Margita1
27.03.06,11:29
Poraďte mi prosím čo mám robiť, keď si nechcem pustiť domovníka dobytu pri odpisovaní vodomerov.Zatiaľ som vždy pravdivo nahlásila stavy vodomerov, ale silou mocou mi chcú ísť do bytu.Viem,že ho nemusím pustiť,ale ako ho mám stále odbiť?Ďakujem.
Tweety
27.03.06,09:34
Poraďte mi prosím čo mám robiť, keď si nechcem pustiť domovníka dobytu pri odpisovaní vodomerov.Zatiaľ som vždy pravdivo nahlásila stavy vodomerov, ale silou mocou mi chcú ísť do bytu.Viem,že ho nemusím pustiť,ale ako ho mám stále odbiť?Ďakujem.
Nemusíš ho pustiť do bytu, ak chce iba odpočet, ten sa dá nahlásiť aj pri dverách bytu. U nás ešte ani raz sa nepchal nikto dnu.
GabiZ
27.03.06,09:39
Tak s týmto nesúhlasím, pretože pri odpisovaní vodomerov je ten, kto ich príde odpisovať povinný skontrolovať aj ich stav, či sedia čísla vodomerov a aj stav vodomerov, či je vodomer funkčný a pod. Vy práveže máte povinnosť pri odpisovaní vodomerov vpustiť tohto človeka do bytu, len v prípade, že sa vy medzi sebou dohodnete, že mu to nahlásite a on vám bude dôverovať, to môžete takto robiť. Ale on má plné právo žiadať, aby ste ho k danému vodomeru pustili. Neviem, či máte spoločenstvo alebo správcu?
GabiZ
27.03.06,09:50
A ešte som našla aj znenie toho zákona:
§ 11 ods. 3 zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení novely

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.
svojar
27.03.06,20:01
Plne súhlasím s GabiZ. Poverená osoba nevykonává iba odpočet stavu, ale kontroluje aj funkčnosť bytového meradla. Môže požiadať o pustenie vody, aby sa prejavila jeho funkčnosť. Keď to nevidím fyzicky, ako môžem vedieť, že vlastník bytu si pripočíta iba dajaké množstvo a vodomer v skutočnosti nefunguje. To budete čakať pri teplej vode 4 roky a pri studenej 6 rokov. To sú totiž lehoty na výmenu bytových meradiell.
Heni
28.03.06,11:49
funkčnosť vodomeru sa zistí tak, že napr. odpustí do vedra 10 litrov vody a pozrie, či merač ukáže, že bolo minutých 10 litrov alebo až 12 či len 9, ako to bolo v jednom byte u nás...lebo iba púhym pustením vody síce zistíte, že vodomer sa krúti, ale že či aj meria...

