lenca
15.03.06,09:25
Zdravím Poraďakov a hlavne POHOĎAKOV. Účtujem v JÚ.
Mam prijatú faktúru z ČR nahodenú s kurzom NBS 1,311, podľa dňa prijatia faktúry s tovarom. /napr. 4000x1,311 = 5244,-/
Do agendy Banka som nahodila úhradu faktúry so skutočne uhradeným kurzom 1,32. /4000x1,32= 5280/
Faktúru som zlikvidovala z banky, kde mi po prenesení údajov z faktúry vytvorilo v agende Banka v položkách dokladu :
úhrada faktúry č.... 1 x 5244,- a druhú položku
kurzový rozdiel 1x 36,-.
Čo mám urobiť s faktúrou, keď tá mi ostala na sumu 5244,-? Tu na porade som sa dočítala, že faktúra sa má vyrovnať, aby tam nezostal rozdiel. Ale čo znamená vyrovnať, ako to urobiť v programe POHODA. Ako mám ďalej postupovať?
atka4
15.03.06,08:38
Nuž ja s tým problémy nemávam, Ako si účtovala v banke úhradu - riadne ako likvidácia / Ctrl L - výber záväzku..../, to Ti musí v knihe faktúr prevziať a vypárovať?!
lenca
17.03.06,06:49
Ja som tu faktúru likvidovala cez Pridať likvidáciu výberom – vyhodilo mi tam tu faktúru. Dala som ju zlikvidovať, potom mi vyhodilo okienko Likvidácia v cudzej mene, kde zadám kurz úhrady a to je celé. Mala som postupovať inak?:(
V zostave Likvidácia prijatých faktúr mám: faktúra – čiastka 5244,-, úhrada 5280,-Sk Banka a k likvidácii 0,00 Sk. Je to OK?
Ďakujem.
lenca
20.03.06,10:32
Prosím, mohol by sa mi na to niekto pozriet?
PROSÍM.
mmj
24.03.06,15:58
ked mas v stlpci likvidacia pri danej FA 0,-, tak je to správne. Faktúru máš uhradenú v plnej sume. ak by si robila čiastočnú úhradu, tak vtedy by ti tam zostala suma, ktorú treba ešte doplatiť.
Vladimír Ozimý
27.03.06,12:04
hm trochu z ineho sudka len sa mi nechce otvarat nova tema. Ako riesit kurzovy rozdiel v banke na devizovom ucte k 31.12. mam hodnotu 240,09 czk a v SK je to vyjadrene v hodnote 281 Sk. Po prepocte kurzom k 31.12.2005 mi vysla kurzova strata 4,17 - ako to nahodit do ucta aby mi to nepohlo s menou ale na druhej strane aby to znizilo hodnotu v SK?
Dada
28.03.06,03:34
hm trochu z ineho sudka len sa mi nechce otvarat nova tema. Ako riesit kurzovy rozdiel v banke na devizovom ucte k 31.12. mam hodnotu 240,09 czk a v SK je to vyjadrene v hodnote 281 Sk. Po prepocte kurzom k 31.12.2005 mi vysla kurzova strata 4,17 - ako to nahodit do ucta aby mi to nepohlo s menou ale na druhej strane aby to znizilo hodnotu v SK?

Urobíš si výdaj v banke na uvedenú kurzovú stratu a uvedieš tam SKK. CZK sa ti nezmenia, len SKK.
Hanah
30.03.06,05:33
Ja len ešte spresním odpoveď od Dady.
Ručne prepočítate, koľko má byť stav cudzej meny v SK po vynásobení kurzom z 31.12. a porovnáte ho so stavom na účte 221.
Podľa toho, či ide o kurz. stratu alebo zisk, sa vytvorí príjmový alebo výdavkový bankový doklad. V ňom sa zadá čiastka v CM nula, kurz nula a doplní sa iba čiastka v Sk.
Natallka
20.01.07,08:45
Ja len ešte spresním odpoveď od Dady.
Ručne prepočítate, koľko má byť stav cudzej meny v SK po vynásobení kurzom z 31.12. a porovnáte ho so stavom na účte 221.
Podľa toho, či ide o kurz. stratu alebo zisk, sa vytvorí príjmový alebo výdavkový bankový doklad. V ňom sa zadá čiastka v CM nula, kurz nula a doplní sa iba čiastka v Sk.

