peknekamaratstvo
08.12.13,00:13
ahoj, moj spolubyvajuci si zobral bez dovolenia moje auto ( kluce visia na chodbe) a zrazil srnku, pricom rozbil svetlo a blatnik. viete mi poradit ako mozem vymahat nahradu skody, alebo cim mu mozem pohrozit, ak to neda opravit? dakujem
misoft
07.12.13,23:19
Zobral bez tvojho vedomia = odcudzenie (a je jedno, či kľúče boli na klinci, alebo vo vrecku).
Pohroz mu súdom - ak vozidlo na vlastné náklady nedá do pôvodného stavu. Je to predsa poškodzovanie cudzej veci v súčinnosti s odcudzením vozidla a jeho neoprávneným užívaním. A to by okrem zaplatenia škody, mal na krku ešte flajter (a možno i zápis v registri trestov). Je tiež podstatné, či to riešili policajti (len dúfam, že papiere od vozidla si nemal v aute :eek:) - ak by nemal papiere od vozidla ----- ajajaj - už by poliši sa začali veľmô zaujímať......
peknekamaratstvo
07.12.13,23:47
vdaka...volal samozrejme policajtov...je sofer z povolania...vsetko spisali aj im nechal na seba cislo... v aute bol papierovy technicak, aj ho upozornili ze nema plastovy...ten som mala ja u seba
lujza.j
07.12.13,23:54
ty si stým nájomníkom v nejakom vzťahu?...že je taký drzý?neplatí nájomné na čas a zoberie si kľúče od auta...
peknekamaratstvo
07.12.13,23:57
poznam ho 6 rokov, je to kamarat....ale tymto prekrocil vsetky hranice a mam toho ozaj dost
misoft
08.12.13,09:06
No ako pozerám - zobral auto bez dovolenia, potom problém s http://www.porada.sk/t229722-vymahanie-najomneho.html#post2450587 - nie je to náhodou jedna a tá istá osoba, čo sa takto "baví" na tvoj účet?
Lebo ak áno - kamarátstvo je odtiaľ-potiaľ, za tým "potiaľ" už nastupuje polícia a súd.

Alebo obetovať 100€ - dvaja hrubokrkí - a problém bude vyriešený........
arizona
08.12.13,09:20
Aky pekny nazov si dala teme. Ale ja by som to skor nazvala kradez a poskodenie cudzej veci!
Kamarad moze byt rad, ze si ho neudala na Policii za kradez.
Takze nech pekne zaplati opravu /daj mu nejaky termin/,ak sa bude branit nahlas na Policii trestny cin kradeze a nahradu za skodu mozes vyzadovat aj cez sud,potom to kamarata vyjde ovela drahsie.
A takeho cloveka by som urcite viac kamaratom nenazyvala, kamarati si maju doverovat a nie si kradnut veci...
misoft
08.12.13,09:44
No - je to holka - preto sa nechala asi "ukecať". Mne by toto urobil "kamarát" - šľohnúť auto a roztrepať ho, potom neplatiť za byt - len RAZ by to skúsil...... kua - iné starosti by mal (okrem súdu a polišov...)
peknekamaratstvo
08.12.13,09:48
ak boli kluce volne dostupne, nemoze to byt kradez....navyse auto si obcas pozical, ale vzdy sa pytal....a mne nejde o to, dostat ho na sud...ma dost problemov aj bezo mna...mne ide o to , aku formu dat nejakej pisomnej dohode o tom do kedy to auto opravi...ako sa to nazve...nejake mimosudne vyrovnanie, alebo co?
peknekamaratstvo
08.12.13,09:49
aj keby som mu to auto rovno dovolila, musi byt nejaka zodpovednost, ked ho on rozbil...
misoft
08.12.13,09:54
aj keby som mu to auto rovno dovolila, musi byt nejaka zodpovednost, ked ho on rozbil...
A aj je! Aj keby si mu ho požičala - je povinný požičanú vec vrátiť neporušenú - a to on neurobil. Ak bude sa stavať na zadné - súd - tr.čin poškodzovania cudzej veci. V rozhodnutí sa môže dať i to, že bude povinný zaplatiť všetky škody, prípadne preplatiť opravu.... a dáš ho opraviť. A ak nebude "spolupracovať" (po právoplatnosti rozhodnutia súdu) - šup to exekútorovi - a to ho vyjde omnoho drahšie (veď to zistí, až v banke mu zasvieti blokovanie účtu).

