gandy1
30.05.14,13:42
mam platit nedoplatok za podnajom v ktorom som byvala minuly rok? tento rok tam uz nebyvam a majitel chce aby som mu to zaplatila pricom v zmluve sa pise len ze moze poziadat o zvysenie najmu ak by sa naklady na byt vyrazne zvysili
jslancik
30.05.14,11:49
a otázku: "kto spôsobil nedoplatky?" si si už zodpovedala?
misoft
30.05.14,13:38
No zlatá moja - a tebe v gebuľke netrklo, že vyúčtovanie sa robí za MINULÉ obdobie? A v minulom období si tam bola TY. Alebo tam hádam bol duch (svätý)?
A nemysli si, že ty spôsobíš nedoplatok (resp. spotrebuješ viacej) - nájomca to presne neodhadne (a preto nezvýši) - no bude za tvoje "hospodárenie" a "mrhanie" on platiť? Veď nájomca nie je charita....
veronikasad
30.05.14,13:49
Dušan, s tými nedoplatkami na energie to nemusí byť také jasné ako píšeš. Nie vždy sú totiž platby za energie odčlenené od celkového mesačného nájmu. A mnohokrát sa stáva, že prenajímateľ (zámerne) nahlási nižší počet nájomníkov, čím sú nízke zálohy a potom vzniká vysoký nedoplatok, ktorý žiada uhradiť od nájomníkov.
Takže súhlasím, nedoplatok uhradí nájomca, ak sa na takomto spôsobe vyúčtovania dohodnú v nájomnej zmluve.
buchač
30.05.14,14:09
Otočím otázku , aj keď to Tvoje info nie celkom vyčerpávajúce .
Povedzme , že by si bývala v tom byte aj nadalej ...proste fikcia , príklad .

Došlo by vyúčtovanie a Ty by si sa dozvedela , že by v ňom nebol nedoplatok , lež opak - preplatok .

Chcela by si ho , uplatňovala si nárok ...???
ajka432
30.05.14,16:08
ako uz bolo spominane vyuctovanie za minuly rok sa robi tentorok,takze ty.Ale neda mi nevyslovit,ze tie nedoplatky prenajimatelia umyselne sposobuju. Poviem priklad, platim za dvojizbovy byt 400€,z toho nasluzby ide 50 a zvysok ma prenajimateôl pre seba do vrecka.Jasne,ze vzdy budu nedoplatky. Ak by mu stacilo do vrecka 2OO a 2OO by islona sluzbyboliby aj preplatky. Poviete si,ved si plattena sluzby 200, ano ale to by nasnajom vysiel na 6OO€ a to uz by sme ako rodi s malym dietatom nzvladli. Viem, ze vyhodnejsie by bolo splacat hypoteku, ale zatial na nu nedosiahneme, tak platime drahy prenajom a kazdorocne nedoplatky. Kludne ma ukamenujte, ale chamtivost niektorych prenajimatelov nepozna hranice. Myslim,ze keby tie nedoplatky platiliz vlastneho aj tak by neboli skodni.
Katy a R
30.05.14,16:15
ajka - ak je to správne v zmluve ošetrené(stanovená suma nájomného + suma za služby) ... tak je predsa jedno, či ty ako nájomník zaplatíš zálohovo za služby len po 10 eur - a ten nedoplatok neskôr! Podľa mňa je to dokonca výhodnejšie! :)
buchač
30.05.14,16:34
ajka


Čiže , pre upresnenie :
Platíš za byt 400 € ???
Na služby ide 50 € ?
Čiže 350 € má do vrecka majiteľ bytu .

To akože tú 50 € sumu myslíš vážne ?
Za elektrinu , plyn , vodné a stočné , kúrenie , smetie , do fondu opráv , za výťah , za osvetlenie spoločných priestorov ...

Nuž , nechce sa mi veriť a ani neverím .
Moja dcéra býva sama v dvoizbáku a SIPO je vystavené na cifru cca 150 €...

