janna28
13.04.14,10:31
Dobry den chcela by som vediet co mam robit pred 2 rokmi som poziciala byvalemu priatelovi 2000 eur bez toho aby mi nieco podpisal bola to ustna dohoda vravel ze mi tie peniaze vrati .kupoval byt a kedze mu hypoteku schvalili nizsiu ako stal byt potreboval si poziciat od jeho rodicov si pozicial 7000 eur a odomna 2000 .jeho mama mu dala podpisat papier kolko mu poziciala no ja nie no mam dokazy otom ze si odomna tie peniaze pozicial kde sa komu priznava ze mi tie peniaze dlzi su to dokazy vo forme sprav na azet.sk nevratil mi este ani cen a pravde podobne ani nemieni kedze teraz dlh ktory si pozicial od rodicov zvaluje namna ze ja som si poziciala co nieje pravda co mam robit a je niejaka sanca aby som este niekedy moje peniaze ktore mi dlhuje videla ? dakujem
Katy a R
13.04.14,08:42
jáj moja! (tu by malo nasledovať poučovanie - ale to je aj tak na draka - sama vieš, akú blbosť si spravila) .. podobných tém je tu neúrekom - popozeraj, sú tam rady... napr jedna http://www.porada.sk/t99335-vymahanie-penazi.html#
na začiatok by som skúsila napísť mu oficiálny list - presne kedy bolo požičané, koľko (všetky okolnosti) a navrhnúť termín splatenia (resp splátkový kalendár) ..
ivka70
13.04.14,08:44
Nuz, velmi mala. Neemas s cim ist na sud, nemas dokaz, ze si cosi pozicala ...spravy na azet.sk myslis ze su hodnovernym dokazom?
Pri poziciavani penazi treba rozmyslat.
Ked jeho vlastna matka chcela podpisat pozicku, zjavne vedela, preco.
A ma pravdu, najhorsie je poziciavaie penazi rodine a priatelom ....pokazi to zvycajne vsetky vztahy. :(
janna28
13.04.14,08:46
ano to mam v plane a je niejaka moznost ze by aj ked sudnou cestou som sa k svojim peniazom dostala?
Katy a R
13.04.14,08:48
dôkazy !
lujza.j
13.04.14,08:56
sú situácie kedy je niekedy lepšie sa s požičanými peniažkami rozlúčiť....
janna28
13.04.14,08:59
no je mozne ze by pred sudom poprel dlh ale ak nie a prizna ze mi tie peniaze dlhuje ? neviem ci su tie dokazy doverihodne no ani to nemoze popriet ze to nepisal .
ivka70
13.04.14,09:01
Ak dlh prizna, daj mu podpisat dlzobny upis aj s definovanym splatkovym kalendarom .. ked to podpise, mas uz spolovice vyhrane ...potom staci, ze bude splatkovy kalendar dodrziavat.
Myslis ale, ze ti nieco take podpise, ked na teba zvaluje dlh, ktory ma u svojej matky?
janna28
13.04.14,09:04
no pisala som mu aj spravy sms a nepoprel to ze mi nic nedlhuje len sa vyhovara ze nema peniaze sam pre seba
janna28
13.04.14,09:10
to nemyslim ze podpise je dost vychcany no je moznost aby pred sudom priznal dlh a sud mu urcil splatkovy kalendar
janna28
13.04.14,09:18
ano ale rozlucim sa ak budem vediet ze uz nieje ziadna sanca no tak ze ani neskusim bojovat oto co je moje sa mi zda hlupe lebo ty co si vedia poziciat by mali vediet aj splacat
Bednarova J
13.04.14,09:53
Jedine vyzvat ho na vratenie penazi, kde presne specifikovat kedy a ako bola poyicka poskytnuta, kedy sa mala vratit. Akou formou sa peniaze odovzdali, dufam, ze nie v hotovosti. Ako dôkaz môžu služiť aj spravy - email, Dokazy svedkami, prevod na ucet a pod.
JUDr. Lucia Semančínová
13.04.14,09:57
Určite to nie je až také stratené :)

Tvoj postup by mal byť takýto:

1. Ísť za ním s pripraveným papierom, že koľko ti dlhuje. Môže to byť zmenka či uznanie dlhuje (vzory určite nájdeš aj na nete). Ak budeš mať tento papier podpísaný, stačí podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu (na presne určenom formulári) a do 10 dní máš v ruke platobný rozkaz a môžeš ísť za exekútorom. Ako si písala, ak má byt, pravdepodobne aj iný majetok (televízor, PC, auto, čokoľvek, čo vie exekútor speňažiť), svoje peniaze ešte určite uvidíš.

2. Ak nebude chcieť nič podpísať, posťahuj si z internetu všetky správy, kde sa priznáva k tomu, že ti dlhuje a spíš si všetky osoby, ktoré ti môžu pôžičku pred súdom dosvedčiť. Toto všetko potom treba napísať do návrhu na vydanie platobného rozkazu a podať na súd. Je to síce na dlhé lakte, ale ináč to nepôjde.
avalik
13.04.14,10:03
Pre zadavatelku doplnim ...1. postup nebude taky rychly - ja som na zmenkovy platobny rozkaz cakala viac ako rok, a dalsie takmer 2 roky dotycnemu sud dorucoval ZPR, takze az po 3 rokoch som mala v rukach pravoplatny ZPR a mohla ho predlozit exekutorovi
JUDr. Lucia Semančínová
13.04.14,11:13
Ak je návrh podaný na formulári https://www.justice.gov.sk/Formulare/Stranky/Platobne-rozkazy.aspx a spĺňa všetky náležitosti (označenie strán, správne určený súd, popis skukového stavu a dôkazy), sú je povinný vydať platobný rozkaz do 10 pracovných dní. Už som takto vybavila veľa plaťákov. Samozrejme máte pravdu v tom, že odporca sa môže vyhýbať doručeniu a to môže proces predĺžiť. Ale žiaľ inak sa peniaze vymôcť nedajú.