vvaalliinnaa
01.02.14,08:32
S priateľov vlastním rodinný dom v spoluvlastníckom pomere 1/2. Chceme si teraz podať návrh na založenie ťarchy on na mňa ja na neho o doživotnom užívaní rod. domu. Stačí podať 1 návrh na obe vklady, alebo musíme podať každý zvlášť.
pepa78
01.02.14,07:38
Treba spísať zmluvu o zriadení vecného bremena a tú spolu s návrhom na vklad doručiť na kataster.
vvaalliinnaa
01.02.14,07:47
dík, ale chcem sa opýtať či stačí 1 vklad, alebo každý zvlášť
draik
01.02.14,08:01
Vecne bremeno sa zriaduje v prospech tretej osoby, nie v prospech (spolu)vlastnika. Spoluvlastnik ma zo zakona pravo dom uzivat bez ohladu na velkost podielu.
pepa78
01.02.14,08:01
jaj to som si neuvedomil :) sorry
vvaalliinnaa
01.02.14,08:19
a ako si mám zabezpečiť, že po smrti tam budem mohla bývať aj naďalej alebo opačne. Teraz je to OK, ale náhodou keď jeden z nás umrie tak ako ďalej
draik
01.02.14,08:39
Prečítali ste si poriadne, čo som napísal? ;-) Spoluvlastník môže užívať dom bez ohľadu na to, aký veľký jeho podiel - má totiž podiel na každom cm2 domu. Teda nikto mu nemôže povedať, že môže užívať len jednu izbu a pod.
Mária27
02.02.14,16:28
pozostalý zostane naďalej spoluvlastníkom s dedičmi
luja5
04.02.14,18:28
vvaalliinnaa (01.02.14 10:19) a ako si mám zabezpečiť, že po smrti tam budem mohla bývať aj naďalej alebo opačne. Teraz je to OK, ale náhodou keď jeden z nás umrie tak ako ďalej.

Náhodou som natrafila na judikát Najvyššieho súdu SR sp.zn. 8Sžo/98/2010 (http://www.nssr.gov.sk/data/att/13230_subor.pdf), z ktorého vyberám=citujem:

"...Vecné bremeno spočíva v práve doživotného bývania a doživotného užívania vyššie uvedených nehnuteľností...
Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací... predmetné nehnuteľnosti (byt v obytnom dome a spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a k pozemku), ktorých sa týka návrh navrhovateľov na vklad práva do katastra nehnuteľností, sú v ich podielovom spoluvlastníctve v podiele po ½-ine k celku... podľa ustálenej judikatúry aj spoluvlastník nehnuteľnosti môže zmluvou zriadiť vecné bremeno k spoluvlastníckemu podielu... Keď je možné zriadiť vecné bremeno k spoluvlastníckemu podielu v prospech tretej osoby, o to viac je to možné v prospech ostatných spoluvlastníkov... Odvolací súd sa nestotožňuje so záverom, že tu dochádza k splynutiu práva a povinnosti u oprávnenej osoby, pretože spoluvlastníctvo k týmto nehnuteľnostiam nezakladá jej právo bezplatne doživotne užívať tieto nehnuteľnosti ako ich výlučný vlastník. Obsah práv vyplývajúci z vlastníckeho (spoluvlastníckeho) práva je iný, než obsah práv z vecného bremena; z povahy vecného bremena vyplýva, že sa viaže na oprávnenú osobu a trvá doživotne, čo pri vlastníckom práve neplatí. Odvolací súd sa stotožňuje aj s názorom navrhovateliek, že zmluva o zriadení vecného bremena neodporuje zákonu, takže zamietnutie vkladu je neprimeraným a neopodstatneným zásahom do ich zmluvnej voľnosti..."

Uvedený judikát som pochopila tak, že Váš zámer s priateľom by nemal byť problém zrealizovať. K počtu návrhov na vklad neviem, ja by som sa opýtala na katastri. Aj keď si myslím, že skôr asi dva, keďže raz by si bola oprávnená z vecného bremena a raz povinná (rovnako priateľ).
Ale možno ma niekto opraví.
EvaB
05.02.14,06:37
Neviem, v akom stave je dom, či nebudete v budúcnosti chcieť pristaviť, rekonštruovať. Ak máte dosť vlastných peňazí, nie je to problém. Ak by ste to ale chceli financovať cez úver, ťarcha býva problém. Treba myslieť aj na to. Alebo sú aj prípady, že rozbeh podnikania sa financuje úverom so založenou nehnuteľnosťou, ten samý problém.