Zavrieť

Porady

Nastup do zamestnania po rodicovskej dovolenke

Dobry den, poprosila by som o radu v nasledovnom:

V 02/2011 som nastupila na matersku dovolenku. V 07/2011 mi ZL dorucil informaciu o organizacnych zmenach (moje miesto bolo zrusene). K 1.1.2014 by som sa chcela vratit do prace.

Moja prva otazka znie: pokial odmietnem pracovne miesto, ktore mi ZL ponukne, mam narok na odstupne?

KZ mame platnu do konca r. 2013. Od 1.1.2014 bude v platnosti nova KZ. Moja druha otazka znie: pokial pri odmietnuti navrhovaného miesta dostanem odstupne, bude sa jeho vyplacanie riadit starou KZ, teda tou, ktora bola v platnosti v case, ked bolo moje miesto zrusene alebo sa bude riadit novou KZ? Resp. moze si konkretne tuto otazku zamestnavatel upravit vo svojej KZ rozdielne od zakona?

A posledna vec, medzicasom som poslala ZL ziadost, ze k 1.1.2014 ukoncujem rodicovsku dovolenku a chcem nastupit do prace. Ako odpoved na moj list mi ZL zaslal list, v ktorom mi nariadil cerpanie riadnej dovolenky za r. 2010 a 2011, v trvani 33 pracovnych dni, t.j. od 2.1.2014 do 18.2.2014. V liste ZL uviedol, ze najneskôr do 19.2.2014 sa mam u ZL hlasit, aby sme vybavili pracovnopravne nalezitosti. Chcem sa spytat, bol tento krok zo strany ZL spravny? Viem, ze mi ZL moze nariadit cerpanie dovolenky, ale nemal mi najskôr ponuknut miesto a az potom nariadit cerpanie dovolenky? Ked sa vo februari u ZL budem hlasit, nemoze mi dat vypoved? Ved od 2.1.2014 som vlastne normalny ZC na dovolenke, teda nie ZC na rodicovskej dovolenke.

Za odpovede a pomoc velmi pekne dakujem :-)
K.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Simona123 je offline (nepripojený) Simona123

    študentka práva, 3.ročník Bc. ...viac Simona123
    Nariadenie čerpania dovolenky nebolo v súlade so zákonníkom práce, pretože zamestnávateľ nesmie nariadiť čerpanie dovolenky na dobu, keď je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke - §166 ods. 1 zákonníka práce

    I. zamestnávateľ nie je povinný ponúknuť vám iné miesto, ani vaše prípadné odmietnutie miesta neovplyvňuje nárok na odstupné, keďže by sa jednalo o výpovedný dôvod podľa §63 ods. 1 písm. b (čo predpokladám, keďže vám oznámil zrušenie pracovného miesta), patrí vám odstupné vo výmere 1-4 násobku priemernej mesačnej mzdy - podľa toho, koľko máte odpracovaných rokov,

    II. to čerpanie dovolenky - by vám samozrejme mal zaplatiť, takže vážne netuším čo má váš zamestnávateľ v úmysle, keby sa vás chcel zbaviť, nemusel by vám nariaďovať tú dovolenku a rovno by vám dal výpoveď podľa §63 ods. 1 písm. b, s odstupným a s výpovednou lehotou ... a áno, môže vás 2.1.2014 vyhodiť, nič mu v tomto nebráni (jedine že by ste boli opäť tehotná - vtedy platí zákaz výpovede, ale to musí byť potvrdené lekárom)
    Naposledy upravil Simona123 : 23.12.13 at 18:48 Dôvod: úprava
    veronikasad Kde si prečítala, že jej nariaďuje čerpanie počas RD?. Kikul píše, že k 1.1.2014 požiadala o ukončenie RD a nástup na dovolenku jej zamestnávateľ určil od 2.1.2014

    Nastup do zamestnania po rodicovskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.