A čítam - zrazil srnku - aby ho ešte poľovníci neobháňali......
peknekamaratstvo
08.12.13,10:03
zavolal policiu....vsetko spisali...takze o polovnikov by som sa nebala a nestarala ... tam nechal svoje cislo....a to s tym sudom vdaka...len este predtym ako ho dam na sud by som sa s nim rada dohodla pisomne na tom ze dajme tomu do 20teho to da opravit...len neviem ako nazvat tu pisomnu dohodu....co v nej musi byt
misoft
08.12.13,10:06
Môžeš postupovať aj takto - uznanie viny a poškodenie majetku písomnou formou, podmienka - uvedenie vozidla do pôvodného stavu. Určenie lehoty: On by to musel podpísať. Urobiť dvojmo! Aby sa on nevyhováral, že sa niečo dopísalo.
A lehota - pochybujem, že do 20-tého ti to opravia - jedine, žeby on mal tam tlačenku.....
peknekamaratstvo
08.12.13,10:11
on je sofer z povolania, plus mechanik...plus ma pristup do garazi....aj prezuval mi auto sam....a diely dokaze zohnat....je to stare auticko....takze pohoda...
lujza.j
08.12.13,10:14
on je sofer z povolania, plus mechanik...plus ma pristup do garazi....aj prezuval mi auto sam....a diely dokaze zohnat....je to stare auticko....takze pohoda...

.....no ked je to pohoda tak o čo vlastne ide???
misoft
08.12.13,10:18
on je sofer z povolania, plus mechanik...plus ma pristup do garazi....aj prezuval mi auto sam....a diely dokaze zohnat....je to stare auticko....takze pohoda...

.....no ked je to pohoda tak o čo vlastne ide???
Presne tak, nech sa stará.... ale nechaj si podpísať lajstro aj s lehotou vykonania, aby si bola krytá.
peknekamaratstvo
08.12.13,10:24
pohoda v tom, ze manualne to vie opravit....uz len to s nim spisat...
buchač
08.12.13,10:26
on je sofer z povolania, plus mechanik...plus ma pristup do garazi....aj prezuval mi auto sam....a diely dokaze zohnat....je to stare auticko....takze pohoda...

.....no ked je to pohoda tak o čo vlastne ide???

...normál zíram ...
Začiatok témy ako keby sa jednalo o BMW rady 5 ...
Naraz ide o nejakú šunku ...a že vraj pohoda ...

No neviem , neviem ...ale keby mne bez dovolenia aj člen rodiny šáhol na moje veci ???
Hm .....:rolleyes:
bubkoch
08.12.13,10:30
tym ze volal policajtov a je o tom záznam je uplne jasne dokazane kto sposobil skodu ... z toho sa uz nevykruti ...
jednoducho daj auto opravit na vlastne naklady (predpokladam ze nemas havarijne poistenie) a pisomne ho vyzvi na úhradu/preplatenie faktury ... ked odmietne, pomôže ti súd
peknekamaratstvo
08.12.13,10:44
nejde o to ci bmw...ale o to ze sa to kopi....dakujem vsetkym za rady
arizona
08.12.13,18:50
ak boli kluce volne dostupne, nemoze to byt kradez...
..

Na to si ako prisla? Je nieco ine nechat kluce vo dverach auta stojaceho na ulici a nieco ine je ich mat volne polozene vo svojom byte.
To kto si schovava kluce vo svojom byte? Ved to nie je verejny priestor,ale sukromny priestor majitela vozidla. Takze tvrdim ze je to kradez!!!

Aj keby mi moje decko zobralo kluce od mojho auta bez mojho vedomia, tiez je to kradez! A ziadnu rolu by nehralo, ze som kluce mala doma volne polozene a nie niekde schovane v trezore
misoft
08.12.13,18:55
ak boli kluce volne dostupne, nemoze to byt kradez....
Aby bolo jasné - kľúče od vozidla sú jeho súčasťou, patria k vozidlu, takže ak ich zobral bez dovolenia, tak ich ukradol a takto ukradol aj vozidlo. arizona ti to vysvetlila. To je niečo podobné, ako keby si niekto zobral peňaženku s €urami, ktorá bola položená na stole a €urá minul - tiež je to krádež, lebo peňaženka má svojho majiteľa, peniaze v peňsaženke tiež niekomu patria. A je jedno, či leží na stole, na ulici, alebo hoci aj na Mesiaci.......
pavol54
08.12.13,19:05
Ak mal to auto požičané čo len raz na základe ústneho povolenia tak si myslím že slovo krádež neobstojí pre súdom najmä ak ho používal opakovane , tvrdenie proti tvrdeniu, on bude tvrdiť že mal dovolené ho použiť
bodliak
08.12.13,19:30
Prvá téma - nájomník,
druhá téma - "požičané auto",
čo bude tretia ? Nie si tehotná ?
draik
08.12.13,19:38
Nešlo by o krádež, ale maximálne o TČ neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla.
buchač
08.12.13,19:39
Prvá téma - nájomník,
druhá téma - "požičané auto",
čo bude tretia ? Nie si tehotná ?

