slivka22
16.01.14,14:05
riešim si BSM po rozvode.Pred tromi rokmi sme sa rozviedli.Chcela som sa dohodnúť s mediátorom,ale býv.manžel odmietol dal ma na súd. Súdime sa o podkrovný byt, ktorý sme si postavili na dome býv.svokrovcov.Svokor bol jediný vlastník nehnuteľnosti a mne a býv.manželovi zriadil v náš prospech vecné bremeno.Bol chorý a vecné bremeno na miestny kataster mal ísť zapísať býv.manžel. to bolo pred 14 rokmi. No manžel tak neurobil a vecné bremeno sa nezapísalo. Takže býv.manžel mi nedá právo prechodu, lebo je to jeho pozemok. Celú nadstavbu financovali moji rodičia. Býv.manžel pochádzal z chudobných pomerov. Maly sme nízky príjem a banka nám nedala pôžičku. Mám aj doklad o vnose peňazí do nadstavby.Po rozvode sa manžel odsťahoval do Bratislavy kde býva a pracuje už tretí rok.Nehnuteľnosť neužíva ani sa nestará. Posiela mi 1/2 nájmu a súdu sa dožaduje, aby som z domu odišla spolu s dcérou-študentkou. Syna vyhodil z domu, hneď ako skončil školu. V byte č.1 býva bývala svokra a v byte č.2-nadstavba bývam ja spolu s dcérkou. Býv.manžel mi nechcel uznať dary, ktoré som musela dva roky dokazovať. Nakoniec mi uznal 1/2 sumy. Tým, že nemám vecné bremeno právo prechodu, tak sudca mi nechce prisúdiť byt. Aj napriek tomu , že som finančne mojimi darmi postavila celú nadstavbu. Chcem sa opýtať, či by som mohla požiadať súd, aby vecné bremeno zapísal ? Svokor , ktorý zriadil zmluvu o vecnom bremene umrel. Listiny s podpismi mám k dispozícií. Premýšľala som aj o tom, že býv.manžel vylákal peniaze od mojich rodičov s prísľubom, že vecné bremeno zapíše. Oklamal ma a podviedol a teraz mi chce dať smiešnu sumu peňazí, aby som sa aj s dcérkou odsťahovala.Prišla som na to pred dvomi rokmi, keď som si dala vypracovať znalecký posudok bytu, že vecné bremeno na prechod pozemkom nie je zapísaný.Teraz sa mi býv.manžel vyhráža a je si vedomý že aj napriek tomu, že som všetko financovala , tak byt - nadstavbu nedostanem do výlučného vlastníctva. On plánuje ostať v Bratislave. Byt vôbec nepotrebuje.Zdá sa mi to veľmi nespravodlivé.Môžem podať žalobu na býv.manžela za trestný čin podvodu ? Keďže ma vlastne podviedol a teraz sa mi na súde smeje do očí. ďakujem slivka22
Chobot
16.01.14,14:20
Žalovať ho môžeš. Výsledok sporu ti dopredu nikto nepovie. Treba však na súde všetky tvrdenia preukázať.

Nuž, vybabral s tebou. Peniaze ste minuli spoločne na stavbu, bude ťažké preukazovať, že len ty si to financovala. V manželstve sú príjmy spoločné, nie je "môj plat" a "tvoj plat".
arizona
16.01.14,15:36
Ale sanca tam je,ak preukazes, ze stavbu financovali tvoji rodicia,alebo ze Ti prispievali financne aj nadalej...
Je to aj tvoja chyba, ze ste financovali cudziu stavbu a ze si si za dlhe roky neoverila, ci si zapisana aspon ako vecne bremeno, ked uz nie ako spoluvlastnik-kedze si vyrazne prispela.Taketo veci treba riesit vopred, teraz sa ti bude tazko dokazovat.