alencek
15.08.13,15:58
je možné, aby opatrovateľka v AT pracovala bez živnosti? Čítala som ponuku na miesto opatr. ... dotyčná hľadá striedačku a píše, že je to bez živnosti ... vraj rodina zahlási opatrovateľku na príslušných miestach, ale živnosť tu nechce.
zanetth
15.08.13,14:28
Môže túto prácu vykonávať ako závislú činnosť na pracovnú zmluvu, podrobnosti - viď príloha
alencek
15.08.13,14:56
dík za odpoved...nevedela som o takejto možnosti...čiže ked rodina zamestná, čo to znamená pre opatrovateľku (plusy-mínusy) a je to výhodné aj pre rodinu,či? dík za odpoved
arizona
16.08.13,06:33
Pre OP je to vyhoda,lebo zmluva s rodinou sa riadi rak. zakomni /tak ako bezni rak. zamestnanci/, takze OP ma pravo na platenu dovolenu, 13,14 plat,preplatene sviatky naroky na volno, ma sice vyssie odvody,ale tie plati klient,nemusi sa starat o podavanie DP apod. Kdezto ak OP pracuje na svoju zivnost ma naroky iba na to, co si sama dohodne s klientom.

Len sa pre istotu spytatj,preco nechcu zivnost,ci ti daju zmluvu oni,aby si nepracovala na cierno.
kopretinka
16.08.13,06:42
to sa čudujem,že by ju klienti chceli zamestnať...to skôr bude tá černota....
zanetth
16.08.13,13:27
Tiež sa mi to nezdá, pre rodinu je to nevýhodnejšie, jednoznačne si treba overiť a spýtať sa, či je to práca na Arbeitsvertrag (v tom prípade si zamestnanec) alebo na Werkvertrag resp. Personenbetreuungsvertrag (nutná živnosť), aby z toho nakoniec nebola "čierna práca"...
arizona
16.08.13,15:01
Tuto moznost vyuzivaju zvacsa rodiny,ked maju svoju firmu a aj inych zamestnancov.Takze prijmu iba dalsieho zamestnanca...ale su aj pripady,ked takto zamestnaju OP aj bez firmy,ale tych je malo