P.S.:
Je jasné , že z tých svojich 400 ide niečo do vrecka aj majiteľovi bytu ...ale nie tých 350 € ...tomu proste neverím .
veronikasad
30.05.14,16:36
Ajka, skús si zistiť predpis služieb u správcu domu (nemali by to byť tajné informácie, aj keď si len nájomcom) a pri podpise novej nájomnej zmluvy vybojovať trošku výhodnejšie podmienky. Tiež je možné, že sú zálohy na vodu stanovené len pre jednu osobu a v byte vás býva viac, čím je samozrejme vyššia spotreba.
Katy a R
30.05.14,16:36
veď to dala len príklad ! ;)
jslancik
30.05.14,16:40
Ludia maju predstavy... Mohol by som napisat, ako to mam ja, co prenajimam byt. Cca polovica najmu su energie, sluzby, sipo, upc.a 20% zo zvysku si vezme stat. Opotrebenie zariadenia, natery, a podobne prkotiny idu na moje triko. Plus velke riziko, ze najomnik si zmysli, ze prestane platit alebo sa odmietne na konci najmu odstahovat. Ale nejaka s prepacenim koza tu napise... Skoda reci. Nech si kupi byt a prenajima ho, ked je to taka zlata bana.
dariusko
30.05.14,16:43
Ako keby si nemohli urobiť NAJJEDNODUCHŠIU a najekologickejšiu nájomné zmluvu, aká existuje :
- nájomné za byt je X (berie majiteľ)
- FO a správu platí majiteľ (berie správca)
-zálohy na služby platí nájomník (berie správca)

Z vyúčtovania ide majiteľovi nula

zvyšok nájomníkovi - a je na ňom, či tam chce plus, alebo mínus
psychologicky by ho to viedlo k nižšej spotrebe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ukončenie nájmu a vyrovnanie riešiť v zmluve.

PS
Elektrina / plyn - - sú tam hodiny a fa od dodavateľa.
veronikasad
30.05.14,16:48
Nie je nedoplatok ako nedoplatok ...
dariusko
30.05.14,16:51
"" prenajímateľ (zámerne) nahlási nižší počet nájomníkov, čím sú nízke zálohy a potom vzniká vysoký nedoplatok "" logicky, že takýto argument napísala "žena z domácnosti"" :D
veronikasad
30.05.14,16:52
Ešte rok počkaj - kým pôjdem do SD.
jslancik
30.05.14,16:53
Nech sa spyta samej seba, ci sa informovala u prenajimatela, kolko z platby tvoria zalohy na energie a pod. A mozno v zmluve vidi iba to, co sa jej hodi. Body o preplatkoch a nedoplatkoch by tam mali byt. Alebo je ta zmluva nanic.
dariusko
30.05.14,16:53
Spotreba vody je podľa vodomerov a podľa spotreby v minulosti.
Čo tam pletieš počet osob ?
veronikasad
30.05.14,16:55
Súhlasím. Poznám zo svojho okolia viac takých nájomných zmlúv, ako som napísala.
veronikasad
30.05.14,16:58
Súvisí to aj s počtom osôb - ak v predch.roku napr. bývala v byte jedna osoba, spotreba vody bola podstatne nižšia, a teda aj zálohy na vodu.
dariusko
30.05.14,17:21
Podobne :
Nie je preplatok ako preplatokkkk
dariusko
30.05.14,17:22
A to ja už tento rok :D :D :D

