SKY_01
19.09.13,07:48
Dobrý deň poraďáci!
Obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom vysporiadania prístupovej cesty k môjmu rodinnému domu. Som majiteľom rodinného domu, ku ktorému vedie prístupová cesta cez nevysporiadané pozemky. Cesta je akože obecná, ale pozemky pod ňou (parcely registra E-KN) sú v súkromnom vlastníctve, je tam viac spoluvlastníkov. Nikto z tých spoluvlastníkov mi nezakazuje a ani nijak inak nebráni prechádzať po tej ceste, ibaže problém je v tom, že nechcú na svojich pozemkoch pod touto cestou zriadiť vecné bremeno práva prechodu. Povedali mi, že komunikáciu môžem aj naďalej užívať, oni svoje nehnuteľnosti nechcú nijak zaťažovať vecným bremenom a ani obec nemá peniaze na vyriešenie problému - nemá peniaze na vykúpenie pozemkov. Mám rodinný dom, ktorý má pridelené súpisné číslo z tejto ulice. Môžem sa domáhať súdnou cestou o zriadenie vecného bremena keď moja záhrada ktorá je pri dome susedí na druhej strane s druhou cestou ktorá je obecná? Len by som si cez záhradu musel dobudovať cestu k domu aby sa mi dalo prechádzať autom. Musia so zriadením vecného bremena súhlasiť všetci podieloví spoluvlastníci ktorí sú na pozemkoch pod tou cestou z ktorej mám pridelené to súpisné číslo?
Ďakujem za Vaše odpopvede
pekný deň
buchač
19.09.13,05:54
Vravíš , že máš dva prístupy na svoj pozemok ....

Jeden cez pozemky spoluvlastníkov , kde Ti nik nebráni v prechode .
Druhý prístup je z tej opačnej strany , cez Tvoju záhradu ...

Takže ak máš prístup zo strany obecnej cesty , nemôžeš sa domáhať zriadenia vecného bremena ...

Môj osobný názor je taký , že si zriaď ten prístup na svoj pozemok bez tých úradných , súdnych poťahovačiek ...ušetríš nervy a aj čas .
Peniaze , ktoré by si vynaložil na tie súdy radšej investuj do nehnuteľnosti a budeš mať pokoj od každého ...a ako sa vraví , susedské vzťahy sú nadovšetko ...
SKY_01
19.09.13,06:08
... už je napísaná
buchač
19.09.13,06:48
Vidím ....

Doplňujem ...respektíve opravujem ...
Mária27
19.09.13,07:39
Kúp si na tej ceste nejaký podiel, aby si bol spoluvlastníkom.

Doplním: Ak by bolo možné zriadiť vecné bremeno, mal by si ho vydržané.
Súd môže zriadiť bremeno vtedy, ak nemáš iný prístup - § 151o obč.z.: :(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

Skúste to riešiť s obcou, aby mala ona riadne zapísanú stavbu- cestu, aj s vecným bremenom.
draik
19.09.13,07:43
Ak je existujúca cesta oficiálne verejnou cestou, tak vlastníci pozemkov pod touto cestou nemôžu zakázať prejazd po ceste. Cesta ako teleso a pozemky pod ňou sú dve rozličné veci.
SKY_01
19.09.13,09:29
Ďakujem za radu, ale nik nechce predať ten podiel a ani uzatvoriť zmluvu o vecnom bremene. Tvrdia že keby tak mali robiť s každým kto tú cestu využíva tak by mali pozapisované na liste vlastníctva samé vecné bremená. A neviem či to môžem dať na súd keď moja záhrada z opačnej strany susedí s obecnou cestou. Neviem či by to malo význam..
SKY_01
19.09.13,09:30
oficiálne je len tak, že pri mapovaní tam dali ceste názov ale vlastníctvo pozemkov bolo súkromné a tak to aj zostalo..
SKY_01
19.09.13,09:30
Ďakujem za radu
Mária27
19.09.13,10:29
doplnila som odpoveď
SKY_01
26.09.13,06:23
Dobrý deň, chcem sa ešte opýtať či by som mal na súde nejakú šancu domáhať sa súdnou cestou o zriadenie vecného bremena, keď môj pozemok z opačnej strany susedí s druhou cestou, ktorá je vo vlastníctve obce. Ibaže by som si musel na vlastné náklady robiť prístupovú cestu od nej cez moju záhradu až k domu keďže ten leží na opačnej strane (bližšie k tej komunikácii z ktorej by som chcel zriadiť to vecné bremeno a z ktorej mám aj pridelené súpisné číslo). Ďakujem Vám vopred za Vašu odpoveď.
Mária27
26.09.13,13:12
nepochodíš