milan278467
19.02.14,21:32
Dobrý den, rozmyslame nad otvorenim zelovocu v jednom menšom meste cca 30tis obyvatelov, k dispozicii mame mame maly priestor v centre, vo dvore cize nieje vyklad priamo do ulice,,myslite si ze ma zmysel dnes pri dobe super a hypermarketov predavat ovocie a zeleninu takymto sposobom?? resp kombinaciou predavat v obchode + este aj na trhovisku pripadne na trhovisku vo vedlajsom meste?? pripadne iba na trhovisku?? priestor je cenovo velmi zaujimavy prenajom vyjde na 150Eur mesacne,,neviem vsak ake poplatky pytaju na trhovisku za prenajom trhoveho miesta,,,dakujem za vase nazory
erik555
19.02.14,20:37
Cena tovarov je asi rozhodujuca...nevieme, co mozes s tym urobit.
arizona
19.02.14,20:38
Ked budes chciet predavat rovnako "kvalitne" ovocie a zeleninu ako hypermarkety, tak si moc vernych zakaznikov nenajdes, lebo oni si rovnaky tovar kupia v hyperbordeloch ovela lacnejsie.
Ale coraz viac ludi je ochotnych zaplatit za domace produkty,vypestovane u nas. Myslim, ze tu mas vacsiu sancu...
Poplatky za miesto na trhovikach sa dozvies na mestskom urade,alebo u prenajimatela.
milan278467
19.02.14,20:47
no uvazujem nad tym tiez ze ovocie a zelenina a vsetky ostatne produkty by boli cisto slovenska produkcia samozrejme by sa to zrejme troska odrazilo na cene pretoze by som nemohol az tak dobre konkurovat dovody su tie ze ovocie a zeleninu by som si musel sam skupovat a chodit priamo po pestovateloch a nakupovat co by boli naklady na cestovne + potencionalne vyssia cena za kilogram ovocia a zeleniny ako z velkoskladu nieje to vsak vzdy pravidlom,,,,zalezi aj od toho ake mnozstva by som kupoval napr ine by bolo keby som siel napr zo zvolena do namestova kupit jablka tak aby sa mi to rentovalo musel by som kupit min 300kg jablk ktore by som musel nasledne predat a po ceste nabrat este nejake dalsie produkty od inych farmarov napr zemiaky atd,,nehovoriac o tom ze napriklad niektore druhy ovocia a zeleniny sa asi na slovensku nepestuju takze uplne 100ˇ% sk by to asi nebolo alebo keby bolo tak by tam mozno nieco chybalo napr pomarance,mandarinky
kukučka
19.02.14,21:20
V našom podstatne menšom meste sa uživia dva zelovoce, ale postupom času sa zmenili na potraviny, majú aj drogériu, ale hlavne otvorené do 21.00.
V čase zavárania majiteľ vozí tovar z dolniakov a žijú.
taiko
19.02.14,21:55
ja sam by so rad zaplatil vyssiu cenu, keby som vedel, ze produkty su od lokalneho pestovatela.
taiko
19.02.14,21:56
Ked som bol mladsi moj kamarat vozil melony do kosic priamo od pestovatela z Komarna. Sice zil v aute, ale nikto nemal take dobre, lacne a kvalitne melony ako on. Tymto pristupom sa odlisil od ostatnych
taiko
19.02.14,21:58
Moze, ak to budes robit poctivo, vybudujes si zakaznicku zakladnu, a budes mat cerstve produkty od lokalnych dodavatelov, najde sa podla mna vela ludi co si bude ochotnych priplatit. Sam by som bol prvy v rade. :)
korela
19.02.14,22:00
Veď práve ľudia po tomto presne volajú. Ide o regionálne potraviny. V Maďarsku tento systém už funguje dávnejšie. Obchádza sa tým veľkoobchod, koľkokrát sa stáva malopestovateľom, že im veľkoobchod ponúkne tak nízku cenu, že si až poplačú.
V Maďarsku im tovar dokonca pestovatelia vozia sami do obchodov. To sa ti postupne vyselektuje, ktorí privezú a ktorý tovar zaobstaráš sám. Po čase získaš prehľad o kvalite ponuky a sortimentu, môžeš ich ev. zaviazať zmluvami.
Priestor je vyhovujúci, čo je dobré, si urobí reklamu aj samo. Možno by bolo vhodné ešte plus k obchodu vo dvore urobiť malý ambulatný pult vonku na chodníku ako pútač. Poznám veľkosklad, ktorý je pri frekventovanej ceste za mestom, robia to týmto spôsobom. Zastavuje sa auto za autom, pretože sa môžu kupujúci spoľahnúť, že ich tam nájdu každý deň. V sezóne.
Ľudia budú vďační za čerstvý tovar.
Práve som nedávno čítala, že Poliaci začínajú obchádzať potravinové reťazce a vracajú sa k malým klasickým obchodom. Ušetria čas, podporia svoju ekonomiku.
Za zákazníka iba ďakujem za tvoju iniciatívu, bodaj by začali vznikať tieto zelovoce konečne aj v Bratislave.
Neviem, ako ďaleko si od BA, ale čo sa tu v tržnici predáva za nekvalitný tovar, ktorý je i tak z veľkoobchodov je na zaplakanie a keď vidím staré babičky, ktoré na neho ani nedovidia, príde mi z toho smutno. Brokolica bežne plesnivá vo všetkých stánkoch, to je pravidlom.
Tak časom môžeš expandovať.
korela
19.02.14,22:03
Otváracia doba je veľmi zaujímavá.
korela
19.02.14,22:05
Presne. Aj paradajky, papriku, marhule ...
taiko
19.02.14,22:07
ako vies? :)
lame166
20.02.14,05:16
§ 11
Poplatky

