vieraA
21.03.14,15:13
V roku 1978 po smrti starej mamy prešla 1/2 nedokončeného(skolaudovaného) domu s pozemkom na všetkych 4 surodencov. Jeden dokončil dom (vnútorné úpravy, IS) a zostal v ňom bývať so svojou rodinou. Dvaja zo súrodencov po čase previedli svoje podiely na brata. Jeden podiel sestra predala v roku 2009 tretej osobe. Potrebovala by som vedieť ako sa berie hodnota predanej časti. Či predala svoju čiastku v stave a hodnote ako bola vyčislená pri dedičskom konaní, alebo sa berie hodnota čiastky v roku predaja. Dotičná sa v roku1979 z domu odsťahovala a na dokončovanie domu neprispela.
Mária27
21.03.14,15:17
Ak niekto kupuje, určite kupuje za cenu aktuálnu. Ten spoluvlastník, ktorý v dome býval a zhodnotil ho, má pri zrušení spoluvlastníctva právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) na vyporiadanie jeho investícií.
misoft
21.03.14,15:18
V roku 1978 po smrti starej mamy prešla 1/2 nedokončeného(skolaudovaného) domu s pozemkom na všetkych 4 surodencov. Jeden dokončil dom (vnútorné úpravy, IS) a zostal v ňom bývať so svojou rodinou. Dvaja zo súrodencov po čase previedli svoje podiely na brata. Jeden podiel sestra predala v roku 2009 tretej osobe. Potrebovala by som vedieť ako sa berie hodnota predanej časti. Či predala svoju čiastku v stave a hodnote ako bola vyčislená pri dedičskom konaní, alebo sa berie hodnota čiastky v roku predaja. Dotičná sa v roku1979 z domu odsťahovala a na dokončovanie domu neprispela.

Toto ma zaráža!

Bratia mali predsa predkupné právo! Uplatnila sestra predkupné právo? Bratia mohli tento predaj časti majetku napadnúť - teda napadnúť KZ a označiť ju ako neplatnú pre absenciu predkupného práva.
Bednarova J
21.03.14,15:31
Áno ale keďže ide o relatívnu neplatnosť, ( btw.: ako aj z dôvodu kúpnej ceny ) bola lehota iba 3 roky.
misoft
21.03.14,15:34
No práve - už je to pasé - ale aj tak ma to zaráža - proste ich jednoducho od*bala..... Preto som písal MOHLI - ale neurobili to.
Bednarova J
21.03.14,15:39
mnohí to nerobia, ale mohla to byť aj blízka osoba, len nechápem načo im je po takom dlhom čase vedieť cenu spoluvlastníckeho podielu...okrem toho, že sa to týka ich nehnuteľnosti a môžu ísť pozrieť do spisu na kataster (http://www.porada.sk/kataster#__AUTOKW)
vieraA
21.03.14,17:45
Ono to ani v skutočnosti nebola kúpa ako taká.Dotyčná sa chcela vyhnúť tomu aby jej ten podiel vzal exekútor,tak to prepisala na tretiu osobu.Ten človek jej v tom čase požičal aj nejakú sumu peňazí.