Alphaa
23.01.14,15:55
Dobrý deň prajem,

bol by som nesmierne rád, ak by mi vedel niekto poradiť.
Po smrti rodičov dávam do poriadku právne veci ohľadne zdedenej nehnuteľnosti.
V roku 1970 rodičia prikúpili k svojmu pozemku cca 100m/2. Žiaľ, táto transakcia prebehla len v písomnej forme bez notárskej zápisnice. K tejto dohode bol vytvorený príjmový doklad o zaplatení za tento pozemok, 500Kčs. Samozrejme táto zmena nebola nikdy zaznamená na KU, Naši v dobrej viere oplotili tento kus zeme. To znamená, že nám ostal oplotený pozemok, ktorý síce kedysi kúpili, ale právne nedotiahli.
Čo sa s tým dá robiť?

Za Vaše akékoľvek odpovede vopred ďakujem
Chobot
23.01.14,15:14
Myslím, že riešením by bolo obrátiť sa na súd s návrhom na vydanie rozhodnutia o zapísaní prevodu do katastra. Inak ti to kataster teraz nezapíše. Tú zmluvu kataster nemusí uznať a zmluvné strany už nežijú, aby dali návrh na vklad.

Takže jedine súd môže rozhodnúť.

A kto je "papierový " majiteľ toho pozemku v súčasnosti?

Ak nikto, možno by sa dal využiť inštitút vydržania.
Alphaa
23.01.14,16:40
Ďakujem,

papierový majiteľ je osoba, ktorá to našim predala. Ide o ročník 1921 a preto je veľký predpoklad, že už tu nie je. Možno existuje právny nástupca po zomrelom.

Vydržanie som tiež zvažoval, len tam treba dopátrať prípadných dedičov a získať ich súhlas a keď uvidia len dohodu o predaji bez potvrdenia notára, tak sa to môže zvrtnúť. Neviem do akej miery je to akceptovateľný doklad v dnešnej dobe.

Čo sa týka podania na súde- nie som istý, či dohoda o predaji aj s pokladničným blokom o zaplatení je súdom akceptovateľná. Ide o rok 1970 a vtedy sa to tak robilo:-)
luja5
24.01.14,10:03
Odporúčam pokúsiť sa ísť cestou vydržania. Javí sa mi to ako relatívne najrýchlejšia cesta a pri ústretovosti právnych nástupcov pôvodnej vlastníčky (ak už zomrela) aj bez potreby súdu. Myslím si, že pre vydržanie by doklady, ktoré máš, mohli byť veľmi prínosné, ak sú na nich podpisy predávajúcej vlastníčky a parcela je identifikovateľná.
K vydržaniu sa dá toho dosť nájsť na internete, napríklad tu http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/vecne-prava/vlastnicke-pravo/funkcia-vydrzania-vlastnickeho-prava.html?print=1, alebo tu http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/vydrzanie-ako-ziskat-podu-o-ktoru-sa-roky-starate/...
My sme boli na opačnej strane - pred niekoľkými rokmi sme dávali súhlas vzdialenej rodine (ktorú sme ani osobne nepoznali) k vydržaniu parcely ako právni nástupcovia po mojej babke, ktorá bola na LV zapísaná ako vlastníčka. Nemali sme chuť ísť ani do prededenia, ani do zisťovania a prípadného súdenia sa, či tá vzdialená rodina splnila podmienky vydržania. Podpísali sme a tým to pre nás prestalo existovať, nikto nás na žiadny súd nevolal (parcela tiež nebola veľká, ani atraktívne umiestnená, desiatky kilometrov od nás a tým pre nás nevyužiteľná...). Tým Ti chcem len dodať optimizmus, že cesta k vydržaniu stojí za to;), aj za cenu pátrania po dedičoch (ak vlastníčka už zomrela), ktorí možno ani netušia, že také niečo existuje, alebo možno vedia, že ich zomrelá príbuzná kedysi komusi čosi predala a nezaujíma ich to, alebo možno nevedia a keď sa dozvedia až teraz, aj tak ich nebude zajímať, aby sa k tomu dostali oni...
Držím palce.
Mária27
01.03.14,18:50
Zmluva je stále platná, v súčasnosti však kataster vyžaduje osvedčený podpis predávajúceho. Pokúsili ste sa dať vklad do katastra? Hľadali se v predchádzajúcich evidenciach?