Zavrieť

Porady

Zmluva o vytvoreni diela (s.r.o. / autor)

Zdravim!

Zakladam si jednoosobovu s.r.o., ktorej prijem bude spocivat najma z vytvarania diel a poskytovania licencii na ich pouzivanie. Zakladam si ju najma z dovodu regulovania vysky socialnych odvodov.

Od objednavatela som dostal navrh zmluvy, kde sa nadalej rozlisuju pojmy "agentura" (moja s.r.o.) a "autor" (ja ako FO) a vyplyva z nej zavazok agentury, uzatvorit zmluvu s autorom (teda sam so sebou), aby ma mohla zastupovat a poskytovat licenciu na pouzitie autorskych diel.

1) Kedze som vo svojej s.r.o. planoval byt iba spolocnikom a konatelom, nie zamestnancom, neviem, akym inym sposobom by sa dalo pravne vysporiadat to, ze s.r.o. moze slobodne nakladat s mojimi autorskymi dielami, pricom prijem bude cisto prijmom PO, ktory si budem vyplacat ako podiel na zisku?

2) A druha vec, pride vam v poriadku, ak v navrhu zmluvy stoji, ze akykolvek financny narok alebo pohladavku objednavatela podla zmluvy, ktoru neuspokoji moja agentura, sa ako autor zavazujem uspokojit v plnom rozsahu?

Mne osobne to pride, ako popieranie principu s.r.o.

Dakujem za akekolvek postrehy!
Naposledy upravil LukasK18 : 04.06.14 at 21:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Už sa niečo podobné sa tu v rôznych vláknach preberalo, napríklad tu:
    http://www.porada.sk/t221667-moze-s-...orske-dic.html

    Neviem, či si to tu prehľadal?

    Výsledkom diskusií bolo, že je potrebné nechať si právnikom napísať tzv. zmluvu o šírení diela. Tá zmluva môže byť aj bezodplatná, bez nároku na autorskú odmenu pre teba ako autora diela, pretože samozrejme ty ako autor máš výlučné právo rozhodnúť sa o tom, ako bude naložené s tvojím autorským dielom a autorský zákon vyslovene umožňuje, že autor môže tvoriť svoje diela aj bez nároku na autorský honorár. Ostatne, keby to tak nebolo, tak 99% internetových stránok, vrátane tejto porady kam bezodplatne píšeme svoje otázky a odpovede (texty, tj. autorské diela), by ani nemohlo existovať!

    Takže, áno, je možné aby tvoja s.r.o. licencovala (predávala) tvoje autorské diela a to aj v prípade, že nebudeš jej zamestnancom, pretože tvoja s.r.o. bude vládnuť majetkovými právami nad tvojimi autorskými dielami z titulu a rozsahu zmlúv, ktoré budete mať ty ako autor a tvoja s.r.o. spísané.

    Čo je však úplne najdôležitejšie, hlavne je potrebné poradiť sa s právnikom, ktorý veľmi dobre rozumie autorskej problematike a je schopný také zmluvy bezchybne a na úrovni spísať. - Aby si sa s nimi mohol následne "oháňať".

    Doplnenie: Ešte by som dodal, že v prípade ak by si bol zamestnanec tvojej firmy a autorské diela by si tvoril pre s.r.o. z titulu pracovnej náplne, jednalo by sa o takzvané zamestnanecké diela, v dôsledku čoho by tvoja spoločnosť vládla majetkovými právami nad tvojimi autorskými dielami. Inými slovami, ty by si bol stále autor, veď autorstva sa koniec-koncov ani nedá zriecť, ale tvoja firma by si s tvojimi dielami mohla nakladať podľa "ľubovôle", bez akejkoľvek ďalšej kompenzácie pre teba ako autora predmetných diel. Pretože by sa jednalo o zamestnanecké diela, za vytvorenie ktorých si poberal riadny plat ako zamestnanec, v dôsledku čoho by všetky tie "autorské veci" boli vysporiadané.

    Odporúčam pozrieť tiež stránku LITA:
    http://www.lita.sk/index.php?c=54&a=160
    Naposledy upravil flector : 05.06.14 at 05:52
    LukasK18 Dakujem za radu!

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri v autorskom zákone § 17 - osobnostné práva, § 18 - majetkové práva, § 39 zmluva o vytvorení diela, § 40 a nasl. licenčná zmluva.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LukasK18 Dakujem, prestudoval som si to. A s tou druhou vecou (rucenie FO) nahodou nemas skusenost? Dakujem!
    Mária27 Zmluvu máte o vytvorení diela, ktoré nemôže vytvárať sro ale konkrétny autor. Firma teda nerobí niečo ako komisionára (na vlastný účet) ale skôr mandatára, teda pri tvorbe tvojho diela ide o priame zastúpenie - na tvoj účet.
    Ak by si ako autor niečo nevykonal, vykonal zle a pod. (neviem o aké diela ide), nemôžeš sa skrývať za sro, ktorá má ručenie obmedzeé. Ved ti už vychádzajú v ústrety, že si môžeš ako autr cez sro riešiť svoje záujmy.
    LukasK18 To sice na jednej strane chapem, ale mal som moznost vidiet obdobne zmluvy, kedy rovnako s.r.o. zastupovala autora, ale podobny rucitelsky zavazok sa v ziadnej z nich nenachadzal.
      zbaliť

    Zmluva o vytvoreni diela (s.r.o. / autor)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.