NinaG
10.10.13,12:24
Budúci mesiac mi končí rodičovská dovolenka a zamestnávateľ mi oznámil, že po nástupe do zamestnania po ukončení RD dostanem výpoveď s 3-mesačnou výpovednou lehotou, avšak zistila som, že som tehotná. Môže mi dať aj napriek tomu výpoveď, prípadne, aké sú výnimky zákazu výpovede, nakoľko hľadá každú zámienku na moje prepustenie. Ešte by ma zaujímalo, z čoho sa mi bude počítať výška materského príspevku a čo je vlastne ochranná lehota, o ktorej som čítala. Za všetky odpovede vopred ďakujem.
Tweety
10.10.13,10:32
To, že si tehotná musíš zamestnávateľovi písomne oznámiť. Potom pre zamestnáv. platí podľa §64 ZP zákaz výpovede. Apropó, oznámila si písomne aj nástup po skončení RD?
veronikasad
10.10.13,10:38
Počas trvania rodičovskej dovolenky, PN-ky, ani ďalšej materskej dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Vzťahuje sa na teba zákaz výpovede.
Neviem kedy ti končí RD, doporučujem to riešiť takto (ak máš rizikové tehotenstvo) :
Mesiac vopred oznám písomne zamestnávatelovi ukončenie rodičovskej dovolenky. V deň kedy by si mala nastúpiť do práce, prines PN-ku (radšej ju pošli po manželovi ako osobne, aby ti nenašili porušenie liečebného režimu). Ak PN bude trvať až do 8 týždňov pred termínom pôrodu, plynule prejdeš na ďalšiu materskú dovolenku.

Nežiadaj o čerpanie starej dovolenky, ani nepodpisuj skončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP. . O príp. dovolenku neprídeš, môžeš ju čerpať po skončení ďalšej RD.

Ešte doplním - tak ako píše Tweety, tehotenstvo treba zamestnávatelovi písomne oznámiť.
NinaG
10.10.13,11:10
este som mu neposlala oznamenie o nastupe do zamestnania po RD a nemam este ani potvrdenie od gynekologa a na tej PN sa da nejak dohodnut, lebo neviem, ci to bude rizikove, zatial mi nic nevravel. a oficialne budem teda stale zamestnana, avsak budem na PN-ke, ak som spravne pochopila. a ak nebudem mat rizikove tehotenstvo, nastupim do zamestnania a taktiez mi nesmie dat vypoved, iba ak pre hrube porusenie prac. discipliny?
dakujem velmi pekne za odpovede.
veronikasad
10.10.13,11:35
Keď pri nástupe do zamestnania po skončení RD predložíš písomné potvrdenie o tom, že si tehotná, zamestnávatel ti nemôže dať výpoveď. Nezabudni na postup pri ukončení RD, o ktorom som písala.(písomne, mesiac vopred oznámiť zamestnávatelovi)
NinaG
10.10.13,11:42
bude problem, ak som to uz nestihla? lebo 9.11. mam nastupit do zamestnania. jedine, ak by som to hned dnes dala poslat 1.triedou a doporucene
NinaG
11.10.13,10:07
ešte som si spomenula, že keď som sa minulý rok vrátila v priebehu RD do zamestnania a potrebovala som dovolenku, tak mi zamestnávateľ povedal, že na žiadnu nemám nárok, pretože tá, ktorá mi vznikla počas MD sa mi krátila o čas, ktorý som bola na RD, takže mi vznikol nárok len na dovolenku za odpracovaný čas, teda 1,5 dňa na mesiac. na úrade soc. vecí a rodiny mi povedali, že nárok na dovolenku som mala mať, ale on si stál za svojim. dá sa to nejako napadnúť? ďakujem
Tweety
11.10.13,10:09
Ešte nevieš, či zamestnáv. postupoval správne a už ho chceš napadnúť? Veď za dni na RD sa nárok na D kráti. ALe všetko je o predných termínoch nástupu na MD, RD....
NinaG
11.10.13,11:32
preto sa pytam, lebo si nie som ista. na urade mi povedali, ze moj vypocet je spravny a podla nich by to tak malo byt, zamestnavatel to odmietol. to napadnutie som nemyslela doslova, len by som chcela mat nieco v rukave, ze nepostupoval spravne pri vypocte mojej dovolenky, ked sa vratim do zamestnania
veronikasad
11.10.13,14:36
Uveď presné obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, príp. aj PN-ky pred nástupom na materskú.
NinaG
14.10.13,11:11
prvá materská začala 22.7.2009, skončila 2.2.2010, tak som nastúpila na druhú materskú 18.09.2010 a tá mi končila 13.5.2011.
nattali
11.11.13,09:44
Dobrý deň, ak sa môžem zapojiť, mala by som otázku: môže mi zamestnávateľ čerpanie tej dovolenky po skončení RD a pred nástupom na novú MD nariadiť? Ak si ju čerpať nechcem a chcem si ju ponechať na obdobie po skončení druhej RD, o čo sa môžem oprieť? Ďakujem za odpoveď