solčanka
20.02.14,09:38
Syn v tomto mesiaci prerušil zo zdrav. dôvodov štúdium na VŠ, mieni v ňom pokračovať na jeseň. Keďže som SZČO, uvažujem, že ho kvôli odvodom zamestnám u seba / dosiaľ som zamestnancov nemala/, živnosť mám len popri vl. zamestnaní druhý rok, mám len nulové preddavky.
Akú formu úväzku pre syna by ste mi odporučili? Ak ho prijmem na riadny prac. pomer na dobu určitú /do konca augusta/ na cca 10 hod./mesačne za 20 eur a budem zaňho odvádzať adekvátne symbolické odvody, nebude s tým nejaký problém? A nebudem musieť ja /ako zamestnávateľ za seba/ tiež hneď platiť preddavky do poisťovní? /príjem zo živnosti mám nízky/.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
20.02.14,08:41
Zamestnanie syna nijako nesúvisí s tvojimi preddavkymi (ako SZČO). Preddavky budeš platiť ako zamestnávatel (za syna)

O evidencii na UP syn neuvažuje ? Tým by sa vyhol plateniu odvodov do ZP ako samoplatitel - čo chceš zrejme vyriešiť jeho zamestnaním u teba.
solčanka
20.02.14,09:40
Nie, syn neuvažuje o evidencii na ÚP, čaká ho operácia a doliečovanie a tak sa mi vidí jednoduchšie zaplatiť zaňho odvody adekvátne dajme tomu k tej spomenutej sume 20 eur. Mne ide hlavne o to, či sa dakomu na úradoch nebude zdať 10-hodinový mesačný úväzok za plat 20 eur podozrivý.
veronikasad
20.02.14,09:43
Ak ho čaká operácia a dlhodobejšia PN-ka, , tak by bol pre neho vhodnejšia prac.zmluva s príjmom aspoň vo výške min.mzdy, uzatvorená pred vznikom PN-ky. Vznikne mu nárok na nemocenské, počas PN-ky žiadne odvody za neho platiť nebudeš.
solčanka
20.02.14,09:50
Aha, ďakujem za dobrú radu. Pekný deň.
uko
20.02.14,10:23
ale treba sa este zaregistrovat na danovom urade ako zamestnavatel. okrem platenia odvodov vzniku aj povinnosti ako napr. podavanie prehladu o preddavkoch, hlasnie, rocne zuctovanie dane....
uko
20.02.14,10:31
veronikasad ....ale aj tak by mu nemohla dat mzdu 20EUR. musí dodržať minimálnu mzdu. či?
Xanti
20.02.14,10:32
môže ved píše 10 hodín do mesiaca .. a minimálna mzda je tuším 20,23 eur za taký úväzok.
veronikasad
20.02.14,10:35
Uko, čítal si kvoli čomu som jeho matke doporučila minimálnu mzdu ? Pri skrátenom úväzku je potrebné dodržať min. hodinovú mzdu, resp. min.mesačnú mzdu, zodpovedajúcu prac.úväzku
uko
20.02.14,10:54
áno čítala. len som sa chcela uistiť ohľadom dodržiavania min. mzdy. ďakujem.
solčanka
20.02.14,11:18
Aha, ďakujem za dobrú radu a prajem pekný deň
solčanka
20.02.14,11:59
Ešte mám otázku, ak neobťažujem - aký jednoduchý mzdový a účtovný SW by ste mi odporučili? Ďakujem.