ZDENIELA
27.01.14,12:46
Manželia majú obaja aktívnu živnosť, žena má obchod, no momentálne poberá rodičovský príspevok na 2 ročnú dcérku. Manžel je zámočník. Obaja platia minimálne odvody do ZP aj SP. Oplatí sa previesť manželkin obchod na manžela a manželke nastúpiť na riadnu rodičovskú dovolenku? Teda prerušiť, resp. zrušiť živnosť manželky a manžel si rozšíri živnosť o maloobchod? Manželka by naďalej v obchode (už manželovom) vypomáhala. Ide im o ušetrenie aspoň jedných odvodov z domáceho rozpočtu. Ďakujem za vaše názory
veronikasad
27.01.14,11:52
Prečo manželka platí počas RD minimálne preddavky do ZP ?
ZDENIELA
27.01.14,12:03
Pretože dosahovala príjmy, ktoré zodpovedali približne minimálnemu VZ, aby tam nemala nedoplatok...takže radšej platí mesačne menej ako raz za rok veľa
veronikasad
27.01.14,12:05
OK, myslela som že nevie o tom, že ako poistenec štátu nemusí platiť preddavky z minima,
ariadna22
27.01.14,12:19
dobre vypomáha len občas, lebo sa stará o dieťa.
ja by som povedala, že sa nejedná o čiernu prácu - pozrite si def. čiernej práce , do troch rokov za teba sp štát, takže zrušila by som živnosť, keď pribudne ďalšie dieťa tak ostaneš na rd - asi nebudeš mať v budúcnosti nárok na materské - ochranná lehota je len 270 dní od začiatku tehotenstva- alebo tak,, ak si potom o pár rokov otvoríš živnosť tak odvody platiť nebudeš, a štát bude za teba platiť sp do 6.teho roku dieťaťa.
ZDENIELA
27.01.14,12:31
No veď takto dáko sme uvažovali aj my... Odvody sú stále vyššie a vyššie a zdalo sa nám zbytočné platiť za ženu, ktorá môže byť na RD a odvody bude za ňu platiť štát...
Len aby nás niečo neprekvapilo, či sme to dobre premysleli
ariadna22
27.01.14,12:36
chodte tam s tým, že ste na md, na obchod nemáte čas máte v starostlivosti dieťa, zrušte prevádzku, živnosť, v ten istý deň to napíšte na muža - tú prevádzku - pozor na tie všetky papiere okolo ohlásenia prevádzky, alebo kým to nebude mať vybavené (aj obecný úrad, aj hygienu) atď., to zavrite na pár dní. Môžem sa spýtať o aký obchod sa jedná a či je prevádzka v mieste bydliska Vášho manžela?
ZDENIELA
27.01.14,15:42
Obchod s textilom, prevádzka je v našom meste. Ešte ma napadla jedna vec. Toto je situácia mojej sestry, momentálne si jej zdravotný stav pýta návštevu lekára, čo s PN (nárok=270 dní splňa) Zrejme najprv PNka a až potom zrušenie živnosti?
Katy a R
27.01.14,15:48
ak má povinné poistenie ako szčo - tak jej netreba 270 dní poistenia! ale treba aby to poistenie trvalo, alebo ešte je 7dňová OL!
ZDENIELA
27.01.14,16:05
Jasné, tých 270 dní už chápem. Ešte ma napadlo, platí si i poistenie v nezamestnanosti, od r. 2009, ak zruší živnosť a nastúpi na riadnu RD, ešte na 4 roky, zrejme stratí nárok na podporu v nezamestnanosti, nebolo by lepšie to najprv vybrať (rodičovský prepísať na manžela) a potom nastúpiť na riadnu RD?