anyca
25.04.14,00:03
Dobry den, velmi by som vas chcela poprosit o radu.Uz som chcela napisat aj do niektorej TV, ale citam pravidelne vasu poradnu,tak preco to najprv neskusit u vas?
Orsz
25.04.14,08:09
Nenapísali ste čo konkrétne Vás zaujíma ... ak je to všeobecná informácia, je veľa diskusiíí na nete, zadajte si cez google do vyhľadávača "starobný dôchodok diskusia" a môžete čítať a hľadať čo Vás všetko zaujíma ...
Mária27
25.04.14,08:13
Nedokončená otázka, zadávateľka sa pýta:


Preco soc.pois.nerata do dôch. 1r.odprac.v UK, ked tam boli odvadzane prispevky do ich soc.systemu?
Mária27
25.04.14,15:43
Otázku som doplnila nazáklade súkromnej správy

Pozri aj tu:
http://www.socpoist.sk/dochodkove-poistenie-v-zahranici-a-eu/1665s
misoft
25.04.14,15:45
Nedokončená otázka, zadávateľka sa pýta:


Preco soc.pois.nerata do dôch. 1r.odprac.v UK, ked tam boli odvadzane prispevky do ich soc.systemu?

Nedokončená otázka, zadávateľka sa pýta:


Preco soc.pois.nerata do dôch. 1r.odprac.v UK, ked tam boli odvadzane prispevky do ich soc.systemu?
Vďaka za doplnenie. Pre zadávateľku: a sú o tom doklady, ktoré to dokazujú? Bez papierov nemajú ako započítať.
anyca
25.04.14,15:50
Boli prilož.k žiadosti, aj sa ziadalo o prepocitanie,vraj ma cakat na ang.doch.do 65ky -manzel siel do predčasneho
Katy a R
25.04.14,15:51
no ja si myslím, že preto - lebo si môže požiadať o dôchodok v UK - podľa ich zákonov. (myslím, že treba aspoň rok poistenia)
ale pozri si tu ... http://www.socpoist.sk/dochodkove-poistenie-v-zahranici-a-eu/1665s
misoft
25.04.14,15:53
Boli prilož.k žiadosti, aj sa ziadalo o prepocitanie,vraj ma cakat na ang.doch.do 65ky -manzel siel do predčasneho
No to mi akosi zmysel nedáva. Pre SP sa predsa dáva "zápočet" - a to i z Anglicka! Žiadali ste aj v Anglicku o dôchodok? Ty žiadaš o dôchodok na Slovensku, platia slovenské zákony, ale odpracované roky sa započítavajú zo všetkých štátov EÚ (ak bolo to legálne).
Katy a R
25.04.14,15:55
zrejme v anglicku je dôchodok až od 65-teho roku veku !
misoft
25.04.14,15:58
zrejme v anglicku je dôchodok až od 65-teho roku veku !
Áno - dôchodkový vek je tam 65 rokov. Ide jej však o to, aby naša SP vzala do úvahy ten odpracovaný rok a odvedené dôchodkové poistenie v Anglicku, aby jej mohli vypočítať na základe odpracovaných rokov dôchodok na Slovensku - ona predsa na základe 1 roka asi nebude žiadať dôchodok z Anglicka. SP by mala prijať všetky relevantné doklady o odpracovaných rokoch a odvedeného dôchodkového poistenia - či tu na Slovensku, alebo v Anglicku.
anyca
25.04.14,15:59
Za 1r.nema narok na UK dôch,on iba chce.aby mu zapocitali aj ten rok - ved by mali spravit priemer z ostatnych SK platov,nie?
anyca
25.04.14,16:06
Vie mi,prosim vas, niekto poradit,ako postupovat,ked nepomohla ani ziadost o prepocitanie dôchodku,?
Andyke
25.04.14,16:23
Čítala si link, ktorý Ti pripla Katy a R ?
Platí nariadenie rady EHS, takže treba počkať kým dovŕši dôchodkový vek podľa ich zákona a vtedy požiada cez SP o star. dôchodok z UK. A sama hovoríš, že to isté Vám povedali, že treba počkať.
Poistenec nemôže sám určiť, že chce , aby mu započítali 1 rok na Slovensku, ktorý odpracoval v cudzine, pokiaľ platia koordinačné nariadenia EÚ.