no a k tomu vstupu osoby, ktorá odpisuje stav vodomerov... na jednej strane, síce zákon o vlastn. bytov a nebyt. priestorov hovorí, že vlastník je povinný umožniť vstup, ale zas ústava zaručuje nedotkuteľnosť obydlia... takže pravdu majú aj tí, čo vstúpiť dnu chcú, ale aj tí, ktorí dnu vpustiť nikoho nechcú... :p
GABRIELA
28.03.06,14:15
Tí čo nechcú vpustiť dnu toho čo robí odpočty, tak sa musia odsťahovať do rodinných domov , kde sa spotreba vody, tepla nerozpočítava na viacej vlastníkov.
Tweety
28.03.06,14:21
Tí čo nechcú vpustiť dnu toho čo robí odpočty, tak sa musia odsťahovať do rodinných domov , kde sa spotreba vody, tepla nerozpočítava na viacej vlastníkov. Ale ak chce robiť len odpočet , bez kontroly, nikdy som sa ešte nestretla s tým, že by chcel ísť do bytu. Stále od dverí povedia, že chcú vedieť stav a ani nevkročia cez prah. Iné je, keď idú kontrolovať a zbierať odpočty z radiátorov, vtedy idú od izby po izbu. Všetko záleží na ľuďoch a ich prístupe k povinnostiam.
svojar
28.03.06,14:34
U odpočtu tepla bysi asi každý rozmyslel nepustiť do bytu. Potom by sa totiž postupovalo podľa Vyhlášky ÚRSO č. 630/2005 Z.z. § 7 odst. 4.- teda náklady na 1m2 x m2 bytu x 1,5. Niečo také by sa malo stanoviť i pri odpočte vody a bolo by po problémoch - nechceš pustiť budeš platiť viac.
Margita1
28.03.06,14:40
My na šťastie máme na kúrenie merače, ktoré sú na čipovú kartu, takže nemusím vpustiť do bytu nikoho.Ale zdá sa mi dosť drzé, keď sa do toho bytu niekto tlačí, veď na spotrebe vody vidieť, že človek dáko neklame.A ja o to nemám ani záujem,ale aby sa mi do bytu niekto tlačil...A kto skontroluje vodomery im?Nezdá sa mi to.
Halli
28.03.06,18:41
Nuž Margita aj ked možno nemaš zaujem klamat, si čast jedneho celku a musiš sa tomu prisposobit, ved pri odpisoch vody ti nikto nemusi behat po celom byte a stupačky su spravidla umiestnene blizko vchodu. Možeš si odfotit stav na mobil a ukazat, ale ja by som ti aj tak neverila :p Slovaci su ludia vynaliezaví a ak sa chceš zbavit podozrenia radšej ti radim riadit sa podla zakona a pravidiel, a ak sa ti nepači je ozaj len jedno vychodisko- vlasný dom....Voda je dnes tak draha, že presne rozpočítanie musíme urobit my, čo sa tu radime a keby si to robila ty, tak to pochopiš....pa
GABRIELA
29.03.06,17:35
Ale ak chce robiť len odpočet plynu, bez kontroly, nikdy som sa ešte nestretla s tým, že by chcel ísť do bytu. Stále od dverí povedia, že chcú vedieť stav a ani nevkročia cez prah. Iné je, keď idú kontrolovať a zbierať odpočty z radiátorov, vtedy idú od izby po izbu. Všetko záleží na ľuďoch a ich prístupe k povinnostiam.


Plyn sa nerozpočítava na viac vlastníkov......, ale voda a teplo...áno.
Bavili sme sa predsa o odpisoch spotreby týchto komodít.

