martin09
25.10.13,14:08
Zdravím, aká je právna sila metodického usmernenia k určitému zákonu. Podľa mňa takéto usmernenie nie je všeobecne záväzné a teda načo potom je? Diky.
Tweety
25.10.13,12:12
Zákon je smerodatný, usmernenie je len akýsi návod na použitie zákona, a niekedy aj pekne presne opačné ako niektoré § v zákone. Viď napr. usmernenie k dani z MV.
marjankaj
25.10.13,12:15
Žiadna.

Teda nejaká predsa len je.
Ak niekto vydá usmernenie, tak by sa ním mal sám riadiť. Ak nie je v rozpore so zákonom.
Respektíve by nemal byť postihovaný ten, kto sa riadil tým usmernením a dopustil sa nejakého správneho deliktu.

Viď ústava SR
Čl. 2

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy,
v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví
zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané,
a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon
neukladá.
Mária27
25.10.13,12:17
Napr. Správny poriadok (zák. 71/1967).
§ 3
(5) Rozhodnutie správnych orgánov musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci. Správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely.
marjankaj
25.10.13,12:28
Vraj dbajú.:eek:
Keď som tento týždeň pozeral občan za dverami, tak jedno dedičské konanie trvalo vyše 10 rokov a keď sa skončilo, tak predmet dedičstva už neexistoval. Neplnoleté deti okradli.
Mária27
25.10.13,13:08
Môžu si vymáhať škodu od štátu podľa zákona 514/2003
marjankaj
25.10.13,13:27
No áno škodu. Družstevný podiel. Ale trhovú cenu zhrabol niekto iný. To boli 11 ročné deti, siroty. A notár ten je "nezávislý" a spokojný.
Peggynka
25.10.13,15:11
Pridávam príklad ,kedy na jednej strane sa min.dopravy oháňa usmernením,na strane druhej priznáva,že výklad zákona nieje v ich kompetencii :
Od polovice decembra komunikujem s rôznymi inštitúciami ohľadom aplikácie Zákona o pozemných komunikáciách 135/1961 Z.z. §6 ods.6 písm.ch)v ktorom sa píše,že som oslobodená od úhrady diaľnic.Jedinou podmienkou je tam citovanie zákona 195/1998 Z.z. o podmienke poberania príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou motorového vozidla (to spĺňam).Ministerstvo dopravy uvádza na svojej stránke toto Usmernenie:
http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=97037
Zaujíma ma,či je toto výklad zákona,pretože toto som nikde v zákonoch nenašla.Ministerstvo dopravy SR mi dalo informáciu,že:"Toto usmernenie nie je možné pokladať za záväzný výklad zákona".Záväzný výklad môže poskytovať Najvyšší súd SR (čo mám s touto informáciou urobiť ja,ako občan,keď Najvyšší súd SR nemôžem osloviť?).
Ide o to,že ma dcéra pôjde odviezť na letisko (320km)a podľa tohto by som jej musela na spiatočnú cestu kúpiť diaľničnú známku.Dostala som informáciu od KR PZ v Trenčíne,že PPZ potvrdilo platnosť tohto Usmernenia (?!).Domnievam sa,že takýmto postupom je popreté moje právo na užívanie diaľnic v SR bezplatne v zmysle Zákona o pozemných komunikáciách.Poradíte,na koho sa obrátiť ?Dcére som poradila,nech žiada od policajtov číslo zákona,na základe ktorého od nej požadovali 140 € za chýbajúcu diaľničnú známku.Pýtala som sa známych policajtov a tiež v tom nemajú až tak jasno.Veď my ,ŤZP,nežijeme len presunom z a do zdrav. zariadení a aj vyžadovanie potvrdení v týchto zariadeniach nie je zadarmo.
Na akom základe sa týmto usmernením riadi ministerstvo vnútra (PZ SR)?
sito
25.10.13,16:39
Teda, máme tú parlamentnú demokraciu, zákonodarcov. Tí vyzvolení by mali schvaľovať zákony, ktoré vyhovujú, mali by väčšine. Široký pojem, väčšina, že? Ale dopad je, nie na väčšiu menšinu, všetkých. Miera dopadu? Kto to, ju zmerá?