PS
Vari len nebudem na teba čakať :D
PS
Zatiaľ PSD
ajka432
30.05.14,17:25
vyhodne by to bolo keby sme platili 210 € a potom mali nedoplatky a nie ked platime 400 a mame nedoplatky
ajka432
30.05.14,17:35
zmluvu mame,350 najom a 50 sluzby, fakturyod dodavatelov k dispozici tiez ale vyuctovanie sarobi z 50 ,takze je jasne ze mame nedoplatky a to ci a kolko plati majitel dane o tonmjz info nemam aopravy v bygte si hradime a zabezpecujeme sami, takze stale si myslim, ze ma z nas zisk,aj ked my nevrite a nie sme v prvom prenajme a vzdy je to otom istom,vyhpodne pre majitla a nie pre najomcu
Katy a R
30.05.14,17:42
veronika - však je výhodnejšie platiť zálohovo menej - konečná suma je aj tak furt rovnaká. a nie je lepšie - že minulý rok platila menej a teraz to doplatí? samozrejme, treba s tým rátať!
a ak je samostatné nájomné vysoké (teda to, čo ide nájomcovi ) - tak netreba súhlasiť - a nájsť si lacnejší. predloženie vyučtovania je v dobrých vzťahoch samozrejmé (aj pri preplatkoch, aj pri nedoplatkoch)
sito
30.05.14,17:47
Vlastník, vždy len a len vlastník.
jslancik
30.05.14,19:00
Dont say... Je niekolko pripadov, kedy tvoje "vzdy" neplati. Takze tvoje explicitne vyjadrenie moze byt pre mnohych zavadzajuce. Ked povies A, mal by si povedat aj B.
sito
30.05.14,19:02
Môj zlatý, a Tebe netrklo, že rozdiel je prenajímať byt ako hotel, krátkodobo a prenajímať ho dlhodobo?

Krátkodobo, že sa za jeden rok vystrieda aj šesť nájomníkov.

Dlhodobo, že počas šiestich rokov tam býva len jeden nájomník.

Teda, majú uzatvorenú zmluvu o nájme bytu.
dariusko
30.05.14,19:02
ale platí

tak ako pri hlasovaní
sito
30.05.14,19:28
V zmluve o nájme bytu by mali byť minimálne dve položky.

Prvá. Obsahuje úhradu za nájom bytu, jeho zariadenia. Tá je bez preplatku / nedoplatku!

(Zisk, mínus opravy v byte, dane za nájom )

Druhá, prípadne viac. Úhrada za užívanie bytu, elektrinu, plyn a podobne, ktoré platí vlastník bytu správe domu a dodávateľom energii.

Ak im vlastník uhrádza len predpísané mesačné úhrady, vzniká preplatok / nedoplatok. Ten patrí nájomníkovi, tiež mu patrí uhradiť nedoplatok.


Príklad:

1. 12 x 150 = 1 800 €

2. 12 x 150 = 1 800 €

V druhej možnosti, ak sú náklady za užívanie bytu 1 000 za elektrinu 600 € za plyn 100 €. nájomníkovi vráti nájomca 100 €.

Ak budú náklady 1 000, 600 a 300 €. Nájomník doplatí nájomcovi 100 €.

A je jedno aký má nájomca nahlásený počet osôb na vystavenie mesačného predpisu za užívanie bytu. Podstatný je počet osôb nahlásených na konci roka na rozpočítanie nákladov domu.

No a potom, ak sú náklady na byt, mínus 2.


Len vlastník bytu má zmluvu s dodávateľmi energii a správou domu. A povinnosť uhradiť nedoplatok

Vlastník a nájomník majú vzájomnú zmluvu len medzi sebou o nájme bytu. Podľa nej vzniknutý rozdiel, ( preplatok / nedoplatok ) sú si povinný vyrovnať medzi sebou. Ak je povinnosť uvedená v zmluve.

