Zavrieť

Porady

Som na RD prevod obchodu na manžela oplatí sa

Manželia majú obaja aktívnu živnosť, žena má obchod, no momentálne poberá rodičovský príspevok na 2 ročnú dcérku. Manžel je zámočník. Obaja platia minimálne odvody do ZP aj SP. Oplatí sa previesť manželkin obchod na manžela a manželke nastúpiť na riadnu rodičovskú dovolenku? Teda prerušiť, resp. zrušiť živnosť manželky a manžel si rozšíri živnosť o maloobchod? Manželka by naďalej v obchode (už manželovom) vypomáhala. Ide im o ušetrenie aspoň jedných odvodov z domáceho rozpočtu. Ďakujem za vaše názory
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Prečo manželka platí počas RD minimálne preddavky do ZP ?
ZDENIELA Pretože dosahovala príjmy, ktoré zodpovedali približne minimálnemu VZ, aby tam nemala nedoplatok...takže radšej platí mesačne menej ako raz za rok veľa
veronikasad OK, myslela som že nevie o tom, že ako poistenec štátu nemusí platiť preddavky z minima,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ariadna22 je offline (nepripojený) ariadna22

    ariadna22
    dobre vypomáha len občas, lebo sa stará o dieťa.
    ja by som povedala, že sa nejedná o čiernu prácu - pozrite si def. čiernej práce , do troch rokov za teba sp štát, takže zrušila by som živnosť, keď pribudne ďalšie dieťa tak ostaneš na rd - asi nebudeš mať v budúcnosti nárok na materské - ochranná lehota je len 270 dní od začiatku tehotenstva- alebo tak,, ak si potom o pár rokov otvoríš živnosť tak odvody platiť nebudeš, a štát bude za teba platiť sp do 6.teho roku dieťaťa.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZDENIELA No veď takto dáko sme uvažovali aj my... Odvody sú stále vyššie a vyššie a zdalo sa nám zbytočné platiť za ženu, ktorá môže byť na RD a odvody bude za ňu platiť štát...
    Len aby nás niečo neprekvapilo, či sme to dobre premysleli
    ariadna22 chodte tam s tým, že ste na md, na obchod nemáte čas máte v starostlivosti dieťa, zrušte prevádzku, živnosť, v ten istý deň to napíšte na muža - tú prevádzku - pozor na tie všetky papiere okolo ohlásenia prevádzky, alebo kým to nebude mať vybavené (aj obecný úrad, aj hygienu) atď., to zavrite na pár dní. Môžem sa spýtať o aký obchod sa jedná a či je prevádzka v mieste bydliska Vášho manžela?
    ZDENIELA Obchod s textilom, prevádzka je v našom meste. Ešte ma napadla jedna vec. Toto je situácia mojej sestry, momentálne si jej zdravotný stav pýta návštevu lekára, čo s PN (nárok=270 dní splňa) Zrejme najprv PNka a až potom zrušenie živnosti?
    Katy a R ak má povinné poistenie ako szčo - tak jej netreba 270 dní poistenia! ale treba aby to poistenie trvalo, alebo ešte je 7dňová OL!
    ZDENIELA Jasné, tých 270 dní už chápem. Ešte ma napadlo, platí si i poistenie v nezamestnanosti, od r. 2009, ak zruší živnosť a nastúpi na riadnu RD, ešte na 4 roky, zrejme stratí nárok na podporu v nezamestnanosti, nebolo by lepšie to najprv vybrať (rodičovský prepísať na manžela) a potom nastúpiť na riadnu RD?
      zbaliť

    Som na RD prevod obchodu na manžela oplatí sa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.