A kto skontroluje spotrebu vody tým, kto ju odpisuje? U nás je to vždy niekto iný, kto ide skontrolovať a odpísať vodu do daných bytov. Teplo si odpisuje firma, ktorá nám namontovala merače tepla.
rada
29.03.06,18:52
Ak ja nechcem, aby mi do bytu niekto išiel napíšem potrebné hodnoty na papier s dátumom a podpisom odovzdám príslušnej osobe medzi dverami a nemám žiadny problém.
Elena Navrátilová
30.03.06,05:02
Ak ja nechcem, aby mi do bytu niekto išiel napíšem potrebné hodnoty na papier s dátumom a podpisom odovzdám príslušnej osobe medzi dverami a nemám žiadny problém.
To je všetko v poriadku, ale Slávica má pravdu. V zmysle zákona o SVB je jednoznačne určené, že vlastník bytu a nebytového priestoru je okrem iných povinností umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu apoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho byxtu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby TEPLA a VODY v BYTE a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt /§ 11 ods. 3 ZVB a NP/. Takže si myslím je to jasné. Ale neviem si predstaviť keby sa nebodaj mala riešiť statika v dome a bolo by potrebné sprístupniť celý byt? Čo potom? Aj vtedy je povinnosť člena SVB sprístupniť CELÝ BYT.
willma
30.03.06,05:08
Bohužiaľ, keďže ľudia majú rôzne povahy, odpočtár by mal nie len spraviť odpočet vody ale aj skontrolovať plomby na vodomeroch. Vo väčšine prípadov je to v poriadku, ale skúste potom sedieť v správcovskej organizácii a vysvetľovať niektorým ľudom výšku nedoplatkov. Z vlastnej skúsenosti viem, že s tým majú najväčšie problémy akurát vlastníci bytov, ktorí nevpustia odpočtára ku vodomeru. Ale z druhej strany je fakt, že veľa záleží aj na dôvere medzi ľudmi.
Elena Navrátilová
30.03.06,05:16
Bohužiaľ, keďže ľudia majú rôzne povahy, odpočtár by mal nie len spraviť odpočet vody ale aj skontrolovať plomby na vodomeroch. Vo väčšine prípadov je to v poriadku, ale skúste potom sedieť v správcovskej organizácii a vysvetľovať niektorým ľudom výšku nedoplatkov. Z vlastnej skúsenosti viem, že s tým majú najväčšie problémy akurát vlastníci bytov, ktorí nevpustia odpočtára ku vodomeru. Ale z druhej strany je fakt, že veľa záleží aj na dôvere medzi ľudmi.
Na základe koeficientovania, ten kto si aspoň raz prepočíta vyúčtovanie a zistí o čom sú koeficienty a čo to urobí s vyúčtovaním, ani by sa nečudoval ako je dôležité aj pre neho samého aby sa vodomery skontrolovali. Veď tým si chráni aj vlastné peniaze, aby niekto nemal odvahu špekulovať s vodomermi. To je jediný spôsob v rámci SVB špekulantov znechutiť nad takými maniermi. Veď potom nech každý platí
aj koeficienty, ktoré rozdielom vzniknú.
willma
30.03.06,05:25
Máš síce pravdu,ale mala som prípad, keď si chlapík nenechal namontovať vodomer, ako to vyplývalo zo zákona cca 6 rokov dozadu. Samozrejme mu bola účtovaná voda spotrebovaná aj so zarátaním strát, ktorých výška vyplynula z koeficientov a navrch aj s pokutou. To ste mali vidieť to tóčo po obdržaní vyúčtovania. Keď nepochodil sám (nehovorím o vulgárnostiach a iných kultúrnych vložkách) poslal svoju mamu, ktorá mala už blízo 80 a to už bolo veľmi zložité vysvetľovanie, že keď synáčik mal tvrdú hlavu vtedy keď bolo treba vodomery montovať tak teraz musíme mať tvrdú hlavu mi ako správca. A to je len jeden prípad z mnohých.
GabiZ
30.03.06,06:01
S týmito poslednými príspevkami plne súhlasím, malo by byť v záujme hlavne vlastníka bytu, aby kontrola prebehla po všetkých stránkach, nie len samostatný odpočet, ale aj kontrola funkčnosti, prípadne čísla vodomeru, ktorý bol namontovaný. My máme zoznam s číslami vodomerov jednotlivých bytov a treba ich kontrolovať v prípade, že by si ho dal vlastník vymeniť a nenahlásil by to SVB. My sme mali tiež veľký problém s jedným vlastníkom bytu, ktorý celé roky (ešte za čias bývalého správcu) "diktoval" (nikto to nekontroloval) stav vodomeru s desatinnou čiarkou. Príklad namiesto 83 nadiktoval 8,3. Samozrejme že pri vyúčtovaní vznikla veľká strata, ktorá sa potom rozpočítavala medzi ostatných (koeficient medzi nameranou hodnotou v bytoch a fakturačnou hodnotou). Minulý rok sme sa 3 mesiace s ním dohadovali, keď sme boli odpisovať vodu, že tam desatinná čiarka nemá čo robiť. Nakoniec si to sám overil, a zistil, že máme pravdu. Lenže namiesto spotreby príklad 10,3 m3 má 103 m3 a ak je to teplá voda, po prepočítaní GJ, ktoré sa spotrebujú na ohrev vody, plus voda ako surovina...., no bude veľmi prekvapený, hoci ráta s tým, že to musí zaplatiť, nepočíta so sumou, ktorá mu vyšla. A môže byť rád, že nejdeme 3 roky dozadu a nežiadame o to, aby sa prepočítal tento stav, ktorý nahlasoval pred rokmi a nemusel to doplatiť. Bol veľmi spokojný, keď pri vyúčtovaní mal 6-7. tis. preplatky. Takže aj o tom je fyzická kontrola, lebo ľudia sú vynaliezaví a mnohým to vychádza, kým sa nenájde naozaj zodpovedná osoba, ktorá si to naozaj aj skontroluje.
bryan
30.03.06,06:17
je korektne nechat si veci skontrolovat ... pre pokoj v dome.
ak by vsak bola kazdeho povinnost pustit pracovnika do bytu, potom by elektrarne, plynarne a dalsi netrvali na tom, aby boli merace dostupne v verejne pristupneho miesta.
pokial sa stav neda odcitat, moze sa pouzit meranie odhadom.
svojar
30.03.06,06:53
Z verejne prístupného miesta sú zpravidla merače el. energie. U plynu je to podľa mojich vedomostí iba tam, kde bol plyn do obytných domov zavádzaný pozdejšie - pri staršej výstavbe. V panelákoch je plynomer zpravidla v technickej stúpačke, spolu s rozvodom vody. A u plynu by sa myslím neoplatilo hlásiť nišžie stavy, nakoľko cena tohto média neustále stúpa a keďže sa plynomery za určité obdobie menia, tak by potom pri tejto výmene doplácal vyššiu spotrebu za vyššiu cenu.
Elena Navrátilová
30.03.06,07:04
Máš síce pravdu,ale mala som prípad, keď si chlapík nenechal namontovať vodomer, ako to vyplývalo zo zákona cca 6 rokov dozadu. Samozrejme mu bola účtovaná voda spotrebovaná aj so zarátaním strát, ktorých výška vyplynula z koeficientov a navrch aj s pokutou. To ste mali vidieť to tóčo po obdržaní vyúčtovania. Keď nepochodil sám (nehovorím o vulgárnostiach a iných kultúrnych vložkách) poslal svoju mamu, ktorá mala už blízo 80 a to už bolo veľmi zložité vysvetľovanie, že keď synáčik mal tvrdú hlavu vtedy keď bolo treba vodomery montovať tak teraz musíme mať tvrdú hlavu mi ako správca. A to je len jeden prípad z mnohých.
Kto je majiteľom bytu? Ten pán alebo jeho mama? Ak jeho mama a on sa nevie zorientovať v ktorom je storočí hovorí to o jeho inteligencii. Stále platí neznalosť neospravedlňuje.
Elena Navrátilová
30.03.06,07:39
Plyn sa nerozpočítava na viac vlastníkov......, ale voda a teplo...áno.
Bavili sme sa predsa o odpisoch spotreby týchto komodít.

