michalblaha
05.10.13,18:49
Dobry den,

som poberatel podpory v nezamestnanosti (po skonceni 7 dnovej ochrannej lehoty). Caka ma PN priblizne v trvani 1 mesiac. Na to, aby mi bolo priznane nemocenske, musim byt dobrovolne nemocensky poisteny (druhu podmienku - 270 dni pocas poslednych dvoch rokov splnam). Kedze od januara 2013 je mozne prihlasit sa uz len na balicky socialneho poistenia, v mojom pripade sa musim prihlasit na kombinaciu dobrovolneho nemocenskeho a dobrovolneho dochodkoveho poistenia (z minimalneho vymerivacieho zakladu), teda mesacne poistne bude 130,27 EUR. Je mi jasne, ze platby sa platia vzdy najneskor 8. den nasl. kalend. mesiaca. Otazky:

1. Plati, ze sa staci prihlasit na registracnom liste FO do Soc. poistovne 1 den pred natupom na PN a odhlasit sa odhlaskou v den skoncenia PN?

2. Plati, ze v case trvania PN - za tieto dni nebudem platit ani dobrovolne nemocenske ani dobrovolne dochodkove poistenie?

3. Znamena to teda, ze staci ak zaplatim poistne za 1 den - teda den pred nastupom na PN?
Mila123
05.10.13,17:20
3 x áno v tvojom prípade
Katy a R
06.10.13,09:21
ako už mila napísala - 3x áno.
len nezabudni, že počas poberania nemocenskej dávky ti pozastavia dávku v nezamestnanosti - treba teda DPN doložiť v SP - aj na oddelenie nemocenských dávok, aj na dávky v nezamestnanosti ... alebo ak preberajú na podateľni - upozorni, že si poberatešom dávky v nezamestnanosti. A pozor - tiež UPSVaR má samostatné tlačivo!