kikul
21.12.13,20:25
Dobry den, poprosila by som o radu v nasledovnom:

V 02/2011 som nastupila na matersku dovolenku. V 07/2011 mi ZL dorucil informaciu o organizacnych zmenach (moje miesto bolo zrusene). K 1.1.2014 by som sa chcela vratit do prace.

Moja prva otazka znie: pokial odmietnem pracovne miesto, ktore mi ZL ponukne, mam narok na odstupne?

KZ mame platnu do konca r. 2013. Od 1.1.2014 bude v platnosti nova KZ. Moja druha otazka znie: pokial pri odmietnuti navrhovaného miesta dostanem odstupne, bude sa jeho vyplacanie riadit starou KZ, teda tou, ktora bola v platnosti v case, ked bolo moje miesto zrusene alebo sa bude riadit novou KZ? Resp. moze si konkretne tuto otazku zamestnavatel upravit vo svojej KZ rozdielne od zakona?

A posledna vec, medzicasom som poslala ZL ziadost, ze k 1.1.2014 ukoncujem rodicovsku dovolenku a chcem nastupit do prace. Ako odpoved na moj list mi ZL zaslal list, v ktorom mi nariadil cerpanie riadnej dovolenky za r. 2010 a 2011, v trvani 33 pracovnych dni, t.j. od 2.1.2014 do 18.2.2014. V liste ZL uviedol, ze najneskôr do 19.2.2014 sa mam u ZL hlasit, aby sme vybavili pracovnopravne nalezitosti. Chcem sa spytat, bol tento krok zo strany ZL spravny? Viem, ze mi ZL moze nariadit cerpanie dovolenky, ale nemal mi najskôr ponuknut miesto a az potom nariadit cerpanie dovolenky? Ked sa vo februari u ZL budem hlasit, nemoze mi dat vypoved? Ved od 2.1.2014 som vlastne normalny ZC na dovolenke, teda nie ZC na rodicovskej dovolenke.

Za odpovede a pomoc velmi pekne dakujem :-)
K.
Simona123
23.12.13,12:16
Nariadenie čerpania dovolenky nebolo v súlade so zákonníkom práce, pretože zamestnávateľ nesmie nariadiť čerpanie dovolenky na dobu, keď je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke - §166 ods. 1 zákonníka práce

I. zamestnávateľ nie je povinný ponúknuť vám iné miesto, ani vaše prípadné odmietnutie miesta neovplyvňuje nárok na odstupné, keďže by sa jednalo o výpovedný dôvod podľa §63 ods. 1 písm. b (čo predpokladám, keďže vám oznámil zrušenie pracovného miesta), patrí vám odstupné vo výmere 1-4 násobku priemernej mesačnej mzdy - podľa toho, koľko máte odpracovaných rokov,

II. to čerpanie dovolenky - by vám samozrejme mal zaplatiť, takže vážne netuším čo má váš zamestnávateľ v úmysle, keby sa vás chcel zbaviť, nemusel by vám nariaďovať tú dovolenku a rovno by vám dal výpoveď podľa §63 ods. 1 písm. b, s odstupným a s výpovednou lehotou ... a áno, môže vás 2.1.2014 vyhodiť, nič mu v tomto nebráni (jedine že by ste boli opäť tehotná - vtedy platí zákaz výpovede, ale to musí byť potvrdené lekárom)
veronikasad
23.12.13,12:24
Kde si prečítala, že jej nariaďuje čerpanie počas RD?. Kikul píše, že k 1.1.2014 požiadala o ukončenie RD a nástup na dovolenku jej zamestnávateľ určil od 2.1.2014