Usmernenie je ako pohladkanie po hlave. Že oni za to nemôžu, že? Čo potom s tým, že? Čiže ...

Neboj sa, plynu je dosť.
Mária27
25.10.13,17:13
Napíš mi doss o čo ide a kedy to bolo
marjankaj
25.10.13,18:18
marjankaj
25.10.13,19:21
A na akom aute išla dcéra? Svojom alebo tvojom?
marjankaj
25.10.13,19:25
zákon 135/1961
§6
(6) Úhrada sa neplatí pri motorových vozidlách a jazdných súpravách
ch) na ktoré sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, 2l)
----------------------------
2l) § 8 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
---------------------------------
§ 8
Oblasť zvýšených výdavkov
(1) V oblasti zvýšených výdavkov sa kompenzujú zvýšené výdavky
a) na diétne stravovanie,
b) súvisiace
1. s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia,
2. so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
3. so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.
(2) Účelom kompenzácie v oblasti zvýšených výdavkov je zmierniť dôsledky pravidelných zvýšených výdavkov spojených s ťažkým zdravotným postihnutím fyzickej osoby.
marjankaj
25.10.13,19:35
Oni v tom usmernení síce píšu, že oslobodenie sa viaže na osobu ZŤP, ale v zákone je uvedené, že oslobodenie sa vzťahuje na vozidlo, na ktoré sa poskytuje príspevok.
Takže to usmernenie nebude celkom v súlade so zákonom.
Ale ak dcéra išla na svojom aute, tak oslobodenie sa na ňu nevzťahuje.
Peggynka
26.10.13,10:16
Na mojom,predložila aj kópiu potvrdenia,že beriem príspevok na prevádzku MV z ÚPSVaR-u.Podstatou je,že takáto spiatočná jazda 3-4x do roka,tak to si diaľničnú známku asi kúpim.Sanitka,keď odvezie pacienta a vracia sa už nie je sanitkou?Ešte si počkám na jednu kontrolu,nechám to na prejednanie priestupku a pôjdem na súd.Toto je ľudová tvorivosť pracovníkov ministerstva dopravy.Policajtovi som povedala,nech mi ukáže ZÁKON ! Lebo ja som mu citovala,na základe čoho jazdí moje auto bez známky.
Katy a R: ale prepravovaná osoba ŤZP musí poberať príspevok.
Katy a R
26.10.13,10:22
Janko - oslobodenie nie na vozidlo, na ktoré bol poskytnutý príspevok na kúpu MV .. ale na občana, ktorý má nárok na príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky MV (ľudovo, ten, čo dostáva príspevok na benzín) .. čiže nestačí parkovací preukaz (ako si mnohí myslia - ale treba aj to rozhodnutie so sebou mať ..
ale to už sme mimo ;)
Katy a R
26.10.13,10:24
Peggynka - malo by to platiť na spiatočnú cestu - ale konkrétne som ešte nezažila (ani nepočula) - daj nám potom vedieť! - asi to treba nejako doložiť (nielen zdravotnícke zariadenie) ?
Peggynka
26.10.13,14:07
Neviem si predstaviť,kto by mi na letisku dal potvrdenie.Však cestovať môžem aj na pobyt k príbuzným atď.Zaujímavé to bude,keď to pôjde na prejednanie,lebo policajti to postúpia OÚ-odbor dopravy a tí spadajú asi pod ministerstvo dopravy,ktoré vydalo tzv. usmernenie.Ale budem sa snažiť dotiahnuť to do konca.Vidím ešte jednu šancu-komunikovať s ministerstvom práce soc. vecí a rodiny a žiadať o vysvetlenie.
marjankaj
28.10.13,22:10
Katy, dialničná nálepka sa kupuje na auto a nie na občana. Teda aj oslobodenie sa vzťahuje na auto.

