tapara
01.03.14,12:49
Dobry den chcel by som sa spytat taku vec pred 2 rokmy som sa rozviedol , pred sobasom som dostal do daru od rodicov 3 izbovy byt , pocas manzelstva sme byt prerobily zobrali nan pozicku jednu velku a jednu mensiu , po rozvode mi manzelka nechala vsetko na krku a musel som predat byt a zaplatit velku pozicku a tu mensiu platime spolocne aj ked v katastry som bol zapisany vlastnik bytu iba ja a pozicku sme si brali spolocne nie ako druha osoba.
co v takomto pripade sa da spravit , nalezi my podla zakona nieco napriklad tej velkej pozicky polovica ked som ju vyplatil sam ? dakujem za odpovede
misoft
01.03.14,12:13
Z textu:
- byt je výlučne tvoje vlastníctvo.
- všetko to čo sa do toho bytu vrazilo počas manželstva ide pol na pol. T.z. pôžička veľká i menšia je vaša spoločná a mali by ste ju hradiť taktiež pol na pol.
Keďže ex- nechala na tebe splácanie veľkej pôžičky (a ak máš na to doklady o splácaní) - ona sa na tvoj úkor obohatila.
Pokiaľ ešte nemáte BSM vysporiadané - toto môžeš odpočítať z jej podielu pri delení BSM. Ak však BSM vysporadané bolo a na tebe zostala tá veľká pôžička (pričom tú malú obaja splácate spoločne) - rieš to súdne, aby ex- ti vrátila 1/2 vyplatenej pôžičky, inak sa ex- dopúšťa tr. činu neoprávneného obohatenia - nech súd vydá plat. rozkaz na sumu, ktorú ti dlhuje (1/2 pôžičky).

A ako som spomínal - byt je LEN tvoj - dostal si ho PRED sobášom! Teda do BSM nespadá, len to čo sa investovalo....
Mária27
01.03.14,12:13
Byt je len tvoj, zhodnotili ste ho pôžičkami. To, čo si zaplatil sám, je tvoja vec. To, čo ste zaplatili spolu, z toho patrí polovica tvojej manželke, lebo zo spoločného ste vložili do tvohjho výlučného majetku. Čiže vyplatíš manželku z polovice spoločných investícií a byt ti zostane.

§ 150 občianskeho zákonníka - zásada vyporiadania BSM
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.
misoft
01.03.14,12:15
@Mária27 - pozor - jeho ex- na neho nechala, aby splatil, ona neplatila - on musel predať SVOJ majetok, aby uhradil SPOLOČNÉ pohľadávky. Teda nie ON jej má vyplatiť, ale ONA jemu!

Prečítaj si pôvodné zadanie....
Mária27
01.03.14,14:43
Chápem to tak, že pôžičku vzali na jeho byt, teda zhodnotili jeho majetok. Čiže polovicu zhodnoenia, by sa mala manželke vrátiť. Ak nezaplatila celé, tak len polovicu z toho čo spolu počas manželstva zaplatili. Resp. teda všetko, čo ona zaplatila - vynaložila na jeho majetok.
misoft
01.03.14,16:11
Takže ak dobre rozumiem - pôžičkou zhodnotili majetok (jeho), ktorý využívala aj jeho ex-. Pôžičku mali splatiť obaja.
Avšak mi vysvetli - ako zistíš, o koľko sa ten byt zhodnotil? Ako zistíš, koľko jej má vrátiť z toho zhodnotenia bytu? Ak jej teda vráti 1/2 zhodnotenia bytu, prečo teda jeho ex- nechala všetko na ňom, aby to splatil? Veď aj ona predsa využívala do rozvodu ten zhodnotený majetok, alebo nie? Využívala tú pôžičku. Alebo nie? Mala zaplatiť 1/2 pôžičky. Alebo nie?
Ako potom vypočítaš rozdiel medzi zhodnotením a pôžičkou?
Hádam sa nepočíta s tým, že položením plávajúcej podlahy, výmeny okien a pod. stúpne hodnota bytu o 100%.
Tu nastupuje jednoduché prijal - vrátil. Ona prijala spolu s ním, ale vrátil len on. Banku nezaujíma nejaké zhodnotenie bytu - oni sa pozrú do lajstier a vidia, že obaja si požičali. A on musel vrátiť aj za ňu. A istotne sa pri vysporiadaní BSM zaoberali aj vloženými prostriedkami.
(Mal by zadávateľ viacej upresniť...)
misoft
01.03.14,16:23
Vieš, Mária27 - poznám takéto typy ex- .... môj brat to zažil na vlastnej koži!
Byt v OV, na účte bolo niečo cez 150000 Sk. Ex- zahýbala - nastúpil rozvod. Riešilo sa BSM. Pretože mali spolu 1 dieťa, brat im ponechal celé zariadenie bytu - nábytok, elektroniku a pod. (to si ex- aj odviezla!), byt spoločne predali a peniaze šli pol na pol.Prišlo i na spoločný účet v banke - a tu sa zistilo, aká jeho ex- bola potvora. V deň keď ONA podala žiadosť o rozvod, vybrala z účtu 100000 Sk a previedla ich na neznámy účet. A zrazu jej mal ešte dať brat 1/2 zo zvyšku cca 25000Sk. Takže nielen že mala sumu z predaja, mala komplet zariadenie (i to malo hodnotu vysoko nad 20000 Sk), chcela 25000Sk a UKRADLA zo spoločných 100000Sk.

Zistilo sa to však včas - tie peniaze totiž boli prevedené (100000Sk) z jeho účtu pred sobášom a v banke boli o tom záznamy.

Takže - prosím - nehádž všetkých chlapov do vreca chamtivcov - viac chamtivé sú ženy!
tapara
11.03.14,09:15
takze vlastne s tymto kludne smiem ist pred sud hlavne aby som si nasiel nejakeho dobreho advokata co zas nestoji lacny peniaz