1. Poplatok na trhovisku za prenájom stánku sa stanovuje:
a) jednorazový poplatok pre predávajúceho
- s trvalým pobytom v meste Vrbové .......................1,50 €/deň
- s trvalým pobytom mimo mesta Vrbové ............... 2,00 €/deň
b) mesačný poplatok .................................................. 30,00 €/mesiac

2. Umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb a umiestnenie predajného zariadenia
na verejnom priestranstve je spoplatnené podľa platného VZN o miestnych daniach.

3. Poplatky za trhové miesta a prenájom stánkov na príležitostných trhoch a jarmoku sú stanovené
podľa druhu tovaru a veľkosti predajnej plochy v cenníku, ktorý tvorí prílohu tohto VZN.



§ 12
Orgány dozoru a sankcie

1. Dozor nad dodržiavaním tohto VZN vykonáva Mesto Vrbové prostredníctvom
a) poverených pracovníkov Mestského úradu vo Vrbovom
b) Mestskej polície mesta Vrbové.

2. Mesto Vrbové, ako orgán dozoru môže uložiť pokutu v zmysle § 12 ods. 2 zákona č. 178/1998 Z.
z.

3. Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď orgán dozoru zistil porušenie povinností,
najneskôr však do troch rokov odo dňa keď k porušeniu povinností došlo.

4. Mesto Vrbové vydá rozhodnutie o uložení pokuty podľa zákona č.71/1967 Zb. o správnom konaní
(správny poriadok) v znení neskorších predpisov.

5. Mestská polícia Vrbové pri udeľovaní pokuty postupuje v zmysle zákona č. 372/1990 Zb. o
priestupkoch v znení neskorších predpisov.

6. Orgány dozoru môžu zakázať predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhových miestach
fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá bez povolenia zriadila trhové miesto
alebo bez povolenia predáva výrobky, alebo poskytuje služby na trhovom mieste alebo porušuje
povinnosti predávajúcich na trhových miestach podľa § 10 tohto VZN.