Prosim poradte ako to mam urobit aj ja nechapem moc tym kurzovym rozdielom.Cely rok uctujem ako uz pisala LENCA a mam ten isty problem.Do teraz ked mi vznikol kurzovy rozdiel tak som s tym nic nerobila som si myslela ze mi to program sam nejako zauctuje alebo si to tam dal ked mi tam zostalo ze likvidacia 0.
No teraz neviem ci s tymi kurzovymi rozdielmi za cely rok co tam mam ci mam nieco urobit v rocnej uzavierke alebo to si sam program niekde zadeli alebo ako?Vobec neviem ako to urobit.
Prosiiiim o odpoved a postu ci sa s tym nieco robi a ako.Dakujem moc.
liba2
20.01.07,08:53
Prosim poradte ako to mam urobit aj ja nechapem moc tym kurzovym rozdielom.Cely rok uctujem ako uz pisala LENCA a mam ten isty problem.Do teraz ked mi vznikol kurzovy rozdiel tak som s tym nic nerobila som si myslela ze mi to program sam nejako zauctuje alebo si to tam dal ked mi tam zostalo ze likvidacia 0.
No teraz neviem ci s tymi kurzovymi rozdielmi za cely rok co tam mam ci mam nieco urobit v rocnej uzavierke alebo to si sam program niekde zadeli alebo ako?Vobec neviem ako to urobit.
Prosiiiim o odpoved a postu ci sa s tym nieco robi a ako.Dakujem moc.
Natalka, ak pracuješ s programom Pohoda a v PÚ, potom predchádzajúce príspevky ťa presne navádzajú ako to treba urobiť - aspoň pre mňa je to zruzumiteľné - ja by som to podľa toho vedela urobiť :) .
liba2
20.01.07,08:58
Natalka, ak pracuješ s programom Pohoda a v PÚ, potom predchádzajúce príspevky ťa presne navádzajú ako to treba urobiť - aspoň pre mňa je to zruzumiteľné - ja by som to podľa toho vedela urobiť :) . No práve si založila novú tému a keďže účtuješ v JU, tak informácie z tejto témy pre teba nie sú vhodné .....:)
Natallka
20.01.07,08:59
LIBA ja robim v Jednoduchom uctovnictve v POHODE a som s toho jelen ci na konci roka mam nieco s tymi kurzovymi rozdielmi nieco robit.
liba2
20.01.07,09:00
LIBA ja robim v Jednoduchom uctovnictve v POHODE a som s toho jelen ci na konci roka mam nieco s tymi kurzovymi rozdielmi nieco robit.Určite áno, len ja nepoznám prácu s Pohodou ...
apo
06.03.08,21:16
Máte problém s likvidáciou Z/P v Pohode.

Tu je analýza príčin problémov s kurzami v Pohode:

http://www.porada.sk/t75484-globalne-nastavenie-a-kurzove-rozdiely.html

apo
jataky
13.03.08,17:30
Prvotná otázka sa týkala účtovania kurzových rozdielov v jednoduchom a nie podvojnom účtovníctve. Toto by aj mňa zaujímalo, keďže som sa z príspevku nedozvedela, čo s kurzovými rozdielmi vysporiadaných, teda úplne zlikvidovaných pohľadávok a záväzkov v jednoduchom účtovníctve.

Moja konkrétna otázka:

Účtujú sa vôbec kurzové rozdiely ako príjmy/výdaje ovplyvňujúce, či neovplyvňujúce daňový základ? Doteraz som sa dočítala, že sa kurzové rozdiely účtujú len pri vyrovnávaní stavu v devízovej pokladni a na devízovom bankovom účte oproti stavu v peňažnom denníku, resp. v pokladničnej a bankovej knihe. To som zvládla. Ako je to ale s pohľadávkami a záväzkami? Pochopila som správne, že sa s tým nič v JÚ nerobí a je to len informácia pre živnostníka o koľko by mohol mať viac, keby SK koruna tak neposilňovala a USD tak neoslabovalo a že len na konci roka sa prepočíta stav pohľadávok a záväzkov kurzom NBS a uvedie vo výkaze majetku a záväzkov?

