Zavrieť

Porady

Majetkove vyrovnanie

Dobry den chcel by som sa spytat taku vec pred 2 rokmy som sa rozviedol , pred sobasom som dostal do daru od rodicov 3 izbovy byt , pocas manzelstva sme byt prerobily zobrali nan pozicku jednu velku a jednu mensiu , po rozvode mi manzelka nechala vsetko na krku a musel som predat byt a zaplatit velku pozicku a tu mensiu platime spolocne aj ked v katastry som bol zapisany vlastnik bytu iba ja a pozicku sme si brali spolocne nie ako druha osoba.
co v takomto pripade sa da spravit , nalezi my podla zakona nieco napriklad tej velkej pozicky polovica ked som ju vyplatil sam ? dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Byt je len tvoj, zhodnotili ste ho pôžičkami. To, čo si zaplatil sám, je tvoja vec. To, čo ste zaplatili spolu, z toho patrí polovica tvojej manželke, lebo zo spoločného ste vložili do tvohjho výlučného majetku. Čiže vyplatíš manželku z polovice spoločných investícií a byt ti zostane.

    § 150 občianskeho zákonníka - zásada vyporiadania BSM
    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft @Mária27 - pozor - jeho ex- na neho nechala, aby splatil, ona neplatila - on musel predať SVOJ majetok, aby uhradil SPOLOČNÉ pohľadávky. Teda nie ON jej má vyplatiť, ale ONA jemu!

    Prečítaj si pôvodné zadanie....
    Mária27 Chápem to tak, že pôžičku vzali na jeho byt, teda zhodnotili jeho majetok. Čiže polovicu zhodnoenia, by sa mala manželke vrátiť. Ak nezaplatila celé, tak len polovicu z toho čo spolu počas manželstva zaplatili. Resp. teda všetko, čo ona zaplatila - vynaložila na jeho majetok.
    misoft Takže ak dobre rozumiem - pôžičkou zhodnotili majetok (jeho), ktorý využívala aj jeho ex-. Pôžičku mali splatiť obaja.
    Avšak mi vysvetli - ako zistíš, o koľko sa ten byt zhodnotil? Ako zistíš, koľko jej má vrátiť z toho zhodnotenia bytu? Ak jej teda vráti 1/2 zhodnotenia bytu, prečo teda jeho ex- nechala všetko na ňom, aby to splatil? Veď aj ona predsa využívala do rozvodu ten zhodnotený majetok, alebo nie? Využívala tú pôžičku. Alebo nie? Mala zaplatiť 1/2 pôžičky. Alebo nie?
    Ako potom vypočítaš rozdiel medzi zhodnotením a pôžičkou?
    Hádam sa nepočíta s tým, že položením plávajúcej podlahy, výmeny okien a pod. stúpne hodnota bytu o 100%.
    Tu nastupuje jednoduché prijal - vrátil. Ona prijala spolu s ním, ale vrátil len on. Banku nezaujíma nejaké zhodnotenie bytu - oni sa pozrú do lajstier a vidia, že obaja si požičali. A on musel vrátiť aj za ňu. A istotne sa pri vysporiadaní BSM zaoberali aj vloženými prostriedkami.
    (Mal by zadávateľ viacej upresniť...)
    misoft Vieš, Mária27 - poznám takéto typy ex- .... môj brat to zažil na vlastnej koži!
    Byt v OV, na účte bolo niečo cez 150000 Sk. Ex- zahýbala - nastúpil rozvod. Riešilo sa BSM. Pretože mali spolu 1 dieťa, brat im ponechal celé zariadenie bytu - nábytok, elektroniku a pod. (to si ex- aj odviezla!), byt spoločne predali a peniaze šli pol na pol.Prišlo i na spoločný účet v banke - a tu sa zistilo, aká jeho ex- bola potvora. V deň keď ONA podala žiadosť o rozvod, vybrala z účtu 100000 Sk a previedla ich na neznámy účet. A zrazu jej mal ešte dať brat 1/2 zo zvyšku cca 25000Sk. Takže nielen že mala sumu z predaja, mala komplet zariadenie (i to malo hodnotu vysoko nad 20000 Sk), chcela 25000Sk a UKRADLA zo spoločných 100000Sk.

    Zistilo sa to však včas - tie peniaze totiž boli prevedené (100000Sk) z jeho účtu pred sobášom a v banke boli o tom záznamy.

    Takže - prosím - nehádž všetkých chlapov do vreca chamtivcov - viac chamtivé sú ženy!
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Z textu:
    - byt je výlučne tvoje vlastníctvo.
    - všetko to čo sa do toho bytu vrazilo počas manželstva ide pol na pol. T.z. pôžička veľká i menšia je vaša spoločná a mali by ste ju hradiť taktiež pol na pol.
    Keďže ex- nechala na tebe splácanie veľkej pôžičky (a ak máš na to doklady o splácaní) - ona sa na tvoj úkor obohatila.
    Pokiaľ ešte nemáte BSM vysporiadané - toto môžeš odpočítať z jej podielu pri delení BSM. Ak však BSM vysporadané bolo a na tebe zostala tá veľká pôžička (pričom tú malú obaja splácate spoločne) - rieš to súdne, aby ex- ti vrátila 1/2 vyplatenej pôžičky, inak sa ex- dopúšťa tr. činu neoprávneného obohatenia - nech súd vydá plat. rozkaz na sumu, ktorú ti dlhuje (1/2 pôžičky).

    A ako som spomínal - byt je LEN tvoj - dostal si ho PRED sobášom! Teda do BSM nespadá, len to čo sa investovalo....
    tapara takze vlastne s tymto kludne smiem ist pred sud hlavne aby som si nasiel nejakeho dobreho advokata co zas nestoji lacny peniaz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.