Zavrieť

Porady

Záložné právo a vecné bremeno.

Chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri kúpe bytu. Ideme kupovať byt a v liste vlastnictva som našla:
ťarcha - Záložné právo zo zákona 182/1993 Z.z. na byt a nebytové priestory v prospech spoločenstva vlastníkov bytov. Právo vstupu a prístupu pre mesto k tech. zariadeniu domovej vymenníkovej stanice TUV, ÚK a manipulácie v nej za účelom prevádzky údržby a opráv.
vecné bremeno - na parcele právo stavby vstupu a prechodu v prospech vlastníkov bytov a nebyt. priestorov v dome ˝paragr. 23 Zák. 182/1993 Z.z.
Mám sa niečoho obávam alebo je to klasická súčasť listu vlastníctva zo zákona? (Cely panelák je oteplený, takze sa tam spláca úver za zateplenie.)

Ďakujem pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    maca88
    Chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri kúpe bytu. Ideme kupovať byt a v liste vlastnictva som našla:
    ťarcha - Záložné právo zo zákona 182/1993 Z.z. na byt a nebytové priestory v prospech spoločenstva vlastníkov bytov. Právo vstupu a prístupu pre mesto k tech. zariadeniu domovej vymenníkovej stanice TUV, ÚK a manipulácie v nej za účelom prevádzky údržby a opráv.
    vecné bremeno - na parcele právo stavby vstupu a prechodu v prospech vlastníkov bytov a nebyt. priestorov v dome ˝paragr. 23 Zák. 182/1993 Z.z.
    Mám sa niečoho obávam alebo je to klasická súčasť listu vlastníctva zo zákona? (Cely panelák je oteplený, takze sa tam spláca úver za zateplenie.)

    Ďakujem pekne za pomoc.
    Tá ťarcha v prospech spoločenstva vlastníkov (alebo ak nie je spoločenstvo, tak v prospech všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome) vzniká automaticky zo zákona. Ak je mesto správcom objektu, tak aj to právo prístupu správcu do objektu (dokonca aj do každého bytu!) pri výkone správy za účelom údržby, opráv a revízií vyplýva zo zákona.

    To vecné bremeno pravdepodobne pochádza z toho, že nemáte vysporiadané vlastnícke vzťahy s majiteľom pozemku, na ktorom stojí bytový dom. Toto vecné bremeno nie je voči vám, ale naopak, je vo váš prospech, lebo inak by ste memohli prejsť cez ten pozemok do domu. Pozri si lepšie, kto je tam uvedený ako vlastník parcely. Ak pozemok už medzitým vlastníci odkúpili, tak toto vecné bremeno pre Teba nepredstavuje žiadne obmedzenie (pokiaľ nie si vlastníkom toho pozemku ).

    maca88 je offline (nepripojený) maca88

    maca88
    Musím si teda overiť kto je vlastníkom parcely. Myslím si však, že asi nie je odkúpená, môže to byť pre nás nejaký problém?

    maca88 je offline (nepripojený) maca88

    maca88
    Pozrela som si to a je tam uvedené nasledovné:
    K pozemku pod stavbou nie je evidovaný právny vzťah na liste vlastníctva.

    môže nám z toho vzniknúť teda nejaký problém? ( budeme tým bytom ručiť)

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    maca88
    Pozrela som si to a je tam uvedené nasledovné:
    K pozemku pod stavbou nie je evidovaný právny vzťah na liste vlastníctva.

    môže nám z toho vzniknúť teda nejaký problém? ( budeme tým bytom ručiť)
    Je veľa takých bytoviek, ktoré sa postavili na zoštátnených (po roku 1948) pozemkoch. Na základe zákona o reštitúciách veľa takýchto pozemkov/parciel bolo vrátených pôvodným vlastníkom. Ale tým ,že na nich stoja bytové domy, nemôžu vlastníci s pozemkom voľne nakladať - nemôže prísť a zbúrať bytový dom. Preto je tam pre nich zriadená ťarcha. Rozumným riešením je, keď si vlastníci domu odkúpia pozemok pod domom, prípadne aj priľahlý pozemok. Alebo sa dohodnú na prenájme pozemku a platia pravidelne nájomné.

    Niekedy sa však nevedia dohodnúť a vtedy sú obe strany v patovej situácii. Môže to tak trvať roky. Napr. svokrovci bývajú v takom dome, pozemok patrí niekoľkým súkromným osobám. Vlastníci bytovky neakceptovali kúpnu cenu, tak sa teraz nič nedeje. Probkém by mohol byť, keby vlastníci domu chceli niečo pristavať, tam by potrebovali súhlas majiteľa pozemku. Inak to nie je nič mimoriadne.

    To, že na Tvojom liste vlastníctva nie je žiadny majiteľ, je zvláštne, neviem to vysvetliť. Možno sa nenašiel pôvodný majiteľ, ale potom by to patrilo buď štátu alebo obci. Toto Ti neviem s určitosťou povedať. Ale doporučil by som Ti opýtať sa správcu alebo predávajúceho, čo je s tým pozemkom. Ak ho nemajú odkúpený, tak teraz to pre Teba to nie je riziko. Bytom môžeš kľudne ručiť, aj keď parcela patrí inému vlastníkovi. Byt je v tomto smere samostatná nehnuteľnosť. Možno s tým budeš mať dodatočné náklady, ak by ste to v budúcnosti odkupovali.

    maca88 je offline (nepripojený) maca88

    maca88
    Zatiaľ sa nam nepodarilo zistiť kto je vlastníkom parcely, večer máme stretnutie so správcom.
    Chcem sa len uistiť, že ak by sa našiel majiteľ parcely, na základe vecného bremena nemôže parcelu svojvoľne predať, ani prinútiť vlastníkov bytov aby pozemok odkupili?
    Alebo budú vlastníci celý život žiť v neistote? Ja sa do práva moc nevyznám.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    maca88
    Zatiaľ sa nam nepodarilo zistiť kto je vlastníkom parcely, večer máme stretnutie so správcom.
    Chcem sa len uistiť, že ak by sa našiel majiteľ parcely, na základe vecného bremena nemôže parcelu svojvoľne predať, ani prinútiť vlastníkov bytov aby pozemok odkupili?
    Alebo budú vlastníci celý život žiť v neistote? Ja sa do práva moc nevyznám.
    Parcelu môžu predať, ale aj s tým vecným bremenom. To bremeno môže zrušiť jedine tá osoba, v prospech koho je zriadené. A prinútiť vlastníkov, aby pozemok odkúpili podľa súčasných právnychd predpisov nemôžu (nemôžeš nikomu nanútiť vstúpiť do záväzku).

    Pomaly by sa ľudia mali pri kúpe bytu zaujímať aj o takéto "vedľajšie" informácie, nie len o plochu bytu a počte izieb. Ak budete so správcom, tiež sa opýtajte, koľko sa platí do fondu, koľko je vo fonde peňazí, aký má dom celkový dlh, koľko dlhujú neplatiči... Aj takéto informácie môžu (teraz ešte nie, ale v budúcnosti určite) ovplyvniť cenu bytu.

    Ak ten pozemok nie je odkúpený, tak je to na vás, či do toho pôjdete, alebo si nájdete niečo iné. Ale o dom (byt) neprídete, aj keď nevlastníte pozemok, to sa nemusíš báť.

    Záložné právo a vecné bremeno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.