z domu, a asi bude problem so skladom"
...hmmm, takže ty si reklamu robit mozes a tí co si ju ani nerobia, nemozu....pekná logika. asi budes pravá blondínka, že? :)

som rada, ze citas vsetky moje prispevky :)
Ice dive
25.06.11,19:46
pre DARA a ICE DIVE:

...vážený, k poznámke ohladom "starej témy" sa radsej nevyjadrujem, pretože niečo takéto sa ani nedá komentovať...téma životných poistiek a ich výpovedí je maximálne aktuálna stále !!!
Pozrite si štatistiky prírastok a storna na asociácii poistovní !!!

Milá DARA - v com vidís akoze reklamu ? ja nevidím ani mail, ani kontakt, ani názov spolocnosti...

Ak je u teba reklamou text "obrátte sa na profesionálov" potom más asi problém...:)

no to hrubo zvýraznené... mala skupina ČSOB cca pred dvoma rokmi ako reklamný slogan... (to si asi v tejto brandži ešte nerobil...);)

bože zas nejaký partners group alebo OVB po trojmesačnom základnom školení naháňa jednotky...:)
video1983
25.06.11,19:49
fintrh ty si taky trulko,
ved nebud hned zbrkly na co tu urazaas ludi si tu par hodin a hned si robis zle meno, a to nehovorim o tom ze robis aj zle meno inym fianncnikom ktori su seriozny!