A kto skontroluje spotrebu vody tým, kto ju odpisuje? U nás je to vždy niekto iný, kto ide skontrolovať a odpísať vodu do daných bytov. Teplo si odpisuje firma, ktorá nám namontovala merače tepla.
Plne súhlasím, nakoľko plyn si platí každý za seba, podľa stavu na plynomere. Ale pri vode sú bytové merače považované za pomerové a pri zistených rozdieloch s meračom na vstupe sa používa koeficient. U nás je to koeficientovanie po vstup do domu, nakoľko fakturačný merač je pri kotolni pre 3 bytovky-to znamená 1xkoeficient a rozdiel merač na vstupe do domu s bytovými merčami znova koeficient/. Keď som zhruba rátala na náš dom to je približne 80000,-. Na byt skoro 2000,-. Kto a ako môže požiadať o skontrolavanie dodávateľa stav potrubia? Neviem o nikom, takže aj toto platia odberatelia. Plyn si každý zaplatí podľa svojho plynomeru, ale keby bol tiež nejaký vymyslený na vstupe do domu bolo by to o tom istom. Len to musí zostať medzi nami, aby nám aj tam nejaký nenamontovali.
willma
30.03.06,10:31
Kto je majiteľom bytu? Ten pán alebo jeho mama? Ak jeho mama a on sa nevie zorientovať v ktorom je storočí hovorí to o jeho inteligencii. Stále platí neznalosť neospravedlňuje.