...prisámfakt ...pekneTOkamaratstvo...:cool:
draik
08.12.13,19:46
To kto si schovava kluce vo svojom byte? Ved to nie je verejny priestor,ale sukromny priestor majitela vozidla. Takze tvrdim ze je to kradez!!!
Aj keby mi moje decko zobralo kluce od mojho auta bez mojho vedomia, tiez je to kradez! A ziadnu rolu by nehralo, ze som kluce mala doma volne polozene a nie niekde schovane v trezore

Nešlo by o krádež, keďže úmyslom nebolo odcudzenie vozidla, ale len prevezenie sa.

Voľné ponechanie kľúčov od auta doma by hralo dôležitú rolu v prípade, že by autom bola spôsobená škoda. Vtedy by za škodu zodpovedal nielen vodič, ale aj prevádzkovateľ vozidla, keďže svojou nedbalosťou (=voľným ponechaním kľúčov) umožnil vodičovi šoférovať auto.
buchač
08.12.13,19:50
To kto si schovava kluce vo svojom byte? Ved to nie je verejny priestor,ale sukromny priestor majitela vozidla. Takze tvrdim ze je to kradez!!!
Aj keby mi moje decko zobralo kluce od mojho auta bez mojho vedomia, tiez je to kradez! A ziadnu rolu by nehralo, ze som kluce mala doma volne polozene a nie niekde schovane v trezore

Nešlo by o krádež, keďže úmyslom nebolo odcudzenie vozidla, ale len prevezenie sa.

Voľné ponechanie kľúčov od auta doma by hralo dôležitú rolu v prípade, že by autom bola spôsobená škoda. Vtedy by za škodu zodpovedal nielen vodič, ale aj prevádzkovateľ vozidla, keďže svojou nedbalosťou (=voľným ponechaním kľúčov) umožnil vodičovi šoférovať auto.

Nemyslíš vážne ...
Auto predsa nie je zbraň ( občas síce hej ) , že by bol majiteľ postihovaný za nedbanlivosť ..
arizona
08.12.13,20:24
To kto si schovava kluce vo svojom byte? Ved to nie je verejny priestor,ale sukromny priestor majitela vozidla. Takze tvrdim ze je to kradez!!!
Aj keby mi moje decko zobralo kluce od mojho auta bez mojho vedomia, tiez je to kradez! A ziadnu rolu by nehralo, ze som kluce mala doma volne polozene a nie niekde schovane v trezore

Nešlo by o krádež, keďže úmyslom nebolo odcudzenie vozidla, ale len prevezenie sa.

Voľné ponechanie kľúčov od auta doma by hralo dôležitú rolu v prípade, že by autom bola spôsobená škoda. Vtedy by za škodu zodpovedal nielen vodič, ale aj prevádzkovateľ vozidla, keďže svojou nedbalosťou (=voľným ponechaním kľúčov) umožnil vodičovi šoférovať auto.
Predstavim si tvoju odpoved v inej situacii.
Pride mi nejaka navsteva. Je logicke, ze doma,napr. aj zvnutra zamky mam kluce od bytu. Ta navsteva mi kluce ukradne a neskor ma vykradne.
To akoze ja budem na vine,ak mam vo svojom byte "volne " polozene kluce?

Existuje snad nejaky zakon, ktory prikazuje, ze kluce si musi majitel aj vo vlastnom byte zamykat do nejakeho trezoru? /ako napr. zakon o zbraniach a strelivach?/
misoft
08.12.13,21:59
Nešlo by o krádež, keďže úmyslom nebolo odcudzenie vozidla, ale len prevezenie sa.