Pegynka, v zákone sa nepíše, na aký účel sa má auto používať, teda môže ísť hocikam napríklad aj do bordelu a nemusí tam mať dialničnú nálepku.
To iba v tom ich blbom usmernení sa tak píše. Nech uvedú paragraf a zákon podľa ktorého postupujú. Usmernením nech sa riadia oni, ale od teba to vyžadovať nemôžu.
Katy a R
28.10.13,22:22
ŤZP osoba s preukazom a rozhodnutím o poberaní príspevku na benzín môže hocikoho požiadať o odvoz - vôbec to nemusí byť jej auto ... a netreba im diaľničnú známku.
No a Pegynka píše o situácii - keď už tá ŤZP osoba nesedí vo vozidle - len vodič sa vracia sám. Vtedy píšu (viď priložený link), že akceptujú len návrat zo zdr. zariadenia, prípadne DSSky ... a ešte aj doložiť chcú!
marjankaj
28.10.13,22:31
Katy nie hociakým autom. Ale iba autom na ktoré je občanovi ZŤP poskytnutý príspevok. Citoval som zákon z roku 1961 novelizovaný. Nikde v zákone sa nepíše, že v tom aute musí občan ZŤP byť, ani kam sa môže prepraviť.
Čo píšu v usmernení, ja nemusím dodržovať. Ústava ani zákon sa na to usmernenie neodkazujú.
Peggynka
29.10.13,07:30
marjankaj príspevok nedostávaš na konkrétne auto,ÚPSVaR neskúma,či si majiteľom auta (napr ŤZP deti),podmienkou je len poberanie príspevku (štátna dávka).Policajt mi povedal,že sa to zneužívalo,tak to vyriešili takto.Nevedia si z tým dať rady naši ťažko pracujúci a slabo platení poslanci.
marjankaj
29.10.13,08:07
Tak to mali zmeniť v zákone. Inak na to nemajú právo.

V tom §6/6 sa presne píše, že úhrada sa neplatí na auto, na ktoré občanovi ŤZP bol poskytnutý príspevok.
Teda ak občan auto nemá a ide v aute inej osoby, tak toto auto nie je oslobodené od poplatku.
Auto by malo mať aj nálepku.
marjankaj
29.10.13,09:34
V ústave SR je uvedené
článok 2.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy,
v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví
zákon.

Teda polícia nemôže pokutovať na základe nejakého usmernenia.
Stefan2005
29.10.13,10:30
... k tej diskusii o oslobodení o diaľničnom poplatku - je navrhované takéto znenie zákona:

§ 8 Oslobodenie od úhrady diaľničnou známkou
(1).....
h) ktoré majú v prednej časti vozidla umiestnený parkovací preukaz podľa osobitného predpisu

... takže sa zákon zosúladí s výkladom

zdroj: https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC8QFjAA&url=https%3A%2F%2Flt.justice.gov.sk%2FAttachment%2 Fvlastny%2520material.rtf%3FinstEID%3D-1%26attEID%3D58309%26docEID%3D324413%26matEID%3D65 19%26langEID%3D1%26tStamp%3D20130814151454880&ei=kptvUtWqAY7Eswb6pYHIBw&usg=AFQjCNFL5DF1dxnCY3NMNdy5FlLM8dyzSA
Peggynka
29.10.13,12:29
No... a parkovací preukaz tam môže byť len vtedy,keď ŤZP osoba tam sedí.Takže žiadne cesty na letisko atď. a spiatočné cesty šoféra bez ŤZP.Budem mu tú známku musieť kúpiť.A to je podstata problému.
marjankaj
29.10.13,14:15
No to som zvedavý ako budú postupovať, ak ten preukaz nebude umiestnený vo vozidle, ale dotyčná ho bude mať v kabelke.:eek:
marjankaj
29.10.13,14:16
A načo bude tej osobe ŤZP parkovací preukaz, keď auto nemá pri sebe?
Stefan2005
29.10.13,14:41
...žeby ako porušenie zákona ?
marjankaj
29.10.13,14:50
No vieš, policajtovi nakážu policajt vyberie pokutu. Veď plán musia splniť, aby boli prémie. :eek:

Veď aj neplatné dialničné nálepky treba odstrániť.
Či dávajú za neodstránené aj pokuty neviem.
http://www.mfc.sk/?poistenie-automobilov-aktuality&sprava=ako-nedostat-pokutu-za-predmety-na-celnom-skle-vozidla
Peggynka
29.10.13,16:22
Dávajú pokuty.
S parkovacím preukazom môžeš sadnúť hocikomu do auta a využiť vyhradené parkovisko (aj v cudzine).