§ 12
Zrušovacie ustanovenia

Dňom nadobudnutia účinnosti tohto VZN sa ruší Všeobecne záväzné nariadenie mesta Vrbové č. 8/2006
o podmienkach predaja výrobkov a poskytovanie služieb na trhových

Chcel som poslať celú prílohu no nešlo mi to.Súhlasím z korelom ze si treba vybudovať kontakty z malopestovateľmi,drobnými pestovateľmi predávajúcími z prebytkov.Zistiť si legislatívu,aby nemuseli platiť dane,prípadne malé dane z prebytkov.Zabezpečiť si malú reklamu napr.bezplatne medzi občanmi.Reklama je aj osobné rady a recepty z produktov,čerstvá zelenina z eko. dedín a nie zo skleníkov.To nie je v hypermarketoch,ani rady. Tip...z dedín aj čerstvé mlieko z ktorého si občania môžu urobiť zadarmo kyslé mlieko, napr..tvaroh.Rada a typy sú zadarmo.No a ozbrojiť sa trpezlivosťou v boji z legislatívou.Otázka-sú bio potraviny v hypermarketoch ozaj bio? Nieje ích kontrola skorumpovaná? A my platíme ako za bio.A zodpovednosť kontroly nikde.
lame166
20.02.14,05:35
Neviem poslať celú prílohu,ako to asi má vypadať,no každé mesto má svoje interné predpisy a zákony.Tak si ich treba dobre preštudovať aby sme zadarmo nemuseli platiť pokuty iným na odmeny. Ešte chcem dodať k svojmu komenáru,skúste svoju pôsobnosť obohatiť pomocou starším ľuďom,prípadne kto bude mať záujem donáškou domov,ak je to vo Vašej možnosti. Ak máte niekoho v rodine nezamestnaného a môžete mu dôverovať,zamestnajte ho.Zistite si aké príspevky a úľavy môžete získať na dotyčného. A sociálna služba donášky domov je určite v terajšej dobe veľmi žiadúca. Nie je to len neosobná donáška pizze. Len ten človek musí byť empatický a spoľahlivý.A reklama sa rozšíri po meste medzi ľuďmi lepšie ako v televízii,keď si vtedy ideme vyčistiť zuby alebo iné činnosti :-)
milan278467
20.02.14,06:07
mesto v ktorom to chcem urobit je od ba vzdialene cca 300km ale neskor mam plany otvorit aj inde uvidime ako to pojde odzaciatku sme sa chceli aj s partnerkou oprientovat na slovenske ovocie a zeleninu len niekedy sme vahali kvoli cene ci to ze to ovocie je slovenske presvedci ludi aby si ho kupili mozno aj za o nieco vyssiu cenu , zas ta cena nebude niekde uplne v inej dimenzii,,mame v umysle predavat napriklad aj nejaky doplnkovy sortiment ako napr slovensky cukor,med alebo slovenske dzemy,zavaraniny a napriklad aj slnecnicovy olej.takisto v lete melony mozno neskor nejake ovocne stavy bud vlastnu vyrobu alebo od nejakeho slovenskeho producenta,,,,dalo by sa to vsetko ponukat aj po okolitych dedinach formou ambulantneho predaja a rozvazat to,,takisto rozmyslame ze dame dovoz ovocia a zeleniny po tom meste zdarma viete ked pride nejaka dochodkyna ktora neunesie 15kg zemiakov ze by sme jej to doviezli domov,,,,
milan278467
20.02.14,06:11
presne toto mame v umysle uz od zaciatku aj kvoli tomu ze ten priestor je v centre a viete dochodcovia napriklad neodnesu tolko vela keby si chceli nakupit toto urcite planujeme zaviest
taiko
20.02.14,06:13
paci sa mi Tvoj napad cim dalej tym viac :)
korela
20.02.14,09:38
Máš na mysli debničkový predaj, ktorý je v Čechách aj v Maďarsku už zaužívaný roky a sú to aj bioprodukty, iba na Slovensku je to stále nedosiahnuteľné pre zákazníka. Dcéra je v poradovníku asi 2 roky u niekoho.