Voľné ponechanie kľúčov od auta doma by hralo dôležitú rolu v prípade, že by autom bola spôsobená škoda. Vtedy by za škodu zodpovedal nielen vodič, ale aj prevádzkovateľ vozidla, keďže svojou nedbalosťou (=voľným ponechaním kľúčov) umožnil vodičovi šoférovať auto.
To si si trochu pomýlil - s tou nedbanlivosťou. Nedotknuteľnosť obydlia je zaručená, teda je zaručené, že i veci v obydlí sú nedotknuteľné. A je jedno, či sú na skrini, alebo v trezore. Takže o nejakej nedbanlivosti tu sa vravieť nedá. Nedbanlivosť by bola, ak by kľúče boli vo vozidle v zapaľovaní a vozidlo by nebolo uzamknuté!
Alebo snáď chceš naznačiť, že ak príde zlodej do bytu (teda naruší nedotknuteľnosť obydlia) a ukradne televízor, HiFi vežu, že bude postihovaný menej, lebo majiteľ bol nedbanlivý a tie veci mal položené na nábytku a nemal ich uložené v uzamknutom trezore?
Zobuď sa!
misoft
08.12.13,22:07
>> draik

mimotemy

Radíš dobre v niektorých oblastiach (tam, kde som ja vedľa), ale v tomto prípade - si vedľa ako tá jedľa a tvoje rady a názory sú mylné.....
peknekamaratstvo
08.12.13,22:51
myslim, ze uz som to tu vysvetlila....je to len kamos a spolubyvauci...nic ine v tom hladat nemusite...nespim s nim, ani nechodim...navyse je to bezpredmetne...ako kamosovi a soferovi som mu verila, auto som kupovala s jeho pomocou a radou, preto ked sa jeho pokazilo, par krat som mu moje dovolila pouzit...samozrejme s tym ze vzdy som o tom vedela a dala mu do ruky technicak...teraz si ho skratka zobral...rovnaka situacia bola 2 dni predtym , nakricala som na neho, ze jazdi na letnych gumach a ze ja nebudem platit ak niekde niekomu rozbije audinu...dalsi den prezul pneumatiky a dalsi den na nom odisiel a zrazil srnku...ked zavolal policajtov, aj ho vyhresili ze nema maly technicak...samozrejme ze ho nemal, ked som mu ho nedala...je mi jasne ako debilne to vyzera v spojeni s tym ze meska aj s najmom...najom som tolerovala, lebo neslo o velku sumu a vravela som si ze pred odstahovanim ho dorovna...tymto autom to len zaklincoval a myslim, ze ked dojde na najhorsie a budem to musiet riesit sudne, uz tak budem musiet riesit aj najom...hrozne lahko sa tu posudzuje to ze som to nemala dovolit a podobne...ale tiez keby ste mali kamosa 6 rokov, ktory by s vela vecami pomohol, mali by ste mieru tolerancie posunutu...ale uz nie za takuto hranicu...a toto je proste bod ked je to treba riesit...vdaka vsetkym co sa snazia o konstruktivne rady...
draik
09.12.13,07:48
Misoft, Buchač: Písal som o konkrétnych prípadoch, ktoré uvádzali zadávateľ a arizona (ani v jednom prípade teda nejde o odcudzenie kľúčov zlodejom, ktorý by sa vlúpal do bytu)

1. V prípade otázky zadávateľa by nešlo o TČ krádež vozidla, ale o TČ neoprávneného užívania cudzieho motorového vozidla, keďže úmyslom spolubývajúceho nebolo auto odcudziť, ale sa ním previesť. Pri krádeži ide o prisvojenie si cudzej veci, zatiaľ čo pri neoprávnenom používaní ide o dočasné používanie cudzej veci (tresty sú obdobné).

2. Arizona spomínala prípad, keby si jej dieťa zobralo kľúče bez jej vedomia. V danom prípade by tiež nešlo o krádež, pretože úmyslom dieťaťa aj v tomto prípade by nebolo automobil odcudziť, ale sa ním povoziť. Navyše som spomenul spoluzodpovednosť rodiča (=prevádzkovateľa vozidla) za škodu, ktoré by vodič (=potomok) autom prípadne spôsobil.

§ 427 OZ

(1) Fyzické a právnické osoby vykonávajúce dopravu zodpovedajú za škodu vyvolanú osobitnou povahou tejto prevádzky.

(2) Rovnako zodpovedá aj iný prevádzateľ motorového vozidla, motorového plavidla, ako aj prevádzateľ lietadla.

§ 430
(1) Namiesto prevádzateľa zodpovedá ten, kto použije dopravný prostriedok bez vedomia alebo proti vôli prevádzateľa. Prevádzateľ zodpovedá spoločne s ním, ak takéto použitie dopravného prostriedku svojou nedbalosťou umožnil.

Súdy už rozhodli, že nedbalosť je aj v prípade, keď niekto nechá kľúče od vozidla voľne pohodené doma a niekto z rodiny auto použije hoci aj bez dovolenia a spôsobí škodu.

Zhodou okolností vzťah rodič-syn je z hľadiska §427 a §430 OZ a "voľne pohodených kľúčov" pekne rozobratý v judikáte českého Najvyššieho súdu č. 25Cdo 214/2002.