Čo sa týka záväzkov, do knihy záväzkov sa prijaté faktúry zapisujú predpokladám podľa odporúčaní na Porade dňom prijatia a na ich prepočet na slovenské koruny sa použije ktorý kurz? Zo dňa prijatia alebo zo dňa vystavenia faktúry? Tu sa mi zdá, že je to jedno, keďže sa s tým nič nerobí. V programe Pohoda mi to automaticky načíta kurz zápisu faktúry (ktorý je podľa vyššie uvedeného rozhodnutia zo dňa prijatia faktúry)... Tak..rozhodla som sa, že poradové číslo bude mať prijatá faktúra podľa dňa prijatia (ak účtujem priebežne a vôbec poznám ten deň, ináč bude totožný s dňom vystavenia faktúry a "deň zápisu" v programe bude deň vystavenia faktúry. Nepôjdu mi faktúry po poradí podľa dátumu, ale to by som nemohla účtovať priebežne, keby som mala čakať, kým budem mať všetky faktúry, aby som ich mohla v správnom poradí zaúčtovať. V programe mi to zoradí podľa dátumu, ale čísla dokladov nebudú podľa poradia. Vadí to, či nevadí? S prečíslovaním dokladov je len oštara, najmä ak sú už zlikvidované. Súhlasíte s mojím roznodnutím, alebo je môj postup chybný?

Ako vlastne robím na konci roka do knihy pohľadávok a knihy záväzkov zápis stavu pohľadávok a záväzkov, teda tú uzávierku? Mám ich zlikvidovať cez interný uzávierkový doklad a nahodiť nanovo nanovo s kurzom z 31.12.? Nemám zakúpený program, len štartovaciu verziu a tá mi uzávierku nerobí, tak neviem, ako na to. A vlastne neviem ako na to ani ručne stručne.

Ako tie pohľadávky a záväzky v novom roku uvediem: s kurzom z konca roku, resp. zo začiatku roku alebo s kurzom zo dňa zaúčtovania pohľadávky/záväzku? Predpokladám, že s dátumom z 31.12. Správne? Len podnikateľ v novom roku stratí prehľad o tom, koľko na tej pohľadávke stratil celkom, kým čakal na jej úhradu. Bude si to musieť sčítať s kurzovým rozdielom na tej pohľadávke na konci roku s kurzovým rozdielom pri jej likvidácii pri zaplatení. Všetko sú to len formálne otázky, ktoré vôbec nebudú mať vplyv na daňovú povinnosť, ale keď to robím, nech to už mám správne.

A ešte jedna otázka mimotemy. Kancelárske potreby ako obálky a papiere a CD-cka, ktoré zasielam klientovi sú materiál alebo réžia? Niekde na Porade bolo poradené účtovať nakúpené hrnce v reštaurácii ako materiál. Ale keď tie hrnce hneď používam a nemám ich niekde v sklade a navyše? Keby som nakúpila známky na listy, sú to veci, čo mi ležia ležia v šuflíku a čakaju na použitie a aj tak sú to myslím režijné náklady, lebo ceniny idú do réžie, či sa mýlim? Tu som ešte dopletená. Aj kancelárske potreby čakajú v šuflíku na použitie. Materiál alebo réžia?
apo
13.03.08,18:31
Odpovede sú TUČNE

1. Účtujú sa vôbec kurzové rozdiely ako príjmy/výdaje ovplyvňujúce, či neovplyvňujúce daňový základ? Doteraz som sa dočítala, že sa kurzové rozdiely účtujú len pri vyrovnávaní stavu v devízovej pokladni a na devízovom bankovom účte oproti stavu v peňažnom denníku [ÁNO], resp. v pokladničnej a bankovej knihe[ÁNO]

