sosak
01.04.14,15:58
Dobrý deň.
Dnes som prišiel do práce z dovolenky a na spoločnom pracovnom stole, ktorý používajú všetci pracovníci ,som našiel nezalepenú obálku s mojim menom. V obálke sa nachádzalo kompletne vyplnené ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2013. Obálka ležala na stole dve pracovné zmeny, a prístup ku nej mali dve osoby. Chcem sa spýtať, či zamestnávateľ neporušil zákon 122/2013 o ochrane osobných údajov, a poprosím vás o radu, čo robiť v takomto prípade. S vedúcou, ktorá nezalepenú obálku položila na stôl, som nehovoril, pretože bola pracovne mimo firmy.
Tweety
01.04.14,14:00
ÁNo, porušil zákon. V prvom rade sa na takýto postup treba opýtať priamo zamestnanca, ktorý obálku nechal otvorenú na stole a neodovzdal do vlastných rúk.
Andy Kralik
01.04.14,14:05
Porušili-neporušili teraz to už nezmeníš. Súdiť sa s nimi nebudeš. žalovať ich nebudeš. Ak tam teda chceš ďalej robiť.

Účtovníčke by som povedal, že v budúcnosti si pre to radšej sama prídeš, nech to nikam nedáva ani neposiela. Pre budúcnosť, že to nerobí dobrotu.

Inak by som sa na to vykašľal.. Zvysoka..
Ing. Ľubomír Janoška
01.04.14,17:14
Áno, je to porušenie zákona.
Prevádzkovateľ je povinný chrániť spracúvané osobné údaje pred ich poškodením, zničením, stratou, zmenou, neoprávneným prístupom a sprístupnením, poskytnutím alebo zverejnením, ako aj pred akýmikoľvek inými neprípustnými spôsobmi spracúvania. § 19 ods. 1 zákona 122/2013.
emilzat
02.04.14,05:55
Zamestnavatel nic neporusil. Ti co vymysleli takyto idiotsky zakon, Ti porusuju ludsku dôstojnost. Urad na ochranu osobnych udajov treba co najrychlejsie zrusit ! Su to prizivnici (za cca 1500 az 2300 EUR) tak ako cely europarlament (za cca 15000 az 25000 EUR). Je to vysmech vsetkych obcanov SR !
willma
02.04.14,07:07
Celý zákon je na dve veci - uvedomte si, že kvantá údajov aj najintímnejšieho charakteru aj tak vycapíme kade tade - viď sociálne siete, ale budeme sa zavzdušňovať nad rozlepenou obálkou na stole.
misoft
02.04.14,18:42
Tvoj názor. Ale tvoja "odpoveď" nie je k veci.
OOU.sk
03.04.14,07:21
Takýto postup je jednoznačne porušením zákona avšak, zodpovedný nemusí byť len prevádzkovateľ informačného systému - zamestnávateľ. Prevádzkovateľ zodpovedá za bezpečnosť spracúvaných osobných údajov a je povinný prijať primerané technické, organizačné a personálne opatrenia. Pokiaľ ich prijal, tak môže byť za porušenie zodpovedná aj samotná osoba, ktorá ponechala osobné údaje takýmto spôsobom bez dozoru. Ak bola oprávnená osoba riadne poučená v súlade s § 21 tak za porušenie svojej povinnosti zodpovedá aj sama pod hrozbou sankcie (http://www.porada.sk/sankcie#__AUTOKW) od 150 eur do 3 000 eur (§ 68 ods. 7 písm. d) zákona o ochrane osobných údajov).
sosak
03.04.14,20:17
Ďakujem za rady.
sosak
03.04.14,20:22
Ja určite svoje údaje nevycapujem na internet, ani na sociálne siete, chat či iné.
emilzat
04.04.14,05:19
Mihal nam to vysvetlil
emilzat
04.04.14,05:22
26.3.14 na rokovani NR SR o zmene toho zakona to Mihal i ked aj to je expert všetko vysvetlil aky je toto nezmyselný zákon. Prikladam link cca v 11 minute to začalo
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Rokovanie/887/
tictac7
04.04.14,06:19
všetci vieme, že je to nezmyselný zákon. Je však platný, takže si nič nepomôžeš. Zákon bol porušený a bodka. ...a takto sa s tak citlivými údajmi, ako je príjem zamestnanca, nezaobchádza ani keby tu takýto zákon nebol...
emilzat
10.04.14,06:10
Očúvaj tictact Vy ste buď zamestnanec a pod tohto uradu alebo sa na tom dobre živíte. Ja navrhujem začať petíciu za zrušenie alebo opravu tohto zakona ako navrhuje tiež expert Mihal ale o ňom možno nabudúce, ale to čo prednášal tým mamľasom čo tam neboli na schôdzi NRSR sa mi pačilo ....
gimeno
11.04.14,16:54
Tu sa predsa rieši samotná ochrana údajov a nie opodstatnenosť existencie úradu, smutné, že si to nedokázal pochopiť.
pepa78
13.04.14,19:36
...ty by si sa na to vykašlal z vysoka, ale jemu to môže medzi kolegami spôsobiť výrazný problém...ver tomu, že za pár EUR navyše by dokázali kolegovia aj zabiť, teda u nás to tak je...a takéto porušenie zákona môže viesť k tomu, že zadávateľ bude mať svoj pracovný čas dostatočne okerenený kolegami...