Zavrieť

Porady

Vysporiadanie prístupovej cesty k rodinnému domu

Dobrý deň poraďáci!
Obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom vysporiadania prístupovej cesty k môjmu rodinnému domu. Som majiteľom rodinného domu, ku ktorému vedie prístupová cesta cez nevysporiadané pozemky. Cesta je akože obecná, ale pozemky pod ňou (parcely registra E-KN) sú v súkromnom vlastníctve, je tam viac spoluvlastníkov. Nikto z tých spoluvlastníkov mi nezakazuje a ani nijak inak nebráni prechádzať po tej ceste, ibaže problém je v tom, že nechcú na svojich pozemkoch pod touto cestou zriadiť vecné bremeno práva prechodu. Povedali mi, že komunikáciu môžem aj naďalej užívať, oni svoje nehnuteľnosti nechcú nijak zaťažovať vecným bremenom a ani obec nemá peniaze na vyriešenie problému - nemá peniaze na vykúpenie pozemkov. Mám rodinný dom, ktorý má pridelené súpisné číslo z tejto ulice. Môžem sa domáhať súdnou cestou o zriadenie vecného bremena keď moja záhrada ktorá je pri dome susedí na druhej strane s druhou cestou ktorá je obecná? Len by som si cez záhradu musel dobudovať cestu k domu aby sa mi dalo prechádzať autom. Musia so zriadením vecného bremena súhlasiť všetci podieloví spoluvlastníci ktorí sú na pozemkoch pod tou cestou z ktorej mám pridelené to súpisné číslo?
Ďakujem za Vaše odpopvede
pekný deň
Naposledy upravil SKY_01 : 19.09.13 at 05:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Kúp si na tej ceste nejaký podiel, aby si bol spoluvlastníkom.

    Doplním: Ak by bolo možné zriadiť vecné bremeno, mal by si ho vydržané.
    Súd môže zriadiť bremeno vtedy, ak nemáš iný prístup - § 151o obč.z.: 3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

    Skúste to riešiť s obcou, aby mala ona riadne zapísanú stavbu- cestu, aj s vecným bremenom.
    Naposledy upravil Mária27 : 19.09.13 at 10:29
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SKY_01 Ďakujem za radu, ale nik nechce predať ten podiel a ani uzatvoriť zmluvu o vecnom bremene. Tvrdia že keby tak mali robiť s každým kto tú cestu využíva tak by mali pozapisované na liste vlastníctva samé vecné bremená. A neviem či to môžem dať na súd keď moja záhrada z opačnej strany susedí s obecnou cestou. Neviem či by to malo význam..
    Mária27 doplnila som odpoveď
    SKY_01 Dobrý deň, chcem sa ešte opýtať či by som mal na súde nejakú šancu domáhať sa súdnou cestou o zriadenie vecného bremena, keď môj pozemok z opačnej strany susedí s druhou cestou, ktorá je vo vlastníctve obce. Ibaže by som si musel na vlastné náklady robiť prístupovú cestu od nej cez moju záhradu až k domu keďže ten leží na opačnej strane (bližšie k tej komunikácii z ktorej by som chcel zriadiť to vecné bremeno a z ktorej mám aj pridelené súpisné číslo). Ďakujem Vám vopred za Vašu odpoveď.
    Mária27 nepochodíš
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vravíš , že máš dva prístupy na svoj pozemok ....

    Jeden cez pozemky spoluvlastníkov , kde Ti nik nebráni v prechode .
    Druhý prístup je z tej opačnej strany , cez Tvoju záhradu ...

    Takže ak máš prístup zo strany obecnej cesty , nemôžeš sa domáhať zriadenia vecného bremena ...

    Môj osobný názor je taký , že si zriaď ten prístup na svoj pozemok bez tých úradných , súdnych poťahovačiek ...ušetríš nervy a aj čas .
    Peniaze , ktoré by si vynaložil na tie súdy radšej investuj do nehnuteľnosti a budeš mať pokoj od každého ...a ako sa vraví , susedské vzťahy sú nadovšetko ...
    Naposledy upravil buchač : 19.09.13 at 06:49
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SKY_01 ... už je napísaná
    buchač Vidím ....

    Doplňujem ...respektíve opravujem ...
    SKY_01 Ďakujem za radu
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak je existujúca cesta oficiálne verejnou cestou, tak vlastníci pozemkov pod touto cestou nemôžu zakázať prejazd po ceste. Cesta ako teleso a pozemky pod ňou sú dve rozličné veci.
    SKY_01 oficiálne je len tak, že pri mapovaní tam dali ceste názov ale vlastníctvo pozemkov bolo súkromné a tak to aj zostalo..

    Vysporiadanie prístupovej cesty k rodinnému domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.