V tom bol ten fór- majiteľ bytu bol on a jeho mamička bývala vo svojom.
bryan
30.03.06,10:35
... nevadi, ale nepochopil si presne:
Novostavby a prerabky sa uz takmer vylucne robia tak, aby meracie zariadenia boli pristupne mimo privatu. Cize trend, nove ponimanie sukromia a podobne.
Okrem toho, elektronicky zber takychto udajov je tiez realny ... urcite coskoro -tak do 20-50 rokov :)
Orim
30.03.06,22:44
U nás odpočet robíme tak, že mesačne ho odpisujeme, odsúhlasili sme to na schôdzi. Tie mesačné odpočty hlásia ľudia sami, ale na konci roku to odpisujem osobne, kde si všetko skontrolujem.
Ono je to vidieť, že tá spotreba je skoro rovnaká za rovnaké obdobie u rovnakých rodín. Je to však rôzne u rôznych rodín. Tie mesačné odpočty mi slúžia len na porovnanie, či vodomer funguje. Keďže všetci vedia, že to na konci budem kontrolovať osobne, nemajú dôvod mi nahlasovať iné údaje než sú natočené. Pretože ak by mi zle nanahlásili spotrebu 2x za sebou, (napríklad nič) tak im idem skontrolovať osobne vodomer aj s pustením vody, či sa točí. Chodíme tam dvaja aj s vchodovým dôverníkom. Ak sa zistí závada vymeníme vodomer a dopočítame ten rozdiel podľa ich priemernej spotreby. Na druhej strane sme tiež takto zistili nadspotrebu (tečenie vodovodu do WC). Keď sme majiteľa upozornili na to, že za dva mesiace mal spotrebu ako pred tým za dva roky a že to bude musieť zaplatiť hneď si dal vymeniť ventily na vodovodoch.
Treraz chcem navrhnúť aj sankcie ak niekto bude mať pokazený vodomer bude to vedieť a nenahlási to. Ešte síce neviem aké ale na schôdzi o tom budeme jednať. Oni si na seba sami niečo vymyslia.
kukučka
30.03.06,23:19
Dobré účty robia dobrých priateľov. Je predsa v mojom záujme platiť čo najmenej a kontrola tomu napomôže, tak aký problém?
menem
22.09.06,11:18
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.
GabiZ
22.09.06,11:46
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.


Tak toto by som ti neradila, zákon jasne hovorí aj o povinnostiach vlastníkov bytov. A potom pri vyúčtovaní môžeš mať ohromné problémy, pretože správca, prípadne zástupca spoločenstva bude argumentovať týmto paragrafom. § 11 ods. 3 zák. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov:
(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.
A v tomto prípade žiadne nadiktované hodnoty od teba nemusí akceptovať, kým mu neumožníš overiť si ich. Nejde tu totižto len o odpísanie hodnôt, ale aj o kontrolu meračov (čislo, stav a pod.). Pozor na to, pokuty bývajú nemalé.
Chobot
22.09.06,11:55
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.

Pokiaľ máš rodinný dom, tak vstup do neho pre cudzie osoby je obmezenejší, ale aj tak si myslím povinná vpustiť odborného pracovníka aspoň napr. na revíziu plynových spotrebičov. Odpočet neviem, lebo ten je vo väčšine rodinných domov riešený meračni mimo domu.

Pokiaľ však ide o byt v bytovom dome, tak si vedľa, lebo v zmluve o výkone správy máš ustanovenie, že si povinná umožniť vstup správcovi na vykonanie potrebnej údržy a nevyhnutných opráv. Medzi údržbu patrí aj odpočet energií. To, že niektorí to robia len tak, ža si nechajú nahlásiť stav medzi dverami, je ich dobrá vôľa (a uľahčenie práce), ale ak by mal správca pochybnosti o správnosti údaju, môže požadovať umožnenie vstupu a skontrolovať merač.

To že si majiteľom bytu este neznamená, že si neobmedzeným majiteľom, ktorý nemá žiadne povinnosti.;)
Elena Navrátilová
22.09.06,15:02
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.

Nakoľko sa stretávam aj s takýmto názorom v rozpore so zákonom akosi pričasto, je v záujme každého člena SVB sa oboznámiť aj so znením zákona. Povinnosť členov SVB a vlastníkov bytu plynie tak zo zákona ako aj v dodatku, resp. v zmluve o SVB. K tejto zmluve v zmysle zákona pritúpil prvý člen /vlastník bytu/, ktorý ho kupoval a nástupníctvo je určené a plynie zo zákona o SVB. Pokiaľ by nejaký vlastník nechcel sprístupniť priestory za účelom odpisu stavu meracieho zariadenia, z ktorých sa uskutočňujú výpočty za služby spojené s užívaním bytu na zhromaždení sa môžu ostatní členovia dohodnúť na riešení tohoto problému. Vlastník bytu, ktorý nie je prístupný na sprístupnenie bytu zaplatí priemer spotreby za službu. Každý čo robí vyúčtovanie, vie ako sa preplácajú stavy na meračoch vody koeficientovaním. Takže všetci budú aj tak podozrievať práve takých čo nie sú ochotní na sprístupnenie bytu. Veď SVB má prednostné právo na byt aj pri exekúciách.
Halli
26.09.06,15:09
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.

