Deniska57
11.01.14,14:25
Dobrý deň prajem. Poprosila by som odpoved od advokáta alebo odborníka na môj problém Ukončila som prac.pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy - nadčasov. Obstojí na súde výhovorka - ospravedlnenie zamestnávateľa, že nevedel o tomto zákone a preto mi nevydal zápočtový list so skutočným dôvodom. Zápočtový list som dostala poštou 9.12. 2013, s ukončením dohodou s dátumom ukončenia 30.11.2013. Až potom som sa išla prihlásiť na úrad práce. Aj ja môžem kludne vyhlásiť, že som nevedela, že sa môžem prihlásiť aj bez zápočtového listu. Pracovníčka UP mi prefotila stranu, kde je napísané, že sa záp.list vydáva pri skončení prac pomeru. Nie je dosť času od 18.11. do 7.12. na doručenie záp. listu? Na vypisovanie blbostí, aby som počas PN okamžite nastúpila do práce vie, ale doručiť záp.list nevie? Chcem podať žalobu na vyplatenie nadčasov, aj 2 mesačné odstupné a chcela by som žiadať aj náhradu ušlej priemernej mzdy od 18.11. do 9.12. za stratu dávky v nezamestnanosti, vraj aj soc dávky za toto obdobie si mám platiť sama. Podľa Vás môžem v žalobe zahrnúť aj túto položku? Ďakujem za odpoved.
misoft
11.01.14,13:34
To, že doručil Potvrdenie o zamestnaní (ľudovo zápočtový list) až 9.12 - teda 9 dní po ukončení prac. pomeru - už zákon porušil a vôbec ho to neospravedlňuje,.
V Zák. práce http://zakonnik-prace.sk/cast-druha-pracovny-pomer/ sa jasne v §75 ods.2 píše jasne:



(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä
a) dobu trvania pracovného pomeru, b) druh vykonávaných prác, c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať, d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti, e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2), f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a.


-teda nie po skončení, ale pri skončení, teda ihneď, keď pracovný pomer sa ukončil (v posledný deň prac. pomeru - ďalší ďeň je už po!)

A na súde by to istotne obstálo - zamestnávateľ porušil zákon, následkom čoho si bola v tiesni.

P.S. nie som právnik, nie som odborník - uvažujem podľa znenia zákona a sedliackeho rozumu.
avalik
11.01.14,13:38
kedy si dorucila "ukoncenie PP z dovodu nevyplatenia mzdy", aky § si uviedla, kedy si naposledy pracovala, preco si sa nebola zaevidovat na UP do 7 dni?
Deniska57
11.01.14,13:41
Zatial dík za podporu. o tom ostatnom máte aký názor? môžem ho zažalovať za náhradu , napísal mi dovolenku, ktorú by aj tak musel preplatiť.
Deniska57
11.01.14,13:50
A čím som sa mala ísť hlásiť na UP, s mojou výpovedou, ale bez záp listu?
misoft
11.01.14,13:53
§121 zákona, §116, ods.3
A náhradu ušlej mzdy od 18.11. do 30.11 - asi si (podľa dedukcie) bola PN - žiadať nemôžeš - veď si musela poberať náhradu mzdy v nemoci. A už vôbec nemôžeš požadovať náhradu mzdy od 1.12. do 9.12. - za čo? Veď už si nepracovala u neho.
Pokaľ podáš žalobu na zamestnávateľa pre nevyplatenie mzdy (časti mzdy) a odstupného - podaj, ale musíš presne vyčísliť, koľko ti dlhuje.
misoft
11.01.14,14:02
S výpoveďou si kľudne mohla ísť - zápočtový list je skôr pre SP - veď sa tam uvádza od kedy do kedy, za koľko a pod. - je to pre budúci výpočet odpracovaných rokov a výpočet dôchodku - ÚPSVaR - tí by ťa viedli ako nezamestnanú - a bola by si takto poistencom štátu - teraz si budeš musieť (pretože si sa do 8 dní neprihlásila) toto doplatiť sama do doby, kedy si sa zaregistrovala na úrade - oni ti vyčíslia, koľko a čo a to za 9 dní..
Deniska57
11.01.14,16:24
Milý misoft, na UP do 7 dní ak sa nemýlim,moja výpoved bolo okamžité skončenie prac.pomeru, čiže dátumom prevzatia, a nie do konca mesiaca. takže som mala 2 protichodné paragrafy, a ako bolo spomenuté záp. list mohol zam. kludne doručiť do 7 dní, nie do 9 dní. Od dátumu prevzatia od 18.11. do konca mesiaca mi písala dovolenku, ktorú by aj tak musel zam. preplatiť. Nebola som na PN. Na doručenie je málo 7 dní, ale vypisovať blbosti na to nepotrebovala 7 dní, to písala lady okamžite, ani netelefonovala rovno písala " výzvu". Na to máš aký názor?