1. Účtujú sa vôbec kurzové rozdiely ako príjmy/výdaje ovplyvňujúce, či neovplyvňujúce daňový základ? Doteraz som sa dočítala, že sa kurzové rozdiely účtujú len pri vyrovnávaní stavu v devízovej pokladni a na devízovom bankovom účte oproti stavu v peňažnom denníku, resp. v pokladničnej a bankovej knihe. To som zvládla. Ako je to ale s pohľadávkami a záväzkami? Pochopila som správne, že sa s tým nič v JÚ nerobí a je to len informácia pre živnostníka o koľko by mohol mať viac, keby SK koruna tak neposilňovala a USD tak neoslabovalo a že len na konci roka sa prepočíta stav pohľadávok a záväzkov kurzom NBS a uvedie vo výkaze majetku a záväzkov Podľa §21/3 od 1.1.2008 kurzové rozdiely Z/P účtujeme aj k 31.12. ale neovlyvňujú základ dane?
2. Čo sa týka záväzkov, do knihy záväzkov sa prijaté faktúry zapisujú predpokladám podľa odporúčaní na Porade dňom prijatia a na ich prepočet na slovenské koruny sa použije ktorý kurz? Zo dňa prijatia alebo zo dňa vystavenia faktúry? Tu sa mi zdá, že je to jedno, keďže sa s tým nič nerobí. V programe Pohoda mi to automaticky načíta kurz zápisu faktúry (ktorý je podľa vyššie uvedeného rozhodnutia zo dňa prijatia faktúry)... Tak..rozhodla som sa, že poradové číslo bude mať prijatá faktúra podľa dňa prijatia (ak účtujem priebežne a vôbec poznám ten deň, ináč bude totožný s dňom vystavenia faktúry a "deň zápisu" v programe bude deň vystavenia faktúry. Nepôjdu mi faktúry po poradí podľa dátumu, ale to by som nemohla účtovať priebežne, keby som mala čakať, kým budem mať všetky faktúry, aby som ich mohla v správnom poradí zaúčtovať. V programe mi to zoradí podľa dátumu, ale čísla dokladov nebudú podľa poradia. Vadí to, či nevadí? S prečíslovaním dokladov je len oštara, najmä ak sú už zlikvidované. Súhlasíte s mojím roznodnutím, alebo je môj postup chybný ÁNO nemusíte čakať na usporiadanie podľa dátumu, deň účtovného prípadu je deň dodania služby tovatu a podobne, NIE DEŇ vystavenia podľa Usmernenie pre JÚ

