mellany
07.02.14,10:46
Dobrý deň, máme s manželom záujem o pozemok s domom , na ktorom je od roku 2012 exekúcia.
Na dom má záložné právo nebanková úverová spoločnosť a obyvateľmi sú členovia početnej rómskej rodiny. Ako máme postupovať pri kúpe ? Máme poslať ponuku úverovej spoločnosti, alebo počkať na oficiálnu dražbu? Ak by sme ho odkúpili od úverovej spoločnosti, kto vysťahuje pôvodných obyvateľov? Mám obavu ,že nebudú chcieť odísť.
Vďaka za radu.
alaya1
07.02.14,09:58
Uver mozete vyplatit aj dom mozu na vas napisat, ako na vlastnikov, ale kde mate istotu, ze dokazete tych ludi z domu vystahovat. Nebudu ani peniaze, ani dom - urcite by som do takeho rizika neisla.
Xanti
07.02.14,10:04
Môžte poslať ponuku úverovej spoločnosti, spraví dražbu rýchlejšie ak vie, že je zájem o nehnuteľnosť. Ale vysťahovať pôvodných obyvateľov neprináleží úverovke, ani nikomu inému. To ich budeš musieť sama dať vysťahovať. Ako je spomenuté, do takého rizika by som nešla.
Bednarova J
07.02.14,16:32
Nepíšete, či podľa info z listu vlastníctva viazne na dome exekučné záložné právo, alebo je zapísaná exekúcia predajom nehnuteľnosti. Pokiaľ Pokiaľ sa ešte nezačala exekúcia predajom nehnuteľnosti môžete odkúpiť dom od pôvodných vlastníkom so súhlasom záložného veriteľa - oprávneného z exekúcie a exekútora, čím sa vyhnete pomerne zdĺhavému konaniu vo veci predaja nehnuteľnosti v exekúcii. Exekútor Vám vyčísli presnú sumu akú dlží vlastník domu úverovej spoločnosti a jemu. Pokiaľ pôjde o nižšiu cenu ako by ste boli ochotný za dom zalatiť, vypracujete kúpnu zmluvu s tým, že časť kúpnej ceny pôjde na vyplatenie dlžoby exekúorovi, ktorý Vám obratom vydá potvrdenie o výmaze exekučného záložného práva. Zabezpečte si to v zmluve.
Ak by sa konala dražba exekútorom ide o pomerne zdĺhavé a procesne náročné konanie ( lehoty, schvaľovanie súdom a pod...) Môžete ísť za exekútorom, že máte záujem o dom , aby začal s predajom nehnuteľnosti. Zistí sa cena znaleckým posudkom, určí sa termín dražby, zverejní sa dražobná vyhláška a draží sa, príklep je udelený tomu, kto dá najviac a podlieha schváleniu súdu, potom sa urobí rozvrh výťažku z dražby, ktorý opäť musí schváliť súd. Po schválení príklepu súdom sa stávate vlastníkom nehnuteľnosti, preto ak ho budú naďalej obývať predchádzajúci majitelia máte právo ich vypratať. Ak nebudú chcieť dobrovoľne opustiť nehnuteľnosť tak cestou súdu a následnej exekúcie.
jao
03.02.15,07:00
Znie to jednoducho ale poznam pripad drazby kde sa dom vydrazil ale doposial sa vydrazitel nenastahoval , po 3 rokoch!!
Stale tam byvaju povodni majitelia.Neviem ci sa dohodli s majitelom na prenajme alebo dalej nekonali a preto sa pytam?
Aka je ucinost vystahovania sudnou cestou?

Ako postupuje sud?Pride policia a vystahuje ich na ulicu?Alebo kto im zabezpeci nahradne ubytovanie?Na koho naklady?Na koho starosti to ide?

Ano sud rozhodne ale kto bude konat,opet vydrazitel ktory na to nema ziadne paky a je bezmocny ...,na koho plecia sud povinnost a naklady na prestahovanie prenesie???

Dik
Chobot
03.02.15,07:45
Ja poznám prípad, kde v takto zakúpenom dome už 12 rokov býva pôvodný majiteľ. Nový majiteľ sa súdi s tým pôvodným už roky a súd sa stále neskončil, viď môj komkentár v tejto téme:

http://www.porada.sk/t235661-exekucia-spoluvlastnickeho-podielu.html#post2492998