tinota3
02.05.14,08:24
dá sa zriadiť na nehnuteľnosti , ktoré som nekúpil ? Kupujem pozemky od jednej vlastníčky , s tým že jej ostávajú ešte vedľajšie pozemky. A na tie by som chcel predkupné právo s čím ona súhlasí. Lenže všetky zmluvy na predkupné právo čo som našiel sa zriaďuje predkupné právo pre predávajúceho na predmet kúpy.
Bednarova J
02.05.14,07:16
Nie je v zakone ziadne ustanovenie, ktore by branilo zriadit zmluvne predkupne pravo aj vo Vasom pripade. Tyka sa to sucasnej kupy, kedze ide o susediace pozemky. V zasade by sa dali dat do jednej zmluvy aj s kupnou zmluvou, kde sa urci, co sa kupuje a za kolko a na ktorych pozemkoch sa zriaduje zmluvne predkupne pravo a za kolko. Tak by to mohol kataster zapisat aj do LV.
Emka Roman
02.05.14,07:26
Takisto by mohol urobiť zmluvu o budúcej zmluve
Bednarova J
02.05.14,07:56
Rozdiel je v tom, ze v z o bkz sa kupuje podla poziadavky kupujuceho a v predkupnom prave plati, ze sa caka, kedy bude chciet predat predavajuci.
tinota3
02.05.14,08:26
dobre a na aký paragraf by som sa mal odvolávať ? 602, alebo 603 sú písané akoby pre predávajúceho na predmet kúpy
Bednarova J
02.05.14,08:33
§ 51
OZ
Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.
S pouzitim ustanovenia § 602 a nasl. OZ.
tinota3
04.05.14,11:28
a ešte je otázka či kataster takúto zmluvu uzná. Napr katastrálny buletin otázka 60. http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/rezortne-periodika/KatastrAlny-bulletin-4-2001.pdf