Beeeeeeeeeeeeeeeeee ...
sito
30.05.14,19:31
Ahoj, uško :) ;)
Onko
31.05.14,20:35
No mnohí tu otáčajú otázky, pýtajú sa, kto nedoplatok spôsobil, atď. Ale konkrétnu odpoveď na konkrétnu otázku nikto nenapísal. Takže skúsim to ja.
Keďže máte zmluvu, rozhodujúce je to, čo je napísané v zmluve. A pokiaľ sa v zmluve nepíše nič o vyúčtovaní, preplatkoch a nedoplatkoch, prenajímateľ nemá zmluvný nárok na nejaké vyrovnanie. Zazmluvnená bola fixná suma vrátane energií, musí teraz strpieť následky rizika, s ktorým do prenájmu išiel. Predpokladám, že pri takto postavenej zmluve by tiež nevracal nejaký preplatok. Pokiaľ chcem od nájomcu uhrádzať skutočné náklady na energie, musí to byť v zmluve uvedené a presne rozpísané, čo je cena za prenájom a čo preddavok na energie a na ktoré energie sa to vzťahuje.
Onko
31.05.14,20:37
Teda aby som neukrivdil, "sito" konkrétne odpovedal, že vlastník, ale nesprávne napísal, že vždy, lebo nie je to vždy, závisí od tej zmluvy :)
sito
01.06.14,08:01
Onko, aby sme nemali, ľudia okno!

128/1993, § 12, odsek 2.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. 15)

15) § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.

ČO z toho vyplýva?

Isto nie právo preniesť zodpovednosť v predošlých paragrafoch zákona na nájomníka.

A 685, odsek1?

Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone.

§ 696

(1) Spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanovuje osobitný právny predpis.

(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

Všetko závisí od zámeru vlastníka bytu a od jeho charakteru, tiež charakteru nájomníka a ich vzájomnej dohody.

Každý môže na svoj súhlas so zmluvou doplatiť.

Boli tu aj také prípady, že nájomník byt vybielil na svoje náklady, nie steny bytu.

Charakterný vlastník si určí výšku za užívanie bytu, jeho zariadenia nájomníkom bytu, tiež úhradu za užívanie bytu a dodávané energie, médii ich dodávateľmi.

Môžu byť určené jednotlivo, Užívanie bytu, elektrina, plyn. Tiež ich vyrovnanie medzi sebou na základe skutočných nákladov za uvedené veci. V takom prípade nie je podstatný preplatok/ nedoplatok vlastníka bytu na ročnom vyúčtovaní, faktúre za dodaný tovar, elektrinu, plyn.

Podstatné pri ich vyrovnaní sú náklady za uvedené veci. Preplatok / nedoplatok vlastníka voči dodávateľom je bezpredmetný.

Ak pri vyrovnaní vzniká rozdiel plus pre vlastníka, ten by mal vrátiť nájomníkovi, ak mínus, nájomník by ho mal vlastníkovi doplatiť, ako jeho nedoplatok vyrovnania.

No sú takí hajzli, čo uvedú správcovi na vypočítanie mesačného predpisu menej osôb ako skutočne v byte býva, sú nahlásené na konci roka. Tým vznikne za užívanie bytu väčší nedoplatok, ktorý potom žiadajú uhradiť od nájomníka.

Pokiaľ je byt dlhodobo prenajatý je predpoklad spokojnosti oboch strán pri prenájme bytu.

Ale, ak od januára do mája, prvý a od mája do septembra, druhy a od októbra do konca roku, tretí? Ako im rozpočíta objektívne náklady za kúrenie, keď sa ich dozvie až ku koncu mája nasledujúceho roku?

Myslíš, že tvoja odpoveď je akurát ...

Všetko závisí od zmluvy podľa 685ky a charakterov jej účastníkov, že?
Onko
01.06.14,08:30
Na rozdiel od tvojej prvej odpovede si sa teraz tak rozpísal, až sa v tom stráca pointa. Miestami sú vyjadrenia, ktoré zodpovedajú mojim, napr. "Všetko závisí od zámeru vlastníka bytu a od jeho charakteru, tiež charakteru nájomníka a ich vzájomnej dohody.", ale odporuje to zase tomu, že "Vlastník, vždy len a len vlastník.", lebo keď to závisí od dohody, nemôže to byť vždy rovnako. Takže vlastne neviem, či súhlasíš alebo odporuješ, a tým pádom neviem reagovať.
sito
01.06.14,09:23
V čom máš to okno?

