Zavrieť

Porady

dá sa súdom zapísať vecné bremeno ?

riešim si BSM po rozvode.Pred tromi rokmi sme sa rozviedli.Chcela som sa dohodnúť s mediátorom,ale býv.manžel odmietol dal ma na súd. Súdime sa o podkrovný byt, ktorý sme si postavili na dome býv.svokrovcov.Svokor bol jediný vlastník nehnuteľnosti a mne a býv.manželovi zriadil v náš prospech vecné bremeno.Bol chorý a vecné bremeno na miestny kataster mal ísť zapísať býv.manžel. to bolo pred 14 rokmi. No manžel tak neurobil a vecné bremeno sa nezapísalo. Takže býv.manžel mi nedá právo prechodu, lebo je to jeho pozemok. Celú nadstavbu financovali moji rodičia. Býv.manžel pochádzal z chudobných pomerov. Maly sme nízky príjem a banka nám nedala pôžičku. Mám aj doklad o vnose peňazí do nadstavby.Po rozvode sa manžel odsťahoval do Bratislavy kde býva a pracuje už tretí rok.Nehnuteľnosť neužíva ani sa nestará. Posiela mi 1/2 nájmu a súdu sa dožaduje, aby som z domu odišla spolu s dcérou-študentkou. Syna vyhodil z domu, hneď ako skončil školu. V byte č.1 býva bývala svokra a v byte č.2-nadstavba bývam ja spolu s dcérkou. Býv.manžel mi nechcel uznať dary, ktoré som musela dva roky dokazovať. Nakoniec mi uznal 1/2 sumy. Tým, že nemám vecné bremeno právo prechodu, tak sudca mi nechce prisúdiť byt. Aj napriek tomu , že som finančne mojimi darmi postavila celú nadstavbu. Chcem sa opýtať, či by som mohla požiadať súd, aby vecné bremeno zapísal ? Svokor , ktorý zriadil zmluvu o vecnom bremene umrel. Listiny s podpismi mám k dispozícií. Premýšľala som aj o tom, že býv.manžel vylákal peniaze od mojich rodičov s prísľubom, že vecné bremeno zapíše. Oklamal ma a podviedol a teraz mi chce dať smiešnu sumu peňazí, aby som sa aj s dcérkou odsťahovala.Prišla som na to pred dvomi rokmi, keď som si dala vypracovať znalecký posudok bytu, že vecné bremeno na prechod pozemkom nie je zapísaný.Teraz sa mi býv.manžel vyhráža a je si vedomý že aj napriek tomu, že som všetko financovala , tak byt - nadstavbu nedostanem do výlučného vlastníctva. On plánuje ostať v Bratislave. Byt vôbec nepotrebuje.Zdá sa mi to veľmi nespravodlivé.Môžem podať žalobu na býv.manžela za trestný čin podvodu ? Keďže ma vlastne podviedol a teraz sa mi na súde smeje do očí. ďakujem slivka22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Žalovať ho môžeš. Výsledok sporu ti dopredu nikto nepovie. Treba však na súde všetky tvrdenia preukázať.

    Nuž, vybabral s tebou. Peniaze ste minuli spoločne na stavbu, bude ťažké preukazovať, že len ty si to financovala. V manželstve sú príjmy spoločné, nie je "môj plat" a "tvoj plat".

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ale sanca tam je,ak preukazes, ze stavbu financovali tvoji rodicia,alebo ze Ti prispievali financne aj nadalej...
    Je to aj tvoja chyba, ze ste financovali cudziu stavbu a ze si si za dlhe roky neoverila, ci si zapisana aspon ako vecne bremeno, ked uz nie ako spoluvlastnik-kedze si vyrazne prispela.Taketo veci treba riesit vopred, teraz sa ti bude tazko dokazovat.

    dá sa súdom zapísať vecné bremeno ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.