mandyla
27.01.14,18:18
Podpísali sme dohodu o prevode členských práv v BD, nie podľa formulára BD ale podľa §230 OZ- obsahuje všetky náležitosti. Dohodli sme sa že právne účinky nadobudne doručením orgánu -predstavenstvu - družstva. Je to obsiahnuté v dohode, mali sme na to dôvod. Odovzdali sme ju 4 mesiace po podpise. Prevádzajúca členka sa uchýlila k podvodu, uzavrela ešte jednu dohodu bez môjho vedomia, preberajúceho vmanévrovala do vyrovnania jej dlhov čo je podmienkou uskutočnenia prevodu. Jej podvod som vďaka jednému čestnému človeku odhalila, predstavenstvo akceptovalo našu dohodu lebo bola skôr uzavretá. Ten druhý nevinný človek však vyrovnal jej dlhy(1600€), chcel ich naspäť, urobil na BD rozruch, vrátili mu peniaze ako neoprávnenú platbu(ktorá však bola uskutočnená v mene prevádzajúcej). BD teraz prišlo na to že musím uhradiť jej dlhy-nájomné od dátumu podpisu našej dohody, nie od dátumu doručenia ako to stojí v dohode. Na uhradenie mi dali 4 dni, ak neuhradím, začnú vymáhať súdnou cestou. Nájomnú zmluvu mám od 1.okt.2013, vtedy bola dohoda doručená, podpísaná bola 15. 3.2013. Od BD som nedostala žiadne podklady na základe ktorých odo mňa vymáhajú dlžobu, napr. mesačný predpis zálohových platieb, všetko by sa muselo vystaviť spiatočne. Pora´dte mi prosím, ako sa proti tomu môžem brániť, hlavne nechcem sa s BD púšťať do súdneho sporu lebo toho času riešim tiež súdnou cestou vypratanie tohoto bytu a dáva mi to riadne zabrať, nechcem svoje sily trieštiť na nezmyselný spor s BD. Napísala som toho možno zbytočne veľa, v skratke sa opýtam znovu: ktorým dátumom som nadobudla členské práva a povinnosti, dátumom podpísania dohody alebo dátumom doručenia? ´Vopred ďakujem za každú pomoc.
misoft
27.01.14,18:11
mandyla - nie som boh vie aký odborník, ale zásadou je, že akákoľvek zmluva by mala byť koncipovaná tak, aby bolo všetko úplne jasné. V tvojom prípade ste urobili chybu v tom, že ste podmienili platnosť zmluvy doručením. Už vôbec ste nezohľadnili a nedomysleli na dobu medzi podpisom a doručením zmluvy (v tvojom prípade dlhé 4 mesiace!). Za túto dobu sa dá vykonať všetko možné...
Mali ste v zmluve jasne určiť dobu, od kedy zmluva platí - dátum a + k tomu dobu, kedy zmluva musí byť doručená. Takto by ste boli právne krytí proti rôznym machináciám z druhej strany.
Ďalej ako čítam: zmluva podpísaná III.2013, nájomná zmluva IX.2013 - v prvom rade ste mali riešiť po podpise čl. práv už nájomnú zmluvu podmienenú aj vyrovnaním dlhov zo strany prevádzajúcej členky družstva. Neboli by vznikli ďalšie dodatočné škody. A následne by sa uzatvárala nájomná zmluva na "čistý" byt (bez dlhov).
mandyla
27.01.14,19:34
V mnohom máš pravdu, niečo som podcenila a mohla som na to doplatiť oveľa viac. Nebyť toho statočného ... Ale čo sa týka dohody, tá bola od začiatku platná ale právne účinky nadobudla dňom doručenia. Prevádzajúca si bola toho vedomá že máme podpísanú dohodu, no potom svoje členstvo chcela previesť na dvoch, ako keby ten istý byt ponúkala dvom a peniaze inkasovala od obidvoch. Súčasný problém je v tom že BD sa zobudilo že musí vrátiť peniaze človekovi s ktorým predtým spolupracovalo, všetko bolo v poriadku, dlhy uhradené, len to členstvo sa nepodarilo na neho previesť lebo som zámer prevádzajúcej odhalila. Vysokopostavený pán ktorý pri zamýšľanom podvode ochotne asistoval, si uvedomil že peniaze by mal vlastne vrátiť z vlastného a vymáhať ich od prevádzajúcej. Rafinovane vymyslel tento postup-prinútiť ma uhradiť jej dlhy od dátumu podpisu dohody. Ja som presvedčená že členské práva a povinnosti na mňa prešli dňom keď orgán družstva našu dohodu zobralo na vedomie, prevádzajúcu vyškrtli a mňa zapísali do zoznamu členov. Nechce sa mi však naťahovať s nimi, nechcem to riešiť súdnou cestou, aspoň teraz nie ke´d bojujem o vypratanie tohto byt. Asi zaplatím čo odomňa chcú a po ukončení súdu o vypratanie bytu začnem riešiť tento prípad. Vzhľadom na zložitosť prípadu, nechcem dostať infarkt tak asi by som mala ustúpiť. Práve preto sa obraciam na poradu či náhodou neexistuje cesta ktorou by som sa vyhla vykúpeniu svojho relatívneho pokoja. Keď sa to udialo, chcela som podať trestné oznámenie, no zvážila som že by mi to psychicky iba ublížilo. Možno som urobila chybu, odhadol ma že som zmierlivá tak teraz sa odvážil k takej zákernosti.
Mária27
28.01.14,20:43
Družstvo nemôže vymáhať od teba dlh, ktorý vznikol pred predložením zmluvy predstavenstvu.

Obchodný zákonník

§ 230

Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
mareko
28.01.14,22:05
Mimo témy. Riadne si si skomplikovala život :-(. Čím bol ten byt taký zaujímavý, že si šla do takého rizika? Snáď sa poučia iní na tvojom prípade. Držím palce, aby si to vyriešila čím skôr s čo najmenšou psychickou ujmou.
mandyla
06.02.14,09:09
Ćlenské práva boli na mňa prevedené ako záruka dlhu prevádzajúcej. Podľa dohody byt sa má predať a prevádzajúca má dostať peniaze prevyšujúce jej dlžobu. Dohodu nemienila rešpektovať preto ma oklamala a podpísala dohodu s ďalším človekom od ktorého by peniaze dostala priamo na ruku a svoje dlhy voči mne by nevyrovnala. Jej dlhy voči BD zaplatil ten s ktorým podpísala tú druhú zmluvu, tie peniaze, keďže obchod bol prekazený, ten človek chcel naspäť, BD mu muselo vrátiť ale účtovne to chýba a vymáhajú to odo mňa.