KatBo
30.04.14,16:43
Zdravím, potrebovala by som zistiť, kedy je možné požiadať o príspevok na podnikanie z UP. Robí sa to hneď pri zakladaní živnosti, alebo je to možné urobiť napríklad o mesiac? Potrebujem ju založiť celkom urgentne a nemám momentálne čas vypracovávať projekt. :cool:
maped
30.04.14,19:31
Obyčajne sa žiada o príspevok hneď na začiatku podnikania. Na základe vypracovaného podnikateľského zámeru ktorý si pred komisiou zo živ. úradu obhájiš a vypracuješ vedomostný test ohľadne podnikania, Ti môžu schváliť príspevok na podnikanie. Samozrejme po schválení a prijatí peňazí z UPSVaR na biznis účet musíš vydokladovať nákupy, ktoré boli uskutočnené podľa vypracovaného podnikateľského zámeru do 2 rokov. Z príspevku " de minimis" (tak sa to volá odborne) si môžeš prvý rok hradiť aj zdravotné poistenie, taktiež sa to počíta. Ničoho sa nemusíš obávať, zvládne to každý a predsa by si túto možnosť nezahodila. Poznám ľudí v svojom okolí, ktorí to využili a aj som im robila učto.
Veľa odvahy :)
veronikasad
30.04.14,19:32
Odkedy si evidovaná na UP ?
mondes
30.04.14,19:39
Musíš byť evidovaná na ÚP tuším 6 mesiacov, (niekedy to bolo 3 mesiace) a už počas tohto obdobia môžeš oznámiť, že plánuješ si otvoriť živnosť, a budeš musieť vypracovať podnikateľský zámer, absolvovať školenie a skúšky a až potom ti z ÚP povedia, kedy si máš založiť živnosť.
veronikasad
30.04.14,19:44
Ak ešte príspevok nepoberal, alebo nerušil z tohto dôvodu evidenciu na UP, naďalej stačia 3 mesiace ...

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
KatBo
30.04.14,20:11
Od 30.1.2014 :)
veronikasad
30.04.14,20:13
Pozri si ten link v komentári pod príspevkom od mondes - máš tam podmienky získania príspevku na podnikanie.
maped
30.04.14,20:16
tak ako píše mondes-musíš spĺňať 6 mesiacov evidencie
KatBo
30.04.14,20:19
Vyborne :) v nejakom postupe som sa este docitala ze sa teda zalozi zivnost a poda sa ziadost o prispevok, dalej je skolenie kde ma naucia ako sa pise ten podnikatelsky zamer. Skor mi islo o to ci uz mozem fungovat ako cerstvo zalozeny zivnostnik a veci s podnikatelskym zamerom vybavujem nezavisle od toho. Nechce sa mi totiz cakat kym ma vyskolia na napisanie zameru a az potom si zalozim zivnost. Potrebujem vykonavat cinnost. :)
veronikasad
30.04.14,20:21
Začiatok podnikania nemôže byť skôr ako podpíšeš zmluvu s Úradom práce. Ak požiadaš o príspevok v máji, skôr ako od 1.7. to nebude ,,, (za predpokladu, že sa ti ujde termín na školenie)
KatBo
01.05.14,16:44
A este mam jednu otazocku :) Ja by som si totiž chcela zalozit viac zivnosti. Jednu na školenie BOZP a druhu na vyrobu bizuterie. Pricom by som potrebovala ten prispevok len na jednu z nich. Mozem si otvorit jednu a na tu druhu poziadat o prispevok a vypracovat podnikatelsky zamer ?
ewita888
01.05.14,17:13
živnosť môžeš mať len jednu a v nej viac činností.. pri žiadosti o dotáciu nemôžeš mať živnosť vôbec, po schválení dotácie otvoríš živnosť len na činnosť, na ktorú berieš dotáciu...až potom môžeš doplniť ŽL o ďalšiu činnosť
KatBo
01.05.14,18:01
Ďakujem :)