zahradkarka
14.04.14,19:06
Zdravím!
Mám otázku k BSM po 20-tich rokoch. S bývalým manželom sme neurobili BSM po rozvode, teraz odo mňa žiada, aby som ho vyplatila z bytu, ktorý sme nemali odkúpený, ale počas manželstva ho moja babka prepísala na mňa a manžela. Máme nájomnú zmluvu na SBD. Teda mali sme. Tento rok som požiadala súdnou cestou o zrušenie práva spoločného nájmu, v čom mi súd aj vyhovel. Ale bývalý manžel využil možnosť a žiada o polovicu z trhovej hodnoty bytu. Prosím, poraďte...čo ďalej...je to možné po toľkých rokoch? Bude to záležať len na tom, ako rozhodne súd? Ďakujem za odpoveď...
Mária27
14.04.14,17:24
Čo ťa môže zachrániť = dokázať, že babka darovala byt len tebe. Keby to mohla vyhlásiť priamo babka, jej vôľa je rozhodujúca.

Inak je to tak: po zrušení spoločného nájmu družstevného bytu získaného počas manželstva, manžel sa môže do troch rokov domáhať na súde, aby si mu vyplatila polovicu trhovej hodnoty bytu. Platí to aj 20 rokov po rozvode.
zahradkarka
18.06.14,17:31
Dávam opäť otázku, aj keď s odstupom času. Keďže ten náš byt stále vlastní bytové družstvo a ja som po rozhodnutí súdu jedinou nájomníčkou, aj tak je možné, aby som bývalého manžela aj po 20-tich rokoch od rozvodu vyplácala z trhovej hodnoty bytu? Stále mi to nedáva logiku, keď nie som majiteľka bytu, iba nájomníčka...Ďakujem
dariusko
18.06.14,17:38
Dávam opäť otázku, aj keď s odstupom času. Keďže ten náš byt stále vlastní bytové družstvo a ja som po rozhodnutí súdu jedinou nájomníčkou, aj tak je možné, aby som bývalého manžela aj po 20-tich rokoch od rozvodu vyplácala z trhovej hodnoty bytu? Stále mi to nedáva logiku, keď nie som majiteľka bytu, iba nájomníčka...Ďakujem

Ak byt vlastní družstvo
a ty máš iba nájomné právo
netuším, čo by bývalý chcel :D

Niečo podobné ako kedysi ? :
byt majetkom družstva
nájomníci chcú preč
družstvo ho (občas) prideľovalo do nájmu tomu, koho navrhli odchádzajúci
prichádzajúci občas platili odchádzajúcim za návrh
misoft
18.06.14,17:42
Dávam opäť otázku, aj keď s odstupom času. Keďže ten náš byt stále vlastní bytové družstvo a ja som po rozhodnutí súdu jedinou nájomníčkou, aj tak je možné, aby som bývalého manžela aj po 20-tich rokoch od rozvodu vyplácala z trhovej hodnoty bytu? Stále mi to nedáva logiku, keď nie som majiteľka bytu, iba nájomníčka...Ďakujem
Ako nájomníčka vlastníš len členský podiel - byt nie je tvoj - takže ani ex- nemôže žiadať nejaký podiel hodnoty bytu. A po 20-tich rokoch - mám dojem, že už ani nemá nárok niečo žiadať.....
Mária27
18.06.14,21:24
Členské práva spojemé s nájmom družstevného bytu majú hodnotu rovnú trhovej hodnote bytu. Je to tak po rozvode, pri dedení a pod.
Platí, čo som napísala.

Takýchto judikatúr je veľa
dariusko
19.06.14,05:23
Členské práva spojemé s nájmom družstevného bytu majú hodnotu rovnú trhovej hodnote bytu. Je to tak po rozvode, pri dedení a pod.
Platí, čo som napísala.

Takýchto judikatúr je veľa

Dosť ťažko si (po 3 rokoch nevysporiadaného BSM) predstavujem, ako je to s nájomnými právami
Ak dobre viem :
- hnuteľné veci - kto čo má je jeho
- nehnuteľnosti - prejdú z bezpodielového do podielového

S nájomnými právami sa síce nedá hýbať, ale nehnuteľnosť to asi nebude

Navyše ich vraj bývalý už ani nemá " Tento rok som požiadala súdnou cestou o zrušenie práva spoločného nájmu, v čom mi súd aj vyhovel "
zahradkarka
19.06.14,07:54
Ďakujem za odpovede.....