Čo sa týka ceny, musíš ju stavať podľa konečného zákazníka. A tak buď si vyberieš cestu kvantity, alebo kvality. I keď pôjde stále o tie isté produkty. Nemal by si mať vysoké ceny a ani trochu vyššie. Ak by si ľudia - pestovatelia uvedomili, že majú odbyt, opäť by ožil slovenský vidiek ako kedysi. Veď dôchodca nemá dnes veľké možnosti si privyrobiť.Bude rád, aj ho to bude tešiť, že je ešte užitočný a finančne si pomôže.
My sme si sami po niekoľko rokov kupovali na celú zimu jablká priamo z vybratých stromov od známych (80 kg, viac sort) a ich cena bola ako v obchode. To ešte za socíku. Aj koreňovú zeleninu sme mali uloženú v piesku.
Slovenský med mám zmapovaný po celom území, ceny od jedného výrobcu sa dosť líšia, preto si ho nechávam posielať na dobierku. Nepreplácam. V dnešnej dobe má zákazník možnosť orientácie v cenách.
Ja by som asi išla na začiatku pár rokov cestou kvantity (za normálne ceny a námahu), získala zákazníkov a potom až po získaní širokej klientely začala ceny upravovať, ak by bolo treba a považovala by som to za vhodné.
Tie roznášky sú veľmi dobrý nápad, ja sama používam http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK, napriek tomu, že som nútená kupovať zeleninu z celého sveta práve od nich, mne ide o práve o tú nešťastnú váhu, ťažké nákupy. Doteraz som prinášala raz za týždeň nákup s taxi, teraz ušetrím čas a dovoz ma vyjde lacnejšie, tovar je kvalitnejší ako priamo v obchode.
Myšlienku máte výbornú aj s inými slov. produktmi.
ariadna22
20.02.14,10:01
musíš rozmýšľať aj nad kúpnou silou obyvateľstva v meste. Je iné robiť to v Blave a iné v hladovej doline. U chudobných bohužiaľ rozhoduje cena, stredná vrstva si dovolí priplatiť za kvalitné potraviny. Ja chodím predávať na trh ovocie a zeleninu z našej farmy a bohužial tam predávajú tiež drobnopestovatelia- a to asi tak, že idú o 9.00 večer do kauflandu a zoberú v zľave tovar a potom mi na trhu rozprává báchorky ako ju baví vyťahovať peržlen veľký ako kŕmnu repu z bahna a ako jej takto všetko suprovo narastie ... . Odrby, odrby, alebo babka chodí na vajcia do tesca a predáva ako svoje...
kopretinka
20.02.14,10:14
ale veď na vajciach z obchodu je pečiatka......to by musela každé vajce riadne vydrhnúť....
milan278467
20.02.14,11:03
moznosti su dve co sa tyka miesta moznost cislo jedna je Lučenec zelovoc + predaj na trhovom mieste to je blizsie nasho bydliska,,moznost cislo 2 je zelovoc v trnave + chodit predavat niekde na trh + napriklad tyzdenny rozvoz zeleniny a ovocia do BA napriklad s tym ze sa spravy online shop a objednavky a pre trnavsky a ba kraj by boli rozvozy zdarma,,slo by o rozvoz raz tyzdenne pre ba a raz tyzdenne pre tt,,,co sa tyka nakladov na prenajom obchodu je to rovnako ci v trnave ci v lucenci az na to ze do trnavy by sme museli cestovat z okolia lucenca napr pri zasobovani alebo pri rozvoze takze napr 3x v tyzdni by sme museli cestovat taku dialku nakolko byvanie mame v okrese lc
milan278467
20.02.14,11:06
