kirri
10.10.13,13:42
Ahojte, mam chceli by sme ako firma darovat, resp. zasponzorovat jednu FO nepodnikatela a tak podporit jej rozbiehanie v skladani modelov lodiek. Kedze je to nepodnikatel, rozmyslame nad tym ako spravne postavit zmluvu. Na lodkach bude mat umiestnene logo nasej spolocnosti, vdaka comu predpokladam, ze naklad by mohol byt danovo uznany.
Mam vsak dve otazky:
Je mozne aby bol naklad danovy aj ked sme firma, ktora sa zaobera sprostredkovanim strojarskych sluzieb? Teda modelovanie lodiek nesuvisi s predmetom nasho podnikania...
Ako postavit zmluvu aby naklad bol danovy? Prenajom miesta na umiestnenie loga? Nebude potom problem ze ide o FO - nepodnikatela?
​:confused:
Dakujem
labutienka
11.10.13,08:34
Sú to dve (a možno aj tri) rôzne formy, ktoré ste zlúčili.
Dar nikdy nebude daňový náklad. Ak chce firma niečo darovať, nemala by za to žiadať protihodnotu.
Reklama je zas niečo, čo sa dotkne oboch strán. Ak má jedna strana náklad, druhá by mala mať logicky výnos (res. výdavok a príjem). Väčšinou firma, ktorá má náklad, chce, aby bol daňový. Na druhej strane by logicky reklama mala byť daňový výnos (príjem).
Len pre zaujímavosť prikladám jeden link
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/je-sponzoring-danovym-vydavkom.html
Sponzoring podľa mňa u nás vôbec nefunguje. Pravidlá pre sponzoring neexistujú.
ĽudmilaD.616
03.12.13,12:19
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám účtovať v JÚ keď mám pred sebou "dohodu o spolupráci" kde sa sponzor (predajca mobilných telefónov) zaväzuje sponzorovať jedno podujatie organizované CVČ finančným príspevkom 100 Eur ? Pritom CVČ sa zaväzuje propagovať sponzora na podujatí. ďakujem