1. Nájom za jeho majetok, byt jeho zariadenie. Tato platba je bez rozdielu a patrí vlastníkovi bytu v plnej výške.

Samozrejme sa musí vysporiadať zo štátom. Dane!

2. Rozdiel v druhej časti úhrady, úhrady za +energie ( sa bežne uvádza ) si majú medzi sebou vyrovnať.

Vlastník platí viac ako má mesačný predpis, automaticky mu vzniká preplatok, ak iné veci neovplyvnia výšku nákladov. Teda preplatok by podľa teba mal vrátiť nájomníkovi. Podľa mňa nie, je bezpredmetný. Podstatné sú úhrady nájomníka nájomcovi a náklady za veci, ktoré sa týkajú druhej časti, rozdiel medzi nimi.

Vlastník má voči správe domu ročný preplatok 200 €, ktorý vznikol tým, že platil viac ako mal.

Nájomník mu uhradil za rok pre správcu 800 €. Ale náklady vlastníka sú 1 000 €.

Má nájomník nárok na ten preplatok 200 €?

A či nemá náhodou vlastníkovi vyrovnať čiastku 200 €. Doplatiť mu ich do vyrovnania nákladov za užívanie bytu, do výšky 1 000 €.

Takže si neprotirečím. A stále trvám na tom, že nedoplatky vyplývajúce zo zmluvy o správe domu, odbere elektriny, plynu je povinný vždy len a len vlastník bytu. Ak na to má, ak nie, dôsledky znáša v prvom rade on. V druhom rade, aj nájomník bytu. Môže si hľadať nový podnájom. V predanom byte v dražbe, alebo byte bez elektriny, plynu asi bývať už nebude chcieť.

Otázka.

Kto ma platit nedoplatok podnajomca alebo majiteľ?

Odpoveď, môj názor je tu.

http://www.porada.sk/t244704-kto-ma-platit-nedoplatok-podnajomca-alebo-majitel.html
miso333
02.06.14,18:19
Vaša povinnosť platiť nedoplatky za služby spojené s užívaním bytu závisí výlučne od nájomnej zmluvy, ktorú ste s prenajímateľom uzavrela.

Preddavkové platby na služby spojené s užívaním bytu môžu byť súčasťou nájomného alebo môžu byť platené spolu s nájomným. Pre platenie nedoplatkov je v zásade irelevantné, či sú preddavky na služby súčasťou nájomného alebo sú platené osobitne spolu s nájomným. Dôležitá je výlučne dohoda zmluvných strán o ich platení. Je však štandardnou súčasťou nájomných zmlúv, že nájomca sa zaväzuje zaplatiť preukázané nedoplatky na služby spojené s užívaním bytu.

Ďalšiu vec, ktorú je potrebné si uvedomiť, že ročné zúčtovanie služieb je vykonané spravidla vždy v máji kalendárneho roka, ale týka sa obdobia predchádzajúceho kalendárneho roka (napr. vyúčtovanie doručené v máji 2014 sa týka služieb poskytnutých od 01.01.2013 do 31.12.2013).

Z uvedeného vyplýva, že aj keď aktuálne už nebývate v prenajatom byte, mali by ste uhradiť nedoplatky za služby za obdobie, v ktorom ste bývali v byte (teda za obdobie, keď reálne vznikli). Samozrejme zase za predpokladu, že zmluvne nie je dohodnutý iný režim platenia za služby spojené s užívaním bytu.

Spomínaným problémom sa dá ľahko predísť správne zostavenou nájomnou zmluvou. Môžte napríklad využiť vzory zmlúv uvedených na stránke www.onlinezmluvy.sk

Mišo