Irena H
15.04.14,10:41
Dobrý deň, dna 21.3.2014 som si kúpila práčku a som s nou nespokojná.Má vyššiu spotrebu ako udáva výrobca. Chcela by som ju vrátiť ale neviem ako .Písala som aj do zakaznickeho centra tej značky aby som si to vybavila s predajcom,ale na vrátenie penazi potrebujem od servisu opravenku-neopravitelna zavada a to mi servis nechce dať.Tak som pisala na reklamačné oddelenie tej značky a toto mi odpisali:
obdržal som informáciu z výrobného závodu, ktorý mi potvrdil, že v domácom prostredí nie je možné merať výrobcom uvádzanú spotrebu vody ak nie je meraná podľa príslušnej technickej normy. Výrobca každý výrobok testuje podľa príslušnej technickej normy, v tomto prípade podľa normy č. STN EN 60456.
Technická norma hovorí sa použ íva z toho dôvodu, aby bolo možné porovnať namerane parametre výrobkov od rôznych výrobcov za zhodných podmienok.
Tieto údaje sú následne uveden é na energetickom štítku výrobku. Podľa týchto parametrov sa môže zákazník rozhodnúť pre daný výrobok.
Príslušná norma presne stanovuje akú textíliu s akou nasiakavosťou je potrebné použiť pri akej konštantnej teplote vody a napätí.
Tieto parametre zákazník nemô že navodiť v domácom prostredí, preto Vašu reklamáciu nemôžeme uznať ako oprávnenú.
Naše vyjadrenie môžete rozporovať nezávislým znaleckým posudkom voči predajcovi.

spotrebu vodu v domácnosti nie je možné porovnávať so spotrebou udávanou podľa príslušnej technickej normy. Každý výrobca testuje výrobky podľa príslušnej technickej normy, v tomto prípade podľa normy č. STN EN 60456.
Technická norma sa používa z toho dôvodu, aby bolo možné porovnať namerane parametre výrobkov od rôznych v ýrobcov za zhodných podmienok.
Tieto údaje sú následne uveden é na energetickom štítku výrobku. Podľa týchto parametrov sa môže zákazník rozhodnúť pre daný výrobok.
Príslušná norma presne stanovuje akú textíliu s akou nasiakavosťou akou hustotou vlákien, a mernou hmotnos ťou na m2 je potrebné použiť pri akej tvrdosti vody ( konštanta 0, ) a napätí.
Tieto parametre zákazník nemô že navodiť v domácom prostredí. Z tohto dôvodu nemôže byt meranie vašej spotreby porovnateľné so spotrebou udávanou podľa príslušnej štátnej normy.
Vašu reklamáciu nemôžeme uznať ako oprávnenú.
Ako výrobca garantujeme, že naše spotrebiče plne zodpovedajú údajom na energetickom štítku.
V prípade pochybností môžete naše stanovisko rozporovať nezávislým znaleckým posudkom vo či predajcovi.
V návode na obsluhu je obsluhu výrobca zákazníka upozorňuje, že údaje v tabuľke programov s ú ovplyvnené rôznymi vplyvmi ako je teplota napúšťanej vody, množstvo a teplota vody a jej tvrdosť.
Naviac podľa uvedenej štátnej normy čl.12.103.2 spotreba vody zmeraná podľa príslušenej kapitoly mô že uvedenú hodnotu prekračovať o 15 %.

Prosím Vas môžte mi vysvetliť tuto vetu V prípade pochybností môžete naše stanovisko rozporovať nezávislým znaleckým posudkom vo či predajcovi.

Ja som to pochopila tak,aby som si zohnala znalcu na pracku a potom čo?Ja som už z toho zúfala.
avalik
15.04.14,08:47
mozes si to dat overit inemu znalcovi a potom to dat na sud - sud rozhodne
Chobot
15.04.14,08:58
TO chceš práčku fakt vymeniť len kvôli tomu, že máš doma inú spotrebu, než je uvedené na dokladoch k práčke?

Neviem, či to vôbec je dôvod na vrátenie. Ani u auta nedosiahneš spotrebu, ktorá je uvedená v TP, záleží od vodiča, jeho štýlu jazdy, a rôznych iných podmienok. Aj práčka má rôzne programy, rôzne zaťaženia. Myslím, že to je len zámienka (tá spotreba vody).

