Nuver
22.09.13,21:19
Zdravím,
Potreboval by som poradiť ohľadom platnosti nájomnej zmluvy v tejto súvislosti:

Je možné požiť zmluvu na vymoženie časti dlžného nájmu aj keď je podľa jej textu v čase, kedy došlo k vzniku dlhu už neplatná? Prenajímam byt a zmluvu som mal uzavretú na obdobie 1.12.2011-31.11.2012. Jedno z ustanovení hovorí, že "nájom na ďalšie obdobie musí byť zjednaná písomným dodatkom uzavretým zmluvnými stranami posledný kalendárny mesiac pred skončením pôvodnej doby nájmu."

V dobrej viere som však toto neurobil a po vypršaní zmluvy ostali nájomníci aj naďalej byt užívať, všetky platby chodili v dohodnutom termíne. V priebehu roku 2013 (august-október) došlo k tomu, že 3 mesiace po sebe došla len časť platby (2/3 nájmu) a nájomníci sa následne vysťahovali.

Moja otázka je: Môžem aj za týchto okolností vymáhať zostávajúcu časť nájmu, alebo neostáva nič iné ako vzájomná dohoda? Na moje správy ani telefóny nereagujú.

Ďakujem
avalik
22.09.13,19:23
§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.

(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

Zánik nájmu bytu

§ 710

(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
Nuver
22.09.13,19:31
Vďaka, zmluva teda zostáva platná, lebo byt bol naďalej užívaný?

Platí to aj v prípade, keď sa zmenili zmluvné strany? Zmluva nebola predĺžená, lebo pán s ktorým bola podpísaná sa vysťahoval.
Nájomníci, ktorí ostali sa vymenili a momentálne je z pôvodných ľudí, ktorí boli napísaní ako užívatelia bytu prítomný už len 1, ostatní 4 na zmluve uvedení niesu (nájom doteraz napriek tomu posielali všetci)
avalik
22.09.13,19:39
najom bytu zanikol - podla § 710 ods. 2)
Nuver
22.09.13,19:56
Takže ak Vás môžem poprosiť "polopatisticky"- môžem na základe takejto zmluvy vymôcť dlžný nájom, alebo je jej právna sila nulová a jediný spôsob je vzájomná dohoda oboch strán? Ďakujem
Mária27
22.09.13,20:05
Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne, len vypovedaná musí byť písomne. Ak sa nájomná zmluva na byt neuzavrela písomne, má sa vyhotoviť o jej obsahu zápisnica (§ 686 obč.z.). Nájomné sa platí podľa zmluvy alebo inak obvyklé (§ 671 obč.z.).
Ak by ale tvrdili, že nájom nevznikol alebo zanikol, ale tam bývali, išlo by o bezdôvodné obohatenie, ktoré sa vymáha obdobne ako nájomné.
dmc
23.09.13,06:33
zmluvu by bolo potrebne vidiet a prestudovat...ale ak som spravne pochopil tak v povodnej zmluve boli 4 najomnici s ktorych tam momentalne ostal iba jeden a zvysni 3 oficialne na zmluve ani niesu uvedeny. ...moj osobny nazor - ZABUDNI na vymahanie - vysledok je viac ako neisty a nestoji to za nervy a cas.

Vymaluj - prenajmi a sprav si riadne osetrene zmluvy