3. Ako vlastne robím na konci roka do knihy pohľadávok a knihy záväzkov zápis stavu pohľadávok a záväzkov, teda tú uzávierku? Mám ich zlikvidovať cez interný uzávierkový doklad a nahodiť nanovo nanovo s kurzom z 31.12.? Nemám zakúpený program, len štartovaciu verziu a tá mi uzávierku nerobí, tak neviem, ako na to. A vlastne neviem ako na to ani ručne stručne. Ja by som to nahodil nanovo s kurzom 31.12.
4. Ako tie pohľadávky a záväzky v novom roku uvediem: s kurzom z konca roku, resp. zo začiatku roku alebo s kurzom zo dňa zaúčtovania pohľadávky/záväzku? Predpokladám, že s dátumom z 31.12. Správne? Len podnikateľ v novom roku stratí prehľad o tom, koľko na tej pohľadávke stratil celkom, kým čakal na jej úhradu. Bude si to musieť sčítať s kurzovým rozdielom na tej pohľadávke na konci roku s kurzovým rozdielom pri jej likvidácii pri zaplatení. Všetko sú to len formálne otázky, ktoré vôbec nebudú mať vplyv na daňovú povinnosť, ale keď to robím, nech to už mám správne. NEPODSTATNÉ
5. A ešte jedna otázka . Kancelárske potreby ako obálky a papiere a CD-cka, ktoré zasielam klientovi sú materiál alebo réžia? Niekde na Porade bolo poradené účtovať nakúpené hrnce v reštaurácii ako materiál. Ale keď tie hrnce hneď používam a nemám ich niekde v sklade a navyše? Keby som nakúpila známky na listy, sú to veci, čo mi ležia ležia v šuflíku a čakaju na použitie a aj tak sú to myslím režijné náklady, lebo ceniny idú do réžie, či sa mýlim? AŽ AKO Zúčtovaný výdaj cenín na konkrétny účel Tu som ešte dopletená. Aj kancelárske potreby čakajú v šuflíku na použitie. Materiál alebo réžia? RÉŽIA, materiál je to čo ide do skladu.
. To som zvládla. Ako je to ale s pohľadávkami a záväzkami? Pochopila som správne, že sa s tým nič v JÚ nerobí a je to len informácia pre živnostníka o koľko by mohol mať viac, keby SK koruna tak neposilňovala a USD tak neoslabovalo a že len na konci roka sa prepočíta stav pohľadávok a záväzkov kurzom NBS a uvedie vo výkaze majetku a záväzkov? NEPODSATNE
2. Čo sa týka záväzkov, do knihy záväzkov sa prijaté faktúry zapisujú predpokladám podľa odporúčaní na Porade dňom prijatia a na ich prepočet na slovenské koruny sa použije ktorý kurz? Zo dňa prijatia alebo zo dňa vystavenia faktúry? Tu sa mi zdá, že je to jedno, keďže sa s tým nič nerobí. V programe Pohoda mi to automaticky načíta kurz zápisu faktúry (ktorý je podľa vyššie uvedeného rozhodnutia zo dňa prijatia faktúry)... Tak..rozhodla som sa, že poradové číslo bude mať prijatá faktúra podľa dňa prijatia (ak účtujem priebežne a vôbec poznám ten deň, ináč bude totožný s dňom vystavenia faktúry a "deň zápisu" v programe bude deň vystavenia faktúry. Nepôjdu mi faktúry po poradí podľa dátumu, ale to by som nemohla účtovať priebežne, keby som mala čakať, kým budem mať všetky faktúry, aby som ich mohla v správnom poradí zaúčtovať. V programe mi to zoradí podľa dátumu, ale čísla dokladov nebudú podľa poradia. Vadí to, či nevadí? S prečíslovaním dokladov je len oštara, najmä ak sú už zlikvidované. Súhlasíte s mojím roznodnutím, alebo je môj postup chybný?
3. Ako vlastne robím na konci roka do knihy pohľadávok a knihy záväzkov zápis stavu pohľadávok a záväzkov, teda tú uzávierku? Mám ich zlikvidovať cez interný uzávierkový doklad a nahodiť nanovo nanovo s kurzom z 31.12.? Nemám zakúpený program, len štartovaciu verziu a tá mi uzávierku nerobí, tak neviem, ako na to. A vlastne neviem ako na to ani ručne stručne.
4. Ako tie pohľadávky a záväzky v novom roku uvediem: s kurzom z konca roku, resp. zo začiatku roku alebo s kurzom zo dňa zaúčtovania pohľadávky/záväzku? Predpokladám, že s dátumom z 31.12. Správne? Len podnikateľ v novom roku stratí prehľad o tom, koľko na tej pohľadávke stratil celkom, kým čakal na jej úhradu. Bude si to musieť sčítať s kurzovým rozdielom na tej pohľadávke na konci roku s kurzovým rozdielom pri jej likvidácii pri zaplatení. Všetko sú to len formálne otázky, ktoré vôbec nebudú mať vplyv na daňovú povinnosť, ale keď to robím, nech to už mám správne.
5. A ešte jedna otázka . Kancelárske potreby ako obálky a papiere a CD-cka, ktoré zasielam klientovi sú materiál alebo réžia? Niekde na Porade bolo poradené účtovať nakúpené hrnce v reštaurácii ako materiál. Ale keď tie hrnce hneď používam a nemám ich niekde v sklade a navyše? Keby som nakúpila známky na listy, sú to veci, čo mi ležia ležia v šuflíku a čakaju na použitie a aj tak sú to myslím režijné náklady, lebo ceniny idú do réžie, či sa mýlim? Tu som ešte dopletená. Aj kancelárske potreby čakajú v šuflíku na použitie. Materiál alebo réžia?
jataky
13.03.08,20:16
Chcem sa ešte uistiť. Pohľadávky a záväzky do výkazu majetku a záväzkov sa podľa starých postupov, teda ku daňovému priznaniu za 2007 prepočítavajú podľa kurzu 31.12. alebo sa uvádzajú v sume zistenej prepočítaním kurzom ku dňu vzniku pohľadávky, záväzku?
Kája.
13.03.08,20:21
Vždy k 31.12.
jataky
13.03.08,20:25
už som sa uistila vďaka téme: kurzový rozdiel k 31.12.2007. Práve v utorok to rozoberali. :-) Ďakujem.