Podľa mňa tá veta, na ktorú sa pýtaš znamená:

Musela by si si zaplatiť celé testovanie podľa danej normy a potom sa súdiť s výrobcom či predajcom, že uvádza nesprávne údaje. Aj tak by si nemusela dosiahnuť svoje. Pri testovaní výrobca netestuje iba jeden kus, ale berie sa priemer z viacerých testov. A práve tá tvoja práčka môže mať vyššiu spotrebu.

Aký je skutočný dôvod, že ju nechceš?

Moja rada - predaj ju na inzerát a kúp si inú.
Irena H
15.04.14,08:58
Ja som to zatiaľ nedávala znalcovi,lebo neviem akému a na súd sa mi to nechce dávať.Nestačilo by so znaleckým posudkom ísť k predajcovi?Dakujem
Chobot
15.04.14,08:59
A ešte taká otázka - ako si si ty doma zmerala spotrebu? Máš nejaké overené meradlo spotreby vody? Alebo si to "odčítala" z vodomera, ktorý máš v šachte?
erik555
15.04.14,09:00
Aka je to pracka (model)? Aku ma uvadzanu spotrebu vody a aku skutocnu? Vlastne v com mas problem?
erik555
15.04.14,09:02
ani mne sa velmi nevidi, aby skutocne niekto reklamoval pracku a pytal vratenie penazi kvoli spotrebe vody :D
Irena H
15.04.14,09:05
je to AEG L75260TL1.Spotreba vody pri bavlne 40°c -33 litrov a skutočná je 40litrov.Hlavný problém je v spotrebe a podla mna nefungujú funkcie optisenze a fuzzig logic.Ked dáš 2kg alebo 4kg spotreba vody je stále rovnaká.
Irena H
15.04.14,09:06
namontovala som si vodomer pred práčku,takže viem presnú spotrebu
ak chceš tak ti ju predam
erik555
15.04.14,09:09
Vies, to je ten paradox, ze vyrobcovia praciek okrem spotreby elektriny (co je OK), este tlacia aj spotrebu vody, ked s malym mnozstvom vody ziadne pradlo dobre nevyperies :D ja si myslim, ze to je iba zamienka a ze ten hlavny dovod, preco ju uz nechces, je iny...Pretoze nad spotrebou vody by som sa ani nepozastavoval!
erik555
15.04.14,09:11
aky vodomer? Ciachovany, alebo nejaky kutilsky?
jslancik
15.04.14,09:13
ak to z tvojej odpovede niekto nepochopí... Ale niekto mal asi vysoké očakávania od práčky, ktoré ostali nenaplnené. AEG si kupujú väčšinou fajnšmekri, nie hocikto bez bližšieho skúmania vyššej ceny.
jslancik
15.04.14,09:14
to má fakt výrobca uvedenú spotrebu vody pre každý program samostatne? nedávaš náhodou nejaké "doplnkové plákanie", prípadne predpierku, namáčanie?
Chobot
15.04.14,09:15
A merala si aj rýchlosť odstredenia? Ak nebude dosahovať 1200 otáčok za min., ale iba 1150, tak určite s reklamáciou uspeješ.....

A ja som našiel priemernú spotrebu vody 45 l:

http://www.aeg-electrolux.sk/Products/Pranie/Pr%C3%A1%C4%8Dky/Vrchom_plnen%C3%A9_pr%C3%A1%C4%8Dky/L75260TL1
erik555
15.04.14,09:16
ale tu vyrobca udava 45L! To sa uvadza vzdy pri bavlne http://www.aeg-electrolux.sk/Products/Pranie/Pr%C3%A1%C4%8Dky/Vrchom_plnen%C3%A9_pr%C3%A1%C4%8Dky/L75260TL1
EDIT: Chobot ma o kusok predbehol...ale aj tak tento prispevok nevymazem, aby to viac zarezonovalo :)
Irena H
15.04.14,09:17
normalny vodomer čo predavaju v obchode
ivka70
15.04.14,09:18
Ber to tak, ze znalec by musel napadnut udaje uvadzane na stiku pracky ...teda musel by urobit cely test, ktory standardne robi vyrobca, s predpisanymi parametrami a dostat diametralne rozlicne vysledky, aby napadol udaje.
Myslim, ze to je na dlhe lakte .... a davam malu sancu na uspech - pricom by si platila znalca aj sud. jedine uspesny sud by mohol zaviazat vyrobcu vynalozene prostriedky ti vratit.
erik555
15.04.14,09:19
inak nizsie v prispevkoch je na webe uvadzanych spotreba 45L! Tak co dalej?
Irena H
15.04.14,09:23
záleží aké množstvo dáš,táto má uvádzanú 33L na 3kg
Chobot
15.04.14,09:25
Dal som si tú námahu a našiel som si k nej aj manuál:

