LukasK18
03.06.14,23:38
Zdravim!

Zakladam si jednoosobovu s.r.o., ktorej prijem bude spocivat najma z vytvarania diel a poskytovania licencii na ich pouzivanie. Zakladam si ju najma z dovodu regulovania vysky socialnych odvodov.

Od objednavatela som dostal navrh zmluvy, kde sa nadalej rozlisuju pojmy "agentura" (moja s.r.o.) a "autor" (ja ako FO) a vyplyva z nej zavazok agentury, uzatvorit zmluvu s autorom (teda sam so sebou), aby ma mohla zastupovat a poskytovat licenciu na pouzitie autorskych diel.

1) Kedze som vo svojej s.r.o. planoval byt iba spolocnikom a konatelom, nie zamestnancom, neviem, akym inym sposobom by sa dalo pravne vysporiadat to, ze s.r.o. moze slobodne nakladat s mojimi autorskymi dielami, pricom prijem bude cisto prijmom PO, ktory si budem vyplacat ako podiel na zisku?

2) A druha vec, pride vam v poriadku, ak v navrhu zmluvy stoji, ze akykolvek financny narok alebo pohladavku objednavatela podla zmluvy, ktoru neuspokoji moja agentura, sa ako autor zavazujem uspokojit v plnom rozsahu?

Mne osobne to pride, ako popieranie principu s.r.o.

Dakujem za akekolvek postrehy!
flector
05.06.14,05:25
Už sa niečo podobné sa tu v rôznych vláknach preberalo, napríklad tu:
http://www.porada.sk/t221667-moze-s-r-o-robit-to-co-sa-normalne-robi-na-autorske-dic.html

Neviem, či si to tu prehľadal?

Výsledkom diskusií bolo, že je potrebné nechať si právnikom napísať tzv. zmluvu o šírení diela. Tá zmluva môže byť aj bezodplatná, bez nároku na autorskú odmenu pre teba ako autora diela, pretože samozrejme ty ako autor máš výlučné právo rozhodnúť sa o tom, ako bude naložené s tvojím autorským dielom a autorský zákon vyslovene umožňuje, že autor môže tvoriť svoje diela aj bez nároku na autorský honorár. Ostatne, keby to tak nebolo, tak 99% internetových stránok, vrátane tejto porady kam bezodplatne píšeme svoje otázky a odpovede (texty, tj. autorské diela), by ani nemohlo existovať! ;)

Takže, áno, je možné aby tvoja s.r.o. licencovala (predávala) tvoje autorské diela a to aj v prípade, že nebudeš jej zamestnancom, pretože tvoja s.r.o. bude vládnuť majetkovými právami nad tvojimi autorskými dielami z titulu a rozsahu zmlúv, ktoré budete mať ty ako autor a tvoja s.r.o. spísané.

Čo je však úplne najdôležitejšie, hlavne je potrebné poradiť sa s právnikom, ktorý veľmi dobre rozumie autorskej problematike a je schopný také zmluvy bezchybne a na úrovni spísať. - Aby si sa s nimi mohol následne "oháňať". :)

Doplnenie: Ešte by som dodal, že v prípade ak by si bol zamestnanec tvojej firmy a autorské diela by si tvoril pre s.r.o. z titulu pracovnej náplne, jednalo by sa o takzvané zamestnanecké diela, v dôsledku čoho by tvoja spoločnosť vládla majetkovými právami nad tvojimi autorskými dielami. Inými slovami, ty by si bol stále autor, veď autorstva sa koniec-koncov ani nedá zriecť, ale tvoja firma by si s tvojimi dielami mohla nakladať podľa "ľubovôle", bez akejkoľvek ďalšej kompenzácie pre teba ako autora predmetných diel. Pretože by sa jednalo o zamestnanecké diela, za vytvorenie ktorých si poberal riadny plat ako zamestnanec, v dôsledku čoho by všetky tie "autorské veci" boli vysporiadané.

Odporúčam pozrieť tiež stránku LITA:
http://www.lita.sk/index.php?c=54&a=160
Mária27
05.06.14,18:41
Pozri v autorskom zákone § 17 - osobnostné práva, § 18 - majetkové práva, § 39 zmluva o vytvorení diela, § 40 a nasl. licenčná zmluva.
LukasK18
05.06.14,22:05
Dakujem, prestudoval som si to. A s tou druhou vecou (rucenie FO) nahodou nemas skusenost? Dakujem!
LukasK18
05.06.14,22:06
Dakujem za radu!
Mária27
06.06.14,06:11
Zmluvu máte o vytvorení diela, ktoré nemôže vytvárať sro ale konkrétny autor. Firma teda nerobí niečo ako komisionára (na vlastný účet) ale skôr mandatára, teda pri tvorbe tvojho diela ide o priame zastúpenie - na tvoj účet.
Ak by si ako autor niečo nevykonal, vykonal zle a pod. (neviem o aké diela ide), nemôžeš sa skrývať za sro, ktorá má ručenie obmedzeé. Ved ti už vychádzajú v ústrety, že si môžeš ako autr cez sro riešiť svoje záujmy.
LukasK18
06.06.14,07:17
To sice na jednej strane chapem, ale mal som moznost vidiet obdobne zmluvy, kedy rovnako s.r.o. zastupovala autora, ale podobny rucitelsky zavazok sa v ziadnej z nich nenachadzal.