Ach jaj to tu mame zase niekoho vymudrovaneho. Barak ako barak, ale tento asi nieje tvoj cely ! - to si možeš hovoriť na rodinnom dome, tu si v nejakom spoločenstve ludi, kde ti prinaleži iba nejaka čast z toho "baraku"
- takže sa tak aj spravaj!
Viera123
26.09.06,19:20
Poraďte mi prosím čo mám robiť, keď si nechcem pustiť domovníka dobytu pri odpisovaní vodomerov.Zatiaľ som vždy pravdivo nahlásila stavy vodomerov, ale silou mocou mi chcú ísť do bytu.Viem,že ho nemusím pustiť,ale ako ho mám stále odbiť?Ďakujem.
Kde si zobrala, že ho nemusíš vpustiť? Ak je poverený odpisom vodomeru, vpustiť ho musíš. Nestačí, že si vodomer odpíšeš sama. Musíš umožniť vstup do bytu, či rodinného domu pracovníkom, ktorí sú na to poverení. Inak ti môžu odstaviť dodávku vody. Vieš si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby si to každý nahlasoval napr. pri zdražení cien energií? Taktiež musíš vpustiť dnu pracovníka elektrární, plynární. Musíš im umožniť vstup za účelom odpisu meracích zariadení.
rosemary
27.09.06,10:40
Je to veľký problém, veď sme kadejakí. Jeden spolubývajúci mal na vodomeroch namontovaný elektromagnet, preto nikdy nepustil odpisujúceho do bytu. Nahlásil si spotrebu, ktorú mu ukazoval vodomer. Tak mal 4 kubíky teplej vody za rok. Keď sa ho domovník pýtal, čo to má za blbosť, povedal že sú otužilci. Potom sme jeho skutočnú spotrebu zaplatili ostatní nájomníci. Tak sme si na schôdzi odsúhlasili, že budú chodiť neohlásení kontrolovať funkčnosť vodomerov.
Ja nemám čo schovávať. To čo som spotrebovala chcem aj zaplatiť
GabiZ
27.09.06,10:55
Logicky ten, čo má čisté svedomie nemá problém dať si odpísať stav vodomerov od oprávnenej (cudzej) osoby. Takémuto človeku to nemusí prikazovať ani zákon. Len tí, čo majú za ušami obyčajne špekulujú, ako sa vyhnúť tomu, aby im na to niekto prišiel. Paradoxne dobre vedia, čo by ich postihlo, to si vedia prečítať ale o svojej povinnosti sa akosi nemôžu nikde dočítať:confused:
Ja ako predseda alebo správca domu by som apelovala prostredníctvom schôdze na ostatných vlastníkov bytov, neustále by som im opakovala, aké rozdiely sú medzi fakturačným a pomerovým meračom, že ten rozdiel prostredníctvom koeficientu zaplatia všetci a verte mi, toto ľudí vyprovokuje k tomu, aby trvali na tom, že kontroly sa budú robiť častejšie a ľuďmi, ktorí budú na toto určení. Všetko to treba vyjadriť konkrétnymi sumami, lebo ľudí zaujíma hlavne to, čo zaplatia a čo by nemuseli zaplatiť.
Orim
01.10.06,21:07
Nejako mám pocit, že sa to tu v niektorých prípadoch zvrhlo na to, či rešpektovať zákon alebo nie. K tomu nemám čo dodať.
GabiZ
02.10.06,06:57
Nejako mám pocit, že sa to tu v niektorých prípadoch zvrhlo na to, či rešpektovať zákon alebo nie. K tomu nemám čo dodať.

Orim úplne s tebou súhlasím, zákon by mal byť pre každého alfa omega a hľadať riešenia, ako ho obísť, to je fakt na zamyslenie. Každopádne v niektorých prípadoch presvedčiť ľudí o ich povinnostiach býva ťažké, aj keď im pred nosom mávaš zákonom. Niektoré príspevky to potvrdzujú.
Halli
02.10.06,07:56
Vidím, že ti ktorí rebelovali sa viac neozvali a tak sme si len overili, že vieme o čom hovoríme a myslím, že je zbytočne odpovedat ludom, ktorí tu hodia takuto temu a viac nereaguju. Je to zbytočna strata času... Prajem Vam milí SVBčkari, že by sme museli riešit "LEN" taketo problemy.. ;) Prajem pekny den všetkým.