http://www.electrolux-ui.com/2012/108/806400SK.pdf

Predpokladám, že tú spotrebu 33 l si si vyhľadala v tom manuáli, tam je tabuľka v časti 7 o spotrebách elektriny, vody a dĺžke programu. Tie údaje nie sú garantované, takže so žiadnou sťažnosťou by si neuspela ani len na súde. Všimni si upozornenie hneď na začitatku tabuľky:

Údaje v tejto tabuľke sú približné. Údaje ovplyvňuje množstvo faktorov: množstvo a druh bielizne, teplota vody a okolitá teplota.
erik555
15.04.14,09:27
a vsetky ostane doplnkove funkcie mas vypnute? ...vlastne to budeme tu zbytocne o tom polemizovat.
Irena H
15.04.14,09:30
ano je tam uvádzané toľko ale je to pri 6kg pradla,ked si pozrieš navod tak je tam pisané aj pri 3kg pradla a to je 33L
Chobot
15.04.14,09:35
Môj názor zhrnuté: nie je to závada, ktorá by prekážala v používaní práčky a nie je to vôbec výrobná závada či potreba uplatnenia záruky či dôvod na vrátenie tovaru.

Maximálne, čo by sa dalo dosiahnuť je sankcia voči výrobcovi, že uvádza nesprávne technické parametre o výrobku. To by si ale musela riadne dokázať, že ten údaj je zavádzajúci (urobiť komplet testovanie, ako urobil ten výrobca).
misoft
15.04.14,09:35
@Irena H:
Toto, čo uvádzaš, nie je dôvod na reklamáciu (je funkčná!), na výmenu a pod.
Uvedom si jedno: certifikácie výrobkov sa vykonávajú v presne meraných laboratóriách (skúšobniach) a pri certifikácií sa používa PRESNÉ množstvo prádla (na gramy!), presné množstvo pracieho prášku (tiež na gramy). A s takýmito prostriedkami sa merajú VŠETKY spotrebiče. Tu sa nezohľadňuje, akým spôsobom a v akých podmienkach sa v domácnosti výrobok používa. Tieto údaje sú určené pre všeobecné použitie a porovnanie pre splnenie noriem štátu.

Príklad aby si pochopila: automobil - spotreba 5/8/7 L (voľná cesta/mesto/kombinované) - toto má v papieroch. Zaťaženie 750kg. Tiež v papieroch. Max. rýchlosť 150km/h - tiež v papieroch. Majiteľ však zistí spotreba 7/10/8L rýchlosť len 130km/h. Ale už neuvažuje o tom, že vo vozidle vezie 5 osôb, v kufri má ďalších 100g náklad, ide v kopcovitom teréne. Má toto vozidlo reklamovať, lebo to čo nameral, nezodpovedá tomu, čo je napísané? Asi ťažko. Záleží od spôsobu použitia, zaťaženia a iných faktorov.

To isté sa deje aj u tvoje práčky. Máš presne odvážené množstvo prádla (5,5kg), alebo ho tam napchaš viacej, alebo menej? Dala si presné množstvo pracieho prášku? Na gram presne, ako to bolo pri certifikácii? Asi ťažko.


Ak by si to dala aj posúdiť znalcovi - ten to zmerá svojim spôsobom a výsledok bude opäť iný. Budeš sa súdiť? Prídeš o poriadne prachy!
erik555
15.04.14,09:42
vidim, ze je tam program Bavlna a potom aj Standardne programy na bavlnu. Cize sa tie programy daju takto vybrat? A mas to na ten standardny program na bavlnu?....,myslim si, ze toto je zaujimavy pristup k veci, ked si este aj kupis vodomer :)
Irena H
15.04.14,09:45
ano dávam ten štandardný program na bavlnu
erik555
15.04.14,10:19
a doplnkove funkcie mas vypnute?
Irena H
15.04.14,10:35
ostatné funkcie mám vypnuté