jagino
25.02.14,15:55
Dobry den, mohli by ste mi prosim vas poradit ohladom poberania davky v nezamestanosti?


Pred tromi rokmi som sa vratil z Norska po dvoch odpracovanych rokoch, pred tym som robil rok v Holandsku. Ked som si bol teda po navrate z Norska vybavovat na SP podporu v nezamestanosti, dolozil som vsetky potrebne doklady, formulare a zmluvy aj danove vypisy. Pani na urade ma odbila, ze vraj ja nemam na nic narok, ze co chcem, ze mam zit z toho co som si zarobil. Tak som to hodil za hlavu a urobil som to co mi povedala, ved naco sa skriepit ked oni su na to aby nam poradili a pomohli... Potom presli asi 4 mesiace a zamestnal som sa na Slovensku.

Chcem sa opytat ci mam narok na spatne vyplatenie tej podpory, ci je daka sanca sa dopracovat k tym peniazom ktore mi vtedy patrili a nedostal som ich, pripadne sudnou cestou....

Velmi pekne dakujem za radu
Katy a R
25.02.14,15:35
myslíš asi dávku v nezamestnanosti - si ju ani nežiadal - tak ti ani nepatrí. A okrem toho sa obávam - že vtedy by si mal nárok na dávku - ak by si si požiadal z Nórska - podľa ich predpisov.
Ak ti teraz skončí PP - a zaregistruješ sa na UPSVaR (toto je podmienka) - tak by si mohol požiadať o dávku v nezamestnanosti - podľa zák o SP - treba mať dva roky poistenia za posledné tri roky - tu pozri http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-05-2013-a.html#104
(môžu ti započítať aj obdobie poistenia v zahraničí)