sak toto,,moznosti su dve ja neviem co je hladova dolina mi sme na sk neboli uz dlhsie resp boli sme tam v novembri ale nejako extra sme to neanalyzovali,,viem vsak ze napr na dedinach na strednom slovensku je to bieda to su tie hladove doliny,,moznosti su dve obchod v lucenci a trhovisko napr v banskej bystrici alebo zvolene alebo obchod v trnave a trh v blave prip rozvozy tyzdenne po blave alebo bystrici,,prenajmy vyjdu narovnako mozno 40eur rozdiel - trnava je drahsia o 40eur zas je tam novsi priestor atd ale vacsi problem je to napriklad z byvanim nakolko byvanie mame v okrese lc,,cize by sme museli taku dialku dochadzat,,,rozmyslame aj o webstranke a rozvoze raz tyzdenne napr po ba alebo tak
ariadna22
20.02.14,12:25
tak neviem či aj vajíčka, lebo my máme vlatné sliepky, ale kopa vecí áno, vajíčka teda beriem späť
ariadna22
20.02.14,12:26
okr. lučenec teda neviem, ale na portáloch s žiadosťami o charitu sú aj okr.Lučenec (to viem z osobnej skúsenosti), blava a trnava -to by som si vybrala
korela
20.02.14,13:19
Spravte si analýzu na internete, kde zatiaľ nie je poriadny debničkový predaj. V Trnave je. Firma Frou-frou.
Online donáškové fy v BA majú nehorázne drahé všetky potraviny, vrátane ovocia a zeleniny. To si dôchodca ani bežne zarábajúci človek nemôže dovoliť. A pritom je celý ponúkaný sortiment z veľkoobchodov a obchodov. Zaujímalo by ma , ako im do toho skočilo Tesco so svojím rozvozom, ktoré má more položiek z celého spektra.
http://tlacovespravy.sme.sk/ts/2903/tesco-potraviny-domov-ulahci-nakupy-uz-14-miliona-slovakom/
Tesco Potraviny domov uľahčí nákupy už 1,4 milióna Slovákom.
Je smutné, aj u nás na lokálnom trhovisku, kde sú aj fixné stánky, čo sú v podstate klasické malé zelovoce aj s južným ovocím, ktoré sa u nás nedopestuje, tovar majú z veľkoskladov, viem z ktorých odoberajú, majú ich pod nosom, žiadne enormné vzdialenosti, niečo okolo jedného km, a sú max. predražení. Vydávanie bločkov suverénne ignorujú i teraz počas lotérie.Takže nájomné majú zadarmo. Iba ľudia majú pocit, že keď boli na trhu, boli na trhu. V piatok a sobotu prídu praví trhovníci so svojimi prebytkami.
Rovnaká situácia je na Centrálnom trhovisku v BA, kde si zakaždým Česi na služobných cestách za socíku nakúpili domáce produkty, nie ako dnes, kedy je pomiešaný tovar z dovozu, pretože v Prahe taká možnosť nebola.
Dnes nás Česi ďaleko predbehli a na preslávené Holešovické trhy zatiaľ nemáme. http://www.holesovickatrznice.cz/o-trznici.html

"Najdete zde také hojně navštěvovaný zeleninový trh, největší v Praze, s denně čerstvým ovocem a zeleninou od drobných pěstitelů, který se o sobotách rozšiřuje o farmářské trhy nabízející domácí uzeniny, ryby, sýry, med a další produkty. Tržnice je rovněž známá svým rozlehlým asijským trhem, který mají v oblibě především zahraniční turisté."
Tie farmárske trhy sú vraj fantastické.

Bratislava ostala v tieni.
Za povšimnutie http://www.staryotec.sk/
Ako ich sledujem, priblížili sa k ľuďom do obch. centier. Mali jednu predajňu na výpadovke v Moste pri Bratislave, prechádza po nej množstvo rodín do satelitných novovybudovaných obcí dennodenne, čiže klientela solídna, napriek tomu ho zrušili. Inak tovar majú výborný.
Nezaoberajú sa zelovocom.