Martin Dep
09.01.14,20:14
Dobry den,
prosim o radu ako mam dalej postupovat. Obdrzal som od exkutora Upovedomenie o zacati exekucie. V stanovenej lehote som podal exekutorovi namietky voci exekucii dna 09.07.2013z dovodu neprijatelnej rozhodcovskej dolozky podla § 45 ods.1 pism. c) zakona c 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konani. Sud do dnesneho dna nerozhodol, hoci zakon upravuje, ze ma rozhodnut do 60 dni. Na infocentre mi povedali, ze maju toho vela a nestihaju. Viete mi prosim poradit, ako mam dalej postupovat?
Dakujem velmi pekne.
AmmiS
11.01.14,11:56
Kým súd nerozhodne o vašich námietkach, exekútor nemôže vykonať žiaden úkon. Ak bol rozhodcovský rozsudok exekučným titulom, súd mal zamietnuť už exekútorov návrh na vydanie poverenia o začatí exekúcie exekútorovi. Ale to len v tom prípade, ak skutočne táto rozhodcovská doložka bola v zmluve uvedená v rozpore so zákonom. Súd pri vydaní poverenia na vykonanie exekúcie je povinný skúmať, či exekučný titul je v súlade so zákonom a či nebol porušený zákon.
Martin Dep
11.01.14,14:00
Jedna sa o uverovu zmluvu, ktora uz v sebe obsahovala predlacene vseobecne obchodne podmienky, tzv formularova zmluva. V tycho VOP bolo uz dopredu dane bez moznosti klientovi vyjadrit suhlas, alebo nesuhlas k tomu, ze vsetky spory tykajuce sa ohladne tejto zmluvy budu vylucne riesene rozhodcovskym sudom a dokonca bol vopred urceny. Sud aj napriek tejto skutocnosti vydal povolenie na vykonanie exekucie a exekutor na zaklade tohto poverenia zablokoval osobny ucet v banke a aj majetok povinneho. Tento stav trva uz rok. Exekutor bol povinnym upozorneny na tuto skotocnost kopiou zmluvy o uvere s poukazanim na neprijatelnu rozhodcovsku dolozku a bol aj vyzvany exekutor o vratenie poverenia. Exekutor sa vsak odvolal na to, ze sud vydal povolenie na vykonanie exekucie a ze exekutor bude cakat na rozhodnutie sudu ohladne namietok povinneho. Je takyto postup exekutora v poriadku?
AmmiS
11.01.14,14:17
Áno, exekútor bude čakať na uznesenie súdu buď o vyhovení alebo zamietnutí vašich námietok. Ak boli námietky kvalifikovane (správne právne) spísané, súd by vám mal vyhovieť a zastaviť exekúciu. Ak nie, tak exekútor bude pokračovať v konaní.