BeaC
19.03.06,19:26
Prosím o radu. Prvý krát idem robiť uzatváranie účtovných kníh a následne otvorenie nového roka, ale nie sú mi jasné niektoré operácie. Pracujem v MRP. Viem, že najprv treba zistiť konečné stavy 5 a 6, čiže si vytlačím výsledovku a zistím HV pred zdanením. Na základe toho urobím DP vypočítam daň a túto zaúčtujem v interných dokladoch. Potom musím urobiť prevod 5 a 6 účtov na 710, ale je to účtovný prípad a mám ho dať medzi interné doklady alebo nie? Ďalej zúčtujem HV 702/710 a urobím prevod KZ súvahových účtov na 702, ale sú to tiež účtovné prípady a mám ich zaradiť medzi interné doklady alebo nie? Potom mám urobiť ročný prevod a v novom roku nahodiť počiatočné stavy. Je to tiež účtovný prípad a mám to zaradiť medzi interné doklady(ID1) alebo nie? A ešte jedna otázka. Počiatočné stavy musím mať také isté ako konečné alebo ich môžem v rámci analytiky meniť?
Možno niekoho tieto moje otázky zarazia ale naozaj mi to nie je jasné a nechcela by som niečo pokaziť.
Ďakujem za všetky odpovede.
Lila
20.03.06,07:11
Ja nerobím interné doklady. Na konci roka si všetky nákladové a výnosové účty skontrolujem a zostatky 5 a 6 uzatvorím cez 710.
T.z. do PÚ si nahodím Uzavretie aú 5** a 6** oproti 710.
Potom Prevod súvah. účtov ...

Na zač. roka tiež nerobím ID na otvorenie poč. stavov aú.
Môj prvý záznam je Otvorenie poč.stavov aú, ktoré musia súhlasiť s konečnými stavmi súvah. účtov z min. roka.
lenkak
20.03.06,16:49
lenkak
20.03.06,16:50
Ak máš Win verziu
http://www.porada.sk/t9215-ron-prevod.html
Okrem VZaS a Súvahy Ti odporúčam ešte vytlačiť Predvahu
lenkak
20.03.06,16:51
Ďalej zúčtujem HV 702/710 a urobím prevod KZ súvahových účtov na 702, ale sú to tiež účtovné prípady - nič nie je potebné spraviť,o toto sa Ti postará MRP.
Maxinka
12.01.07,07:35
Idem po prvý krát urobiť účtovnú uzávierku v PÚ.Mám už teraz s toho nervy, lebo niekedy neviem čo mám stým robiť.
1. čo s Rezervný fondom - ako ho účtujete?Ja som ho vytvorila pri založení spol. vo výške 5% a pri vytvorení zisku ho mám doplniť?Ako a kedy?
2. Ak bude zisk tak kde sa účtuje, alebo čo mám s ním robiť?Čo je to ten účet 428?Musím ho nejako rozdeliť - konateľ to nechce! - je to výhodné ho rozdelovať alebo nie?
3.Poznámky k DP - to sú aké prílohy?

Za odpovede - ĎAKUJEM
Maxinka
15.01.07,07:59
Idem po prvý krát urobiť účtovnú uzávierku v PÚ.Mám už teraz s toho nervy, lebo niekedy neviem čo mám stým robiť.
1. čo s Rezervný fondom - ako ho účtujete?Ja som ho vytvorila pri založení spol. vo výške 5% a pri vytvorení zisku ho mám doplniť?Ako a kedy?
2. Ak bude zisk tak kde sa účtuje, alebo čo mám s ním robiť?Čo je to ten účet 428?Musím ho nejako rozdeliť - konateľ to nechce! - je to výhodné ho rozdelovať alebo nie?
3.Poznámky k DP - to sú aké prílohy?

Za odpovede - ĎAKUJEM

PORADÍ NIEKTO:)
lenkak
15.01.07,18:20
Zisk, stratu a RF účtuješ až po schválení VZ a uzatvorením DP. To znamená, že tomuto sa venuješ až v nasledujúcom roku, teda za rok 2006 v roku 2007. Takže až po prevode roka.
čo sa týka zisku alebo RF dj si do vyhľadávača a nájdi si čo potrebvuješ. Ja Ti potom napíšem ako to spraviť, keď už budeš vedieť čo chceš vôbec spraviť.